Ton Balığı ile İlgili Bir Sorum Var

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve yigitcan1990 tarafından 21 Ekim 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. yigitcan1990

yigitcan1990 Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Zonguldak
    Merhaba.Benim ton balığı konusunda bilgiye ihtiyacım var.Bimde 160gramlık tonbalıkları var.Bunların kutusunda 160 gramında yaklaşık olarak 40gram protein var tam olarak yanılmıyorsam.

Ben öğrenci yurdunda kalıyorum ve her gün okul yemekhanesi + yurt yemekhanesinde yediğim et miktarı 120-130 gram anca vardır,fakat bana günlük olarak 70 gram protein lazım ki sabah yediğim 3 haslanmış yumurta beyazı ile bunun 12 gramını karşılıyorum.kalan 55-58 gramın ise bu yukarıdaki 120-130gram ette de 30gram protein olsa 25-30gramlık bir protein eksiğim oluyor.Bu eksiği ton balığı ile kapatmak istiyorum fakat,ton balığı kutusunun içinde hepinizin bildiği gibi ayçiçek yağı var.O yağı tam olarak süzmeye çalışsam da yine de etin içerisinde o yağdan belli miktarda kalıyor,ve o eti yerken o yağları da tüketmiş oluyorum doğal olarak.Bu yağlar ne derece zararlı olabilir.İlk sorum bu.

İkinci sorum ise,forumda gördüğüm kadarı ile tonbalıgınınhaftada max 2-3 gün tüketilmesi gerektigi yazılmış.Daha fazlası civa zehirlenmesine neden olabilir denilmiş.Bu ne derece doğru?Haftada 3defadan daha fazla ton balığı tüketen var mı aranızda ?

Bir sorum da şu.Ben spora yeni başladım.4 gün gittim şu ana kadar.Belim=90 cm.Göbeğim var.Protein tozu almayı düşündüm fakat göbeğin gitmeden almamalısın,yoksa protein tozu hacim aldırdıgında göbegin kötü görünür dediler.Bir de bir kaç kişi de ilk 2 ay falan gel spora sonra alırsın protein tozu dediler.Sizin bu konu hakkındaki düşünceleriniz nedir?

Tüm cevap verecek olan kişilere şimdiden teşekkür ediyorum.

2. John399

John399 Üye

Beğenileri:
    555
    Ödül Puanları:
    103
    Sırasıyla sorularının cevabı ;

1 - Ton balıklarının içindeki yağlar ay çiçeği yağıdır ve faydaları altta yazıyor.

2- Ton balığının içinde civa oranı yüksektir bunun nedeni bu balık türünün yaşadığı sularda atık demir maddelerinin çok olması buda bu balıkların aşırı tüketildiğinde zararlı olmasına neden oluyor .

3- Protein tozu ile ilgili şu linki baştan sona okuyun sorunuzun cevabı yazıyor .

https://www.bodyforumtr.com/makaleler/supplements/aceminin-protein-tozu-rehberi.html

Benim sana tavsiyem ton balığı zaten 3 kutusu 10 lira civarinda olan bir şey et ve balık kurumundan 9 liraya 1 kilo tavuk göğsü alip bir yerde haşlayip tüketirsen daha kârlı çıkmış olursun.

SiR_Arawn bunu beğendi.
  3. carmelo114

carmelo114 Üye

Beğenileri:
    269
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bornova/İzmir
    Birincisi belin 90 cm anlasılan iri bir yapıdasın 70 gr protein çok az. (Gençsin,aktif bir hayatın var ve spor yapıyorsun)

Ton balığı civa olayı doğrudur çok sık tüketmemek lazım.

Ton balığının yağından şikayet etmişsin ama suda bekletilmiş olanları var.

Protein tozu öyle dediğin gibi hacim aldırsaydı keşke ama öyle bir durum yok :) kullanabilirsin ve bu durumda kullanmalısında protein açığını kapatmak için.

4. nitrococuk

nitrococuk Üye

Beğenileri:
    447
    Ödül Puanları:
    0
    1) 160 gram olduğunu sanmıyorum. Süzme ağırlığına bakacaksın. O da 100-110 gram arası bir şey yapar. Yani o kutudan yaklaşık olarak 20-25 gram arası protein alıyorsundur.

2) Neden yumurtayı tüm yemiyorsun ? Süzülmüş balığın içinde bir miktar kalan yağın ne derece zararı olabilir ? Ayrıca niye zararı olsun ? Yağdan bu kadar kaçınmayın.

3) Ton balığını biraz sınırlandırmakta fayda var. Maksimum 2-3 defa gibi bir kriterden bahsetmiyorum, ancak kontrollü olmakta fayda var. Şunu da söyleyeyim, bir dönem (3-4 ay boyunca) günde en az 2 defa ton balığı tükettim. Herhangi bir sorunla karşılaşmadım.

4) Protein tozu kendi başına hacim aldırmaz, protein tozu kendi başına kilo aldırmaz, protein tozu kendi başına kilo verdirmez. Aslında senin durumunda olsam whey kullanırdım. Protein ihtiyacını karşılamada sorunun var gibi. Ayrıca, bitkisel proteinleri hesaplamıyorsun gibi. Doğru tüketildikleri takdirde bitkisel proteinler de , kas protein sentezine start verecek komple amino asit profilini oluşturabilirler. Örneğin; fıstık ezmesi ile tam buğday ekmeği. Örneğin; pilav ile kuru fasulye. Bunları aynı zamanda tüketmene de gerek yok. Bu tip durumlar protein alımını kolayca arttırmanı sağlayabilir.

Dasaev bunu beğendi.
  5. Zer0

Zer0 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Ben de hergün en az 80 gram ton balığı yiyen birisiyim bazen günde 150-160 grama çıkıyor bu daha bir zararını görmedim umarım görmem de daha.

6. Dasaev

Dasaev Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Londra
    nitrococuk cok dogru yazmis, katiliyorum.
    yalniz bir nokta var. Fransizlar ton baligina "denizin coplugu" derler, icerdigi agir metallerden oturu. bende gunde 2 tane yerdim, artik neredeyse yemiyorum.

illa alinacaksa da, ayrica aycicek yagi iceren bir ton baligini tavsiye etmem. en son dardanelin zeytinyagli ton baligi vardi hala duruyosa. O daha iyidir. Aycicek yagi ve zeytinyagi arasindaki farki arastirin.

Ogrenciyken protein ihtiyacini karsilamak zor dogru. Ama -kulaga hos gelmedigini biliyorum- kettle da bile tavuk haslayabilirsin cok zorda kalirsan. Tavuklu, zeytinyagli bir salata ve 1 dilim kepek ekmek super bir ogun olacaktir. Yemeklerini cesitlendirmeye calis ki, sikilma. Her gun her gun ayni seyleri cok fazla yiyemezsin.

Supplement konusunda ekleyebilecegim ise, verilen tavsiyeler dogru. 1-2 ay beklemelisin. Vucudun zaten gelisim gosterecektir ilk basta.

Ayrica yumurtayi da tam ye ve icerisinde iyi yagdan korkma.

7. Buchdich

Buchdich Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    43
    Yesil cay zararli civayi vucuttan atiyor bilginize

GT-I9300 cihazımdan gönderildi

Sayfayı Paylaş