Protein tozunun asıl amacı nedir ? - Vg ye yeni başlayan birisi protein tozu kullanmalı mı ?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve John399 tarafından 27 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. John399

John399 Üye

Beğenileri:
    555
    Ödül Puanları:
    103
    Protein Tozu isminden de anlayacağınız gibi yapıldığı peynir altı suyu sayesinde içerisinde belli bir miktar protein barındıran toz halindeki ürünlere denilir . Yabancı ismi whey protein ( hızlı kana karışan ) diye geçer . Ufak bir tanımdan sonra yeni başlayanların merak ettikleri soruların cevaplarına geçmeliyiz çünkü forumda bu sorular sayısız defa soruldu ve cevaplandı ama yinede soruluyor .

Soru 1 - Protein tozunun asıl amacı nedir ?
    Cevap : Protein tozu belirli bir süredir ( 6-8 ay ) bu sporun içinde olan belirli bir kas kütlesi elde etmiş kişilerin günlük beslenme listelerinin besin içeriğinin çok olması nedeniyle ( insan midesinin kaldıramayacağından fazla besin olmasından kaynaklanan ) sorunlardan ötürü protein tozu içmesi olayı protein tozunun asıl amacını oluşturur kısaca günlük alınan protein açığını kapatmak . Yani kısa cevapla protein tozu beslenme listesi olan ama yiyemeyeceği kadar fazla yemek olduğu için ara öğünlerde veya antreman sonrasında içilen ürünlerdir . Beslenme listesi olmayan , antreman yapmayan kişiler protein tozu içerek kilo alamaz kas yapamaz.

Soru 2 - Vg ye yeni başlayan birisi protein tozu kullanmalı mı ?
    Cevap : Hayır kullanmamalı çünkü daha beslenme listesine tam anlamıyla uyulmadığı , antremanların düzgün yapılmadığı bir dönem olduğu için içilen protein tozu hiç bir şeye yaramaz . Peki ne zaman kullanmalı minimum 7-8 ay süre boyunca artık vücutta gözle görülür gelişimler görüldükten sonra kullanılması gerekiyorsa ( beslenme de sorunlar var ise ) kullanıılabilir aksi taktir de kullanılmasının gereği yoktur .

Soru 3 - Protein tozu içerek kas yapılır mı ?
    Cevap : Yapılmaz . Beslenme listesi , antreman , düzenli uyku 3 lüsü yapılmadan sadece protein tozu içerek kas yapamazsınız .

2. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Ben bu 7-8 ay olayına inanmıyorum.Ne yani, sen bunu aldığında vücudun sana, sen önce spora başla, 7-8 ay geçsin, o zaman ben bu proteini protein diye sindiririm , şimdilik vücutta imha ediyorum mu diyecek.

3. Utachi09

Utachi09 Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    bence hiçbir supplement için kas kütlesi vs deneyime ihtiyaç yok.6-8 ay belli kas kütlesi inşa ettikten sonra steroid kullanilabilir tabikide :))

4. CranTz

CranTz Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ordu
    Paranız çoksa tabiki kullanın, 7-8 ay dan asıl kastedilen şudur, vücut zaten ilk 3 ay orta halli beslenmeyle iyi denilen gelişimi sağlar.İlk üç ay içerisinde dolayısıyla supplemente para harcamanıza ve bulaşmanıza gerek yok.
    Beslenmeniz kötü-vasat durumda değilse 6-8 ayda gözle görülür işler çıkarırsınız beslenmeye-genetik faktörlere bağlı olarak duraklama yavaşlama ortalama bu zamanlardan sonra başlar. Onun için 6-8 ay önerisi bu yönde

5. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    İyi de kardeşim steroid değil ki bu. Protein bu...Doğumdan ölüme kadar ihtiyacımız var ona. İster süt, ister et, ister toz şeklinde. ..En güzeli besinlerden almak o ayrı.Ama steroid değil ki,önce altyapı oluşturalım ki sonra işe yarasın. Protein bu..Spor yapsa da yapmasa da, kim alırsa alsın vücut sindirir onu.
    Artık klişelerden ve ezberlerden kurtulma zamanı gelmedi mi...

6. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Protein tozu bence aslinda cok basit bir supplement. Bu kadar populer olmasi manipule edilmesini de kolaylastiriyor.

Protein tozu protein tozudur. Bu kadar basit. Bazilarinin icinde servis basina 2gr glutamin, 3gr bcaa falan var. Yani supplement sirketlerinin satmak icin kicini yirttigi herkes icin cok da gerekli olmayan ekstra malzemelerdrn 2ser 3er gr koymalari protein tozunu gerekli kilmiyor. Sadece susluyorlar.

Ben sunu anladim. Protein tozu her gun kullanilmak zorunda olunmayan stratejik bir supplementtir. Atiyorum. Antremandan cikmissindir. Aksam yemegini gec yiyeceksindir. Isin vardir vs protein tozu icersin.

Sabah kalktin. Kahvalti yapamadin. Acelen var. Birseyler yedin ustune protein tozuyla takviye yaptin.

Bu kadar. Sindirim hizi ve kolayligi disinda hicbir ustun tarafi yok. Tercih tamamen sizin kosullarinizla alakali.

Bunu antremana basladiktan 1 gun sonra da icmeye baslayabilirsin. 28 yil sonra da.

Onemli olan sen protein ihtiyacinin kac gr oldugunu biliyormusun.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Winstonist bunu beğendi.
  7. Svastika

Svastika Üye

Beğenileri:
    97
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    İngilizce Öğretmeni
    Yer:
    Eskişehir
    Arkadaşlar 1 yıllık bb geçmişim var. 3 ay ara verdim eylülde tekrar başlayacağım. Vücut yumusadı ve kullanmalımıyım yoksa ilk 1 ay vücut tekrar idmana alıstıktan sonra mı kullanayım

Barbell Training bunu beğendi.
  8. CranTz

CranTz Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ordu
    Ben zaten önce altyapı oluştur sonra işe yarasın demedim, aynı şekilde çok paran varsa kullan da dedim. Ama cebinizden rahat bi şekilde 200-250 lira çıkarıp veremiyorsanız buna gerek yok.Vucut zaten beslenme yapıldıgı taktırde gelisimi sağlar başlangıçta. Protein tozu , vücuda yeterli proteini alamadıgın zamanlarda tercih ediliyor. Spora yeni başlayan bi insanın ağızına sürekli protein tepiştirmesine gerek yok, ne kadar protein alırsam o kadar gelişirim diye mantık yok. Umarım dedigimi anlatabilmişimdir

Son düzenleme: 28 Ağustos 2016
  9. SoldiersOfGod

SoldiersOfGod Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Gayet güzel yazmışsın :) Hiç sesim soluğum çıkmaz yorum yapmam facebookdaki çaylak vücut geliştirme gruplarında ancak yine de takip ederim bakarım ne yazıyorlar ne gibi şeyleri merak ediyorlar diye, geçende birini gördüm, hardline whey 3matrix mi ne öyle bir protein tozu varmış heralde, çekmiş fotoğrafını atmış gruba, "hayatımda ilk defa protein tozu aldım ve markası hardline beyler ben aldım siz almayın, Türk markası değil mi hepsi aynı hiçbiri bir işe yaramıyor para ziyanı almayın gidin başka marka alın, hiç bir faydasını görmedim şimdi optimum alıcam bırakın bu yerli firmaları" demiş :D Acaba FAYDA derken nasıl bir etki hayal ediyordu? :D Protein tozunu ne sanıyor da nasıl bir fayda hedefliyordu yani ne bileyim saçma sapan yorumlar var.. Eğer facebook hesabın varsa çaylak seviyesindeki muhabbetlerin döndüğü gruplara katılmanı tavsiye ederim, ne tür değişik yorumlar var insan gülmek ve ağlamak arasında kalıyor yorumları görünce.. Supplement konusunda çok yaygın 2 tane görüş var, malesef ikisi de yanlış.. Bir taraf alın alın supplementler olmazsa gelişemezsiniz l-carnitin iç yağ yak protein tozu al kas yıkımını engelle kas yap alın beyler almazsak nasıl gelişicez, diğer taraf oooovv kardeşim o elindeki aminoasit kapsüllerini lütfen yavaşça yere bırak, zehirleme kendini bunlar hep zararlı, DOĞAL beslenmeni tavsiye ediyorum içme o protein tozunu zararlı kısır yapıyor vs. vs... Yorumlar malesef berbat, içler acısı.. İnsanlara bir türlü, supplementler korkulacak kaçılacak şeyler değildir, ancak gerekli olmazsa olmaz şeyler de değildir. Beslenme iyi ise, supplemente gerek yok. Şu mantığı bir kavrasalar herşey düzelicek.. Ama insanlara kızamıyorum da, şimdi bakıyor oovv adam kaslı helal be işin doğrusunu biliyordur bilgisi olmasa nasıl vücudu böyle olsun deyip müsabık bir yerli vücutçuyu takip ediyor, tabi bunlarında sponsor supplement firmaları var, sponsor kaybetmeyelim diye her önüne gelene antrenmandan önce şunu al çıkışta şunu al glutamin almayı unutma kreatin de tavsiye ederim vs. vs. bişiler yazıp müsabık sporcular amatörlere habire supplement tavsiye ediyor kullandırtmaya çalışıyor.. İnşallah Spor Bakanlığının başına işi bilen bir bakan geçerde, hepimiz kurtuluruz.. Yoksa bu cahilliğin ardı arkası hiç kesilecek gibi durmuyor..

10. CranTz

CranTz Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ordu
    Protein tozu herşeyden önce maddi bir konu maddiyatın el veriyorsa bana sıkıntı yaratmaz diyorsan al kullan tabi önce vücuduna ne kadar protein alman gerektiğini hesapla, daha sonra evde doğal yoldan beslenmen ile bunu karşılabiliyor musun bunu kontrol et,ona göre de ölçeğini çıkarabilirsin..

11. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    haha bu kisma bayagi guldum. benzetme super olmus :)

simdi toplumun bu sekilde dusunmesine de hak veriyorum cunku camiada profesyonel olarak yarisan herkes bir sekilde doping yapiyor. ve super vucutlara sahipler. bu da amatorleri etkiliyor. fakat bu sekilde vucudundaki her seyi manipule edip olen profesyoneller de var.

isin camia kismiyla ilgili bilgim yok. en prestijli kademe neresi. mr olimpia mi. federasyon yaparsin, olimpiaya kaydolan yarismacilari periyodik olarak kontrol eder ve doping yakalananlari profesyonel yarismalardan men eder. ve dopingin serbest oldugu tum profesyonel/amator yarismalari yasaklarsin. o zaman biz burada protein tozu tartismayiz. bu vucut gelistirme seyi de o zaman gercek bir spor olur. su anda paranin dondugu bir sektorden ibaret.

SoldiersOfGod bunu beğendi.
  12. John399

John399 Üye

Beğenileri:
    555
    Ödül Puanları:
    103
    Bizler yani bu işin içinde 6-7 yıldır olan insanların bahsetmek istediği konu da tam olarak bu spora yeni başlamış kişi büyük ihtimalle ne beslenmesini ne antreman yapmasını bilmediği için bu ürünlerin desteğine ihtiyacı yoktur . Onun yerine adam akıllı beslenmesini ve antreman yapmasını öğrenmesi için 7-8 ay öneriyoruz . Spor geçmişi yok ise bu spora ilk defa başlanıyorsa takviye ihtiyacı olacak kadar ağır antreman yapan bugüne kadar görmedim bundan sonrada görmem . Bizim insanımızın tipik özelliği zora gelememesi daha geçen günlerde 2 aydır vg yapıyorum 18 yaşındayım steroid kullanmak istiyorum diye başlık açılmıştı .Acelemiz ne ? Merdivenleri 5 er 5 er çıkma gayreti niye ? Kendimizi kandırmayalım arkadaşlar bu spor sporluktan çıktı bu sporu gerçekten sağlık açısından yapan çok az insan var . Supplement'in zararı var mıdır yok mudur sorusunun cevabı bütün gün domates yerseniz ne olursa bütün gün protein tozu içerseniz ne olursa ile aynıdır . Her şeyin aşırısı fazladır . Öyle bir algı oluşturuldu ki dünya da kilo almak isteyen insan nasıl beslenmem gerekir diye sormak yerine karbonhidrat tozu alırsam kilo alır mıyım diye soruyor ? 2 gün önce bu soru bana soruldu . Gerçekleri bilelim ona göre hareket edelim .

13. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Dediklerinize katiliyorum. Yanlis anlasilmamasi icin soyle bir ek yapmak istiyorum.

Kisi bilincli oldugu surece protein tozunu hemen de kullanabilir ama protein tozu takviyesinden cok daha onemli ve etkili bir sey var ki. O da saglikli ve dengeli beslenme. Bu bilinc de maalesef 1 gunde olusmaz. Zaman alir.

Bu konuda her turlu bilgiyi almali.ve arastirmaliyiz. Beslenme konusunda malesef cok bilincssiziz.

Ben de ilk basladigimda protein tozu ile gelisilebilecegini saniyordum. Sonra et yemek gerektigini anladim ve etten anladigimda salam sosis, tavuk sinitzeldi. Yagi sifirlamak, karbonhidrati kesmekti. Ama protein tozumu iciyordum.

Bu sekilde bilincsizce, duzgun bir beslenme olmadan ne takviye kullanilir nede antreman yapilir.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfayı Paylaş