Supplementler hakkındaki görüşlerim

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve Deli333 tarafından 23 Ocak 2005 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. norveclimusa

norveclimusa Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ARGE
    Yer:
    NORVEÇ
    Gerçekten arkadaşa katılıyorum,eğer imkanınız varsa ve bu sporu sağlık için yapıyorsanız doğal yollardan kendinizi geliştirin.Ama yok,ben yaza kadar devasa bi büyüklüğe ulaşmak istiyorum,sağlık okadar önemli değil diyosanız tozları için..Çünkü bu tozlar normalde 7 senede yapılabilecek hacim ve kaslılığı 3 senede size kazandırıyo.Tabi bunun yanında yan etkileride oluyor.Mesela benim omuzlarımda kıllar belirgin şekilde çıkmaya başladı.Tabiri caizse tazmanya gibi oldum :D Ayrıca sivilce falanda çıkıyo ama sivilce öncedende azda olsa vardı,ssadece biraz sayısı arttı...

2. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    proteın tozlarının öyle gelişim süresini yarıya ındırme yada devasa ölçüler kazandırma gıbı ozellıklerı yoktur.sıvılce karacıgerı yordugun surece veya yaglandıkça çıkmaya devam edecektır.bunları dırek suplamentlere baglaman hata olur.kıllar benim gordugum kadarı ile testo ile alakalı bır duurm.proteın tozu veya muadıllerı pek buna yol açmaz.iyi arastırmanı onerırım.

3. akçakaya

akçakaya Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    1 senede doğal yolla yapabileceğin 2 ayda hiç bir supplement yapamaz.Zaten bunlar ek besin . Yediğin yemektekinin aynısı.Bebek mamalarının üstüne bakın onların üstündede ''Supplement'' yazıyor.Yani ek besin :)
    Ben sadece kafayı fazla takmamak gerektiğini belirttim.Yoksa bir bakmışsınız elinizdeki tüm para bunlara gitmiş,supple bağımlısı olmuşsunuz :?
    *bağımlılık derken psikolojik anlamda :) ;)

4. akçakaya

akçakaya Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Ayrıca vücudunda çıkan kılların sebebi anabolizan kullandıysan onlardır.Testosteron v.s.. v.s...
    Supplementlerin kıl yaptığını hiç duymadım kendimdede olmadı ;)

5. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    supplementlerin yan etkilerinden bahsedilmiş..
    yüzde yüz doğal üretilen ürünlerin hangi yan etkisinden bahsediyoruz? yediğimiz tavugun, yumurta akının, peynirin yan etkisi var mı ki doğal üretilen protein tozunun yan etkisi olsun?

burada "yan etki"den değil ama "doğrudan etki"den bahsetmek daha doğru olur.. gün içersinde bir sporcunun alması gereken protein miktarından çok daha fazla protein alırsan (ister tavuk yiyerek ister whey kullanarak) oluşacak etki doğrudan etkidir. mesela gut hastası olabilirsin ya da suratında, sırtında sivilceler çıkabilir, ya da protein zehirlenmesi yaşayabilirsin..

body sporu güç sporu oldugu kadar zihin sporudur da.. bu spora gönül vermiş biri hergün oturup alması gereken ve aldığı protein ve karbonhidrat miktarlarını hesaplamalıdır.. belli programlar oluşturmalı kendini disipline etmelidir.. cunku bu sporda gelişim idmandan önce boğazdan başlar.. o nedenle beslenme bu sporda çok çok önemli ve bıçak sırtı gibidir.. gereginden cok karbo alman yaglanmana, protein alman yukarda saydıgım problemlere yol açabilir..

bu nedenlere supplementlerin (besin destekleyicilerinin) yan etkilerinden söz etmek yanlıştır.. steroid ve hormon desteklerini supplementlerden ayırmak gerekir..
    bu sporu yapan biri beslenme mevzusuna özen gösterip zaman ayırdığı müddetçe yanlış beslenmenin "negatif" etkilerinden kendini korumuş olur..

6. akçakaya

akçakaya Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Tebrik ederim bonatschi gerçekten çok güzel açıklamışsın.Bundan sonra yazını okuyon hiç kimse supplement yan etkisi diye yazı yazmaz artık.

7. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    steeroıd bazında bır degerlendırme yapılarak yan etki yoktur gibi bir genelleme yapılabilir ama bilinçsiz kullanım sonucu olusan yan etkıler mutlaka olacaktır.bu yuzden vucudun ıhtıyacını iyi saptayıp ölçüsünde bır kullanım bu etkılerı ortadan kaldıracaktır.en cok aceleci yeni katılımcılar için gecerli bu yazılanlar.

8. norveclimusa

norveclimusa Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ARGE
    Yer:
    NORVEÇ
    Ben şahsi fikrimi söyliyim,Bende Protein,glutamine,creatine,amino acid kullanıyorum ama bunların kesinlikle yan etkileri olmadığına inanmıyorum..Hazır olarak alınan bir vitamin yada bileşenlerin diğer besinlerden alınanlarla aynı olmasına ihtimal veremiyorum.Çünkü bir portakal yediğinizi düşünün,Aldığınız C vitaminiyle eczaneden temin ettiğiniz bir ilaçtan aldığınız C vitamini aynı olurmu?İçerik olarak aynı olsa bile vücut belli bir süre sonra vitamin ve minerallerin dışarıdan hazır olarak gelmesine alışıyor ve gerek midede,gereksede sindirim sisteminde bir tembellik meydana geliyor..Göz doktoruna gittiğinizde bile size olduğunuz numaradan biraz daha düşük numara gözlük verir.Göz tembelliğe alışmasın diye.
    Tabi bunlar benim fikirlerim...
    Saygılar...

9. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    içerik olarak fikirlerin dogru musa.katılmamak elde degıl ama hayatın bazı şeyleri zorlaştırması ek urunlere yoneltıyor malesef.

10. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Bu sorunun yani "ek besinler yan etki yapabilir" sorusunun çok net bir cevabı yok. Aslında bu şuna benziyor, ilaçların yan etkilerine baktığımızda bir çok şey yazar. Ama bazılarında bu yan etkiler olmazken, bazılarında bu yan etkiler öyle bir şiddetli olurki hastalık haline gelir. Ek besinlerde "tamamen doğal" denilsede aslında aklanmaya çalışılıyor. Ürünlerin üzerinde %100 gibi rakamlar konuyor. Halbuki bu ürünler tamamen doğal değil. En önemli husus ise, bu ürünlerin içeriği ile, ambalajında yazan maddeler bir midir? Teknoloji ve bu sektör öyle bir geliştiki belki saf, içerisinde prohormon katılmamış diye aldığımız ürünlerde, prohormon ve bazı kimyasallar var. Ben bu ürünlerin özellikle(amerikan malı olanların) yeterli kontrol edilmediğini düşünüyorum. Saf olan ürünün içerisinde "aspartam" gibi suni tatlandırıcıların ne işi var? Artık günümüzde "sakız" da bile aspartam var, suni tatlandırıcılar eskiden şeker hastalarına verilirken şimdi sağlıklı bireyler dahi kullanabiliyor. Tatalandırıcılarla ilgili zaman zaman birçok haberde çıkar, çünkü korkunç bir rant ve savaş var. Sonuçta bunlar suni yapay maddeler, hiçbir zaman "doğalının" yerini tutamıyor. Kullanıdığımız ürünlerde çeşitli aminoasitler var. Bunların bazılarının fazla alındığında "beyinde birikme" yaptığı ve zararlı olduğu bildiliyor. Ancak oran konusuna gelince orda tıkanıyor.

Bir diğer önemli husus ise, spor yapmayan ile spor yapan arasında. Eğer bu ürünlerde bir aşırılık ve yan etki varsa(mg yada gr olarak yüklemeden ötürü) spor yapanlar burada şanslı. Çünkü bünye daha fazla aminoya, daha fazla proteine, vitamine ve minarele ihtiyaç duyacak. O yüzden spor yapmayanlar bu ürünleri kullanmamalıdır.

Özellikle amerikan malı olan ürünlerin, denetlendiğini, kontrol edildiğini düşünmüyorum.

O yüzden bu ürünlere %100 doğal diyemeyiz.

Bizim yapacağımız şey,

-Amacımız neyse ona göre ürün kullanmak,
    -Kilo, yaptığımız spora göre bu ürünleri oranlayıp kullanmak,
    -Bu ürünlerle birlikte, belirli periyotlarda "b kompleks vitaminleri" tüketmek,
    -Bir seferde yüksek doz kullanmaktansa, bunu 2-4 sefere bölerek vücudumuzu hem sürekli yakıtlı tutmak hemde aşırı yükten kurtarmak,
    -Bol "su" tüketmek,
    -İster protein tozu olsun, ister başka ek besinler olsun muhakkak belirli periyotlarda bu ürünlerin kullanımı kesmek ve vücudu dinlendirmeye almak,
    -Bu ürünlerden mucize beklememek,
    -Çok fazla süslü ambalajı olan, abartı kavram içeren ve içeriğinde çok yüksek oranlarda madde içeren ürünlerden uzak durmak,
    -Spor yapmıyorsak bu ürünleri kullanmamak,
    -Eger düzenli besleniyorsa, düzenli bir yaşamımız varsa bu ürünleri kullanmaya gerek yok.

Son olarak, sürekli tartışılacak bir durum ve bu tartışma bitmeyecek. Taki, bilim herşeyi tam çözünce ozaman bitecek...

11. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    amerikada bu tip ürünlerin kontrol edilmediğini nereden çıkarıyorsun. sonuçta oranında sağlık bakanlığı var gıda ile ilgili birimler var. piyasaya çıkarılan hertürlü gıda takviyeleri labaratuvarlarda analiz edilir ve unutma amerikada tüetici hakları okadar katıdırki üreticiler ürünler dolayısıyla sorun yaşayanlara milyonlarca dolar tazminat ödemek zorunda kalabilmektedirler. hatta amerikada ki ilginç tazminat davaları ile ilgili birçok şey okudum duysanız gülersiniz. kullanıcının salaklığı bariz ortada ama kullanma kulavuzunda konuyla ilgili ikaz olmadığına kanaat getiren hakim tüketiciyi haklı buluyor...

bende suplların olmazsa olmaz olmadığına inanmıyorum. birçok madde çıkarılmış. ama bence çoğu fasafiso. sadece whey kullanmak gerek. ve sağlam beslenmek lazım. beslenemeyen arkadaşlar tabiki kullanmalı....

12. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Ama şöyle birşey de var.Bizim ülkemizde en iyi mallar ihraç edilir,en kötü mallar ülke insanına sunulur,yabancılar en iyi malları kendi vatandaşına sunar,kötü kalite mallarını da ihraç eder :) Bu her malda böyledir.Ben Türkiye'deki Amerikan malı supplement ile Amerika'dakinin aynı kalitede olduğuna inanmıyorum.Bu Gillette bıçaklarından tutun da Duracell pillere kadar herşeyde böyledir..

13. Miracle

Miracle Üye

Beğenileri:
    243
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ticaret
    Sımdı Supplament kullanımı kısıden kısıye degısır.. Mesela ben..Hergn okuldayım..Kahvaltımı evde yapsam bıle oglen yemegını okulda yapmam lazım kı kahvaltıyı evde yapamıyorum :p Benım gunluk proteın ıhtıyacımı wheyden karsılamaktaym.(okuldakı kantınde yaglı tostlardan bska hıc bırsey bulunmuyor..)Benım yagsız beslenmem ımkansz gıbı bırsey oldugundan supplament kullanıorm..Okul cıkısları haftada 3 -4 arası kesın bodye gıdıorum Ve supplamentler benı dınc tutuyor..
    1-Whey bıze muthıs bırsey sunuyor..Yagsız Proteın..Bunu kesın goz ardı etmemek lazım..
    2-He amıno acıdın etkısı oluyor mu ? Sordum sorusturdum hıc bır etkısı olmadıgını sadece antremanda bırazcık guc artısı gosterdıgı belkı pskolojık olabılecegı soylendı..
    3-Whey + Glutamıne + Creatıne kombınasyonunu kullanıorum..L-carnıtıne destegı de alıyorum ve Yag oranımı azaltmakta olup kasdan kılo alıyorum..Ama supplamentsız Boyle bırseyın mumkun olmayacagı bellı..
    Ama dersenız ben hergun tavuk yumurta mılyonlarca yıyorum, HELAL derım ( Hem para Hem mıde )
    4-Creatınenın etkısını su an pek gormuyorum fakat ılk kullandıgımda omuzlarımın cıkmasına ve gogusun baya yol kat etmesıne yardımcı olmustu..
    5-Glutamıne pek etkısı bellı olmuyor bu kdr supplament arasında fakat onu aldıgımda kaslarımın agrısnın azaldıgını ve bır sonrakı gune yorulmadıgımı goruyorum..
    6- L-carnıtıne = Muazzam bulus.. Yanında bı dıyet ve cardıo yaparsanız benım gıbı 1 haftada %3-4 arası yag oranı wermenız mumkun..

Bence supplamentler ınsanların yasam tarzlarına baglı..Fakat bı yerden sonra bunlara baslanması gerekmekte kanımca!!

14. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center

oyle guzel yazmissin ki nerdeyse supplementlere kutsal varliklar olarak bakicaz.6. maddeye hayran oldum bunu da belirtmek isterim.

15. Excursion

Excursion Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Aynen 6 madde konusunda sana saydam, ne bu dnp mi :)

16. B3RkOvi

B3RkOvi Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    2. bolume(amino asit) sadece guluyorum..

17. himes

himes Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    0
    besinlerin yetersiz kaldığı ileri düzey sporcularda bukadar senemi verdim bırakmak istemıyorum sporu ama artık beslenmem yeterli gelmiyor bana zarar veriyor vb düşüncelerinin mecburen kullanıma ittiği gıdalar dır bunlar,geri kalan kullanıcılar için gereksiz kullanım,işin kolayına kaçmak olur ve sonuçlarını baya bir zor ödersin.

Sayfayı Paylaş