Sigara İçiyor Musunuz?

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve masteer tarafından 17 Nisan 2006 başlatılmıştır.

Sigara içiyor musunuz?

1. 3-5 tane en fazla

56,2%
  2. Yarım paket kadar

5,6%
  3. Bir paket civarı

9,8%
  4. İçmiyorum

20,5%
  5. İçiyordum, spor için bıraktım

7,8%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 204 üye.
  1. sado

sado Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Bırakalı 1 ay falan oldu inş. bir daha ağzıma sürmem.Yıllarca nasıl içtiğimi anlayamıyorum bırakmak bu kadar kolaymış oysaki.İçenlere bir an önce bırakmalarını şiddetle tavsiye ederim; bıraktığınız andan itibaren zaman daha da ilerledikçe farkı hissediyosunuz. Ben hap yardımı ile bıraktım hap falan hikaye gerçi herşey irade meselesi (ki çok sabırsızımdır) bırakmak isteyen arkadaşlar var ise sigarayı bırakmakta yardımcı tedavi çeşitlerini uzun uzadıya anlatabilirim yeter ki bir kişi daha sigarayı bıraksın.

2. builtman

builtman Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    pazarlama iletişimi uzmanı
    Yer:
    Istanbul 216
  3. Blues

Blues Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    0
    Yedi sene ictim. Birakali tam 2 sene oldu. Ilk biraktigim 6 ay hic icmedim. Tam 10 kilo aldim. Tabii sporsuz abur cuburla hepsi yagdir. Ne bulduysam agzima tikiyordum. :) Daha sonra spora basladim. 1,5 senedir de arada sirada iciyorum. En fazla 2 hafta devamli icmisimdir. Arada sirada yine bagimli oldum mu acaba diye korkmusumdur. Ama o ilk asamadan sonra kolay kolay tekrar bagimli olunmuyor. Fakat ictikten sonra hep pismanlik duymusumdur. Bizim ailede neredeyse butun erkekler akciger kanserinden oldu. Artik bu pismanligi duymamak icin tekrar hic icmemeye karar verdim. Sonucta hic sigara icmemis birisi durup dururken "cok guzel yemek manzara da iyi bir sigara yakayim" ya da "ickiyle de iyi gider simdi" demiyor. Ya da sinav icin sabahlayacaksa markete kosa kosa gidip bir paket sigara almiyor. Sigara benim hala aklima geliyorsa ben hala bagimliyim demektir ve ailende bu kadar kisi sigaradan olduyse ve yakinlarina aci cektirdiyse sigaraya hala bagimli olmak utanc verici.
    Hem artik haftada uc gun kosu yapmaya basladim. Her hafta 1 dk. performansim artiyor. Sigarayi hic icmemek icim bir sebebim daha var. :)

4. sado

sado Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Sigarayı bırakmak için yardımcı bir hap isim vermiyorum özelden ismini yazarım sana.

5. Blues

Blues Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    0
    Bu arada bu anket cok aci bir gercegi gosteriyor. Sporla ilgili bir forumda bile %40 sigara icme orani var. :( Sigara icmenin matah sanildigi bir ulkede normal olsa gerek. Halbuki ha sigara icmissin ha esrar. Ikisi de madde bagimliligi.

6. GeneralHalo

GeneralHalo Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar ben çok sigara içiyodum birgün baya bir sigara içdim 2 paket civarı belki daha fazla artık sigara içme isteği kalmadı artık gına geldi sonra ertesi gün aniden sigarayı bıraktım dahada hiç içmedim ve sigarayı bırakınca kafa felan ağrıyo diyolar öle bişeyde hiç bizaman olmadı

7. Setenay

Setenay Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Ben bu spor için bıraktım ! :)

8. wrench

wrench Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    12 sene boyunca içtim. Bırakalı 1 sene oluyor. Daha önce kaç defa bırakma kararı aldığımı hatırlayamıyorum. Bazılarının süresi o kadar kısa ki o dönemde bırakıp bırakmadığımdan bile emin değilim.

Fakat son denememin üstünden 1 sene geçti ve sanırım artık deneme olmaktan çıktı.

Bu son kararımdan önce ne danışmadığım insan, ne denemediğim ilaç nikotin sakızı ne de başka bir yöntem kalmıştı doktora gitmek haricinde. Önce kendime bir radikal kararlar listesi hazırladım. Bir de bırakmak istememin sebeplerinin listesini.

- Bir süreliğine evden çıkmayacaktım en azından ilk 1 hafta. Ama bunu yapabilmek için çok müsait bir zaman gerekiyordu.
    - Sigarayı yiyip yuttuğum kafelere barlara vb. mekanlara gitmeyecektim.
    - Sigara içen arkadaşlarımı (ki içmeyenleri saymak çok daha basit olur) bu süre içinde görmeyecektim.
    - Portatif bir diş fırçası alacaktım. (Bırakmamdaki en büyük yardımcı sanırım budur.)
    - Beni motive etmesi için sigaranın bende bıraktığı zararların gerek psikolojik gerek fizyolojik açıdan kısmen temizlendiğini görmem, hissetmem gerekiyordu. Düşündüm taşındım havuzda apnea çalışmaya karar verdim.

Birinci haftamı evde saksıdaki bir bitki gibi geçirdikten sonra dışarı çıkmaya başladığımda nereye gidersem gidiyim canım hala sigara içmek istiyordu. Burada portatif diş fırçama çok şey borçluyum. Sadece portatif olanına değil aslında evdeyken de her yoğun istek geldiğinde yaptığım ilk şey durup bir düşünmek ikinci şey ise dişlerimi fırçalamaktı. Biraz garip gelebilir aslında dışarda herhangi bir yerde yemek yedikten sonra lavaboya gidip tanımadığınız insanların yanında diş fırçalamak.. Ama bende işe yaradığı kesin.
    Havuzdaki çalışmalar da gayet güzel gitti. Aslında bu apnea çalışmaları sadece havuz çalışmasından ibaret değil. Koşu çalışması, ağırlık çalışması ve havuz çalışmasından oluşuyordu. Deniz ve zihinsel olarak 2 çeşit çalışma daha var ama ben onları yapmadım. İşin zihinsel kısmını apneaya değil sigarasızlığa yönelttim. :p Havuzda önce aletsiz sonra standart serbest dalış paleti ile daha sonraları ise mono palet ile çalıştım. Bu benim için bir araçtan çok zevke dönüştü zamanla. Fakat vücut geliştirmeye başlamak istediğim için bu hobiyi bırakmak zorunda kaldım. Apneadaki çok tekrarlı ağırlık setleri, aen ve vo2max arttırıcı antrenmanlar vücut geliştirmeye daha doğrusu benim istediğim türden bir gelişmeye pek uymuyor.

Lafı daha fazla uzatmadan izlediğim bu strateji sigarayı bırakmama çok yardımcı oldu. Yazdığım şeyler herkesin yapabileceği ve geliştirebileceği türden taktikler. Forumdan apnea ile ilgilenen birilerinin çıkacağını pek zannetmiyorum fakat yine de diğer saydıklarıma ek olarak apnea konusunda yardım isteyen olursa bildiklerimi paylaşabilirim.

Bırakmak isteyen herkese ilk olarak 1 adet yeni + 1 adet portatif olmak üzere diş fırçası tavsiye ediyorum.

orkunberk bunu beğendi.
  9. kadir3407

kadir3407 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    3-5 tane en fazla

Birde birşey sorucam çayın kahvenin bir zararımı var neden içmiyorum diyorsunuz?

10. HeavyDuty

HeavyDuty Yeni Üye

Beğenileri:
    221
    Ödül Puanları:
    0
    Bunu bırakmanın bir yolu olduğunu sanmıyorum. En azından benim için. Günde 2 paket içiyorum... Ankette maddesi bile yok .. =) Tütün'ü bulan kimse kemikleri dağa taşa vursun !.. xD

11. enwer-34

enwer-34 Üye

Beğenileri:
    280
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    havaalaninda isci
    Yer:
    İstanbul
    Askere kadar sigara nedir bilmiyordum askerde basladim 20 yasinda 33 yasina kadar ictim
    13 sene gecte olsa bana göre olmadigini anladim biraktim sigarayi simdi yedigim yemegin ictigim cayin kahvenin bile tadi bir baska birakali 6 sene oldu bazen yemeklerden sonra hala su mereti cekiyor ya canim kendime kiziyorum nasil olur böyle birsey diye birakmisim 6 sene olmus cnm cekiyor yaaaaa fakat o anlik 1,2 dakika sonr aunutuyorum

12. sallama

sallama Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    15 yıla yakın zamandır sigara içiyorum ve yaşım 27 çocuk yaşta başladım anlayacağınız, en kısa sürede bodybuilding yaparak spor desteği ile sigarayı bırakmak istiyorum.

13. dinamik.ip

dinamik.ip Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    ben 16 yaşındayım ailemde herkes içiyor, hatta arkadaşlarım bile içiyorlar ama ben hiç düşünmüyorum. bilmeyenler için yazayım 9 gr zifir olması yani bu madde asfaltın hammadesi... kısacası siz içtiğiniz her sigara ile ciğerlerinizde asfalt maddesi yer alıyor yavaş yavaş yol yapacaksınız :)

jkdo bunu beğendi.
  14. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    hiç ağzıma sürmedim sigara
    alkol de 1-2 defa taş çatlasa

15. R/T

R/T Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Benim merak ettiğim nokta, sigarayı bıraktıkdan "10-15 yıl sonra ciğerlerin temizlenmesi" hususu.. Bu 7-8 sene veya daha fazla sigara içen biri için de, 8-9 aydır sigara içen biri içinde aynımı yani ?

16. Setenay

Setenay Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Ben aynı olduğunu sanmıyorum;
    En azından mantık çerçevesinde incelendiği zaman 7-8 yıl sigara tüketmiş bir insanın ciğerlerinin daha çok zarar görmüş olduğu açıktır kanımca ... Ve temizlenmesi de o ölçü de zaman alacaktır...

17. MURO

MURO Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Bende sigarayı bıraktım bir sürü nedenleri var
    sağlığa zararlı
    çok pahalı
    pis kokuyor :)

307KD bunu beğendi.
  18. 307KD

307KD Yeni Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    ilginç olacak ama ben spora başlayacağım zaman sigarayı arttırdım çünkü santreman yaptıkça nikotini cüvut atıyor ama zararlı tabi gene de... içen sporcular da çok ama spor yapmazken en azından içmemek lazım çok daha pis etki ediyor galiba...!

19. mertakb

mertakb Üye

Beğenileri:
    130
    Ödül Puanları:
    0
    ciddi derecede alkol problemim vardı daha farklı seylerede egilimler yasadım ama cok sükür su an sigarayıda bıraktım alkolude 3 ay oldu.

20. mert671

mert671 Yeni Üye

Beğenileri:
    67
    Ödül Puanları:
    0
    Hyr ikisinede kullanmıyorum..İnşallah ileridede kullanmam..

Sayfayı Paylaş