Pink Zeppelin Antrenman Günlüğü ( Powerlifting )

Konusu 'Antrenman Günlüğü' forumundadır ve Pink Zeppelin tarafından 21 Şubat 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 70 üye.
  1. Katarina

Katarina Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    53
    Sagolsun pink zeppelin her seyi güzelce yazmis.

Bahsettigi ayakkabi konusunda converse chuck taylor oldukca tercih ediliyor. Louise simmons in kendiside kullaniyor hatta. Ama gene de en iyisi ciplak ayak diyr geciyor cogu kaynakta

technical1967 ve Pink Zeppelin bunu beğendi.
  2. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    bugün bench press'te max günümdü beklediğim gibi olmadı malesef detayları ve videoları aşağıda göreceksiniz. öncelikle ağırsağlam furkan'la konuştum ve nisan ayında (21-24 arası sanırsam ) istanbul'da doping testli ciddi bir federasyon yarışma düzenleyecekmiş. rusya , kanada vs. ülkelerden de katılım olacakmış anlayacağınız sağlam bir yarışma olacak. henüz detay öğrenemesem de sadece deadlift ve bench ( ayrı ayrı ) olma ihtimali var ve furkan'ın söylediğine göre 83 kg kategorisi için en az 200 deadlift gerekiyormuş. 1000 dolar para ödülü varmış birinci olana. yarışmayı düşünüyorum eğer squat yoksa sadece deadlift'te yarışacağım ( iyi olduğum tek lift :D ) squat da varsa yani gerçek bir powerlifting meet ise o şekilde yarışacağım.

bench olayına gelirsek. gerçekten kötü bir gündü. ( bir ton bahane sıralayacağım hazır olun :D ) sakatlık ve hastalığın 5 kilo kaybettirmesinden dolayı zaten eski 135'imi yapamayacağımı biliyordum. artı olarak bench press'te en iyi olduğum dönem ( ekim-kasım arası ) ilk sakatlığımdan dolayı squat ve deadlift yapamadığım dönemdi. haliyle haftalar boyunca sadece bench çalışmıştım ki yüksek frekansın önemini bir kez daha görmüş oluyorum. sadece bir lift'e yoğunlaştığınız zaman o harekette çok daha başarılı oluyorsunuz. 60 - 80 - 90 - 100 ve 110 kiloluk ısınmalardan sonra openerımı ( yarışmada 3 hakkınız olur ve ilk hakkınıza opener denir ) 120 kilo ile açtım. çok zorlanmadım ama çok da kolay olduğunu söyleyemem. daha sonra 125 ile ikinci hakkımı deneyecektim ama malesef spot yapan arkadaşla anlaşamamızdan dolayı bütün setup'ım ( harekete başlamadan önce kurduğum vücut sistemim ) bozuldu. geri çektiğim omuzlar ilerledi , arch bozuldu haliyle hiçbir şey yapamadım. üçüncü tekrarda da aynı durum olunca malesef moralim bozuldu ve 125 ile daha denemedim zaten hakkım da kalmamıştı. bunun yerine 110 kiloya düşürüp 5 tekrarlık max denemesi yapmaya karar verdim. ancak 4. tekrardan sonra arkadaşım bitirdiğimi sanıp bara dokununca ritmim bozuldu ve 5. tekrarı tamamlayamadım. öncesindeki denemeler ve anlaşmazlık olmasaydı muhtemelen max olarak 127-128 civarı yapabilecektim ancak beklediğim gibi olmadı.

bench'imi yükseltmek için yarışma sonrasını bekliyorum. yüksek frekans ve ağır antrenman ile hedefimdeki ağırlığa ulaşacağım. öncelikle arch'ımı artırmam gerekiyor neredeyse düz bedenle ittiriyorum ki bir powerlifter'a yakışmayacak bir durum.esnekliğim çok zayıf ( kütük gibiyim ) bunu düzeltebilirsem 5 kilo vücut ağırlığı artışıyla birlikte otomatik olarak 10 kg ağırlık artışı alırım.

goodfellas9, Akay, technical1967 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  3. farti

farti Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    Ayağınmı kayıyor anlamadım? Birde O kafa hep öne geliyor istem dışımı oluyor acaba? Benchde iyi bir karbonhidrat yüklemesi ile kaldırırsın aslında umutsuzluğa kapılma evet o yarışma iyiymiş başarılar dilerim.

4. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    fail olanı diyorsan eğer arkadaşla anlaşamadığımız için barı çıkaramadık bu yüzden geri çektiğim omuzlar tekrar normalleşti , ileri çıkardığım göğsüm de düzleşti bu yüzden hiçbi şansım kalmadı yani.

5. farti

farti Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    Yok kafayı kaldırdığını diyorum üçüncüde kaldırıyon benchden alıyon sonra itiş yaparken kafa öne geliyor onu diyorum. Boyun ağrımazmı kafanın çok fazla öne gelmesinde?

6. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    sıkıntı yaşamadım şu ana kadar herhangi bir problem olduğunu sanmıyorum bazı pro powerlifter'lar da öyle yapıyor.

farti bunu beğendi.
  7. hercules13

hercules13 Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Her şeye rağmen partner karışmasa 5. tekrar da çıkarmış.
    Kötü partner konusunda seni çok iyi anlıyorum hocam :D yardım eden kişinin kaldırıştaki ani el refleksleri bile konsantrasyonu sıfırlıyor. Ben birinden ilk defa yardım istiyorsam eğer, 4-5 defa 'barı verdikten sonra ellerini arkanda tut, ezilmediğim sürece de bara değme' diyorum :)

mali67 ve Pink Zeppelin bunu beğendi.
  8. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    kötü değil aslında anlaşamadık ondan böyle oldu. :) ama dediğini anlıyorum ısrarla bara değmek istiyorlar. birinin bara ufacık dokunması bile 5 kiloyu alıyor.

technical1967 ve hercules13 bunu beğendi.
  9. berkay7743

berkay7743 Özel Üye

Beğenileri:
    705
    Ödül Puanları:
    123
    yarışmada bende olacağım Allah'ın izniyle bench press kategorisinde

ujohnz, technical1967 ve Pink Zeppelin bunu beğendi.
  10. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    Güzel konu takipte olacağım , yarışmada başarılar..

Pink Zeppelin bunu beğendi.
  11. atraksiyonlu

atraksiyonlu Üye

Beğenileri:
    157
    Ödül Puanları:
    43
    abi bir daha max denerken arkanda seni bilen biri olsun bu ne yahu :) benim başıma gelenin aynısı nerdeyse çok sıkıntılı bir durum. Bir de kızınca trip atıyolar sonra

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

berkay7743 ve technical1967 bunu beğendi.
  12. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    furkan'ın dediğine göre 300 bench 400 deadlift yapanlar falan geliyormuş baya sağlammış yarışma. pause yapmaya alış istersen yarışmada zorunlu olur çünkü.

berkay7743 ve technical1967 bunu beğendi.
  13. berkay7743

berkay7743 Özel Üye

Beğenileri:
    705
    Ödül Puanları:
    123
    sagol dostum birde bilgin var mı bu pause olayı ne kadar etkiliyor bastığımız kiloyu

14. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    teknik oturursa aynı ağırlığı kaldırabilirsin. bazıları pause ile daha fazla bile kaldırabiliyor. ama fazla zaman yok alışma süreci gerektiriyor biraz muhtemelen 5 kg falan düşer.

berkay7743 bunu beğendi.
  15. berkay7743

berkay7743 Özel Üye

Beğenileri:
    705
    Ödül Puanları:
    123
    pink zeppelin bench press arttırmak istiyorsan örnek program yazayım sana bende 8 ay önce 135 basabiliyordum 130 kg 2 tekrar yani şimdi 150 kg 6 tekrar 175 kg basıyorum
    ters piramit hiç ısınmadan kasları yormadan 1 rep max denemesi yapıyordum
    örnek
    175 kg 1 tekrar 170 kg 2 tekrar 160 kg 4 tekrar 150 kg 6 tekrar 140 kg 8 tekrar 100 kg max reps 135 kg den 8 ayda bu şekilde 175 kg ye çıktım rakamları kendine göre ayarla 8 ay sonra sende en azından yaklaşık bir rakam basarsın benim düşünceme göre sporcu her idmanda max denemesi yapmalı bu sayede kaslar tek tekrara alışıyor ve bununla birlikte bench kiloları artıyor

16. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    arkadaşlar yarışma olayından dolayı programda değişiklik yapmaya karar verdim. ve en büyük değişiklik olarak bench press'te arch-leg drive yapmayacağım ( kütük bedenim sağolsun zaten doğru düzgün arch yapamıyordum da :D ) . arch ve leg drive belimi çok yorduğu için squat ve deadlift'te performansımı düşürüyordu bu yüzden bir süre için bench'te düz bedenle takılacağım ve daha dar bir tutuşa geçiş yapacağım. bench press'te çok çok zayıf olduğumu biliyorum ama deadlift'e yoğunlaşmak için mecburen bu değişikliği yapacağım. bunun dışında back squat'ı haftada bire düşüreceğim ve 2 front squat yapacağım. artı olarak iki ana varyasyonum ohp ve front squat'ta ağır girmeye karar verdim ve daha fazla tekrar çıkaramayacağım ağırlıkla çalışacağım ( training to failure ). yarışmada sadece deadlift yapacağımdan dolayı peaking olayını ona göre ayarlamam gerekiyordu bu yüzden greg nuckols'ın ilk aşamasını es geçip 3 tekrarlık yüksek ağırlıkları kullandığımız ikinci aşamaya geçiyorum bu sayede peaking sonu yarışmaya denk gelmiş olacak. program şu şekilde olacak :

Pazartesi : boş

Salı : bench ( gn ) + (ohp 3x3) + tricep ( 2-3 set izolasyon ) + facepull + arka omuz ( 2-3 set izolasyon )

Çarşamba : boş

Perşembe : deadlift ( gn ) + front squat ( 3x8 ) + kavrama çalışması ( plate pinching + barbell holds 3-4 set )

Cuma : boş

Cumartesi : bench ( 2x8 wide grip - 2x8 close grip - 1x5 spoto press ) + ohp ( 3x8 ) + tricep + facepull + arka omuz

Pazar : back squat ( gn ) + front squat ( 3x3) + sırt ( pulldown-seated row 3x10-15) + bicep ( 3-4 set izolasyon ) + kavrama çalışması ( plate pinching + barbell holds 3-4 set )

bugün salonda 45 cm civarı kola sahip 100 küsür kilo bir kürlü eleman 180 kilo ile 3-4 tekrar bench yaptı göğsüne değdirmese de yine de muazzam bir kuvvet. deadlift dışında hiç kuvvetli hissetmiyorum kendimi bu da moralimi bozuyor. tabi daha 20 yaşında , çok kısa süredir ağırlık çalışan ve doğal biri olduğumu hatırlayıp umudumu yitirmiyorum. :) şu yarışmada iyi bir şeyler yapabilirsem devamında bench'i toparlayacağım. squat formumu da düzelteceğim.

Son düzenleme: 29 Şubat 2016
    technical1967, atraksiyonlu ve freud bunu beğendi.
  17. freud

freud Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    izmir
    Spor geçmişine göre liftlerin çok iyi, benchte de tekniğin oturdukça çok daha ağır girebilirsin gibi duruyor.

18. berkay7743

berkay7743 Özel Üye

Beğenileri:
    705
    Ödül Puanları:
    123
    ben gelemiyorum sana başarılar pink zeppelin 2xlarge mayo olmadı daha büyüğüde yok neti talan ettim yok :(

19. SoldiersOfGod

SoldiersOfGod Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Hocam yarışma ne yarışması, nerede yapılıyor ve ne zaman olucak bilgim yok ama, video & fotoğraf çekip bize de ulaştırabilirseniz çok harika olur :)

berkay7743 bunu beğendi.
  20. berkay7743

berkay7743 Özel Üye

Beğenileri:
    705
    Ödül Puanları:
    123
    oleyy be gürhan hoca mayo işini çözdü katılamıycam diye kahroluyordum

technical1967 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş