Normal Bir Erkeğin Boyu Kaç Yaşına Kadar Uzar?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve jonior tarafından 14 Şubat 2006 başlatılmıştır.

Normal Bir Erkeğin Boyu Kaç Yaşına Kadar Uzar?

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 173 üye.
  1. SRTN

SRTN Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    38
    19 umda basladım. 6 ay sonra 4cm uzamıstım.üstelik yaklasık 1 yıldır boyum hic uzamıyodu. aslında tamamen tesadüf de olabilir.. veya VG nin katkısı da olmuş olabilir..

2. Peçito

Peçito Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ben 17 yaşındayım. Boyum 1.85 arası... daha boyumun uzayacağını zannetmiyorum uzasam bile 3-4 cm en fazla 5 cm uzarım diye düşünüyorum.

3. himes

himes Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    0
    kemiklere yapılan baskı epıfizlerin erken kapanmasına yol açar,ama kemiklere yapılan baskı aynı zamanda kemiği uyararak uzamasına,kalınlaşmasına yol açar.bunun bir dengesi var heralde ama genel kanı değil sadece tıpda da vg nin epifizlerin erken kapanmasına neden olduğudur ve kas daki tendonlar geliştkce kemikleri daha sıkı tutar ve uzamasını engeller.Ama bilimsel vücüt geliştirmenin gelişim çağındakilerin boyunun uzamasına yardım ettiğini heryerde okuyoruz.bu bilimsel vg de sporu yapacak kişinin bu spora uygunluğu,fiziksel durumu,güç sınırları,kondisyon sınırları vesayredir:Bence vg yaparken uzayanlar bu işe yatkın ve sınırlarını bilip biliçsiz hareketlerden ve ağırlıklardan kaçan insanlardır.Benim görüşüm budur.Boy hesabı;anne boyu+baba boyu(+13 erkekse -13 kızsa) hepsi toplanıp 2 ye bölünür +-5 cm esneklik payı vardır

4. 307KD

307KD Yeni Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    himes o ölçümde ben 184 çıkıyorum hem de +5 yaptığım halde normalde 179 :)

değişebiliyor ama genellikle öyle deniyor evet dediğin gibi... demek ki bende uzama daha fazla olmuş o işlemde maksimum 184 ken 188 olduğumda...

bu arada guardboydan öğrenmiş oldum ben de bilmiyordum ama öğrendim. gerçek boy sabah kalktığımızdaki değil öğlen olan yani kalktıktan 2-3 saat sonraki aktivite olmuş vücud boyuymuş...

ben sabah 189.5 filanım öğlen filan 188 e düşüyorum sanırsam...

sağol guardboy...

5. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    gerçek boydan kastım vucudun aktive olduğu saatlerdeki ortalama boy ölçüsüdür.Çünki sınav sistemlerine bakıldığında genellikle öğlen saatlerine doğru ölçümlerin alındığı görülmüştür.kol ölçüsü sorulduğunda genellikle antrenman esnasındaki ölçü söylenir.ben olayı buna benzetiyorum aslında.

6. 307KD

307KD Yeni Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    tamam guardboy haklısın...

ama tabi gidip te akşam saat 22:00 de boy ölçülmez herhalde :)

dediğin gibi öğlene doğru yani vücudun fiziksel olarak tam oturduğu zaman ölçülür. Yanlış anlama yeniden inat etmeyeceğim ama bir sporcu bana kilo da boy da sabah ölçülür katıksız dedi. Sen özelden de demiştin ama saat 09:00'da boy ölçümü yapılanlar da olmuş diye ama zaten gün içinde 1-1.5 maksimum boy değişimi oluyormuş. 2.5 cm gün boyunca fark eden boy miktarı dendi. Her neyse... uzatmaya gerek yok. ne çok erken ne çok geç boy ölçümü. tam orta zamanda günün ölçüm en doğrusu işte :)

guardbody bunu beğendi.
  7. icasillas

icasillas Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    15 civarı lise'ye girdim 1.60 bile degilim (kesinlikle)
    20.5 unideyim 176 (gun ortası ve cıplak ayak)
    ve son 1 yılda 2.5 cm uzadıgımı belirtmeliyim

fiziksel butun olarak gec buyume gosterdim.
    babam; o'da gec buyumus,yaklasık 23-24 askerlik donusune dek.
    2-3 cm daha uzayacagım kanısındayım,umarım:)

8. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Ben genellikle 21'den sonra uzayanlara şüpheyle bakarım; genellikle uzamaların sebebini de yaptığı sporun eklemleri açması ve omuriliği desteklemesinden kaynaklandığına inanırdım. Yani sporu bırakınca eski haline dönülmesi gerekli. Ben 21-22 yaşındayım. 3 ay önce boyum1.78-1.79di. Şuan 1.82-1.81m. 3-4 cm uzamış olmamı spora bağlayamıyorum. Çünkü o zamanlar da antreman yapıyordum. Bu uzamanın gerçek anlamda kemik uzaması olduğunu düşünüyorum. Tamamen ümidimi kestiğim bir yaşta, 3-4 cm boyumun uzaması tüm düşüncelerimi alt üst etti. Normal bir erkekten kasıt, ortalama erkek boyu olmalı. İşin garibi de epifiz durumunuzu bilmeden bu konuda kati görüşe sahip olmanız sizin bol bol yanılmanıza sebep oluyor.

9. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    öncelikle merhaba benim bildiğim kadarıyla basketbol yüzme pullover hareketi ve süt içmek boyu uzatır boy uzama yaşı 21 e kadar devam ediyor ancak çevremde gördüğüm kadarıyla öyle aşırı boy atma olayı şöyle kısa kalacak kişi küçük yaşta malesef kısa kalıyor benim boyumda senin yaşlarındayken 1.70di şimdi 1.73 oldu yukarıdaki herşeyi yapmama rağmen inşallah sen istediğin boya kavuşursun

10. kaplan1222

kaplan1222 Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    peki kemikler ne zamana kadar kalınlaşır

haa bana 1.80 boy yetiyor kemiklerimin kalınlaşmasını istiyorum özelliklede bilek yaşım küçük 16 yaşındayım

Son düzenleyen: Moderatör: 25 Ağustos 2008
  11. hakonek

hakonek Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    kardesim sen kafana takma daha zamanın var onundeki 2 seneyi cok dikkatli kullan git yüz tenis oyna barfix muhakkak cek bunun yanında beslenmen cok cok onemli duzenli beslenmeyi bir zorunluluk olarak degil bir hayat tarzı olarak gormeye basla protein alımını asla ihmal etme ve 2 sene boyunca asla dusuk kalori diyet yapma uykunuda ihmal etme ..kemiklerin kalınlasma yası sorunada cevap vereyim erkekte kemik gelismesi ve boy uzaması ortalama 18-19 yaslarına kadar devam eder .bu yaslarda kemiklerin gelisiminin yuzde 90 dan fazlasını tamamlamıs olur. ortalama diyorum cunku her insanda degisen bir suredir bu genetik yasınla alakalı bir durum biraz nasıl herkese sakalının kac yasında cıkacagını soyleyemezsen bununda tam bir cevabını veremezsn

12. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Üyelere hitap şekillerine dikkat edelim.
    Kuralları okuyalım.

ALPEREN, matiasdelgado, diez ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  13. matiasdelgado

matiasdelgado Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    Konunun açıldığı tarihten itibaren 2 sene kadar geçmiş ama birşeyi söyleme gereği hissettim kendimde.Bence böyle bir başlık için anket açılmaz.Yani nasıl desem anket yapılacak bir konu değil bu.Bir kişinin boyunun hangi yaşa kadar uzayacağı elbet tıp dünyası tarafından bir şekilde biliniyordur.Yani belli birşeydir,bunu anket yapıp sende kaç yaşına kadar uzar demek bence mantıksız.Yani sana,bana yada diğer bir kişiye göre değişecek bir olgu değil bu.

14. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    matiasdelgadago çok yanlış düşünüyorsun. Bu konu ankete en uygun başlıklardan biridir. Tıpta ancak aritmetik ortalama alınarak bir yaş aralığı belirlerler. Ama hakikat hep aynı seyirde gitmeyecektir. Benim yaşım21-22. 20'den sonra boyu uzayanlara pek inanmazdım ki uzasa bile 1-2 cm olacağını düşünürdüm. Şimdi ise ne kadar yanıldığımı anladım. 23-24 yaşında askerden döndüğünde 3-5cm uzayan bir abi vardı. Ona da inanırım artık. Belki bir parça sporun etkisiyle omurilik diskleri açılmış olabilir. Onu da bilmenin yolu uzamanın gövdeden mi yoksa bacaklardan mı olduğunu anlamaktır.

15. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    arkadaş aikidonun kurucusu morihei uesiba 1903 yılında 19 yaşında askere alınmadığı için [boyu 1.53 dü] kendini ağaçlara asarak uzatmış ve piyade olarak alınımş.20 yaşında yapıyor bunu.
    insan istedikten sonra..yapar bence.

16. coder

coder Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yazılımcı
    Yer:
    istanbul
    ne kadar olmuş boyu

17. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    1.61 diye konuşuyorlardı salonda.
    orduya alınma boyu 1.60 mış

18. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    morihei uesiba hakkında sağlam kaynağınız var mı? Araştırmak istiyorum....

dontesk bunu beğendi.
  19. BrAwNy_OnUr

BrAwNy_OnUr Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    okuyorum
    Yer:
    istanbul/fatih
    izninzle bi soru sormak istiorum boyum 1 75 yasm 15 duzenli olrk basket oynasam ve yuzsem ne kdr surecte kendni belli eder , saygılarnza sunarm:)

20. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    öncelilğin omega 3 yağlarını tüketmen ve fosfor calsium ve özellikle calsiumdan da önemlisi d vitamini alımına özen göstermelisin. dha sonra yapacağın bu aktiviteler hipofiz bezlerini uyaracaktır. hatta evde gündelik yaşantında ip atlayarakta sağlayabilirsin. ah ahhh gençlik ahh bilmek güzel ama zamanında kimse bana bunları dememişti ahh. kıymetini bil..

Sayfayı Paylaş