Neden fazla protein alıyorsunuz?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Jokeer tarafından 25 Ocak 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. Jokeer

Jokeer Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    78 kiloyum bel 76. bacak 62 cm ve 70 kg squat basıyorum. 1-2 aya hatta belki 2 ay bile sürmez 100 kg basıcam. ve günlük protein alımım 60 gr. siz neden bu kadar fazla protein alıyosunuz ben size söyliyim. supplement endüstrisi yüzünden.
    bakın size bodybuilding sitesinden bi link vereyim bu site de supplement satıyor.
    http://www.bodybuilding.com/fun/maki1.htm
    aşagıda protein calculator var oraya 80 kg yazdım ve günlük protein ihtiyacım 176 - 264 g per day!! şimdi ben ilk baş napıcam? normal besinlerden bunları almaya çalışıcam. alabiliyosam bile bi zaman sonra yemekten bıkıcam ve belli bi oranı protein tozu alarak sağlıycam.

bakın size mike mentzer den bi alıntı vereyim.

"Protein requirements depend almost entirely on your body weight, not your level of physical activity, because it is not used as fuel as long as the body′s energy supply is adequate. The rule of thumb is one gram of protein per day for every two pounds of bodyweight. There is no reason to buy expensive supplements since the amount of protein can be obtained from any well-balanced diet that includes meat, fish, or dairy products. I maintain my weight at about 220 pounds and consume about 60 grams of protein a day, less than recommended for my weight, and I′m still growing muscle.

As I said before, muscle growth is a very slow process. On a daily basis it really can′t be detected at all. A ten-pound gain in a year would amount to less than half an ounce a day.

How much protein beyond maintenance requirements would you need to gain a half ounce of muscle a day? Approximately 1 gram, the amount in one ounce of whole milk, an eight of an ounce of tuna, or a half slice of bacon. You can even get that 1 gram from a single carrot. Yet this extra protein would be enough to build ten pounds of muscle a year.

Think about that the next time you make an investment in a can of a protein supplement
    ".

adam 100 kilo!! ve ona önerilen günlük protein body weight (lbs) x 0.36 ama adam 60 gr alıyomuş ve hala kas geliştiriyodum diyor. adam kas geliştirmek zaten yavaş işleyen bir süreç diyor. sen fazla alsanda aynı oranda kas geliştireceksin!!

acaba kaçınız bugün yeteri kadar meyve yedim mi yeteri kadar kalori aldım mı diye düşünüyor ? varsa yoksa proteine odaklanmış çoğu insan. daha beslenmesini oluşturamamış ama gitmiş protein tozu almış. salonda görüyorum adamın kolu 35 cm bile değil gitmiş protein tozu almış. sanki seni bu geliştirecek.

bence kilonuzun 1.5 katı squat yapıncaya kadar yüksek kalorili beslenin. tabi proteini de çok azaltmamak şartıyla. protein tozuna vereceğiniz parayıda gidin testosteron yükselten östrojen düşüren şeylere verin.

bunu kendimde de gördüm. yüksek protein alınca çok tuvalete çıkıyordum başka birşeye yaramıyordu :) yüksek kalorili beslenince güçlenmem kolay oluyor. ve bu güçle kas geliştirmek basit oluyor.

saygılarımla umarım birşeyler anlatabilmişimdir.

ccgg4 ve aslangur bunu beğendi.
  2. Kolekalsiferol

Kolekalsiferol Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Karar size kalmış tabi ama spor yapmasanız dahi sizin günlük olarak tüketmeniz gereken protein miktarı 50-60 gr zaten. Proteinler sadece kaslar için gerekli değil ki . Vücudunuzdaki bağışıklık sistemini oluşturan savunma hücreleri , kan hücreleri , enzimler, hormonlar -bir kısmı- vb bir sürü şey protein yapıda . Bunun haricinde ağır bir egzersiz sonrası kasların onarımı için daha fazla protein gerekmez mi sizce?

Balboa7 bunu beğendi.
  3. Balboa7

Balboa7 Üye

Beğenileri:
    1.355
    Ödül Puanları:
    103
    abartılı bir protein alınmamalı örneğin spor yapmayan biri kg başına 0.75 alıyorsa spor yapan biri 1.5 kg alabilir ileri seviyede yada ek olarak başka bir sporla ilgileniyorsa miktarlar yükseltilmeli tabiki sadece proteinler yetmez kaliteli karbonhidratlar yağlarda gerekli ancak nedense protein tozu olmazsa olmaz görülüyor reklamların etkisi halbuki hepten gereksiz değil fakat başlangıç yada orta seviyedeki sporculara ne oluyor anlamak mümkün değil sanki hardcore body building yapılıyorda olmazsa olmaz görülüyor

Bekci bunu beğendi.
  4. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    abartılı almıyorum +67 kiloyum,bulk dönemindeyim,aldıgım kaloriyi 3000in üstünde tutmaya calısıyorum,,ulaşılabilecek farklı kaynaklardan yettiğini düşündüğüm kadar protein alıyorum,tavuga da yüklenmiyorum,whey yada casein de kullanmıyorum.aldıgım protein kimi gün 70-80gr oluyor,kimi gün 100gr oluyor,cheat meallerim oldugunda 120-150 grama cıktıgı da oluyor.ama kendimi hiçbir zaman 1.5-2x gibi sınırlarla sınırlamıyorum.gelişimimden de major agırlıklarımdan da memnunum.bence siz de kasmayın cunku bu sporda yol çok uzun :) supplement endüstrisi konusunda düşüncelerim de bu paralelde.

5. Jokeer

Jokeer Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    yok ben şunu demek istiyorum. zaten benim şuan aldığım protein bana önerilenden az ve hala kas GELİŞTİRİYORUM diyorum. demekki birşeyler yanlış burada. insanlar gelişemediklerini görünce hemen protein tozuna sarılıyorlar oysaki genetik faktörler önemli burada.

benim bu konuyu açma amacım protein alımınızı kilo başına 0.8 gr a düşürün demek değildi. sadece gelişim olmayınca hemen protein tozlarına yönelmeyin. bence kilonuz kadar hayvansal protein alın. bitkiselleri saymıyorum zaten.

6. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    İlk postta söylediklerine eksiksiz katılıyorum keyfimden değil bende kendimi garantiye almak adına 1.3 falan alıyorum ama bu postta dikkatimi çeken şu oldu. Tamam bitkisel protein hayvansala göre eksik olabilir ama tamamen işe yaramıyo denemez. Vegan sporcularda var

Savino89 bunu beğendi.
  7. NaturalBeast

NaturalBeast Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar her şeyden öte maddi durumda önemli bu bahsettiğiniz proteini almak için mutfağa aylık 400-500(min) ayırmak gerekiyor. Sırf kendine bu kadar ayıramayacak insanlarda var. Saf protein almak adama daha hesaplı geliyor olabilir. Yada ev yemekleri yiyemeyen ve zamanı olmadığı için hazır beslenenleride düşünmeliyiz.
    Bu bir yana tamamen katılıyorum imkanı olan insan doğal beslenmeli bende şahsen ne ilaç ne toz hiç bir şey kullanmadım ve gelişimimden memnunum.

Everybody wants to be a beast until it is time to do what real beasts do.

SnycnYcl bunu beğendi.
  8. ccgg4

ccgg4 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Dediklerine tamamen katiliyorum kilo basi günde 2-3 grami birak 4 gr al diyenler bile var. Fazla protein sizi daha kasli yapmaz arkadaslar. Fazlasi yag olarak depolanir bir kismi da diski ile atilir. Dogal beslenmeniz yeterli ise protein tozunu boşa aliyorsunuz demektir. O aldiginiz protein tozunu yaga donusturuyor vucut :D onun yerine gidin zeytin yagi icin arkadaslar o daha ucuz ve daha saglikli :D supplement firmalarina biraz sert cikistim kusura bakmayin ama hakediyorlar yani adamlar protein tozunu sanki steroidmis havasinda satiyorlar. Alirsan şişersin felan . Inanmayin boyle seylere.

neverbackdown. bunu beğendi.
  9. neverbackdown.

neverbackdown. Üye

Beğenileri:
    672
    Ödül Puanları:
    123
    Valla kimin ne dediği pek umrumda değil.Bana göre kg başı 1.2-1.6 gr gayet yeterli ki bu rakamlarla gayet iyi gelişim sağladım supplemensiz.Yani bazı takıntıları bırakmak gerek bence sonra karaciğeriniz elinizde kalıp başka hastalıklarla uğraşmayın.

10. emre2021

emre2021 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Yazdiklariniza harfiyen katiliyorum. Kaslar sadece proteinle beslenmiyor yani kas yikimi o kadar kolay degil. Sen vucuduna azami protein ihtiyacindan biraz daha fazlasini ver ve bu protein sadece hayvansal da olmasin bitkisel proteinde olsun sonra dinlenme islemini iyi yap gerisi bos. Kaslar bize anlatildigi gibi o kadar cabuk yikima ugrayacak bir yapida olsaydi suan disarida milyonlarca ac insan kas kaybindan yatalak olurdu.
    Ayrica ben hayvansal proteinin bu kadar fazla onemi olduğunuda sanmiyorum. Aydan aya et yeme fırsatı olupta gucu kuvveti yerinde olan binlerce insan bulabilirsiniz ulkemizde

11. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    Son cümlen biraz genetik farkı. Kırmızı etin sağladığını sağlayan başka bir şey bulmak zor

12. emre2021

emre2021 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Tam anlatamadim galiba bagislayin. Kirmizi ette onemlidir elbette ama boyle abartildigi kadar da degil demek istedim. Bildiginiz gibi bizler kendi ihtiyacimiz olan amino asitlerin tümünü kendimiz sentezleyemiyoruz ama bitkiler oyle degil onlar sentezleyebiliyorlar. O yuzden yumurta beyaz-kirmizi et whey protein uzerine kurulu beslenme duzeninden cok ta bisey beklememek lazım diyorum. Hayvansal protein kadar bitkisel proteine de o derece onem verilmeli, kesinlikle ihmal edilmemeli, onemsiz gorulmemeli...

13. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    Burda da sanırım ben anlatamadım :D ben her zaman 200 gr kırmızı et proteinindense 200 grlik yumurta et fasulye peynir vsvs proteininden yanayım

14. NacHo

NacHo Üye

Beğenileri:
    136
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fen Bilimleri Fakültesi
    Mentzer ve kardeşi su gibi anabolik ve anabolizan madde kullandığı için düşük protein alımlarında dahi kas gelişimi sağlamaları normal bişey :) . Nitekim kendi ve kardeşi bu maddeler yüzünden genç sayılabilicek yaşta ölmüşlerdir.

Bilimsel olarak pozitif nitrojen dengesinin sağlanması için alınması gereken oranlar üç aşağı beş yukarı bellidir. Bunun dışıdakiler bilimsellikten uzak safsatalardan ibarettir.

Zaten profesyonellerle amatörlerin mukayese edilmesini her daim yanlış bulmuşumdur.

15. sinus

sinus Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    Mentzer kardesler steroid yüzünden ölmedi. Mike in babasi ayni yaşlarda ayni hastaliktan öldü. Ray ise mike in öldügü gün diyalize gitmedigi icin vefat etti

maietnigri bunu beğendi.
  16. NacHo

NacHo Üye

Beğenileri:
    136
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fen Bilimleri Fakültesi
    Konu mentzerlerin hayatı değil protein oranı idi ama olsun . ( ne kadar gereksiz olsada) Bu tarihi bilgi için teşekkür ederiz :) .

17. ozgur.ozgenc

ozgur.ozgenc Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Kocaeli , Turkey
    Ortalama bir supplement 200 tl. 40 TL etin kilosu 5kg et eder. Haftada 5gun spor yapan biri için 200g-250g düşer ki bunda ortalama 60-80gr protein var. Yani supplement yerine et yeyin. Bi de buna ilaveten yumurta yedin mi. Oooo

Acı kamçimdir, beni hedefe ulaştıran

18. Akhilleus

Akhilleus Üye

Beğenileri:
    1.294
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Grafik tasarım
    Yer:
    İstanbul
    Protein olayında ve miktarlarında supplement endüstrisinin pompalaması olduğunu bilmeyen kimse kalmadı zaten sanırsam. Onlara kalsa su niyetine whey kullanmamız lazım bu tabiki saçmalık fakat değil Mike, 60 gr günlük proteinle antreman yaptığını ve kas gelişiminin devam ettiğini söyleyen kimi görürseniz ağzına kürekle vurabilirsiniz. İsterseniz hiç protein almayalım (Bitkileri yok sayarsak)?

Bakın protein adı üzerinde, protein birincil öncelikli anlamına gelir, bir metabolizma için kullanılacak ilk kaynaktır. Yoksunluğu ölümcüldür. İnsan için konuşursak DNA sında kodlayabildiği proteinler bellidir ve elzem olan bir çoğunu diyet yoluyla almak zorundadır. ki bu miktar bütün gün uyusanız bile 0,3 g/kg falan düşmez. Gereksiz yeni buluşlar yapmak yerine supplement tezgahından uzak olarak, memelilerdeki protein metabolizmanı araştırın elinizin altında internet. @neverbackdown. un bahsettiği miktarlar doğru olan miktarlardır. Tabi bu bile kesin değil, kişiye ve vücudunun ürettiği testosteron ve diğer androjenler ile sürekli devinim halindedir. Uzun açlıklar sonrası çok daha fazla ihtiyaç ve bioyararlanım varken, sürekli yüksek protein alımı ile yararlanım buna göre ayarlanacaktır. Basit olan hesap pozitif nitrojen durumudur. Bunu da sürekli ölçüm altında tutamayacağımıza göre ortalama değerden bir miktar fazla almak mantıklıdır. Toplam kalori buna göre ayarlanabilir. Ayrıca bunu sadece et tavuk gibi düşünmeyin. Tahıl ve bakliyatlardan alınan proteinler de gün içinde vücutta aynı şekilde kullanılırlar.

Yani supplement tezgahına düşmeye gerek tabiki yok ama siz yine de beslenirken pilav yerine, tavuk veya yumurta, bütçeye göre balık ve kırmızı et günlük olarak ilave etmeye çalışın derim.

maietnigri ve Bekci bunu beğendi.
  19. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    300 gr proteinde aldim 200 de ve su anda hic supementsiz 120 gr civari Protein alimi yapiyorum fark ne derseniz kocaman bir sifir.ne suolement kullandigim Zaman nede Protein alimini artirdigim Zaman aman aman cok bir etki gördüm,su an dönem dönem creatin kullaniyorum,sadece antreman günleri antreman sonrasida whey,onuda birakicam aldigimi birtirmeye calisiyorum.bu arada 97 kiloyum.

20. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Bence de haklisin ama o kadarda az olur kanaatindeyim en azindan gunluk kalorini tutturmak icin bence. Definasyonda 1.2 gr protein aliyor yabanci sporcular ileri seviyeler bakiyorum hep 1.2 protein 0 carb geri kalani yağ aliyorlar. Bulkta en fazla 1.5 gr hadi diyelim cok et seven birisin max. 1.8 gr protein almak en iyi sonucu verir ben boyle besleniyorym kas gelisimim guzel ilerliyor daha spora baslayali 1 ay olmadi powerlifting calisyorum. Bide kas yıkımıni onleyen protein degildir arkadaslar sabahlari kalkinca protein tozuna koşmayin yeterli kalori aliyorsaniz kas yikimi falan olmaz karbonhidrat engel olur kas yikimina . Insulim salgilar vucut anabolik moda gecer katabolik modu durdurur karb alinca. Ben 20 saat ac kaldigim oluyor günde warrior diyet tarzi .

Sayfayı Paylaş