Nasıl antrenman yapıyorsunuz?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve arnoldjr tarafından 3 Ağustos 2005 başlatılmıştır.

Günde kaç adale çalıştırıyorsunuz?

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 385 üye.
  1. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    Bacak en büyük kas grublarımızdan 4 hakeret
    Omuz ise sırt-kanat ve göğüsten sonra gelen büyükk kas grublarından 6-7 hareket
    Bir terslik yok mu sence ?

2. Maesta

Maesta Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    omuz için 6veya 7 hareket göğüs içinde 6 hareket set sayısını göremedim ama kesinlikle gelişimi olumsuz etkiler hele omuz 7 hareket kaldırabilcek bi kas grubu kesinlikle diil

3. barisbayram

barisbayram Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yazar
    Yer:
    istanbul
    Pazartesi
    Bench Press
    Incline Bench Press
    Polaris Machine
    Dumbbell Pullover
    Incline Bench Dumbbell Flying
    Lat Pulldown
    Close Grip Pulldown
    Rowing Machine
    Salı
    Barbell Pres Behind Neck
    Upright Row
    Dumbbell Side Lateral Raise
    Shrugs
    Leg Press
    Calf Raises
    Clean
    Wrists
    Çarşamba
    Barbell Curls
    Dumbbell Curls
    Concentration Curls
    Hammer Curls
    Triceps Extension
    Triceps Pushdown
    French
    Perşembe
    Machine Bench Press
    Decline Bench Press
    Dumbbell Flying
    Cable Cross Over
    Dumbell Bench Press
    Lat Pulldown
    Rowing Machine
    Dumbbell Rowing
    Cuma
    Machine Shoulder Pres
    Dumbbell Upright Row
    Dumbbell Front Raise
    Upright Row-Behind
    Rear Raises
    Leg Extension
    Leg Curl
    Clean
    Wrists
    Cumartesi
    Preacher Curls
    Barbell Curls
    Dumbbell Curls
    Concentration Curls
    Hammer Curls
    Lying One Dumbbell Triceps Extension
    Long Cable Triceps Extension
    Dumbbell Triceps Rear Raise

Ayrıca her gün karın çalışıp, pilates yapıyorum. Spor yapmaya 6 önce başladım. Hastalıklar ve çalışmalarım sebebiyle bu 6 ayın maksimum 2 ayında spor yapabildim. Yine bir engel çıkmazsa, bu yeni programımla ara vermeden devam edebileceğim.
    Programımı yabancı sitelerdeki antrenman programlarını inceleyerek kendim hazırladım. Düzeltmelerinizi, önerilerinizi bekliyorum.

4. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    barış programı gorunce dayanamadım.resmen sallama bir program.hepsini 1 set uzerınden bile yapsan bukadar hareketi kas algılayıp gelişimini hangi yönde sağlayacak merak ediyorum.program yazmak bukadar kolay olsa herkes internetten sevdiği bir sporcunun programını kendine uyarlardı.bicepste 5 hareket yapan kaç pro düzeyde bodybuilder var lütfen arastırırmısın.programı hazırlamak yerıne resmini ve kendi özelliklerini eklesen daha mantıklı yorumlar ile karşılaşırdın.

5. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    barış bu bugune kadar yaptığın hareketlermi yoksa bugun yaptığın hareketlermi ?

seyya_41 bunu beğendi.
  6. barisbayram

barisbayram Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yazar
    Yer:
    istanbul
    Flexor, bu programa dün başladım. Forumdaki yazıların neredeyse tamamını -cilt bakımı dahil, beni ilgilendiren alt başlıkları- okudum (biceps için 3 hareketten fazla olmaması gerektiğini ileri sürenler var). Spor salonundaki antrenörüme gösterdim, inceledi, ileri seviye için bir program olduğunu, ama uygulamamda bir sakınca bulunmadığını, nasıl istiyorsam öyle yapmamı söyledi. Hareketlerin nasıl yapıldığını nihayet tam olarak öğrenebildim, forumdaki yazılarınızın çok faydası oldu. Yavaşlığa -herhangi bir hareketteki gerilimi daha uzun süreye yaymaya- çok önem veriyorum. Biceps için egzersiz sayısını azaltabilirim. Flexor, özellikle sizden önerilerinizi bekliyorum.

7. Yusuf028

Yusuf028 Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    38
    Gunde 2 adle grubu çalıştırıyorum, memnunum.

Göğüs - Biceps
    Sırt/kanat - triceps
    Omuz - bacak

haftada 2 gün antremandan sonra cardio ve karın çalışıyorum.

8. barisbayram

barisbayram Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yazar
    Yer:
    istanbul
    Önceki programdan hayır gelmeyeceğine ikna edildim. Yarın biceps ve triceps çalışıp, pazartesi gününden itibaren yeni bir programa başlıyorum. Sadece bacaklarım kuvvetli, diğer bölgelerin tamamında ilerleme kaydetmek istiyorum, öncelikli olan bir bölge yok, hepsi lazım. Bacaklarım da çok kuvvetli değil, ama diğer bölgelere göre iyi sayılır: Leg Press'te 120 kilo takıp, nizami bir şekilde (dizleri göğüse kadar çekip, bekleyip...) 3*8 çıkarabiliyorum. Boyum 176 cm, 67 kiloyum. Bütün temel kas gruplarını geliştirmek istiyorum, herhangi birinden vazgeçemem. Buna göre bir program istiyorum. Yine internetten bir şeyler araştırıp, amatörce bir program hazırladım; pazartesi -ben başlayana kadar- düzeltme ve önerilerinizi yazabilirseniz, çok faydasını göreceğim. İşte programım:

Pazartesi
    Machine Bench Press
    Polaris Machine
    Dumbbell Pullover
    Incline Bench Dumbbell Flying
    Salı
    Barbell Curl
    Dumbbell Curl
    Preacher Dumbbell Curl
    Wrists
    Çarşamba
    Lat Pulldown
    Close Grip Pulldown
    Rowing Machine
    Dumbbell Rowing
    Perşembe
    Dumbbell Side Lateral Raise
    Dumbbell Front Raise
    Barbell Press Behind Neck
    Upright Row (geniş tutuş)
    Barbell Shrugs Behind The Back
    Cuma
    Triceps Extension
    Triceps Pushdown
    Dumbbell Triceps Rear Raise
    Deadlift
    Cumartesi
    Squat
    Leg Press
    Leg Extension
    Leg Curl
    Calf

9. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    definasyon döneminde bu programın başarılı olma ihtimali bence daha yüksek.ölçü almada ise bence fiyasko.boy-kilo orantısına göre yine olmamış.fazla hareket yapınca fazladan kas gelişeceğine dair tez falan öne sürenmi var etrafında?

10. barisbayram

barisbayram Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yazar
    Yer:
    istanbul
    Guardbody, söylediğinize benzer şeyler duydum. Hacimlenmek için az hareket. Hacim kazandıktan sonra şekillenmek için hareketlerde çeşitlilik (yine az hareket fakat şekillendiren farklı hareketler)...
    Her grup için haftada 3-5 hareket var son programımda. Hacimlenmek için, hareket çeşitliliğini daha da mı azaltmalıyım? Örneğin biceps için haftada sadece 2 hareket, triceps için 2, göğüs için 2, omuz için 2, sırt için 2, bacak için 2 gibi? ve bu 2 hareketi de haftada birer defa (ki son yazdığım programda her hareket haftada bir defa yapılmış oluyor ve hacimlenmek için bunun doğru olduğunu duydum). Biraz daha somut cevap verebilir misiniz? Bütün bölgelerde hacimlenmek (daha ziyade kaslanmak, çünkü kilomun 70'i geçmesini kesinlikle istemiyorum) için bana bir program yazabilir misiniz? Mutlaka 6 gün çalışma içeren bir program istiyorum.

11. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    göğüs
    kanat
    off
    omuz
    kol
    off
    off

buaralar bacak çalışamıyorum..çalıştığım zaman ilk güne onu alıp büyükten küçüğe ve birbirini en az etkileme sırasına göre düzenliyorum..

12. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    kol gününü göğüsle omuz gününün arasına alsan daha iyi edersin gövde dinlenmek ve yenilenmek için zaman kazanır

diez bunu beğendi.
  13. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    Flexor tam olarak sıralamada nereye mesela..

kısaca amacımı yazayım..ona göre tekrar değerlendirebilirsek sevinirim..

aslında kol için dinlenme zamanını artırmaktı asıl amacım..
    önceki programda göğüs - kol-off-omuz-kanat-off-off du..
    göğüste 3 press girdiğimden ertesi gün kolda çok iyi hissetmiyordum..özellikle triceps için çok iyi olmuyordu..ve skull crusher gibi omuzları esneten bir hareketi yorulmuş üst göğüs ve omuzla yaptığımda yine rahat edemiyordum..eklemlerin iyi dinlenmediğini verdikleri sinyallerden anlıyordum..

göğüsten sonraki gün kanat yarapak triceps ve omuzları dinlendirmeyi amaçlıyorum..
    omuzda da sadece 1 press yaptığım için ertesi gün triceps çalışmakta sakınca görmedim..

14. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Bu durumda işler değişiyor diez eğer sen göğüste 3 press giriyorsan benim önerimde kolu riske atmış oluruz. hal böyle olunca en mantıklısını zaten yapmaktasın diyorum

diez bunu beğendi.
  15. barisbayram

barisbayram Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yazar
    Yer:
    istanbul
    Pazartesi yeni bir programa geçeceğim. Bacak (özellikle Calf), Kol ve Bel çalışmak istiyorum. Kollarım kasılıyken 32 cm ve 12 kg dumbbell'ın üstünde çalışamıyorum. Göğüs, Omuz ve Kanat çalışmalarından verim alabilmek için, kolların güçlü olması gerekiyor, sanırım. Acaba 1 ay kollara özel olarak yoğunlaşmam doğru olur mu? Kollarım zayıf olduğuna göre, haftada 3 gün çalışmayı kaldırabilirler sanıyorum (overtraining olmaz). Kaslar geliştikçe dinlenme ihtiyaçları fazlalaşıyor diye biliyorum. Benim hedeflediğim patlama için şimdi onlar sık çalıştırmalıyım mantığındayım. Aşağıya, geçiş yapmayı düşündüğüm programı yazıyorum; yazdıklarımda ve programımda ciddi bir hata olduğunu düşünenlerden düzeltmeler bekliyorum. Ayrıca istediğim bölgelerde ciddi bir kas kütlesi artışı gerçekleşir mi? Veya bunun için ne yapmalıyım? Beslenmemde bir sorun yok, günde 7 öğün, 200 gram protein alıyorum, antrenman sonrası protein tozu kullanıyorum, antrenman öncesi ve sonrası yeterli miktarda kaliteli ve iyi miktarda karbonhidrat alıyorum, meyve, salata, one a day maksimum ve günde 30 gram çinko; 4 aydır çeşitli bölgeleri birçok hareket ve programla çalıştırdım, küçük gelişmeler kaydettim, ancak yukarıda yazdığım beslenmem ancak bir haftadır bu kadar iyi ve bundan sonra devam edebilecek. Yazar olduğum için spor dışında vücudum neredeyse tamamen dinlenme halinde; fiziksel yoruculuğu olan herhangi bir iş yapmak zorunda kalmıyorum. Beslenme ve dinlenme şartlarımı hesaba katarsak, haftada 6 gün çalışmak istemem normal midir?. Boy 176, kilo 67
    Yeni Programım:

Pazartesi/Çarşamba/Cuma
    Barbell Curl
    Preacher Dumbbell Curl (geniş tutuş, dışa doğru)
    Concentration Curl (T)
    Tricep Extensions
    Tricep Pushdowns
    Tricep Kickbacks

Salı/Perşembe/Cumartesi
    Squat
    Leg Press
    Calf
    Deadlift

16. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    öncelikle haftada 2 kol çalışmayı bile çok görüyorum ben ki 3 çok fazla..overtrain tabiki olur..diğer kas gruplarını çalışacağınızı da hesaba katın overtrain de..1 ayda çalışacak olsanız bu 4 aylık bir vg.ci için erken..şaşırtma programlarına bile girmek için erken..

barisbayram bunu beğendi.
  17. ixlas

ixlas Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    evvela yas20,kilo 60, boy1.61-1.63 3-4 ay body yaptim ,6-7 aydiki yapmiyorum(evde etdiyim spordan haric)
    body-a basladigim ilk 3-4 ayimda hic bi bilgim olmadan spora basladim ama simdi bu forumu gordukden sonra ne kadar bu spora devam etme isteyimin artdigini ifade edemem…bunun icin forum kuruculara cok-cok icten tesekkur edrim,bilgiyle bi is,spor yapmak ne kadar guzel
    aslinda size vermek istedigim o kadar sorularim varki…
    ama asagida yazdigim sorularimin beni rahat edecegine eminim

gelelim sorularima---
    kol programlarindan bahs edildiyi zaman biceps ve triceps den bahs ediliyor demek diye anliyorum. ve biceps ucun ayri,triceps ucun ayri ayrilikda programlar yaziliyor forumda,bunda da sorun yok sorum su:
    -biceps programlari hakda burda cok bilgiler elde etdim mesela marko materazzi
    -triceps icinde programlari okudum
    yani anlatmaya calisdigim su ki onerdiginiz hem biceps hemde triceps programlarini ayni gunde(antrenmanda) yapa biliriz diymi?
    yani bu faydalimidir yoksa cok calisma gibi anlamina gelir???
    aydinlatirsaniz rahat olurum…

tabiki maksat kollara hacim ve sekil vermek…ihtiyac olursa kol ve omuz programimi da bura yazarim...daha once ise programimi yazmistim...

ayrica ben bir antrenmanda yapmak istedigim triceps ve biceps programlarina omuz calismasi da ilave etmek istiyorum..bu hakda ne dusunceleriniz var???

prensipim ise soyle-haftada 2 defa(2.gun ve 6.gun) salona gidip spor yapmak(kollara ve omuza odaklanmak,diger bolgelere calismak gibi fikrim yok)ayrica vakit oldukca aksamlar evde gogus calismasi yapiyorum(universiteye gidip gelme vs diger islere gore vaktim fazla diyil,onun icin boyle bir system kurdum)

haftada 2 kez calismam (kollar ve omuz icin) azmi yoksa cok???

cok karisikmi yazdim bilemem,anlasilmayan bi sey varsa sorularinizi da gonderin…amacim imkanlarim ile sporu oldukca duzgun yapmak,sizden bana yardim edeceginizi umit ediyorum,forumda bu sporla yeterli bilgisi olan arkadaslar oldugu icin…tesekkur…

18. therion

therion Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    önce kişisel bilgiler. yaş:32 boy:1.85 kilo:92 omuz:136 gogus:120 kol:40... 5 yıldır yapıyorum...
    onceki programım:
    ptesi: gogus+biceps
    gogus: bench: 15-12-10-10-8-6........ınclıne:10*3.......yana açış: 3*10
    bıceps: 15*2 ısınma hareketi. burbell curl 12-10-10-8 ... tek dumbell 3*10
    çarşamba: omuz+bacak
    bacak ve omuz hareketlerını es gecıyorum uzun olmasın yazı

cuma: kanat+triceps
    kanat: lot: 15-12-10-8-8 rowing: 12-10-10 dar rowing:12-10-10
    triceps: tek dumbull enseye 15-12(ısınma amaçlı) fenç: 15-10-8-8-8
    lot riceps: 12-10-8

yeni programım:

ptesi:kol (triceps+biceps)
    biceps: scott crul z bar 15-15 (ısınma)
    triceps: tek dumbell enseye 15-15 (ısınma)
    fench ve burbell curl super set 12-10-8-8
    biceps:tek dumbel scot masası 10*3
    triceps:dips 3*max
    salı: bacak+omuz+karın

perş: göğüs
    bench press 15-12-10-8-8 (ılk set ısınma amaçlı)
    dumbell yana açış: 3*10
    dicline press: 3*10
    dicline yana açış: 3*10
    inchline dumbell 3*10
    cuma:kanat+karın
    lot :15-12-10 (ısınma amaçlı)
    barfiks: 4*max
    rowing:3*10
    dar rowing:3*10
    super rowing: max kılolarla 3 set

not: program bılgılerım aynı zamanda hareketlerin yapılış sırasına göre yazılmıştır.

yıllardır bır cok program denedım. son 2 programım bunlar. aslında son proramımı 2 off gunun ardından kol gırmek ve o gun sadece o kol gırebılmek ıcın yaydım. cunku kollarımın gelısımıyle ılgılı problemım var cok cok zor gelısıyorlar dıger bolgelerıme gore. bu 4 gunluk proogram zaman olarak sıkıntı yaratsada kollarım daha ıyı gelısebılmesı ıcın bıraz katlanacagım. umarım faydasını gorurum.
    saygılar.............

19. ixlas

ixlas Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    forumu okuyan yokmu,yoksa ben yine de sabirsizlniyorum

20. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    son mesajınızın kurallara aykırı olduğunu öncelikle bilmelisiniz..cevaplar için sabırlı olmalısınız..

bu linkteki konuyu inceleyiniz..
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/en-ok-sorulan-sorular-ve-t11375.html

forumda arama yaptığınızda merak ettiğin birçok konunun zaten olduğunu göreceksiniz..lütfen arama özelliğini kullanınız..
    mesela
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/biceps-ve-triceps-beraber-calisma-t8683.html

Sayfayı Paylaş