Kas Uzatma

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve kerem tarafından 12 Nisan 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    hakılsın karasan anlaşamadığımız nokta seninde belirtmiş olduğun gibi,bu çalışmalara ne zaman başlaması gerektiğidir...sporda yeni sayılabilecek bir kişiyi ele alırsak.senin vermiş olduğun biceps programına benzer bir örneklede ben düşüncemi açıklamak istiyorum...bu seviyedeki bir kişinin fazla sayıda biceps seti giremeyceğini düşünürsek,mesela 6-7 gibi..bu kişinin 2 set barbel,2 set dumbell,2 set scoot yerine ,3 set barbell ve 3 set dumbell curl girmesinin uygun olacağı görüşündeyim..önceki yazımlarımdan birindede belirtmiş olduum gibi,bu sporcu barbell ve dumbell curlde bile hareketin en aşağı noktasında gerilimi kaybetmeden kollarını tam açarak hareketi uyguladığında zaten bicepsini uzatarak çalışmış olacak.eğer boyle bir eksikliğinin olduğunu düşünüyorsa bile,bu şekilde çalışarak başka hiç bir özel harekete gerek duymadan belli bir seviyeye kadar güzel bir ilerleme sağlayabilir.bunun dışında ben ayrıca ilk seviyelerdeki bir kişi için bu tip scott ,consantre ,crossover curl gibi hareketlerin uygulanabilirliğinin zor olduğunu düşünüyorum.bu seviyedeki bir sporcu bu tarz hareketlerden ,belirttiğim neden dolayı gerekli verimi alamıyacaktır.bundan önce gerekli yeteneğin ve altyapının kazanılmış olması gerekir.bu nedenle ben scoot,consantre vs yapmasına gerek yok diyorum,yoksa bu tip hareketler biceps için faydasız hareketlerdir demiyorum.sonuçta biceps çok yönlü bir kas olmadığından,bütün bicep hareketlerinin çalıştırdıkları noktalar birbiriyle hemen hemen aynıdır...vermiş olduğum biceps hareketleri ise sadece birer örnektir,sadece bu hareketlerle sınırlama yapmıyorum herkes tarafından bilinen en popüler izolasyon hareketleri olduğu için bu örnekleri veriyorum.bu hareketlei 21 s curl,bench curl,spider curl vs. şeklindede uzatılabilinir..

ayrıca bir şeyide belirmek istiyorum,sohbet çok güzel ilerliyor,yazarken çok keyif alıyorum.görüşlerini paylaşan herkese teşekkür ediyorum.

2. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Bicepleri kısa arkadaşa öneride bulunuyoruz hepimiz burada HSD, benim dediğim gibi biceplerim uzun çok şükür, zaten define resimlerimden belli oluyordur.
    Alınacak, kırılacak birşey yok :D

3. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Barış, genel olarak sana katılıyorum, ama işte dediğim gibi, kası uzun ama düz adam daha ilk başlardan kası yükselterek geliştirmeye odaklanmalı, kası kısa ama yüksek adam bence kası uzatmak için özel bir çaba sarfetmeli, hem kısa hem düz adam zaten bayağı şansız oluyor, o artık elinden geleni yapacak.
    Bu arada kas yok ki, lafını kabul etmiyorum, hepimizde kas var, yağlı bir adamın kas uzunluğu belli olmaz, hele birde vücudu gelişmemişse, ancak define bir arkadaş 33-34 santim kolu bile olsa özellikle biceplerinin uzun ya da kısa, yüksek ya da düz olduğunu kolayca anlayabilir.
    Bicepleri uzun bir arkadaş ısrarla scott curl yaparsa, ya da hareketin alt noktasına odaklanırsa bence yanlış yapar.
    O tepe noktada kasmaya bakacak, daha güzel bir peak vermeye uğraşacak.
    Ya da tam tersi, bicepleri kısa olan uzatacak.
    ama birde tabii normal olanlar var, onlar normal şekilde, çalışacaklar.
    Göze batan bir durum var ise, buna yönelik önlem hemen alınmalı.
    Dediğim gibi 35 cm. kollarına bakıp, ben bu kolları büyütmeliyim demek yerine altını, kenarını düşünen bir adam zaten pek bir yere gelemez.
    Tabii bir yere gelmekte bir tercih meselesidir, Masteer'in örnek verdiği estetik fizikli arkadaş belkide bunu bilerek yapıyor, hacimden çok şekle önem veriyor.
    Bu örneği kanatlar içinde verebiliriz, kanatları çok yüksekte olan bir adam, bence en baştan dar tutuş barfikse ve lat pulldown'a odaklanmalı, kanatları yana doğru açmadan önce aşağı doğru çekmeye uğraşmak daha mantıklı.
    Hele bu arkadaş henüz 15-16 yaşında ise, kanatlarını alta doğru çekme şansı var, ama 23-24 yaşından sonra, +120 cm. olduktan sonra, ben o kanatları aşağı uzatmanın çok daha zor olduğunu düşünüyorum. Tabii genetik limitler değişemez, bazı insanların kanatları nerdeyse belinden başlıyor, bazı insanların göğüs hizasında bitiyor.Kanatları çok yukarda olan aşağı çekmeye uğraşmazsa, asla çok geniş bir sırtı olamaz. Örnek; Mike Matarazzo...
    Kısa kas her zaman daha az hacim demektir, bunu dikkate almak gerekiyor.

4. forever

forever Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar yazdıklarınızın hepsını okudum bende kendı durumumu yazmak ıstedım. bu sporda 4. ayım, gecenlerde hocam kollarıma bakıp senın bıcepsler kısa dedi ve bana bi hareket gösterdi. hareketın adını tam olarak bılmıyorum ama sanırım scott curl. makinada yapılan hareket. kolları en alt noktaya kadar ındırıceksın ama yukarı kaldırmayacaksın, tam ortada sıkıstıracaksın ve ağır kiloyla yapacaksın dedi. kollarım kopacak gıbı olıuyor ama yapıyorum. bicepsler için önce hacim demis bazı arkadaşlar, benim bicepsler 37 cm fazla hacım olmamasına ragmen bu hareketı yapmaya devam edıcem.

5. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Biceps brachii kas› distal tendonunun rüptürüseyrek görülen bir ve bütün bicepsbrachii tendon rüptürlerinin %3’ünü oluflturur. Ten-don, tipik olarak radius tuberositas› ile birleflme ye-rinden kopar.[1-4]‹ki tarafl›[5]veya k›smi kopmalar çokseyrektir.[6]Tendonun rüptürü, en s›k bask›n kolda veorta yaflta meydana gelmektedir.[3,7,8]Yaralanma, s›k-l›kla dirsek 90° fleksiyonda iken a¤›r bir cismin kal-d›r›lmas› veya çekilmesi hareketinde, düflen bir cis-mi yakalama s›ras›nda veya özellikle spor aktivitesis›ras›nda oluflur.[3,5,7,9-11]Dejeneratif de¤ifliklikler ten-donun kopmas› için zemin haz›rlamaktad›r.[3-5]Bi-ceps brachii distal tendonunun kopmas›n›n erkekler-de meydana geldi¤i bildirilmektedir.[3,5,9,10,12]Klinik tan›n›n kesin olmad›¤› olgularda manyetikrezonans görüntüleme (MRG) incelemesi öneril-mektedir.[12]Biceps brachii distal tendonunun radius tuberosi-tas›na iki insizyon tekni¤i kullan›larak yeniden ba¤-lanmas› ilk olarak Boyd ve Anderson taraf›ndan1961 y›l›nda tarif edilmifltir.[13]Bu yöntem sayesinde,biceps brachii kas›nda fleksiyon ve supinasyondadayan›kl›l›k ve kuvvetin tam olarak geri döndü¤ü veDistal bslugun azaldıgı gorulmustur. biceps brachii tendon rüptürünün tamiriRepair of distal biceps brachii tendon rupture: a case reportKahraman ÖZTÜRK,1Vedat fiAH‹N21SSK Vak›f Gureba E¤itim Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Klini¤i;2Baltaliman› Kemik Hastal›klar› E¤itim ve Araflt›rma Hastanesi I. Ortopedi ve Travmatoloji Klini¤iThe rupture of the distal tendon of the biceps brachii mus-cle is a rarely encountered injury, causing flexion andsupination losses. There are literature reports giving goodresults with the use of two incision technique that fixesthe distal biceps brachii tendon to the radial tuberosity.We used this technique in a 49-year-old male patient whohad had left distal tendinous rupture of the biceps brachiimuscle caused by lifting heavy weight. Functional evalu-ation at the end of 16 months with the use of the Cybex350 test machine showed normal range of motions forflexion and extension in the left elbow. There was a 25percent loss of strength and 5 percent loss of endurance inflexion, and 11 percent loss of endurance in pronation. Nocomplications were observed and a very good functionalresult was achieved.Key words: Biomechanics; elbow joint/injuries; pronation; rangeof motion, articular; rupture; supination; tendon injuries/surg e r y ;tendons, para-articular/surg e r y.Biceps brachii kas›n›n, distal yap›flma yerinden kopmas›seyrek görülen bir yaralanmad›r. Kopma sonucunda fleksi-yon ve supinasyon kayb› meydana gelir. Kopan biceps brac-hii distal tendonunun, radius tuberositas›na iki insizyon tek-ni¤i kullan›larak yeniden tespitinin iyi sonuçlar verdi¤i bil-d i r i l m e k t e d i r. A¤›rl›k kald›r›lmas› sonucunda, sol bicepsbrachii distal tendon rüptürü meydana gelen 49 yafl›ndakierkek hastada iki insizyon tekni¤i uyguland›. On alt› ay ta-kibi yap›lan hastan›n fonksiyonel de¤erlendirmesi Cybex350 test cihaz› ile gerçeklefltirildi. Sol dirse¤in fleksiyon veekstansiyonunun normal, fleksiyonda %25 kuvvet ve %5dayan›kl›l›k kayb› oldu¤u belirlendi. Supinasyon ve pronas-yon hareketi ve kuvveti normal olan hastan›n pronasyonun-da %11 dayan›kl›l›k kayb› vard›. Komplikasyon geliflmeyenhastada çok iyi bir fonksiyonel sonuç elde edildi. Anahtar sözcükler: Biyomekanik; dirsek eklemi/yaralanma; ön-kol; pronasyon; hareket aç›kl›¤›, artiküler; y›rt›k; supinasyon; ten-don yaralanmalar›/cerrahi; tendon, para-artiküler/cerrahi.Yaz›flma adresi: Dr. Kahraman Öztürk. SSK Vak›f Gureba E¤itim Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Klini¤i, 34270 Aksaray - ‹stanbul.Tel: 0212 - 534 69 00 / 1705 Faks: 0212 - 635 14 80 e-posta: [email protected]aflvuru tarihi: 04.05.2001 Kabul tarihi: 02.01.2002ACTAORTHOPAEDICA et TRAUMATOLOGICATURCICAActa Orthop Traumatol Turc 2002;36:167-171

BURAYA DİKKAT DOSTLAR

tendonunun radius tuberosi-tas›na iki insizyon tekni¤i kullan›larak yeniden ba¤-lanmas› ilk olarak Boyd ve Anderson taraf›ndan1961 y›l›nda tarif edilmifltir.[13]Bu yöntem sayesinde,biceps brachii kas›nda fleksiyon ve extensiyon supinasyondadayan›kl›l›k ve kuvvetin tam olarak geri döndü¤ü veDistal bslugun azaldıgı gorulmustur.

evet genel olarak latince işlenmiş bu yazının ortasından aldıgım yazıda flexiyon ve extensiyon yani açış ve kapanış hareketleri ile adelenin uzadığı ince olan bulguya doğru yayıldıgını bahsediyor yukarıdaki uzun yazıda bunu bir kac kere tekrarlamış

aynı şeyi grafiklerden gorelim

ewet yukarıda vgordugumuz resimde bicepsin rupur kısımları inceliyor diğewr resimdede kol açıldığında kalın kesim rupure dogru yayılıyor zaten eger rupur kısım az daha kalın olsaydı boşluk hiç olmazdı (o zamanda kolumuz hareket etmezdi :D )
    fakat yukarıdada profosorun dediği gibi tam açışlarda rupur kısmını belli oranda buyuterek açık kapana bilir fakat dikkat edin belli oranda diyorum :)

6. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    sağol karasan anlayışın için :) teşekkürler

7. Air SeDaT

Air SeDaT Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    2 sayfanında tamamını okudum benimde daha önceden bilinçsizlik yüzünden biceps sorunum var verdiginiz bilgiler için saolun

8. kyzer soze

kyzer soze Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    bütün yazılanları tek tek okudum .özetlemek gerekirse scott curl yapmak gerekli(alt tarafa konsantre olarak) ve hareketler kolu tamamen indirip kaldırmakla yapılmalı.bunları yaptığım taktirde dirseğimin oraya kadar doldurabilirmiyim ? sabırlı biriyim 1 yıl olsa bile bunu yapmam lazım.kollarımın hacminin yeterli durumda olduğunu düşünüyorum ama mesleğim icabı estetik benim için çok önemli. herkes fikir farklılığına düşmüş ne yapacağım biraz kafam karıştı açıkcası ?

9. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    üst mesajlarda değinilmiştir zaten bazı hareketleri doğru yaparak ancak hedef bölgeyi çalıştırabilirsiniz..yani kası oraya uzatmak değil çalışmayan bölgedeki kasları da çalışmış olursunuz..

kasın uzun, kısa, tepeli yada hacimli oluşu hiç su götürmez ki genetiktir..siz sadece gerekli hareketi doğru tutuş şekli ile ve nizami yapın size yetecektir..bu da öncelikle scott curl yani preacher curldür tabi..

kyzer soze bunu beğendi.
  10. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    dorian yates'den bir alıntı yapayım..

lat pull down hareketinde reverse grip (ters tutuş) diğer adıyla elin barın altında kaldığı overhand tutuşunun dirsekleri de yanlara açmayacağı için kanat kaslarının (latissumus dorsi'nin) bu tutuşta alt uçlarının daha çok etkileneceğinden bahsediyor..

bu tutuş close grip (dar tutuş) yapıldığında çok daha etkili olacaktır..

yine belirtmekte fayda var..kaslar uzatılamıyor ancak eksik kalan uç kısımları çalışıldığı takdirde kasın toplam boyu artmakta..

cadocx bunu beğendi.
  11. Air SeDaT

Air SeDaT Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    merhaba diez hocam şunu biraz daha açar veya resimli bi şekilde gösterebilirmisin... evet su an hacim yok bicepslerimde ama zaten kısalar hacim kazandırırken uzadıklarını görmek istiyorum ve burum artık bi hayli canımı sıkıyor :(

12. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    bicepslerin uzunlugu inanın genetik bir olay..ama uzatma olayı cok farklı yorumları da yanında getirebilir..

dolgun ve uzun bicepsler için 4-6 tekrarlı biceps hareketleri işinizi kolaylaştırır..örnegin concentration curl, kası hem uzatmaya çalışır, hemde bicepsleri peak yapmak için vazgecilmez bir harekettir..

peak olayı da cok güzel aslında..peak için, egzersizlerde 2 saniyelik zirvede beklemeler cok önemli..örnegin; incline dumbell curl de, bir sag bir sol kol lla kaldırıp,sonra iki elle birlikte kaldırıp, tepede 2 saniye beklemek inanılmaz acı verip, peak için cok büyük etki yapar..

nitekim, intensive reps olayı var, mutlaka denenmeli..bicepslerime peak görütüsünü yavaş yavaş kazandırmaya başlattı..hep yaparım, şiddetle de tavsiye ediyorum..

son olarakta, dilimde tüy bittigi dedigim, ama hala anlatamadıgım biceps chin up hareketini biceps egzerisiz olarak görülmemesi..aslında bicepslere cok hacim kazandırıyor, ama insanlar bunu bir egzersiz olarak pek uygulamıyor..bu hareketi, set arasında max gerilim olslun diye , yaptıgınız hareketin ardından hemen 2-3 tane cekmeniz işinize yarayacaktır..tabi bu harekette bacakalrı sallamamak ve dizleri uzatmak en önemli 2 nokta...

Son düzenleme: 29 Kasım 2008
    cemddd bunu beğendi.
  13. Air SeDaT

Air SeDaT Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    bu söyledigin set arası bicepslere tekrar bi gerilim kazandırcak olan hareket bildigimiz ellerin ters dar tutus barfix degilmi? ve bunu yaptıkdan snra bi kac tekrarı cıkartıp en aşağı indigimizde bi kac saniye asılı kalmak bicep uclarına vururmu acaba?

14. CosaNostra

CosaNostra Üye

Beğenileri:
    191
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir - Karşıyaka
    Evet chin up hareketi bildiğimiz ellerin yüzümüze doğru dönük olduğu barfiks çeşitidir.Ben tekrar sayılarını bitirdiğimde kendimi yarım olarak yukarı çekiyorum ve o pozisyonda bekliyorum gerçekten bicepsin dibini çok iyi vuruyor.(Sorunu bu konuda , yeni fark ettim.Geçte olsa cevap veriyim dedim.)

DuE bunu beğendi.
  15. spartan30

spartan30 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Çok sağolun bu konuyu okumadan önce tamamen bezmiştim bu spordan çünkü sağ bicepsim kısacık fazla hacim olmamasına rağmen çok sivri .sırf bu biceps yüzünden 3 saat boyunca ayna karşısında durduğum bile oldu.Artık hep scott curl,ters curl falan yapıcam.Bir de yaşım daha 17 kısa olması yaşla alakalı da olabilirmi.

16. AnnaIonas

AnnaIonas Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    United States
    Yer:
    United States
    Bu i taray?c?lar ve bilgisayarlar sat?n dukkan? .rnBu nedenle bir goz at?n utangac olmayacak ve kendiniz bulabilirsiniz .rnAsl?nda ben bir promosyon teklif verebilir orada bundan daha cok daha fazla is .rn***rnHerhangi bir teklif icin bana forum irtibata geciniz

17. burningheart

burningheart Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Bicepslerdeki kası uzatma hakkında.

Biçok kişinin sorunudur pazu ile dirsek arasında boşluk kalması,bicepsin çok yukarda kalması nette gezinirken bununla ilgili bir yazı buldum umarım yardımcı olur. http://www.******/?d=1000

18. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Eklemleri kitlemeyecek kadar en son kavrama noktasında ağırlığı kavrayıp kavrama noktasında ağırlığı dip noktadada sıkıp tekrar ağırlık basma şeklinde devam etmek gerekiyor. Ayrıca yüksek tekrarlar da kası uzatmak adına olmazsa olmaz, yüksek tekrarlar mutlaka yer almalı.

burningheart bunu beğendi.
  19. burningheart

burningheart Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    biraz daha açarsak şunu benim mesela dumbel curl hareketıydı yanlıs hatırlamıyosam o hareketını yanlıs yaptıgım ıcın asırı yukarı cıkmıs hocam ole dıo harekette ellerımı tam ındırmıyodum asagıya tam ındırmeyıncede hıc bı sekılde kasılma olmuyo gelıstıgınıde hıssetmıyorum.

20. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Tam işte dediğime çıkıyor. Olabildiğince yüksek bir açı yapacak şekilde ağırlığı kaldırıp indir. Ancak kolları tam düz hale getirip kitleme, ama olabildiğine aşağıda kavra ve sık. Üst kolun sabit olmasına da dikkat her zamanki gibi...

Sayfayı Paylaş