Kas Uzatma

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve kerem tarafından 12 Nisan 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. kerem

kerem Yeni Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Hocam hepinize sağlıklı günler iyi çalışmalar dilerim. Biceps ve triceps uzatılabilir mi?? Yani boşluğu kapatabilirmiyiz? Hangi hareketleri yapmak gerekiyor kası uzatmak için? Teşekkür ederim...

2. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    benim hocam bana demiştiki aslında işin gerçeği adaleyi çekerek uzatma diye bişey olmaması sadece büyüme var adale büyür ve açıklık kapanır buda adale büyüdükçe olur amabuna uzamada diyebilirsiniz.biceps ve tricepsleri büyüterek zamanla açıklığı kapatacaksın ve bu hareketleri yaparken max 2 veya 3 hareket yap ve 2x10 veya 3x8 küçük adale grupları

Azi ve kimliksiz bunu beğendi.
  3. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    HSD, hocan iyi güzel demiş ama tamamen aynı hareketleri yapan kimi insanların kası uzun olur kiminin kısa, bunun sadece adale gelisimiyle aciklanmasi imkansiz.
    Blitz isimli arkadasimizi ele alalim, cok yüksek, güzel peakli bicepleri var, ama kasları bicepsleri biraz kısa kalmış, yani kasları ile dirsek kemiği arasında boşluk var.
    Yapması gereken, biceps hareketlerinde, en alt noktaya özel bir ağırlık vermesi, biceplerinin alt kısmını hissetmeye özen göstererek scott curl yapması.
    Doğru yapıldığında ters curl'de bicepleri cok uzatan bir harekettir, ters curl'u öyle bir yapacaksın ki, önkol hareketi olmaktan çıkarak, biceplerin altını geren, bir hareket olacak.
    Barı biceplerinden güç alarak, tamamen oraya odaklanarak çekersen ne dediğimi çok iyi anlarsın.
    Tabii bir diğer noktada genetik, Blitz çok fazla concentration curl yapti diye bicepleri şekilli ve yüksek değil, ya da ben aman biceplerim uzasın diye hicbir sey yapmadım, ama bicepsler kısa kalması durumunda ya da yüksek ve sivri olmayıp düz olması durumunda, özel çalışma yapmak gerekiyor.

Azi bunu beğendi.
  4. fırat 26

fırat 26 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    MASKOTLUK BİTTİ
    adalede lastik gibidir tabiki uzatabilirsin zaten mantık bence once uzatıp daha sonra bombe yapmaktır..calışmalarına ona göre ayarla mesela bendede bosluklar var..ben programımı buna göre ayarlıyorum..bunu en kontrollü olarak bence dambılla ve ismi aklıma gelmiyor ama oturup kol calısılan özel bi sehba var ya işde onda güzelce kası göre göre hissede hissede kontrollü calışmaktır..esneme önemlidir..kolları tek tek çalış

5. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    burada kasın gelişerek uzaması hareketin yapılış tarzınada baglıdır cunku bazıları harekıetin başlangıç ve sonlanış noktalarına gore yapmayıp hep ortada calıştırırlar ne tam assagı iner nede tam yukarı cıkarırlar hal boyle olunca adelenin gelişimide ortada oluyuor

Azi, sercio678 ve salvadore_xp bunu beğendi.
  6. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    hsd hocan durumu gercekten güzel özzetlemiş.bencede biceps hacim ve kütle yönünden belli bir seviyeye gelmeden bu tip uzatmaydı,zirvelemeydi,dış bicepsdi,içbicepsdi gibi çalışmalara yönelmenin yanlış ve gereksiz olduğunu düşünüyorum..biceps gelişimini büyük ölçüde yakalayana kadar bu tip egsersizler yerine hacim amaçlı temel egsersizlerin tercih edilmesi kişiyi istediği biceps formuna çok daha hızlı bir şekilde ulaştıracaktır.eğer bicepsin uzunluğu kısalığı bu seviyede çok kafaya takılmışsa flexor unda dediği gibi bu egsersizleri tam yaparak bu durumu aşabilirsiniz..bicepsiniz geliştikçe ,hacmi arttıkça zaten boşluklar büyük ölçüde kapanacaktır.bu andan itibaren anatomik olarak bicepsde eksiklik sorun teşkil ediyorsa ozaman,özel ve izole hareketlere geçilmelidir..özetle ortada daha doğru dürüst bir biceps yokken bicepsin içini,dışını,altını,üstünü düşünmek ,bu kısımların eksik veya geride olduğunu sanmak bana çok mantıksız geliyor.

7. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar genetik faktörü unutmayın, büyük ölçüde kapanır diyorsunuz, ama çoğu insanın bicepleri normal uzunluktadır, ama kiminin kısa, ve az insanında cok uzundur.
    Örnek olarak, Larry Scott,Lou Ferrigno'nun Mike Matarazzo'nun bicepleri uzun.
    Albert Beckles, Franco Columbunun kısa ama çok yüksek.
    Arnold'ın hem uzun ve asıl anormal derecede yüksek.

Bu sporda genetik en temel etken, ama elbette akıllı çalışmayla bir çok eksiklik kapatılır.
    Benim demek istediğim, kası kısa birisi elbette özel bir gayret sarfedecek, herkes anatomisine göre çalışmalı.
    Sergio Oliva biceplerini daima yarım çalışırmış, asla tam aşağı indirmezmiş, çünkü zaten adamın anormal uzun bicepleri var, adamın kası uzatma derdi yokmuş yani, kası kısa olan biri ise, tam tersine en aşağıda iyice gerecek, orda adaleyi vurmanın yollarına bakacak.

8. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Selam Mıllet,

Genetık yapımız butur konularda belırleyıcı de olsa, calısma alıskanlıklarımız ve teknıgımızın esas sonucta belırleyıcı oldugunu dusunuyorum. Aslına bakarsanız butun kaslar ıcın maxımum gerılme/esneme = maksımum gelısım savunucusuyum.

Bıcepstede uzatma dedıgımız konunun kasın buyumesıyle ılgısı yok, calısma sıstemınız dogru degılse buyusede asagısı dolmaz. Bıceps calısırken butun hareketler ıcın asagıdakı temel prensıpler uygulanırsa hem uzun -kendı yapınıza gore gelebılecegınız kadar, hemde kasılınca guzel tepe yapan bır sekle gırebılır.

1.Bıceps en asagıda bosaltılmamalı ve gergın kalmalı
    2.Temel harekette - barbell curl en tepede kısa bır an durulmalı
    3.Her bıceps antrenmanında mutlaka cable veya dumbbell scott curl yapılmalı
    4.Bu scottta dusuk agırlık ve mumkun oldugunca cok yarım repler yapılmalı,ancak bu yarım en alttan yukarı ortaya kadar.
    5.En onemlı tuyo burada ızometrık havlu ve pose calısın. Kaldıramayacagınız bır agırlıgı kaldırmak ıcın cekerken en altta kol kasılı olarak dursun ve bıcepsın dıbını hıssedın !!, gene aynı sekılde gecın aynanın karsısına yorulana kadar pompalayın.
    Ozellıkle tepe yapmak ve dırsegın hızasından hemen portleyen bıcepse sahıp olmak ısteyenler bunu sadece agırlıkla 3-4 gunde bır uyarmayla saglayamazlar, kası yormayacak ve yıkıma sebep olmayacak ızometrık calısmalar bu sekılle ılgılı
    ayrıntıları saglamak ıcın bırebırdır.

Numara 5 sampıyon bır bodycıden ogrendıgım bır tuyodur, ve ıse yarıyor

Savaşcı bunu beğendi.
  9. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    ewet master benim bahsettiğim tekniği özetlemiş en ust ve en alt seviye diye karasan da haklı fakat şuandaki teknoloji neredeyse genetiğin önüne gecti bunuda goz arde etmeyelim hersey genetik diye salla parti yaparsak bizi genetiğimiz bile kurtaramaz

10. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    demek istediğimi bir örnekle açıklayayım;
    geçen salona bir kişi yazıldı,yaklaşık 1 sene bu sporu yapmış daha sonrada bir süre ara vermiş..bana diorki ben bicepslerimi uzatmak istiorum,alt kısmında boşluk var.ne çalışmalıyım..anlatmak istediğim şu ,bu adamın daha bicepsi yok,ama kendisi kendisi bunu görmüyorda kasında boşluk olduğunu düşünüyor..karasan sergio oliva örneği vermiş,tabiki bu seviyelerdeki ileri sporcular kasları için özel çalışma tekniklerinde bulunabilirler,bu gayet normal ve olması gerekende bir durum.ama verdiğim örnekteki gibi kassal gelişimlerini tamalayamamış bu seviyedeki sporcular için bicepsin altını,üstünü dert etmenin gereksiz ve zaman kaybı olduğunu düşünüyorum.bunun yerine bicepse bir an önce hacim kazandırıp kassal gelişimin en kısa zamanda tamamlanmaya çalışılmasının daha önemli olduğu kanısındayım..bana bunlar çok garip geliyor,adamın bicepsi 35 cm,ama gitsen dinlesen,''benim bicepsin dış başı eksik '' falan der.anatomi tabiki önemli bir mesele,ama gelişimin başında bir insan anatomisini nasıl bir anda çözüp sonuca gitmeye çalışabilir..öncelikle vücuda zaman tanınmalı.bu zaman sonunda vücudunuz hala istediğiniz gibi size cevap vermiyorsa ,ozaman dersinizki bu anatomiden kaynaklanan bir gerilik..ve sonrasında bunun giderilmesi için bir takım çalışmalara başlanabilir..diyeceğim şudurki,biceps ölçüsü yeterli olmayan birkişi anatomisi ne olursa olsun,o seviyede istediği kadar bicepsin altınıda,uçlarını da çalıştırsa o boşluk kapanmayacaktır,taki biceps hacim ve kütle bakımından belli bir seviyeye gelene kadar.

Azi ve MKurtulus bunu beğendi.
  11. gymnast

gymnast Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    0
    mateere katılmıyorum. barışın dediği gibi kasın boyunun, boyutuyla ilişkisi var. kimsenin kası uzamaz. uzayacağı düşünülen kısım büyüdüğünde uzamış gözükür. bir nevi ilüzyon. çalışma sistemimizdeki yanlışlardan dolayı büyümesine rağmen uzamış gözükmemesi ayrı bir tartışma konusu.

12. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Barıs,

Dedıgın gıbı sıfır olupta butur ayrıntıları dusunen ınsanları bılıyorum ve bu sekılde yenı baslamıslar ıcın dedıgın bır yere kadar dogru.

Ancak kasın buyuklugunun sekılle ılgısını soyle anlatayım, yanlıs bır sıstemde baslayarak ılk bır kac sene hatalı calısma prensıplerıne gore ılerlenınce daha sonra kasın dogru sıstem ıle sonuc alması guclesıyor.

Bu baslı basına bır tartısma konusu, ben 18-19 yaslarımda evde calısmaya basladıgım ıcın kısıtlı ımkanlarla ve cahıllıkle gogus calısmasını dusuk kılolu ve 15-20 tekrarlı yapıyordum. Daha sonra bılgım arttı, cussem arttı ancak goguste hıc bır zaman cok yuksek kılolar kullanmama ragmen buyuk bır goruntuye gecemedım.

Aynı sekılde bırkac sene once su bıcepsı bır buyutım sonra da uzatırım dersenız , bu cok zor olacaktır.

Calısma prensıplerı ve dogrular en bastan uygulanırsa daha ıyı sonuc alınır.Bızım salonda dedıgın gıbı kucuk kolları olan
    ancak dogru calısan defınısyon bır arkadasımız var, ve o kucuk kolu sureklı uzatmaya yonelık calıstıgı ıcın oldukca guzel duruyor.

OvO bunu beğendi.
  13. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    aslından şöyle bir gerçek daha varki,ben sadece barbbell curlle bile ,hareketin tam hakkını varilerek yapıldığında bu takım sorunların oluşmayacağını düşünüyorum.yani demek istediğim sadece temel hareketlerle çalışan bir sporcu bu hareketleri tam doğru uyguladığında çok güzel sonuçlar alarak ilerleme kaydedecektir.

14. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    İlk olarak hacim olacak elbette, bunun icin düzenli olarak ağırlık arttırılacak, kimi dönemler kasa şok uygulanacak.
    Ancak herkesin yapısı farklı, şurası kesin, kas yapısı belirleyici ama iyi çalışma ile birçok şey değiştirilebilir ama bir yere kadar.
    Somut örneklerden konuşalım, Blitz'i örnek veriyorum, biceplerinin nisbeten kısa olması bir anlamda ona avantaj sağlıyor, çok uzun bicepleri olanların genelde pazuları düz olur.
    Çok uzun bir bicep'e peak vermek hemen hemen imkansızdır.
    Bunun sayısız örneği var, neden bir Albert Beckels'in, Ronnie Coleman'in, Boyer Coe'in sahip oldugu peak, Sergio Oliva'da, Kevin Levrone'de yok.
    Cünkü adamların kas yapısı cok uzun, güzel uzun ama nisbeten düz bicepleri var.
    Sonucta bu hem genetik hemde çalışma şekliyle alakalı.
    Arnold'in sağ bicepsi daha kısa ama çok sivri, sol bicepsi daha uzun ama daha küt.
    Masteer'in dediği gibi, insan vücutu çalışmalarının başında bir istikamete doğru gidiyor, sonradan bunu değiştirmek çok zor.
    35 santim kolu olup hacim yerine şekle takan arkadaş için birşey diyemeyeceğim.
    Ama kolları belli bir aşamaya gelmiş bir arkadaş, aynaya bakıp, elinden geldiğince kendine uygun hareketlere dikkat etmeli.
    Ben mesela uzunluk ve sivrilik konusunda memnunum, öne çıkan bir şey yok, ben senin dediğini yapıyorum, büyütebildiğim kadar büyütmeyi hedefliyorum.
    Blitz ise, hem büyütmeye bakacak, hemde uzatmaya çalışacak.
    Bicepleri düz bir başka arkadaşta, bicepleri sivriltmek için özel bir çaba sarfedecek.

15. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    belli bir formu ve yeteneği yakalamış sporcular için kesinlikle bir şey demiyorum..benim anlatmak istediğim başlangıç seviyesinde olan sporcular.bu seviye için bir sınırda belirlemiyorum,1 ay,1 yıl,2 yıl diye..çünkü kimi insan bu seviyeyi 6 yılda yakalar,kimiside 6 ayda..bu form yakalandıysa her türlü çalışmaya vücut cevap vericektir.tekrardan özetlemek gerekirse,benim düşüncem başlangıç seviyesinde ,belli bir formu ve ilerlemeyi yakalayamayan bir kişi sabahtan akşamada scott curl,consantre curl vs. de yapsa bicepsteki boşluk kapanmayacaktır.

16. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Bende sunu diyorum Barış, kişinin bicepleri uzun ise, o dediğin boşluk hiçbir zaman olmayacaktır, benim olmadı mesela böyle bir sorunum, bicep kasları benden daha uzun olup hiç ağırlık çalışmamış insanlar tanıdım, neredeyse kolun bitim yerine kadar uzanıyor kasları.
    Yani bunu aşama ile sınırlandırmak mümkün değil, eksiklik olursa özel çalışmaya başlanır, eksikliği olmayan bir şey içinse zaten sorun yoktur.
    Burda zaten hiç kimse, sadece scott curl yapılmakla bu iş olur demiyor, seninle anlaşmadığımız nokta, sorun kendini gösterdiği anda üzerine gitmek daha faydalıdır düşüncesi.
    Zaten bicepleri uzatmaya yarayan hareketler hacim yapmaya hiçbir şekilde engel değiller.
    Baştan Barbell Curl yapılır, sonra dumbbell curl ile süpinasyon yapılır, son olarakta scott curl ya da masteer'in dediği hususlar dikkate alınırsa zaten elden geldiğince bicepler uzatılmış olur.

17. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    önce hacim sonra şekil karasan ben buna inanıyorum bu spora başlayan herkes temel hareketlerle başlar ahmet mehmet veya salih bunların anatomisine bakılmaksızın ilk hareketler verilir neden o zaman bench press veriyor anternörler direk lat göğüs le başlayanını gördünmü konulya alakasız örnek sadece bu o yüzden önce hacim sora şekil

18. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    önce uzatıp sora bombe yapmak mı? o nasıl oluyor o sehpanın adı scott sehpası adaleyi lastiğe benzetmek aslında bire bir değil ama olabilir bide lastiği çekersin uzar bırakınca eski haline dönmüyormu en başa adalede en başamı dönecek biraz açarsan sevinirim bu konuyu bilmiyorum açıkcası

19. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    evet sen daha iyi özetlemişsin ancak tamamen tercüman oldun düşüncelerime ve bir gerçek daha
    anatomik eksiklik benim bicepslerdede boşluk var hemde fazlasıyla ve karasanda yok asla benim bicepslerim karasanınkiler gibi olmayacaktır bu bir gerçek kendimizi kandırmayalım elbette büyüyyecek bir nebze boşluk dolacak ancak yinede anatomik eksiklik kendini belli edecek bu göğüs arasında da geçerli göğüsler de büyür ancak aradaki boşluk herzaman varlığını hissettirecek görüntüde bir anormallik olacak ve adam gelir kaydolur bicepsi 26 cm gelir bu adama çalışmaya başlaması için ne önerirsiniz bicepsler için :?: scott yaparmı hayır yapamaz ne yapmalı olmayan bişeyi nasıl uzatacak :?: önce yoktan var etmek lazım değilmi

20. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    burada var olan bicepsleri tartışmanın anlamı yok kısa bicepslerden yazacakmıyız yoksa colemanın biceps antrenmanınımı yazalım :? biceps uzarmı uzamazmı büyürmü veya önce büyür sora uzarmı adamın bicepsi uzun sa bu konuda ne işi var derdi yokki karasan samimiyetine güvenerek yazıyorum alınma kimseyi kırmak istemem :)

Sayfayı Paylaş