Kardiyo İçin Yüksek Şiddetli Aralıklı Çalışma

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve MT tarafından 3 Eylül 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 73 üye.
  1. Bluediver

Bluediver Üye

Beğenileri:
    276
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ISTANBUL/BURSA
    Bende tam yeri mi bilemedim ama bir soru sormak istiorum, derdim yag yakmak degil sadece kondisyon icin kosuyorum. Hafta icleri agırlıklara girmeden once 30dk, hafta sonlarida agirlik antremani yapmadigim icin 1 saat, 9km/saat hizla kosuyorum. Bu sekilde bir kosu kas yikimina sebep olur mu acaba?

2. kerem52

kerem52 Yeni Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    şu High Intensity Interval Cardio'ya tam olarak girer mi ve etikili yağ yakar mıyım sizce?

400 metre X 5 set...

200 metre(10km/s) + 200 metre(6km/s) = 400 metre... bu şekilde 5 tane yapacağım olur mu??? iyi sonuç verir mi yani? Bir de 10 km ile koşarken nabzım genelde 138-144 arası oluyor.. yaşım 27, nabzımın %70'i yani 135'lerde atmasını mı sağlamam iyi olur?

3. kerem52

kerem52 Yeni Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0

ne demek motorları bozuyormuşsun... :) ne biçim makinesi varmış hocanın da! Gitsin değiştirsin... ettiği laf çok komik kusura bakma ama iyi bir cevap vermek lazım o hocana... isteyen istediği gibi kullanabilir o cardio aletlerini sonuçta! oldu olacak koşma yürü deseymiş! :)

4. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    yok aslında hoca dedi diye değil o işin tuzu biberi oldu dışarıda koşmak çok daha sağlıklı imkanınız varsa. evde de koşu bandı var ama ben 3-4 aydır hep dışarıda koşuyorum. ama adam haklı :), aletler dandik bayağı, 4 tane çin malı, aynı marka aynı model, birinde welcom to treadmill yazıyor diğerinde welcome to treadmil diğerinde welcam diğeri welcum

bu arada forumda okudum bazı salonlar ki aralarında pahalı lüks yerler de var 7 nin üzerine çıkmak yasakmış. neyse işin özeti koşu bandı hava el vermediğince olabilir ama hava iyiyse dışarıda koşmak daha iyi.

Bozo-Baku, maietnigri, kerem52 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  5. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Emin olun, yağmurlu ve karlı havada daha zevkli oluyor. Alt tarafı islanirsiniz.

Bunun icin yağmur geçirmez eşortmanlarım var ama yağmur geçirmez ayakkabı bulamadım ::)

Tek sorun açık havada ayaklarımın ıslanması.

Gerçekten gram yağmur damlası, vücuduma değmiyor sadece ayaklarım ıslanıyor. Eğer maddi gücüm olursa yağmur geçirmez ayakkabı alıcam.

Yagmurda kardionun zevkinide hiç bir salon veremez. Özellikle kar esnasında.

Dışarıda koşmak, içeride koşmaya benzemez. içeriye alısan biride dışarıda koşmak istemez. Zor gelir.

6. kerem52

kerem52 Yeni Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0

bunu nasıl der ilginç bir şey! 7km ile yağ yakımı çok az olur bana göre... belki de o hıza alıştığım için! 7km çok düşük bir hız ya... tamam 10 km ile arasında ne fark var ki diyeceksiniz ama bir seviyeden sonra 0.5 km bile çok fark ediyor( 10kmden sonra)...

7. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Anlamadığım şöyle bir kısım var;

Demişsiniz ki hiit de vücut %60 karbonhidrat %40 yağ yakar. Peki ben çok düşük karbonhidratlı beslenirsem antrenmanda vücut ne yakacak +60 kas %40 yağ mı yoksa %100 yağ mı? Bu konuda kafam karıştı. Kısacası hiit yapanlar hiit yapmadan önce nasıl beslenmeli?

Ben her antremandan önce sabit olarak 250 gr kepekli makarna + 100 gr tavukla besleniyorum. Acaba kepekli makarnayı düşürsem yağ yakımı hiit'de artar mı? Yoksa tam tersine kas yakımı mı artar?

kerem52 bunu beğendi.
  8. rodenward

rodenward Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    güzel soru, ben de az karbonhidrat alıyorum, bunun cvbı onemli

9. kerem52

kerem52 Yeni Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    ben de HİİT'i bırakacağım galiba... çünkü hiit kondüsyonu arttırmaya yönelik bir olaymış anlayabildiğim kadarıyla! ne de hevesle başladıydım ya halbuki! yağ oranı olayı nabızla kesinlikle de alakalı bazıları hurafe diyor ama bilimsel araştırmalar da yapılmış üstüne... benim yaşım 27... buna göre maksimal nabzım ve dinlenik nabzımı ele aldığım vakit üst yağ yakım nabzım 149, alt yağ yakım sınırım da 126 çıktı ki gayet doğru bence... başka aptal bir hesaplama hocanın verdiği, 118-144 çıkmıştı bu kadar geniş aralık olamaz... 119 nabza çıkmak çok kolay biliyorum! zor olmadan hiç bir şeye ulaşılamaz! nabzım 127 olunca baya terliyorum onu biliyorum. nabzımı mesela 5 dakika 130, 5 dakika 140'lara çıkarıp cardio yapsam vücut ta adaptasyonu böylece anlayamaz herhalde ama koşarken de nabzımı ölçemem bu muamma şimdi de? nabız saati filan var mı bildiğiniz? çok hassas olmalı ama... cardio aletleri çok geç ölçüyor nabzı!

10. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Cardio aletleri geç ölçtüğü gibi yanlış da ölçüyor bizim orda ki koşu bandında 12km ile 2 dk koşuyorum donuma kadar terliyorum hala 100 gösteriyor alet :)

En iyisi 7 ile koştuktan sonra bir anda durup elinizle nabzı ölçmeniz ve 15 saniyede kaç kez attığına bakıp 4 ile çarpmanızdır. Ben eskiden yürürken ölçebiliyordum şu anda bunu yapamıyorum. Yürürken ölçebilirseniz de 12 ile koşup ardından yürümeye alın ve nabzınızı ölçün bir kaç saniye içinde nabız hemen düşmeyeceği için 12 ile koştuğunuzdaki nabzı da ölçmüş olursunuz.

maietnigri bunu beğendi.
  11. Love Cyprus

Love Cyprus Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Mühendis
    Yer:
    Kıbrıs-İzmir
    Bugün 30dk lık birr HIIT denemesinde bulundum. Alt sınır 6.0 üst sınır 12.0 olacak şekilde. 21yaşındayım ve 6 aydır düzenli olarak her gün koşu bandında 30dk lık kardiyo yapıyorudum, 8-9km arasında hızlarda geleneksel kardiyo.

Bugün dediğim gibi 6-12 HIIT yaptım ve nabzım 170+ oldu, bu normal mi sizce? Bir de antremanımı 1dk 6,0 km de 1dk 12,0km hızda yaptım, doğru mu sizce bu?

Ayrıca makinanın gösterdiği harcanan kalori miktarı doğruysa eğer, normalde yaptığım kardio ile HIIT ile yaktığım kalori arasında pek bir fark olmadı, sanırım üst sınırı yukarı cekmem gerek, 14-15 gibi ama nabzım 170 in üstüne cıkıyor zaten 12-13km hızda bile. Ne yapmam gerek?

edit: boy 182cm kilo 77

Son düzenleme: 10 Nisan 2010
  12. kerem52

kerem52 Yeni Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Love Cyprsu ben bu soruyu sordum cevaplandı öncelere bak... 12km den 6 km ye düşünce pek bir fark olmuyor... bence en ideali 14km-6km... tabi 14 baya bir zor...

13. Love Cyprus

Love Cyprus Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Mühendis
    Yer:
    Kıbrıs-İzmir

14 aslında bana gore zor değil, korkum nabızım cok yukseliyor basıma bir iş gelmesin. Yoksa 14km de koşarım 1dk aralıklarla.

14. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    nabız olayına çok takılmamak lazım bence. yağ yakma kilo vermenin çok parametresi var. hedefimiz metabolizmayı hızlandırmak. nabız yanında çok parametre var işleri karmaşıklaştırmaya gerek yok. benim prensibim şu, no pain no gain, nasıl kas geliştirmek için zorlamak gerekiyorsa, koşuda da yorulmak gerek. koşu bandına yapışmayacağım veya iki adım atamayacak duruma gelmeyecek şekilde maksimum zorlama prensibi. koşu bandında 6-12 kesmiyor, zorlamıyor, 6-16 veya 6-17 pestili çıkartıyor 20dk da. zaten hiit de 20-25dk olması gerektiğine göre. nabız 50 ye mi düşmüş 200 e mi çıkmış bakmıyorum ayrıca aletlerin doğru ölçtüğüne de inanmıyorum. dışarıda koşarken de hızı bazen depar bazen biraz daha uztıp biraz yavaş şeklide varyasyonlu koşuyorum.

Coyote bunu beğendi.
  15. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Vucut işleyiş sistemindeki yavaşlamayla birlikte kanada üniv. 40 yaş üzeri kişilerde HIIT önermemektedir. Aynı araştırma kolu bu yaş sınırı ve yukarısı için egzersiz şiddetini yaşa bağlı kademeli olarak düşürülmesini tavsiye ediyor.

Bozo-Baku, deist190, pijamap ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  16. 1919

1919 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    fikrimce, yüksek ve yavaş şiddetin ne kadar olması gerektiğini belirlemek bir hayli zahmetli.. bu zahmete katlanmadan, aa bir HIIT duydum, ben de deneyeyim belki daha hızlı yağ yakarımla kendimizi sakatlama, iyilik yerine kötülük yapmamız olası..

Hepimizin koşabildiği en fazla sürat, ve yine hepimizin aşmaması gereken bir kalp atışı ritim hızı var..

hal böyle olunca kafamıza göre dur koştum, dur yürüdüm yapmak fikrimce yanlış..

Çalıştığınız salonlardaki hocalarınızdan alacağınız basit bir yardımla, size ve vucüt tipinize uygun çalışma hız aralıklarını tespit edebilirsiniz; etmelisiniz...

17. Love Cyprus

Love Cyprus Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Mühendis
    Yer:
    Kıbrıs-İzmir

Açıkçası spor salonundaki hocanın "kardiyo yapmana gerek yok göbekteki yağları ağırlık antremanıyla kasa çevirirsin" cümlesinden sonra benim gözümde hocalığı kalmadı, o yüzden benim vücuduma göre bir program belirleyebilecek durumda olduğuna inanmıyorum.

deist190 bunu beğendi.
  18. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Bunun için Yağın tekrar aminoasitelere dönüp sonrada bu aminoasitlerin proteini oluşturması sonrada kasa taşınması gerekirki böyle donanıma malesef sahip değiliz yani imkansız.

xxbar10xx, maietnigri ve deist190 bunu beğendi.
  19. Bench Press

Bench Press Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Özel güvenlik görevlisi
    Yer:
    İstanbul
    Evde hiç bir ekipman olmadan da aralıklı kardiyo yapılabilir mi sizce? İp atlama videosu izlemiştim ama ev ip atlamaya müsait değil. Otoparkta yapılabilir ama bu sefer de çoluk çocuk başına toplanıp rahatsız edebilir. :)

20. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    size katılmıyorum.
    insanlar foruma giriyor araştırıyor, yeni bir şey görüyor, hiit, bunu deniyor. bunun neresi kötü?
    kendimizi emanet edelim dediğimiz salon hocalarına bakarsak, illa hepsi böyledir demiyorum, içlerinde çok iyileri de vardır ama salon hocaları genellikle pek internet dergi araştırmayan, eski bilgilerle devam eden (kardiyo kas yakar, en iyi yağ yakımı yürümek, hiit de neymiş), amaçları kişinin ihtiyacı var mı yok mu, yeterli alt yapıya ulaştı mı bakmadan satabildiği kadar elindeki suppl. satmak, biraz ileri olanlara bu iş kürsüz olmaz yapalım sana bi susta primo bak 5cm ölçü alacaksın diyenler. tabi bunlar benim gördüklerim duyduklarım. diyorum, içlerinde çok iyi olanları da vardır. ama araştırmadan, tartmadan, incelemeden her hocaya güvenmek doğru değil bence. en azından benim gittiğim yerde herkese fiks menü program + kardiyo olarak da 5km yürüme veya bisiklet. böyle bir hocaya kendini emanet eden gelişemez bftr ye emanet etmek daha iyidir.

herkes hiit yapmasın ama. önce bir gerekli altyapıyı hazırlasın. her hiit insanı kalpten götürmez sakatlamaz da. hiit in dereceleri vardır. 3:1 ille başlar 2:1 1:1. Daha sonra ileri hiit diye gider.

Coyote bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş