Kaç Kg Dumbbell Lateral Raise Kaldırıyorsunuz?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Xsteel tarafından 17 Haziran 2012 başlatılmıştır.

Dumbbell Lateral Raise Ağırlığınız

1. 5

oy sayısı 165
    27,3%
  2. 7.5

oy sayısı 189
    31,3%
  3. 10

oy sayısı 117
    19,4%
  4. 12.5

oy sayısı 65
    10,8%
  5. 15

oy sayısı 35
    5,8%
  6. 20

oy sayısı 33
    5,5%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 108 üye.
  1. Leviathan

Leviathan Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Ben 6 kilo ile 3x10 çalışıyorum, son tekrarlarımı çıkarmakta çok zorlanıyorum, deneme olarak yüksek kilo denediğimde omzumda kütürdemeler oluyor, 2 ay olacak başlayalı, her ağırlığımı arttırdım, laterral ve front raisede yerimde sayıyorum,

2. OkuyomBenYaa

OkuyomBenYaa Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    0
    Hesabın aşırı saçma ve gerçekliği olamayacak bir hesap. Sana soru sordum tekrar soruyorum laterali 500 gramla 1 kiloyla falan mı yapıyorsun sen? Çünkü senin hesaba göre 10 kiloyla yapsak 150 kilo biner, 5 kiloyla 75 kilo biner, yani yapamamız gerekir bu ağırlıklarla da, kendin inanıyormusun dediğine gerçekten merak ediyorum

Yorum yaparken kendinizle çelişen yorum atmayın, sporda yeni sayılacak biri 5 kiloyla yapıyorum 15-20 kilo yapanlar nizami değil yapamaz diyor ya kardeşim sen yeni başlamışsın 5 kg yapıyorsun bırakda 2-4 yıldır spor yapıyoruz yapalım 15-20 kiloyla demi

Son düzenleme: 18 Haziran 2012
  3. Berkay Türkkan

Berkay Türkkan Üye

Beğenileri:
    2.305
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Fitness Model
    Yeni programımda 5 set yapıyorum lateral raise hareketini.Belden destek almadan nizami şekilde bırakırken yavaş hareket ederek 15 tekrar 7.5,12 tekrar 7.5,10 tekrar 10,8 tekrar 10 ve 6 tekrar 12.5 kilo ile yapıyorum.İyi ısındıktan sonra 15 kilo ile nizami 10 tekrar çıkarabileceğimi düşünüyorum ama gücümü antrenmanın tamamına yaydığım için bir süre daha 15 ile çalışmayı düşünmüyorum.

4. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    SweeneyTodd, mantıklı ve formüllü bir açıklama getirmiş ki, lateral rise hareketinde yükün gerçekten kaç kilo olduğunu gösteren formül budur. Fizik bilmek gerekir. Lise fiziğinde bu formül liseyi okuyan herkese gösterilmiştir. Formülün saçması bilmemnesi olmaz.

forzalazio bunu beğendi.
  5. deist190

deist190 Yeni Üye

Beğenileri:
    80
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Havalimanı
    Yer:
    Ankara
    omuz için gerilim çok önemli bildiğim kadarıyla... o yüzden çok ağıra gerek yok, hem sakatlık da çıkartabilir fazla kilo zorlaması. Ben 5kg ile yapıyorum l.Raise'i...

6. Berkay Türkkan

Berkay Türkkan Üye

Beğenileri:
    2.305
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Fitness Model
    Sorun şuradan çıkıyor bence,herkesin aklında "Omuzda çok ağır çalışmaya gerek yok" şeklinde bir bilgi var.Fakat o "çok" kelimesi bütün herşeyi değiştiriyor.Birkaç aydır spor yapan bir kişiyle daha uzun süredir sporla ilgili kişinin "çok ağır" kavramı farklıdır.Bütün tartışma da buradan çıkıyor zaten. "X kiloyla Y hareket yapılamaz" kadar net yargılarla konuşmamak lazım diğer insanların spor geçmişini,gücünü bilmeden.Tabiki "3 tonla squat yapılmaz" tarzı bir cümleden bahsetmiyorum :)

7. OkuyomBenYaa

OkuyomBenYaa Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    0
    Benimde anlam veremediğim o 4 aylık sporcu ben 5 kiloyla yapıyorum 15 kilo yapanlar nizami yapamaz diyor ya sen 4-5 aydır hadi bilemeden 1yıldır yapıyorsun yıllardır spor yapan adam nasıl yapamayacak 15 kiloyla, bu 15-20 kilo yapanlara inanmayanlar laf söyleyenler kaç kiloyla çalışıyor çok merak ediyorum

2 yorumumda da yazdım zaten o fizik hesabına göre 5 KILOYLA çalışan birinde BILE omuza 75 kg yük biner sen 75 kg yükle çalışabiliyorsan benim de 200 kg yükle çalışmamda şaşırılacak bir durum yok o hesaba göre konuşmak zaten saçma da neyse...

8. dishiwelet

dishiwelet Üye

Beğenileri:
    528
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    fitness antrenörü
    Yer:
    antalya
    7.5 kg la yapıyorum 10 tekrarın altına düsmüyorum

9. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    665
    Ödül Puanları:
    123
    zorlamaya gerek yok, kolu 45 cm olupta 7.5-10 kglarla çalışan var yüksek tekrarla.. doğrusu olanda budur. calflarda ve omuzlarda yüksek gerilim deil sürekli gerilim lazım

10. themertyildiz

themertyildiz Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    103
    İlk set 7.5 kg ondan sonra + 5 kg ile setlere devam...

11. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    10-15-17,5 le yapıyorum
    tabi 17,5 lateral epey bi uyduruk oluyor
    ama yakında oda düzene girer
    5-8-10 la başlamıştım 10 uyduruk oluyodu
    8-10-12,5 e çıkardım 12,5 uyduruk oluyordu
    şimdi 10-15-17,5 le yapıyorum yakında 20ye geçeceğimi zannetmiyorum ama en güel çalışmayı 5-8-10 kg la yapınca hissetmiştim
    en iyi gelişen yerlerim omuzlarım olmasa yanlış yaptığımı düşünürdüm

12. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    7.5 kilo ile yapıyorum oda şimdilerde 1 yıl önce falan 5 kg ile yapıyordum 7.5 kilonun üzerinde bir kilo ile yapınca nizami olmuyor önemli olan zaten kaç kilo ile çalıştığınız değil hareketi doğru yapıp yapamadığınızdır.

forzalazio, Ssas, sthammer ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  13. Swager

Swager Üye

Beğenileri:
    391
    Ödül Puanları:
    73
    ben 5kg ile yapıyorum ama tam nizami olmuyor ben mümkün olduğunca yavaş bırakmak istiyorum.2.5kg ile yaparsam çok çok hafif geliyor mecbur 5kg ile devam.5kg hafif gelince 7.5i cheatingle yaparım sonra onuda nizami şekline oturturum :)

14. Xsteel

Xsteel Yeni Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    bir bayanın 7.5 kg yapabileceğini aklım almıyor :D eski sevgilim 2.5 yapabiliyordu

15. Predatel

Predatel Üye

Beğenileri:
    742
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    oVeR The HiLLs and FaR awaY
    Helal olsun valla :) benden fazla kaldiriyorsunuz ;)

16. SweeneyTodd

SweeneyTodd Üye

Beğenileri:
    200
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    Güzel kardeşim, itiraz ediyorsun da, desteksiz itiraz ediyorsun. Ne bileyim herkes nasıl yapıyor? Lateral Raise'in hata listesi uzun, omzunu döndürür, öne eğilir, dirsekleri kırar, zıplar, vs... hepsi hile. Bilmeden de yapıyor olabilir insan. Hem sistem temelde bir kaldıraç olsa da çok daha karmaşık elbette, hiç bir zaman tek bir kası hareket ettirmiyoruz. Aşağıda Lateral Raise'i gerçekleştiren kasları yazdım. Ama bu karmaşıklık desteğin 75cm uzağına 20kg asılınca oluşan stresi ortadan kaldırmıyor. Biraz öne, yana, azıcık zıpla, kır dirseği ali dayı... 35kg eyvallah! 500kilo da squat yapıyordur baba. Arnold bile Pumping Iron'da Lateral'de(Front Raise de olabilir, hatırlayamadım tam) ağırlık savuruyordu. Belki işin keyfi orada bilemiyorum. Ama Halep ordaysa fizik burda. O zaman filanca nasıl yapabiliyor gibi bir yaklaşım, amcamın oğlu UFO görmüş demek gibi mesnetsiz, manasız...

Lateral Raise(birebir manası: Yanal Kaldırma)

Target/Hedef Kas
    Deltoid, Lateral

Synergists/Beraber Çalışan
    Deltoid, Anterior
    Supraspinatus
    Trapezius, Middle
    Trapezius, Lower
    Serratus Anterior, Inferior Digitations

Stabilizers/Dengeleyici
    Trapezius, Upper
    Levator Scapulae
    Wrist Extensors

Alper19891, FedoR ve AkrepHan bunu beğendi.
  17. Predatel

Predatel Üye

Beğenileri:
    742
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    oVeR The HiLLs and FaR awaY

Hesap olayi zaten fizik kanunu :) adi ustunde KANUN. Uzatmaya gerek yok diye dusunuyorum :) Hesaplamaniz dogru. Birilerini neden buna inandirmaya calisiyorsunuz ki?
    Lise 2 fizigi.
    Mesela birim metrekareye dusen (dunya da ) atmosfer basinci cok fazla. 200.000 N/m2 desek insan bu basinca maruz kaliyor ve vucud ic sivi basinci + bilmem ne bu basinci dengeliyor ve hissetmiyorsunuz. Normalde sizi yerden jilet ile kazimalari lazim.

18. Rinkushichi

Rinkushichi Üye

Beğenileri:
    1.138
    Ödül Puanları:
    103
    Fizik öyle diyor madem bir dahaki antremanda 500 gr'lık pet şişelerle lateral yapayım o zaman omuzlara 7.5 kg yük bineceği için doğru yapmış olurum herhalde.

1 yıldır 13-15 kilolarla çalışıyorum nizami olarak, kaldırabiliyorum demekki omzum fizik kurallarına göre 200 kg yükü kaldırabiliyor

Bu konuyu tartışmak anlamsız 300 kg yüke itiraz ediyorsunuz ama 7.5 kiloyla yaparken size de 100 kg yük biniyor bunu garipseyen yok nedense,

2+yıldır vg yapıyorum, yeni başlayan adam 5kg(fiziğe göre 75 kg ) yapıyor laterali, bir zahmet yapalım artık 15 kiloyla biz.

19. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0

saçma felan değil 5 kiloyla 4 aydır yapıyorum ve kaldıraç sisteminde inerken yavaşlatmaya çalışıyorum omuzdas o arada çalışıyor 5 kiloyla bir tekrara verdiğim zaman arttıkça (negatifken artan süre) zorlanacağım önemli olan ağırlık değil tekrarın negatif kısmında harcanan zamandır 7.5 la 2 3 yıllık 10 yıllık sporcu da 15 kiloyla felan yapar ama önemli olan omuz için kasılma zamanı eğer aşağı indirirken 5 10 saniye tutabiliyorsanız o zaman omzun hakkını veriyorsunuz.

aynı şekilde 60 kg bench pressin yaptığı baskıda 60 kg değil çok çok fazla bi baskı yapıyor salon hocasından öğrendiğim için bu kadar rahat konuşuyorum

20. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    lateral i 5 er kilolar ile yaparım daha fazlasına gerek yok bence. 15-12 tekrar arası yavaş yavaş.

omuz press i 35 er kilolarla yaparım. ama omuz press i 17 ile yapamayıp 15 ile lateral yapmaya çalışanları salonda görüyorum.

Alper19891, forzalazio ve FedoR bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş