Hangisi daha güçlü yumruk atar ?

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve boyukarizali tarafından 10 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

Hangisi daha güçlü ve hızlı yumruk atar ?

1. Bench press yapan !

oy sayısı 300
    40,8%
  2. şınav çeken !

oy sayısı 435
    59,2%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 102 üye.
  1. Gokhang

Gokhang Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    30-40 kg ile 1 tane bench pres yapmayı beceremeyip 80-90 kiloluk vücudu ile 20-30 şınav çekebilenler var.Yani şınav veya bench güç için kıstas olamaz. :)

Öncelikli soru,yumruk atmayı bilip bilmemek olmalı. Yumruk atmayı biliyorsa,yumruk sıkmayı biliyorsa gerisi gelecektir. Çok güçlü olupta omuza yumruk atan ile,zayıf yumruklara sahip olmasına rağmen tamda mide boşluğuna isabetli yumruk vurabilen arasında bir fark olur.Kimin daha güçlü vurduğuna hedefteki kişi karar verir. :)

2. loveofbody

loveofbody Yeni Üye

Beğenileri:
    146
    Ödül Puanları:
    0
    saçma bir başlık her allahın günü biri bu tip şeyler yazıyo

3. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sık sık meşgul olurum. yazar-çizerim
    Yer:
    Ankara, Afyon, Viyana ve diğer yerler...
    Saçma bir başlık. Her Allah'ın günü biri bu tip bir şeyler yazıyor.

şimdi;
    Aslında başlık saçma değil. Yumruk atmanın ve de bunu güçlü yapmanın tartışması incelikli bir tartışmadır, mesele sokakta birbirine yardıran iki adamdan fazlasıdır.
    Ağırlık indirip-kaldırmak nasıl vücut geliştirme ve de fitnessın karşılığı olamazsa, dövüş sporları da basite indirgenilmemesi gereken karışık sporlardır.
    Vesselam

4. mustafa088

mustafa088 Üye

Beğenileri:
    86
    Ödül Puanları:
    38
    Bu eski konular niye tekrar canlanıyor merak ediyorum

5. ErcinTT

ErcinTT Yeni Üye

Beğenileri:
    315
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara/Batıkent

Sağlam yumruk için omuzmu gerekir? :)

Yumruğu ileri iten kas hangi kastır yigitturan ?

6. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    dövüş konusunun yüzde 90ının akılda olduğunu söyleyebilirmiyiz mutlak motivasyon ve koordinasyon diyebilirmiyiz.

arkadaşlarımız birine yumruk attıklarında çünkü zarar verdiklerini düşünüyorlar.

Bundan pişmanlık duymayan bir insan olabilirmi?

Ancak birisine zarar vermek boksun doğasında yatmıyor. Öyle olsa ellerinde eldiven olmaz ve sopalarla taşlarla birbirlerine saldırırlardı bunun adı savaş. Bu bir spor ve felsefe. Kabul eden var etmeyen var.

belirli kurallar çerçevesinde insanlar boks yapıyorlar.

kimse durup dururken kimseye zarar vermez.Bir karıncaya bile zarar vermeye hakkımız yok. Veriyorsa zaten psikolojik sorunları vardır.

Ancak boksörlerde birbirlerini nakavt edip insanların bazı duygularının körelmesini sağlıyorlar ve teknik en üst seviyede.

Görmesini bilen görüyor. Tekniğin ne demek oldugunu iyi bilen biliyor.

Siz ringte hızlı olun atik ve çevik olun bir tek zarar bile görmessiniz. Eskiv yapmasını bilin rakibin reflekslerini kendi reflekslerinizden üstün tutun çok az zararla atlatırsınız.

hayatında gözüne bir yumruk yememiş insanların güzelce bir sopa yememiş insanların böyle saçma dusunmelerini anliyorum.ayrıca boks bir erkeği özgür bir ruhlu biri yaptığını anlamamak için beyinle değil duygularla dusunmek lazım.

boksörler uzaktan korkunc insanlar olarak görülüyorlar ancak bunun gerçekle ilgisi yok.

Bir çok boksör inanılmaz insani duygulara sahipler ve bir çoğuda evli coluk cocuk sahibi adamlar.

çoluğu cocugu olan adam ne işi var ya salonlarda ? Adam dövmeye gidiyor.

Bu işi anlamayan kişiler bu insanların yaptığı bu onurlu işin felsefesinide anlamıyorlar.

en çokta buna üzülüyorum.

birde bokstan geçinen kanallara ve reklamlara menajerlere büyük oranda kızıyorum.

Bu sporu insanların sevmesini engelliyorlar. Bazı kımıl zararlısı spikerler değişik anlatım tarzları ile komik oluyorlar.

Daha anlatırken dahi insan korkuyor.

ne var ya alt tarafı iki kişi birbiri ile mücadele veriyor. Bence cesur insanlar.

sıradan bir insana gidip bir tane tokat atın ağlar iddia ediyorum.

Cesur insanlarda bu iç güdü yokmu? cesur insanlarda korkuyorlar. Korku hayatın temeli.

doğal olarak korkmanız için bir sebeb olmalı ama ben ringde korku değil özveri ve cesaret görüyorum.

kendinizi savunmanız gerektiğinde adrenalin yükselir merak etmeyin ve bir canavar haline geldiğinizi görürsünüz.

Bu herkezin genlerinde var. ama tutup özellikle birine yumruk atmayı düşünmek tamamen saçmalık.

birdaha bu konuda yorum yapmayacağım. Cunku bana göre durup dururken insanların gidip sağı solu yumruklamaları kendi özgüvenlerini kazanamamaları sebebiyle olur.

SPor yapan adam tabiki her gun kum torbası idman rakibi yumruklayacak.

yada öyle bir düşünceniz varsa gidin boks yapın ve çevrenizdeki insanlara sevdirin bu sporu.

Son düzenleme: 28 Kasım 2010
    YuriBoyka61 ve loveofbody bunu beğendi.
  7. HamzaYüksel

HamzaYüksel Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Adana
    Iyi yunruk atmak sadece bu iki secenege bagli degildir secenekleri biraz arttirsan iyi olurdu.

8. ricardo

ricardo Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Ankara
    bir yerde okumuştum badi yapan gücünü koldan alıyormuş yumruk atarken boks-kickboks yapanlarda gücün çıkış yeri omuzmuş zaten omuzdan güç almazsanız yumruğunuz fazla güçlü olmayacaktır diye düşünüyorum bende...bu arada yumruk üstünde şınav çekmek yumruğu(Kemiği) Geliştiriyormuş...

9. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    arkadaşım kim diyorki bunu :) sabaha kadar ağirlik çalişin şınav çekin yumruk tekniklerini iyice öğrenmeden hiç bir şekilde güçlü yumruk atamassınız. Yumruk atabilmen için ayakların koordinasyonu ve vücudun kompozinasyonu(duruş şekli) ayrıca Sırt kasların ve dolayısıyla omuz ve ön kolların çok hızlı bir biçimde rakibine vurup geri çekilmeli.

Ayrıca yumruğun rakibe temas edene kadar sıkmıyorsun avuçlarını butun hızınla ve duruş kompozinasyonuyla yumruğu sırt ve omuzdan çıkarıyorsun dolayısıyla tam isabet edecekken yumruğunu öyle bir sıkıyorsunki. ortaya muazzam güç çıkıyor.

Sence badici bunu nerden bilecek? atsa atsa şansa yumruk atar :)

ayrıca iki kişi boks yapıyor diyelim birisi çok güçlü ama daha az teknik hantal öbürü teknik ama orta seviye güçlü ama çok hızlı.

Hızlı olan öyle yumruklar yapıştırırki aklınız şaşar.

10. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73

yazdıklarını keyifle okudum ve aynı fikirde oldugumuzu söyleyebilirim.boksta akıl en onemlisidir. aklı çok çalışmakla birleştirdigimizde başarılı oluruz. her sporda oldugu gibi bokstada özel çalışmalar yaptırılır iyi yumruk atmak için belli başlı çalışmalar yaparız. eskivdde çok önemli bunun içinde çalışmalar yapılır örnegin karşınızdaki size sadece yumruk atar sizde sadece eskiv yaparsınız bu sayede yumruktan kaçış reflekslerinizi güçlendirmiş olursunuz. boksta oyun kurabilmek çok önemlidir ilk raundlarda rakibi çözmek tamamen akıl işidir sonra ilerleyen raundlarda yumruk almışsanız yorulmuşsanız refleksleriniz ön plana çıkar. boks yaparken rakibinize ne yapıcagınızı düşünüyorsanız agır kalırsınız yumruklardan kaçmanız ve rakibinizin vericegi açıkları gormeniz gerekıyor buda akıl ve çok çalışmayla oluyor. bazen saliselik anlar olur yapılan hareketlere refleks denir doğrudur ama o saliselik anları yaratan akıllın kendisidir.

her sporun kendine gore zorlukları vardır. bi boks salonuna gittiginizde 6 ay 12 ay zorlanıcaksınız ondan sonra kendinizi geliştirdiginizi farkettiginizde çok daha iyi hissediyorsunuz . heryerde iyi niyeti su istimal eden insanlar mevcuttur mesela boks antrenmanlarında genelde ölümüne vuruşlar olmaz gücünüzün yarısından azıyla arkadaşlarınızla dovusursunuz antrenmanlarda karşınızdakinin azını burnunu kırmak yerine tekniginizi geliştirmeniz sizin daha yararınıza oluyor. ama teknigini geliştiremeyen aklını kullanamayan insanlar dedigim gibi heryerde var bunlarla uğraşmak ilk dönemlerde zor oluyor sonra tekniginiz gelişmisse çocukla oynar gibi oynuyorsunuz bu tiplerle... yumruk yemekten korkmuyorsanız cesursanız elbette kendinizi geliştirebilirsiniz.

11. Jacoburak

Jacoburak Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul,beykoz
    en iyi yumruğu flexor atar :D

12. Caribbean T

Caribbean T Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci & Sporcu
    Yer:
    İstanbul
    Son noktayı koyuyorum en iyi yumruğu yiyip içip oturan insanlar atar buyrun bakalım :D:D

13. ugurguven

ugurguven Üye

Beğenileri:
    162
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Üni-öğrenci
    Yer:
    İstanbul-Bahçelievler
    Bana göre tricepsi güçlü olanın yumruğu daha iyidir.Yani bu 2 harakette triceps aktiftir.

Onun için benchpresste kendi ağırlığından fazla basan birisi için bencpress yapan daha iyi yumruk atar diyebiliriz.Daha iyi demesekte daha güçlü atar en azından.

Hız olarak olay değişiyor kafam iyice karıştıı duh sallamışta olabilirim aslında bende anlamadım.Yumurtamı tavukmu flan :confused:

AnkTıp92 bunu beğendi.
  14. Cellucorc4

Cellucorc4 Üye

Beğenileri:
    229
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    istanbul
    bence ikiside yumrukla doğrudan alakalı deil... hem iki insanın kilosu boyu kol uzunlugu kalınlıgı herşeyi eşit die yumruk güçleri de eşit deildir güç doğuştan gelen sonradan anca geliştirilebilen bişeydir

15. HamzaYüksel

HamzaYüksel Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Adana
    Atışına bağlıdır. :)

16. YipMan

YipMan Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    eger yumruk üstünde tahda gibi sert bir yerde sinav cekersen inanilmaz etkili hem bilekleri güclendiriyor hemde yumrugunu dayaniklilastiriyor. zamaninda almanyada kung fu ile ugrastigim siralar siyah kusaga gececegim gün bizim salonun bagli oldugu federasyonun avrupa baskani geldi. kendisi kung fu da 9. dan (büyük ustad). adamin yumrugu sirf nasir baglamis ve zerre kadar aci hissetmiyormus. nasil yaptin diye sordum zamaninda hergün tahta üzerinde yumrukla 250 sinav cektigini söyledi.

17. CavvaLiere

CavvaLiere Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Şöyle diyeyim yumrugun kol kası ile bi alakası yoktur varsada çok azdır yumruk omuzdan ve kalçadan cıkar ki ben bir ağır siklet olarak boksa gidyrm lisanslı ve şöyle diyebilirm denemesini bile yaptım kolunda ne kadar kas olursa olsun sade yumruk işe yaramaz.Birde yumrugu omuzdan cıkardım ve aradaki fark lapadan cıkan sesden belli oluyor insan o zaman kendi gücünü hissediyor haa sadece omuzlada bitmyor antreman kum torbası dövme lapa felan filan işte kısaca 2 secenektede sans yok

18. jetthefast

jetthefast Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    en iyi yumrugu yumruk atma anina kadar en cok yumruk atmis kisi atar. gene de anket sacma bence

19. tezcatcatl

tezcatcatl Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Yumruk atmayı bilen..

20. TheSingleWolf

TheSingleWolf Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Adana
    yumruk atma stilini bilen iyi atar.hayatında yumruk atmamış birisi hemde vgci olsada çok iyi yumruk atmasını bilenden daha etkili yumruk atabilir.boksörlerin çoğuna bakarsanız anlarsınız.

Sayfayı Paylaş