Enseye Press Ne Kadar Gerekli?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve ketuda tarafından 27 Mart 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. HaX7

HaX7 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Bu hareketin sakatlıkla sonuçlanacak etkilerini bildiğim için çok kontrollü yapıyorum. Multipress aletinde çalışıyorum ve söylenenin aksine ensemin en dibine indirip en üstte kollarımı kilitliyorum şu ana kadar çok ciddi faydasını gördüm ancak omuz kası zaten küçük bir kas grubu olduğu için yüksek ağırlıklara girmiyorum.

Hareketten önce iyice ısınıyorum ve esnetme yapıyorum. Toplamda 4 set çalışıyorum ilk set gerçekten hafif bir kilo ile ısınma amaçlı oluyor. Ağırlıkları arttırmamak için 8 tekrardan aşağıya düşmüyorum.

Bu hareketten sonra yine 4er set öne press sonrasında da yana açış yapıyorum.

2. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    aynı sakatlığı yaşadığımı "omuz çalışmalarına dikkat" başlığı altında ben de belirtmiştim..
    ancak bu başlık altında sakatlığın nedeninin enseye pres oldugunu öğrenmem çok yararlı oldu..

araştırdığım ve öğrendiğim kadarıyla omuz çalışmalarında temel hedef ağır girmek değil, aksine hafif ancak hareketi yedirerek ve sindirerek girmek. Bunun nedeni ise omuz ekleminin sakatlanmaya en müsait bölge olması.. aynı zamanda omuz kasları hafif ama çok tekrarlı setlerle de çok güzel gelişme yaşayabiliyorlar.. (büyük kas gruplarının aksine)

bu nedenle (ve tecrübe dahilinde) omuzda çok ağır girmek yerine çok tekrar girmenin daha önemli olduğunu düşünüyorum..
    bu fikrimi yorumlamak ya da düzeltmek isteyenlerin düşüncelerini bekliyorum..

zoparrat bunu beğendi.
  3. ForzaBeşiktaş

ForzaBeşiktaş Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Makine Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    Bence bunun insanın anatomisi ile ilgisi var.
    Çünkü belli bir temele oturtmadan yapılan her hareket sakatlığa sebebiyet verebilir.
    Herkesin ortak fikridir ki omuz eklemleri kasları hassas.
    Bu nedenle zorlamak yerine yapabileceğimiz kilolarda 4*8 şeklinde yapmak mantıklı değil mi?
    Zaten hafif gelmeye başladıktan sonra ufak artışlar yapılabilir.

Ben bu Neck presste toplamda 90-100 kilo ile giren insanlar var. En azından gördüğüm benim gittiğim salonda.

Saygılar...

4. oric

oric Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Bahsedilen bu hareket military press hareketi mi ? Sözü edilen tehlikeler makinada çalışmalar için de geçerli mi ? Benim omuzdan çok sırt ve belim zorlanıyor ağır kilolarda

5. B3RkOvi

B3RkOvi Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Ben omuz pressı hep makınada yaparım bılıyorum cunku enseye press cok sakat bır haraket : )

Bir gün yapayım dedım belı sakatlama rıskı yok yuksek sonra bar arkaya kacabılır walla spor hayatınız biter aman aman dikkat..

6. crespo143

crespo143 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Bu hareket omuzların top tpo olmasını sağlıyor değil mi?ben 1 ayın sonunda başlamıştım bu harekete ve ağırlık takmadan çalışıyordum.

7. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Bu hareket zararlı ve ben de dahil forumda çoğu kişi bu hareketi bıraktı.Military Press yap bunun yerine..

8. crespo143

crespo143 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkürler.Peki bu hareket enseye press kadar etkilimi?

9. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Ben enseye press giriyordum.Omzumdan çat çut sesler gelmeye başlayınca forumda da bu başlığı görünce harekei hemen bıraktım ve oturarak military press yapıyorum yerine.Omzumdaki kıtırtılar geçti,çok daha kolay ve güzel çalıştırıyo omuzları military,enseye press ten daha verimli geldi bana..

10. kerim07

kerim07 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    hocalarınız doğru söylemiş bu hareketi avrupa ülkeleri çalışmıyor zaten sebebi kürek kemiklerine fazla baskı yapması ama çalışmak isteyenler enseye kadar değilde kulak hisasına kadar indirip yapabilirler

11. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    en sevdigim hareketlerden biri smith makinesinde kendi agirligim civarlarinda baya da agir calisiyorum, dogru duzgun isindiktan sonra sakatlik teskil etmiyor.

12. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    benimde vazgeçemediğim hareketlerden biri.her nekadar değişmeli olarak yapmaya çalışsamda press hareketlerinde neck press yerine başka bir hareket tam muadil düşünemiyorum.

13. fiko444

fiko444 Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    38
    flexor yeni başlayanlar için yazdığın 2. ay programında bu hareket var ? ben o programa başladımda onu çıkarayım mı yani ?

14. gürol

gürol Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben enseye pres yaparım ama iyi ısınma şart yoksa omuz kasları çabuk inciniyor sonu amaliyat aman dikkat haaa irde arnoldun stay hungrey filmini izleyen varmı aranızda

guardbody haklısın hem allaha hemde atatürk e borçluyuz merci

Son düzenleyen: Moderatör: 29 Aralık 2008
  15. Petrucci

Petrucci Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    38
    Evet, Flexor kendisi bu hareketi sakın yapmayın demiş ama 3. programa bizzat kendisi koymuş :D ve ben bu hareketi Z barla büyük bir zevkle 2 aydır yapıyorum. Girdiğim kilolarda piramit sistem 45 kiloya kadar çıkıyorum. Kıtlamalar bende de oluyor ancak trapeze mükemmel bir etki yapıyor. Ancak önümdeki programlarda yapmamaya karar verdim.

16. AnkTıp92

AnkTıp92 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Tıp Fakültesi Öğrencisi
    Yer:
    Ankara
    Smith Machine'de yapınca tehlikesi daha az bence, gerekli ve etkili harekettir. Severim.

17. İNFRAMEN

İNFRAMEN Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Kişisel Gelişim & Yaşam Koçu
    Yer:
    Antalya
    Sakatlık yaşayanlara da ayrıca üzüldüm. Bu hareketi hayatımdan çıkarmam an meselesi artık.. seviyordum da..! Flexor'un dediği gibi, dumbel press yapıcam artık.

18. TycoLoN

TycoLoN Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    38
    Ben bu hareketi ilk yaptığımda inanılmaz ağrı olmuştu boynumda 2-3 gün kendime gelememiştim, sonraki hafta yaparken hoca gördü ve hareketin o şekilde sakat olduğunu enseye değil de öne doğru yapmamı söyledi, ben de o zamandan beri öne doğru yapıyorum

19. İNFRAMEN

İNFRAMEN Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Kişisel Gelişim & Yaşam Koçu
    Yer:
    Antalya
    Şimdiye kadar iki salona gittim ve iki salonda da bu hareketi yapmayın diye uyarı veren hocalar görmedim. Demek ki, telafisi olmayan sakatlanmalar yaşasak yine kimsenin umrunda değil.. Ağlarsa anam ağlar, gerisi yalan ağlar hesabı... Az önce bu konuyu okumasaydım, belkide ilerde teleafisi olmayan sonuçlarla karşılaşacaktım. Tecrübeli insanlar konuşmuşlar burda, bize de duyarlı olmak düşüyor haliyle... Sağolsun forumdaki üstadlar bilgilendirmişler; zaten forumu oku oku bitmiyor.. yok yok Maşallah..!

20. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    yaklaşık 3 yıldır bu hareketi yapmıyorum.temel hareketim military press.omuzlarımı eleştirende henüz çıkmadı.demekki yol doğru.

Sayfayı Paylaş