Enseye Press Ne Kadar Gerekli?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve ketuda tarafından 27 Mart 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. ketuda

ketuda Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Enseye press hareketi sizce ne kadar verimli ? Paylaşırsanız sevinirim

2. kerem

kerem Yeni Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    ETKİLİ

Bence omuz için temel hareket. Deltoitleri top gibi büyütüyor. Benim sağ omzum sakat, kolum geri gitmiyor o yüzden öne kaldırış, yana açış ve makarada önden kaldırış yapıyorum onlarda epey etkili.

3. gymnast

gymnast Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    0
    bazılarının dediği gibi arka omuz hareketi değildir. hedeflenen ön omuzdur. ancak önde presten biraz daha arkaya kayar etki. sakatlığa açık, zor bir hatekettir (orta trapez ve rhomboidlere çok yük bindirir). ben omzun her lobunun mümkün mertebe ayrı ayrı çalışılmasını tavsiye ederim.

4. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Bir gün bu hareketi yapıyordum, hocam yanıma geldi ve o hareket kalktı, yapma o hareketi dedi. Sakatlık yarattığı için artık öne olanı uygulanıyormuş.

5. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    evet aynı şekilde benim hocamda bu hareketin yasaklandığını söylemişti gerçekten ancak gayet verimli bir hareket yanlız ben ağır giriyorum ve her sferinde omuzumda kemikte ağrı meydana geliyor nezaman sakatlanacağım merak ediyorum az önce omuz idmanınbdan geldim ve müthiş sıcak ve tatlı bir ağrı var soğuyunca artıyor ve bırakıyoruym artık bu hareketi sakat valla

6. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Sağlam ağırlıklarla dumbbell press ve arnold press yapınca bunun yerine geçiyor. Gayet de tatmin edici oluyor.

7. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    doktorların bile ne olduğunu anlayamadığı ve sadece kas gevşetici verebildikleri bir sakatlık var 2 aydır bende de sol omuz eklemimde ..büyük ihtimalle sabebi bi aralar ağır girdiğim enseye barbell press hareketiydi..

8. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    evet ancak dambell ve arnold presste belimize çok yük biniyor en iyisi öne indirmek

9. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Bu hareket anatomik yapıyla alakalı, kimi insan bu hareketten zarar görmez, ama sizin örneklerinizde görüldüğü gibi, genel olarak yıpratıcı bir hareket.
    Ben smith makinasında yapmasını seviyorum, kendi üzerimde bir zararını görmedim, ancak benim cok önem verdiğim nokta barı çok fazla indirmemek ve yukarda kitleme yapmamak.
    Bunu okumustum ve kendimde uyguladığımda faydasını gördüm.
    Çok indirmek zaten eklemlere ciddi baskı yapıyor, bu sebeple ense yerine kafanın ortasına kadar indirmeli, ve en yukarıda dirsekler kırık olmalı, asla dümdüz olmamalı.
    Birde enteresan bir ayrıntı, "Birdman" isimli filmde ki film yaklasık 16-17 senelik, Nicholas Cage güreş şampiyonu bir genci oynuyordu, bu hareketi yapıyor, ki o filmde fiziği gerçekten çok çok iyi, çok define bir vücudu var.
    Barbarian Brothers lakaplı, bizdede starda filmleri oynayan yarma ikizler (hani saçları aslan yelesi gibi,iğrenç giysiler giyiyorlar ve komik hareket ediyorlar, bu hareketi 150 kiloyla,tekrarlı olarak yaparlarmış '80'lerde.
    Ted Arcidi isimli Bench Press şampiyonuda 195 kiloyla 2 tekrar yapıyordu, ama dediğim hususlara dikkat ederek, ve elbette bu hareketten zarar görmeyen bir yapıları olduğu bariz, kolay kolay hiçbir omuz, o şekilde ters yönden binen bir baskıya dayanmaz...

10. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Selam Arkadaslar,

Bu hareket bızım kasların dızayn edılıs mantıgına aykırı, daha oncede bı konu ıcınde yazmıstım, bır at arabası camura saplansa bunu kaldırmak ıcın at arabasına sırtımızı donup enseye press seklındemı basarız yoksa yuzumuz donuk one press seklınde mı?
    Omuz eklemlerının ve kaslarının esneklıgı bıraz daha musaıt olanlar sakatlık yasamamak acısından bıraz daha sanslı, ancak onlar dahı kılo yukseldıkce sakatlıga kapı acıyorlar, dıkkat edın bu hareketı yapanlar hem omuzumda bı sakatlık var derler.
    Ayrıca zorlamada kafa one egılırse boyun sakatlıkları da ortaya cıkar.

En guvenlı omuz press smıth one presstır,formdaysanız cıft dumbbell press te maxımum asaıya ındırebılecegımız ıcın faydalıdır.

Arnold Pressın de cok faydalı olmadıgını bodybuıldıng com da bı yerde okumustum

Saygılar

Berkthagar bunu beğendi.
  11. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar,

Bu hareketi makinede yapıyordum. Şuan gene makinede öne indiriş yapıyorum.
    Zaten enseye indirişte bir terslik olduğu belli, ancak sağlam bir hareketti yani gelişme oluyordu. Sanıyorum ağırlıklarla ilgili, yani düşük kiloda büyük sorun yaratmıyor.

12. forever

forever Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    bende bu hareketi yapıyorum ama değiştirmek istiyorum. aynı kas bölgesini çalıştıran başka bir hareket önerirmisiniz. smith machine de enseye indirme demişsiniz ama o da aynı hareket olmuş olmuyormu? yani yine ters bi hareket. smith machine de öne indirme yapsam aynı bölge mi çalışır bunu da merak ediyorum. bir de bu konu ışığında benım omuz programıma bir bakıp yorum yaparsanız sevinirim. yanlıs olan birşey var mı? omuzlarımda istediğim gelişmeyi göremiyorum bir türlü.

cift dumbell press
    ayakta dumbell yana acış
    neck press ( değiştirmek istiyorum)

13. canpolat

canpolat Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    nakliye
    Yer:
    hatay
    selam arkadaşlar

80 kiloya kadar çıktım ve hiçbir zararını görmedim. Özellikle arka omuz ve başlarını bu hareketle çalıştırıyorum. Benim favori hareketim ve birde dambıl press in bu hareketin yerini tutacağı konuusuna da katılıyorum dambıl press daha çok kürek kemiklerine etki yapar. Omuzu sıkıştıracağım zaman neck press ve ardından dambıl press girerim. Bence çok ayrı hareketler...

14. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Selam Arkadaslar,

Enseye pres yaptıgınız zaman arka omuz calısmaz, enseyede onede yapsan on omuz calısır.Smıth makınada enseye calısın kım dedı?? Smıthte one yapmak en ıyısı dedım.Dumbell Pressın kurek kemıklerı gıbı bır hedefı yok, su son bır kac yorumu okuyunca hareketlerın tam olarak nerelerı calıstırdıgı konusunda bazı yanlıs ınanısların oldugunu gozlemledım.

Saygılar

15. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Enseye press sonrası omuz eklemlerindeki ağrıyı daha önce yaşadım lakin bu hareketten dolayı değil de omuz eklemlerine çok yüklenen ağır antremanlardan dolayı sanıyordum. İşin garibi bu "doktorların bile ne olduğunu anlayamadığı" lafını da ağrıyı çekip bana soran arkadaşlarımdan da defalarca duydum. Neck press de omuzda herhalde en sevdiğim hareket.
    Ama sebep olduğu ağrı öyle lanet birşey ki, ağrı başladığında -ki ağrı kelimesi tam karşılamıyor, kemik kırılıyor gibi keskin bi acı var daha çok- günlerce antremana ara versem bile kendimi toplayamıyorum. Sadece omuz değil göğüs antremanlarına da sekte vuruyor.

16. kerem

kerem Yeni Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    aynısı var

Aynı ağrı feci şekilde bende de var. Ensede pres sonrası oldu. Özellikle geceleri omuz eklemim feci sancı yapıyor. Göğüs idmanı sonrası da aynı ağrı oluyor. Omuz için sadece öne - yana kaldırışlar yapıyorum, göğüse de ara verdim şu an için. Ortopedi uzmanına gittim zorlamaktan olmuş kapsül zarar görmüş dedi. Her ne ise... Dolgit diye ağrı kesici bir merhem verdi ama pek etkisi olmadı. İyileşir dedi. Bakalım ne yapacağız...

17. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    evet bu hareket kesinlikle yapılmamalı cunku master ve diğer arkadaslarında dediği gibi adele dizaynına degilde tendon ve bursa dizaynına bakacak olursak hareket direk sakatlığa davetiye cıkarıyor sakatlığıda omuzun kıt kıt diye ses cıkarması
    omuz skapula dediğimiz kemiğin üzerinde oluşmuştur ustkemik calvicla ile alt kemik humerusu dolduran bursa ve acrolmon dediğimiz kemiğin sonu vardır zaten bu agrıyıda genelde o oluşturur kolu dairesel cevirdiğinde omuz agrı yaparken ses te yapar bence neck press yapılmamalı

SnycnYcl ve adonis98 bunu beğendi.
  18. acaliss

acaliss Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    selamlar

sakatliga davetiye cıkarsa da neck press omuz icin temel bir hareket, cok faydali oldugunu dusunuyorum. peki bu hareketi programdan cıkarsak, onun yerine alternatif hareketler onerir misin? calistirdigi bolgeler olarak neck press e en yakın hareketler hangileridir?

19. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    dumbel press öneririm aynı bolgeyi calıştırırken bursa yı zorlamıyor geriye dogru kasıntı yok agırlık assagı kadar iniyor deltoit tam manası ile çalışıyor ve eldeki dambıl oldugu için ekleme gore yorumlanıyor diğer kolla bagımsız çalışarak sakatlanmayı azaltıyor :D

zoparrat bunu beğendi.
  20. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    enseye press yapmayın mıllet, o omuz kapsulu sakatlıgı oyle pıs bır nanedır kı muzmın bır rahatsızlıktır ve uzun sure adam gıbı barfıks bıle cekemezsınız.Ne kadar zaman ara verırsenız verın de tam olarak gecmez ılla bı gun nukseder.

Sayfayı Paylaş