Endomorf muyum Mezomorf mu Çözemedim

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve bymuratgol tarafından 4 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. bymuratgol

bymuratgol Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    2 aydır bodybuildng yapıyorum.Haftada 4 gün antreman yapıyorum.1 saat vg + 20 Dk HITT KARDİYO KOŞU.Endomuyum mezomorf çözemedim.Beslenme ve yağ yakma konusunda çok kararsız kaldım.Şuan 83 kiloyum acaba günlük kalori ihtiyacımı düşürüp protein miktarını azaltmadan 72-75 kglere kadar düşüp ondna sonramı beslenmeye asılıp kas yapsam.
    Yada kas yapmak için gereken kalori miktarını alıp beslenmeye asılmam bu arada yağda alıcam illaki ama genelde sağlıklı yaplar yemeye çalışıcam fakat beslenmem iyi olacağından kaslanma oranımın hızlı olacağını düşünüyorum.90 kglere kadar çıkıp sonra çok sağlam bir diyetle yağlarımı yakıp kaslarımı ortaya çıkarmalımıyım.Bu 2 yol arasında çok kararsız kaldım.Yardımcı olursanız çok sevinicem.Resimlere bakıp mezomuyum yoksa endomuyum bi yorumda yapabilirmisiniz.Çünkü hem çabuk yağ yakabiliom.Ama gördüğünüz gibi çabukta yağlanabiliom.Önerilerinizi bekliyorum beslenme ve antreman ile alakalıç 1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg

2. bymuratgol

bymuratgol Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Help me !

3. fatihciftaslan69

fatihciftaslan69 Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    8
    Vucut tipi diye bisey yoktur nokta iyi calisirsan mezosun yok kilo almayi beceremezsen ectosun pastaya borege dalarsan endosun yok boyle bisey internetten kalori ihtiyacina gore 300-500 arasi artirip azaltirsin endo desek dahami az yiceksin mezoysan napicaksin boyle bisey yoktur kalori hesabi var amacina gore calis derim.

2pacist ve Kverth bunu beğendi.
  4. bymuratgol

bymuratgol Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Abi kimse yorum atmamış çok yazık gerçekten :(

5. cedric8

cedric8 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    Ben olsam yağ yakardım sonra clean bulk yapardım ama sen nasıl daha iyi hissetceksen kendini onu yap. Vucut tipi varsa bile ne olduğu onemli degil sen bir hedef seç ona yönel .

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. bymuratgol

bymuratgol Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Ben çok iri bi.vucut ypmk istiyorum.Bu nedenle beslenmemin sağlam yapıcam bu sene tabiki ister istemez yağlanıcam ama kas ve kuvvet kazanıcam.Bahar aylarına girerken güzel bir diyetle yağ. Yakımına başlamayı düşünüyorum kasları meydana çıkarmak için.

7. Helldorad0

Helldorad0 En iyi tartı aynadır

Beğenileri:
    97
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    mağmur
    mezomorfsun.

VÜCUT TİPLERİ -MAALESEF Kİ- VARDIR. ekto'nun kas kütlesi kazanmasıyla endo'nun kas kütlesi kazanması arasında o kadar büyük fark var ki. vücutların çalışma prensipleri arasında büyük farklar var.

ancak vücut tipleri yoktur-yağları kasa dönüştürmek gibi bir şey. yani motivasyon sözüdür. iyi çalış doğru beslen endomorf bi' adamdan daha iri olabilirsin.

ama bi ektomorf ile bi endomorfu aynı anda ele alıp aynı beslenme ve aynı antrenman rutinine sokalım, endomorf çok daha fazla kas kütlesi kazanacaktır. NOKTA.

columbu bunu beğendi.
  8. columbu

columbu Üye

Beğenileri:
    1.079
    Ödül Puanları:
    103
    Bir insan, yukarıda ki üçgenin herhangi bir noktasında yer alabilir. Ama muhakkak bir yeri vardır. Yani vücut tipi maalesef vardır, mezomorf şanslıdır, diğerlerinin de fazlaca avantajları ve dezavantajları vardır. Senin vücut tipine gelince, endomorf - mezomorf arası bir noktada, endomorf tipine çok daha yakın bir konumda yer alıyorsun, mezo - endomorf' sun demek daha uygun. Yağ oranımı dibe çekeyim, baklavaları çıkarayım diye uğraşma, oldukça kuvvetli baklavalara da sahip olsan sergileme uğrunda heba olursun. Vücudun irilişmeye elverişli, karbonhidratı kontrol altında tut, fazla proteine değil kaliteli proteine yönel ve kesinlikle göğüs kafesini, omuz çatını genişletmeye bak. Yani doğru olanı, vücut tipine uygun olanı istiyorsun, başarılar.

AnTiCoRe ve Created By Loss bunu beğendi.
  9. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Vücut tipi diye birsey yoktur. Ulaşılacak doğal limitler bellidir, ektoda olsan mezo'da olsan maksimum bellidir. 7 milyar insanı 3 farklı katagoriye sığdırmak akıl işi değil. Gidip tatlı börek asılayım senden fazlası olurum. Yok efendim endolar yemeden öyle oluyo diyenleri falan sadece dinle ama dikkate alma. O adam yemeden o hale geliyosa ciddi sorun vardır. Bir insanın kilosu yağ oranı alışkanlıklarıyla doğrudan orantılıdır. Evet her insan aynı olmaz ama her insanla arada uçurum kadar farkta olmaz. Bi kere bu endo mezo falan bilimsel bir olgu degil tamamen subjektif ortaya rastgele atılmış birsey. Cenk hoca, yilların hocası (bana göre degil) anlatiyo bunlar kanıtlanmış diye?? Nerede? Yok.
    Gelişimleri yüzde ile hesaplarsan fark olmadığını görürsün. Kaldı ki Vücut tipi diye birsey olsa o degistirilemez olurdu örnegin; Boy, göz, saç rengi vs. Bunları doğal yoldan değiştiremeyiz. Kalkıp diyebilirmiyiz? A kemikli çalışsa boyunu 15 santim uzatabilir 5 santim kısaltabilir vs. Endo olsun ekto olsun bunlar tamamen subjektif seyler dikkate almaya degmez.

Tanrı Türk'ü korusun.

fatihciftaslan69 bunu beğendi.
  10. Helldorad0

Beğenileri:
    97
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    mağmur
    @2pacist
    sen bu söylediklerinle, (kendini otorite ilan edip diğer tüm görüşleri ''çöp'' olarak değerlendiriyorsun üstelik) frank zane ile jay cutler arasında fark olmadığını iddia ediyosun öyle mi? (ya da daha eskilerden biri olsun, jay cutler yerine oraya tom platz'ı koyalım değişen bir şey yok)

11. Helldorad0

Beğenileri:
    97
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    mağmur
    ayrıca yeniden ilave etmek istiyorum, vücut tipi yok deyip, genetik faktörleri kabul etmek başlı başına tezattır. genetik faktörler de yok derseniz, tartışmaya lüzum dahi yok zaten. istediğin kadar steroid bas, istediğin antrenmanı yap arnold gibi hem büyük hem estetik olamazsınız. ya da lazar angelov kadar estetik ve simetrik duramayacaksınızdır. veyahut ronnie coleman kadar büyük olamayacaksınız.

12. Helldorad0

Beğenileri:
    97
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    mağmur
    -İnsülin hassasiyeti?
    -az/fazla çalışan tiroid?
    -düşük/yüksek testosteron?
    -dar/geniş omuz çatısı?
    -hızlı/yavaş kasılan kas lifleri fazla olanlar?
    -akciger/kalp kapasitesi?
    -hormon reseptörleri?
    -DNA cevabı?
    Benim okulda asyalı,siyahi arkadaşlarım var,bir oturuşta yarım tencere pirinç yiyorlar,neden kilo almıyorlar?
    Öyle ''sen boğazını tutamıyon o yüzden şişiyon,sen yediğini sanıyon ama yemek yemiyon o yüzden kilo alamıyon'' demek kolay di mi? Bana göresi,sana göresi yok bu işin.Ectomorph,endomorph diyince olmuyor,genetik olarak şanslı genetik olarak şanssız diyince mi gerçekçi oluyor?
    vücut tipleri,genetik gruplar,farklılıklar bal gibi var,isterseniz ''şanslı'' diyin isterseniz ''mezo'' diyin keyifiniz bilir ama var.Gerisi boş muhabbet.

@ujohnz isimli arkadaşın mesajını aynen kopyalayıp yapıştırdım. yazmaya erindim ve arkadaşın cevabını açıklayıcı buldum.

NedStark1, speedtouch ve columbu bunu beğendi.
  13. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Kendimi otorite falan ilan etmiyorum, genetik farklar elbet oraya cıkar, ancak bunu endo mezo zaten deyip kestirip atmak ne derece mantıklı? Birincisi 170 boyunda 100 kilo %30 yağ oranı olan biri dengeli kalori aliyorum diyebilir mi? Diyelim ki oyle 300 kalori fazla olsa o adam 2 ayda olur 200 kilo, boyle bir mantik olamaz. Steroid kullanan pro insanlarla bir kıyaslama yapılması tamamen verecek cevabım yok demek. Bi adam 185 boyunda 65 kiloysa diyebilir mi, kalorimi eksiksiz aliyorum diye? O adam 300 kalori kıssa yok olur o mantıkla. Anabolik pencere metabolizma bu kadar basit birsey degil. Fark vardır cok fark yoktur.

Tanrı Türk'ü korusun.

14. Helldorad0

Beğenileri:
    97
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    mağmur

nasıl isersen öyle düşünmeye devam et, daha fazla tartışmamızın kimsey hayrı yok, ancak verdiğin örneklerle vücut tiplerinin bi' alakası yok. benim el bileklerim 18 santim mesela. sen el b ilekleri 11 santim olan bi' adamla beni nasıl aynı kefeye koyacaksın. doğal olarak ben daha güçlüyüm, ve adamla birlikte başladık diyelim, ben daha fazla kas kütlesi kazanıyorum. bunun yanında çok daha yağlı bir vücudum var. oysa o adam belki benim yarım kadar kas kütlesi kazanabiliyor ancak benden daha kaliteli nitelikli bir vücudu var. size dediğimiz şey var. ben large'ım o adam mediuma yakın bir small.

15. columbu

columbu Üye

Beğenileri:
    1.079
    Ödül Puanları:
    103
    @2pacist , 7 milyar insanın 2 kaşı, 2 gözü olduğu gibi 1 de vücut tipi olur. Vücut tipleri 3 ana gruba ayrılsa da her insanı mutlak şekilde bir gruba indirgememiz zaten söz konusu değil. Her insanın ağırlıklı bir tipi var, kimisi tam anlamıyla vücut tipine örnek teşkil eder, kimisi de ektomorf iskeletinde olmasına rağmen, endomorf sindirimine sahip olur. Yani dediğin gibi herkes birbirine yakın olmakla beraber, farklı avantajlara ve dezavantajlara da sahip. Birinin diğerine üstün yanı varsa, bir diğerinin de başka bir üstün yanı mevcut. Burada mesele doğru beslenme ve çalışma prensibini bulup uygulamaktan geçiyor. Konu sahibi arkadaşta bana göre ağırlıklı endomorf, bu adam karın kaslarını sergilemek istese işi çok daha zor, azami özen lazım. Ancak irileşmek istiyorum diyor, tesadüfen de olsa vücut tipine uygun bir isteğe sahip. Aynısı ektomorf bir birey için de geçerli, elbette 45 cm kollara sahip olabilir, ancak beslenme ve çalışma rutini tipik bir mezomorfa göre daha farklı ve itinalı olmak zorunda. Kısacası burada söz konusu olan şey, indirgemek / heves kırmak / olmaz demek değil, yalnızca doğru yollardan gidilmesini sağlamak.

neverbackdown. ve Created By Loss bunu beğendi.
  16. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Konu cok sapmış . Arkadasim mezo diyen var siz mezo görmemissiniz benim arkadasim var mezo. Adam hayatinda spor yapmamis bicepsleri 1 yillik sporcudan buyuk ve yag oranida 12 14 arasi ki 2 ay diyet yapsa eminim 8 e cok rahat iner. Adam tişört giyiyor sanarsin ki 2 yillik sporcu. 2 ay cocuk sinav cekti beslenmesine dikkat etmiyor protein almiyor bile oyle tavuk falan bilmez sevmez zaten cocugun gogusleri tişörtten hayvan gibi belli oluyor omuzlari asiri genis yani ben 2 3 yil spor yapsam duzenli beslenmeyle oyle omuz yapamam.Biz buna mezo diyoruz sansli genetik yani. Mezonunda seviyeleri var tabi sansli genetik var cok cok sansli genetik var. Siz adama mezo demissiniz neye dayanarak dediniz onu anlamadim. Mezo dedigin hem ekto gibi rahat yağ yakan hemde endo gibi rahat hacim kas yapandjr ama endo gibi yaglanmaz bulkta. Ekto gibi yagsiz gelisir ama endo hiziyla gelisir.

Konuyu acan arkadas skinny fat vucut tipin var hemde kralı. En en kotu vucut tipi suan yag oranin cok fazla 3 4 ay yaģ yak ekto gibi görün sonra clean bulkta devam et

speedtouch bunu beğendi.
  17. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    3 adet vücut tipi çok yetersiz bir kavram. kas kütleniz az , yağ oranınız yüksek. endomorf ve mezomorf denen vücut tipine uygun değilsiniz çünkü köprücük kemikleriniz uzun değil , göğüs kafesiniz geniş değil.vücut tipiniz mezomorf ya da endomorf değil. şahsi olarak bu vücut tiplerine inanmıyorum. iri olmak istediğinizi söylemişsiniz , bence 1.5-2 ay kadar bir diyet yapıp sonra hacim kazanmaya başlayın.

18. columbu

columbu Üye

Beğenileri:
    1.079
    Ödül Puanları:
    103
    2 ay spor geçmişi çok kısa, vücudu işlenmemiş olarak kabul ediyorum, şahsen fotoğraflardan çıkarımlarım;
    Omuz çatısı, kalça kemiği ekseninden oldukça geniş - mezomorf
    Eller, ayaklar büyük - mezomorf
    Omuz, göğüs, sırt, boyun simetrisi kuvvetli - mezomorf
    Eklemler, boyun kalın - endomorf
    Vücut yağı haddinden fazla, oturmuş bel simidi var - endomorf
    Genel itibari ile kas hatları kaba - endomorf
    Kısacası bir birey farklı vücut tiplerinden vasıfları üzerinde toplayabilir. Burada ki örnek de buna oldukça uygun. Tamam skinny fat görünümüne yakın, ancak belirleyici nokta iskelet, burada dar bir omuz ve iskelet yapısında narinlik söz konusu değil, eklemlere dikkat. Yağlanma mevcut olmasaydı, kas hatlarında da görsel bir belirginlik söz konusu olsaydı o zaman mezomorf diyebilirdik. Mezomorf vasıflarının bazılarını da kapsayan bir endomorf vücut tipi görüyorum burda, yani mezo - endomorf. Ağır, sert, kısa ağırlık idmanları, karbonhidratın kontrollü alındığı bir beslenme ve aksatılmayacak hiit kardiyolar ile gayet iri bir vücut yapabilir.

AnTiCoRe ve Created By Loss bunu beğendi.
  19. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Bymuratgol bana göre endomorf değilsiniz veya şöyle diyim kilo verme konusunda da sorun yaşayacak,çok fazla hormon dengesizliği yaşayacak bir genetiğiniz olduğunu düşünmüyorum ki okadar sağlıksız beslenmeye zaten yaşamamışsınız.İri olmaya gelirsek,önce yağları yaktıktan sonra clean bulk yaparak başlamanız iyi olur.

Neden derseniz,vücut yağlıyken kiloyu yağ olarak almaya daha müsait olur,yani bulk pek verimli geçmeyebilir.Ayrıca kilo alırken şuandaki ölçülerinizin artacağını da hesaba katın yani bel 90 sa 100 ü görebilir.Son olarak da ilk kez ciddi ciddi bulk yapacağınızı düşünürsek en iyi gelişimi yakalayacağınız bulk döneminizi anlattığım şekilde riske etmeyin derim.Şimdiden kolay gelsin.

Keşke türkiye testosteron seviyeleri benzeri tartışmaya dönük bir başlık açsak da orada bu konular hakkında fikirlerimizi paylaşsak,ama işin ucu ''aslında hepimiz afrikadan geliyok,hepimiz siyahız'' a gitmesinden korkuyorum :D

20. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara
    Vucut tipleri elbette vardir , mesele vucut gelistirme ise 1.faktor zaten genetiktir bunu tarismak bile sacmalik , ben cikip agaclar kirmizi renkli diyebilirim ama bunum bir onemi olmaz...
    Gelelim arkadasa arkadasin mezomorf ile uzaktan yakindan alakasi yok ince bir govde fakat vucutta yaglarin cougunlugunun bel bolgesinde toplandigini goruyoruz, daha ziyade yaglanmayi basarmis bir ektomorf goruntusu var

dasmehdix ve ujohnz bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş