Creatine Kombinasyonları ve Etkileri

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve BeachBoy tarafından 23 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
 1. BeachBoy
  Offline

  BeachBoy Üye

  Katılım:
  13 Ekim 2005
  Mesajlar:
  1.652
  Beğenileri:
  4.412
  Ödül Puanları:
  123
  [​IMG]

  1-Creatine-Karbonhidrat-Protein kombinasyonları:
  2009 yılının ilk yarısında gerçekleştirilen deneylerin birisinde Hollandalı W.Hauss ve çalışma grubu cretine’in yüksek glisemik indeksli karbonhidratlarla ve sade alımına ilişkin bir çalışma yürütüyorlar; Burada grup yüksek glisemik indeksli karbonhidratlarla alınan creatine’in insülin uyarımında ani yükselmelere yol açtığında creatine emilimini olumsuz etkilediğini tespit ediyor.(5)

  Diğer yönden Amerika’da yapılan diğer bir araştırmada Dr.Steenge ve grubu aynı karışıma protein ekleyerek deniyorlar. Bu karışımın oranları %50-50 karbonhidrat ve protein. Sonuç burada çok ilginç, deneklerin kan testlerinde çıkan verilerde insülin dengesinin saf olarak alınan 100 gr yüksek glisemik indeksli karbonhidratla aynı seviyede olduğu gözlemleniyor. Yani 50-50 baz alına oranla ile 100 gr saf karbonhidratın etkisi aynı olurken burada ise creatine değerlendirme oranı % 100 e ulaşıyor.

  Bu iki araştırmaya göre şu sonuç çıkarılabilir; Cretine’in metabolizma tarafından değerlendirilmesinde karbonhidrat ve protein karışımları SADECE karbonhidrat karışımlarına oranla çok daha etkili olduğu gözükmekte.

  [​IMG]

  2-Creatine ve D-pinitol: D-pinitol bir tür bitkinin kökü yani plant extract. Birleşik Devletler’de profesyoneller tarafından sentetik insülin benzeri etkilerinden dolayı yoğun kullanım alanı bulmakta. Dr.Greenware ve ekibi düşük doz D-pinitol’ün(2*0.5 gr, hergün) creatine kullanımına pozitif etki ettiğini ve antrenman esnası set içi ve antrenman sonrasıda aktif toparlanmaya sade creatine kullanıma oranla daha yoğun etki ettiğini tespit etmiş bulunuyor.(9)

  DİKKAT; Profesyoneller kullanıyor olabilir ama, D-pinitol çok yeni bir madde, bu yüzden daha fazla güvenilir bilgi için daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var.Uzun ve kısa dönemde yan etkilerini henüz tam olarak bilmiyoruz.

  [​IMG]

  3-Suda çözünen Creatine tabletleri:
  Ülkemizde bulunmamasına rağmen piyasada görülebilme ihtimaline karşı değerlendirmek istiyoruz. Bunlar aynı tablet C vitaminleri gibi suda parçalanırlar. Creighton Üni.’de Dr. Jeff Stoud futbol oyuncuları üzerinde yaptığı araştırmada dekstroz temelli kaynayan creatine tabletleri ile normal toz form creatine’i karşılaştırdı.(14) Kaynayan creatine tabletlerinin içeriğinde creatine citrate-dekstrose-sodium ve potassium bulunuyordu, alına sonuçlarda toz form saf creatine’in daha iyi değerlendirildiği belirlendi.

  [​IMG]

  4-Creatine ve Kafein: Bilindiği üzere kısa dönem yüksek şiddet egzersizlerinde kafein kullanımı performansı % 8-10 arası etkileyebilmektedir.(11) Bazı sporcuların Antrenman öncesi Americano kahve(çok sert bir kahve türevi) ve creatine kombinasyonları kullandığını gözlemleyen Alman araştırmacı Dr. Vanderberghe bu konu üzerine yaptığı çalışmada kas çekiş(torch) gücünü baz alarak iki gruba kafeinli ve kafeinsiz creatine karışımları veriyor, çekiş gücü her iki grupta da aynı oranda artış gösterirken dayanıklılık seviyesinin kafeinli karışımı alanlarda daha yüksek olduğu tespit ediliyor. Fakat aynı D-pinitol konusuna olduğu gibi kafein –creatine kombinasyonlarının tam olarak aydınlatılabilmesi için daha çok araştırmaya ihtiyaç var. Bazı araştırma bulguları ise kafein ve creatine'in kesinlikle birlikte alınmaması gerektiğini belirten bulgular içeriyorlar.

  [​IMG]

  5-Creatine-BETA ALANINE: Beta alanine bir tür non-essential amino asit.Düzenli bir günlük diyetle tüm ihtiyaç karşılanabiliyor. 2006 yılı içerisinde yapılan araştırmalarda beta alanine alımının creatine kullanımında yaptığı etkilerde gözlemlenmiş.Amerika’da yapılan araştırmalardan birisinde sade creatine ve creatine-beta alanine kombinesi kullanan sporcular karşılaştırılıyor. 10 Hafta süren çalışmada 33 kişilik futbol takımına üç ayrı çözelti verliyor, bunlar sadece 10 gr dextrose, sadece creatine ve creatine-beta alanine kombinasyonu. Takım içinde en yoğun performans artışının creatine-beta alanine kombinasyonunu alan sporcularda olduğu tespit ediliyor.(18)

  Üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen Creatine hala tam olarak çözümlenebilmiş değil.Her gün yeni bir araştırma yapılıyor ve yeni sonuçlar elde ediliyor.  Kaynaklar:
  Orhan Tezişçi'nin Bodybuilding Arşivinden ( Professional Trainer - Dean College Boston USA )
  5-Green Al. , Hultman E , Mc Donald et. al. Carb ingestion augments skeletal creatine supplementation in humans. Am Physiol Endocrinol Metab, 271: E821-E826
  9-Greenwood M , Kreider RB, Rasmussen C. Et al . D-Pinitol augments whole body creatine retention in man. J Exerc Physiolonline 4:41-47
  14-Sakurada B, Carnazzo j, Effervescent creatine: Facts and fallacies FSI Nutrition Available: www. fsınutrition.com/studies/facts.html
  18-
  Hoffman J. Rataness N Kang J et al ( 2006) effects of creatine and beta alanine supplementation on
  performance and endocrine responses in power/strenght athletes Int Sports Nutr Exerc Metab 16:430-446.
   

  Ekli Dosyalar:

  • 1.jpg
   1.jpg
   Dosya Boyutu:
   5,8 KB
   Görüntüleme:
   82
  • 2.jpg
   2.jpg
   Dosya Boyutu:
   9,1 KB
   Görüntüleme:
   78
  • 3.jpg
   3.jpg
   Dosya Boyutu:
   7,4 KB
   Görüntüleme:
   76
  • 33.jpg
   33.jpg
   Dosya Boyutu:
   29,3 KB
   Görüntüleme:
   81
  • 44.jpg
   44.jpg
   Dosya Boyutu:
   4,2 KB
   Görüntüleme:
   80
  Son düzenleme: 23 Şubat 2012
  mista, Pappy, Ondersim ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
 2. sultanmehmed
  Offline

  sultanmehmed Üye

  Katılım:
  31 Mart 2010
  Mesajlar:
  1.196
  Beğenileri:
  2.508
  Ödül Puanları:
  123
  Yer:
  İstanbul/Fatih
  Creatine + beta alanine bende de olumlu sonuçlar veriyor...
   
  mista bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş