Az Tekrar Çok Ağırlık mı ? yoksa Çok Tekrar Az Ağırlık mı ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Beatboxer tarafından 1 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

Az Tekrar Çok Ağırlık mı ? yoksa Çok Tekrar Az Ağırlık mı ?

1. Az Tekrar , Çok Ağırlık

59,5%
  2. Çok Tekrar , Az Ağırlık

36,5%
  3. Ikisi de..

4,0%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 244 üye.
  1. Berkthagar

Berkthagar Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    0
    Bana bir hayırsever cevap verse çok güzel olacak.

ömer_47 bunu beğendi.
  2. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    öncelikle 2.baskı kurallara aykırıdır..

cevabına gelince..
    hacim yapılmadan şekil yapılmaz..önce kas kütlesi inşa edersin sonra detaya girersin..

ömer_47 bunu beğendi.
  3. KaRaTe

KaRaTe Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    0
    Baya oldu forumda doğru düzgün bir tartışlmaya girmemiştim..

Konuya baş sayfadan baktım ve ana tartışmadan uzaklaştığını farkettiğimde okumayı bırakarak konu başlığına cevap yazmaya karar verdim.

Ağır kilo çalışmaları evet hacim kazandırır kuvveti artırır ancak hafif kilo çok tekrar çalışmaları kuvveti düşürür diyen arkadaşların yazılarını okudum.

Burda bir hata var.

Herkes olayın görselliğine takılmış halbuki ağırlığı kaldıran yüklenen ve kilolar altında uyarılan kası düşünmek lazım.

100 kgx10 = ile çalışan birisi kaslara 1000 kg ağırlık yüklerken

80 kgx15= yapan birisi 1200 kg ağırlık kaldırmış olur ve bu ağırlığı kaslara daha çok çalışarak yüklediği için dayanıklılığıda aynı oranda artar.

Hafif kilo çok tekrarda amaç budur.

Yüzlerce kiloyu tek seferde kaldırmak evet kuvveti artırı ancak sakatlık gibi bazı sakıncalarıda doğurur ancak kiloyu hafifleterek daha ağır bir çalışma yapmak mümkündür..Aynı zamanda vücuttaki fazla yağlarda yanacak dayanıklılık artacaktır..

jkdo, Ayandon1923, miminor ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  4. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Laf dönüyor dolaşıyor aynı yere geliyor;
    *Ağır kilo-az tekrar;maximum hacim
    *Hafif kilo-çok tekrar;definasyon+dayanıklılık(kuvvette devamlılık)
    -Eğer kişinin amacı kütle kazanmaksa,bunu en iyi ağır kilo-az tekrarla yapar. Tabiiki hafif kilo-çok tekrarla da kütle kazanımı olacaktır. Ancak maximum verim istiyorsak bunu ağır kilo-az tekrarla yapmalıyız. Kulağı öbür taraftan göstermeye ne gerek var..

Available, sultanmehmed, resat23 ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  5. KaRaTe

KaRaTe Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    0
    Kulağı öbür taraftan göstermek acaip bir tabir olmuş.. :) Her iki tarafta kulak olduğuna göre ne taraftan bakarsak bakalım bir kulak göreceğimizden eminim.. ;)

Body Building Kelime anlamı ile vücut geliştirmek,yapmak,inşa etmek anlamına geldiği kadarda tüm sporlarında temelidir.

Herkes aynı görüntüyü istemeyeceği gibi herkeste aynı görüntüye sahip olamaz.

Mesela Ronnie Coleman a kimileri ağzı bir karış açık bakarken kimilerinin midesi bulanır..Kimileri hamdullah Aykutlu gibi ince ama define kasları severken kimileri mesura ile dakka başı milim milim kol ölçüsü almayı sever..

Her insanın anatomisi farklı olduğu gibi BB den istek ve beklentileride farklıdır.

Mesela Ben karateciyim..20 yıla geliyor bu işlerin içindeyim 12 seneden fazla oldu antrenörlük yapıyor salon çalıştırıyorum..ancak müsabık olacak derecede vücut hiç yapmadım vücut yapım çok yatkın olduğu halde hiç düşünmedim bile..ama ben ince ve define vücut sevdiğim kadar hız ve kondüsyonumu korumak,aynı zamanda kuvvet ve dayanıklılkığımı artırmak için hafif kilo çok tekrara yöneldim.

Birde burda sözü edilen "Ağır" ve "Hafif" kelimelerinin manasını düşünmek lazım..Ağır dan kasıt %100 performansla kaldırabileceğiniz 7-8 tekrarlı bir seti..

"Hafif" ise %60-70 ile kaldırabileceğiniz 15 den aşağı olmayan bir tekrar içeren seti tarif eder..Hafif dendiğinde 100 kiloluk sporcunun 5 kg lik bench press yaptığını düşünmeyelim..

Kelime olarak başka anlam olmadığı için mecburen hafif ve ağır diyoruz ama gerçek manada ağır ve hafif değil.. :)

LIWEX, jimraynor ve ömer_47 bunu beğendi.
  6. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    karate aslında bi noktayı aydınlatmış..
    ağır kilodan kasıt 6-4-3 tekrarlar yapabileceğimiz maximale yakın kilolar..
    hafif kilodan kasıt 20-15-12-10 denebilir..

amaçları bi kenara koyarsak aslında ikiside dönemsel olarak işe yarayacaktır herkeste..amaçlar işin içine girince dayanıklılık hız gibi iş farklılaşıyor..

bu noktada ağır yerine çok ağır; hafif yerine az ağır denilebilir..
    zira karate'ninde dediği gibi işimiz body ise hafif sayılacak kilo ile işimiz olmaz..

sonuç olarak maddelerden biride çok tekrar ağır kilo (çok ağır yada az ağır değil) olabilir..(15-12-10 gibi) çünkü en çok tercih edilen yöntem neredeyse bu..

7. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Kulağı öbür tafatan göstermek;sağ kulağı sol kolla başın arkasından dolandırarak göstermek manasında...Halbuki sağ kulağı sağ kolla hemen yandan gösterebiliriz :) Kısa yoldan işi halletmek anlamında...

8. KaRaTe

KaRaTe Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    0
    :) Olayı anladım ve ne demek istediğini biliyorum sadece ben olayın her iki taraftan bir farklı bakış açısı olduğunu söylemeye çalışıyordum.

Kısa yoldan işi halletme konusuna gelince..Hafif kilo çok tekrarlada kısa yoldan iş halledilebilir..dediğim gibi herşey bakış açısına bağlı..120 kg lik presi ıhlaya ıhlaya zar zor basmak için harcadığın vakitte 70 kg ile 3-4 tekrar basarsın:)

Neticede herşey kişilerin ihtiyaçlarına göre gelişir..ve şekillenir.Kuvvetini ağır kilo ile 7-8 tekrar yaparak kazanan bir kişi güçlü ama dayanıksız olacak çabuk yorulacaktır..çünkü kısa sürede yüksek kuvvet göstermeye alışkın kaslar yapmış olacaktır yani klasik "Hantal vücutçu" olayı.

9. SexyBack

SexyBack Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Az tekrar çok ağırlık yaptıkça büyüdüm ve artık bunu bıraktım çünkü artık kas hatlarınıda düzgünleştirip belirleştirmek istiyorum...

Şimdi işe çok takrar az ağırlık programı uyguluyorum...

Yani az veya çok bu kişinin isteğine,antrenman şekline bağlıdır...

SaGiTTaRiuS bunu beğendi.
  10. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar bu aralar benim kafama şu soru takılıyor, az kilo çok tekrar çalışma definasyon yapmıyor gibi geliyor. Özellikle bilgisine çok güvendiğim bir hocamla konuşunca ve kendimide katarsam:D gördüğüm define kişiler çok kilo az tekrar çalışıyorlar. Ama en büyük özellikleri yağsız olmaları (ben biraz yağlıyım ama kas kütlemin büyük olması biraz yağlı olsam bile define gözükmemi ve hatlarımın ortaya çıkmasını sağlıyor).
    Yarışmacılarında definasyon döneminde sadece diet yaptığını biliyorum, bu dönemde az tekrar çok kilo çalıştıklarını hiç duymadım ( belki çalışıyorlardır ama ben bilmiyorum)
    Yani bu çalışma prensini yağ yakmayı hızlandırdığı için define gözükmemizi sağlıyor sanırım, belkide daha fazla antreman yaparak vücüdun daha gergin durmasını sağlıyor ve buda daha define gözükmemizi sağlıyor.

11. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    defisyon döneminde illada az kiloya inilece diye bi kaide yok aslında..serbest ağırlıklarla az tekrarlar , makine ve makaralarla nisbeten daha fazla tekrarlara kayıyor bu dönemlerde..

12. himes

himes Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    0
    Az Tekrar çok Agirlik Yada çok Tekrar Az Ağirlik Dönemlere Göre Degiserek Uygulanir,önce Kas Kütlesi Kazanilir Sonrada şekil Verilir Ve Bu Böyle Surer

rey619, SaGiTTaRiuS ve hrn024 bunu beğendi.
  13. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Ya işte kafama takılanda bu, kas zaten yaparken şeklini alıyor, sonuçta hamur değilki bu sıkılaştırma yapınca şekle girsin. Belki izalasyon hareketlerine ağırlık vererek hatları keskinleştiririz ama bunun haricinde daha fit bir görünüm için en en en önemlisi yağ yakımı sanırım.

Available bunu beğendi.
  14. DİGİMAX

DİGİMAX Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    İNTERNET CAFE
    Yer:
    SAMSUN
    Harakete ve kasa göre ikisinide kullanamak gerek bence..

özellikle çok ağır kilolarda hareketi yedirerek yapmak çok zor olduğu için bi denge kurmk gerekir..

15. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    özer baysaling hocanın kitabından bir özet geçmekte fayda var..

bu kavram halen body dünyasında çok tartışılmakta ve sonuca halen varılamamıştır..
    bu sporda net ifadeler çok doğru değil zira tezin doğru olduğu kadar antitezlerinde doğru olma ihtimalleri gözönünde bulundurulmalıdır.
    sonuç olarak her vg.ci vücudunu tanımalı ve bu sistemleri kendi vücuduna uygulayarak vücudunun hangisine daha iyi tepki verdiğini bulmalıdır

16. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Peki çok tekrar bizim diğer spor dallarında hızlanmamızı, serileşmemizi sağlarmı. Mesela bacak antremanın ağır ve az tekrar yaparım. Geçen gün uzun aradan sonra halı saha maçı yaptım ve sol ayağımda kaval kemiğinin olduğu kısımda kas çekme yaptı ve tüm maç boyunca sekerek oynadım. Çok tekrarla bunu aşabilirmiyiz. Elbette cardioda önemli bu noktada...

17. Maesta

Maesta Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    onu çok tekrarla değilde antremandan önce ve sonra uygulaman gereken stretching hareketleriyle aşabiilirsin

18. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    sanmıyorum, streching ile kaslarını binevi active ve deactive ediyorsun. Serilik kazanmak için sert antremanlar yapmak gerekiyor, uzun mesefe koşular, istasyon çalışmaları vb.
    Ama çok tekrar az kg buna nasıl bir fayda sağlar?

19. Maesta

Maesta Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    serilik için değil kas çekmelerini önlemekiçin strecthing yapabilirsin demiştim

20. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Anladım, kusura bakma o zaman, aslında maçtan önce pek ısınmadım bunun sebebi bu olsa gerek ama bacaklarımda normalden çabuk yoruldu, özellikle uzun mesafede. Kısa mesafede güçlüydüm ama uzun mesafede fos. Bahsetmek istediğim buydu.

Sheqill bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş