Ağırsağlam 3x5 // NeverEnough Antreman Günlüğü

Konusu 'Antrenman Günlüğü' forumundadır ve NeverEnough tarafından 28 Ocak 2020 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 22 üye.
  1. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Strap varken barı sıkmana çok gerek yok strap sıkıca barı kavrasın yeterli.
    O tekleri atmasan iyiymiş, 1-2 antremandan çalmış oldun. Omuz için de evde tenis topu gibi bişey varsa kasılı bölgeyi onunla ez. Hatta her antreman sonrası bir ezme seansı yap. Olası doms u ciddi anlamda azaltıyor.
    BP konusunda haklı olduğu kısım var ama tam olarak değil :)

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

NeverEnough bunu beğendi.
  2. NeverEnough

NeverEnough Üye

Beğenileri:
    652
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Stj.Dr.
    Hocam ezmeye siz dedikten sonra başladım, baya fark ettiriyor doms açısından.
    Strap kullanmaktaki temel sıkıntım şu. Ben barı kollarımla çok iyi sıkarak sırtımı sıkmaya alışmıştım. Şimdi strap varken bar biraz parmak uçlarında kalıyor, bu da sırt sıkılığımı biraz etkiliyor gibi geldi. Bi de barı güçlü kavrayınca hareket biraz aktif başlıyordu, şimdi pasif başladığından yeri sökmekte biraz zorlanıyorum önceye kıyasla. Sanırım alışmam gerekecek.

3. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Sırt sıkmayı dirsekleri çevirip göğsü öne almaya çalışarak yap. Yada direk kürek kemiğine odaklan.
    Strap bir noktada rahatlatsa da pasif bir başlangıç olmaması lazım. Sen gene normal tutuyor gibi düşün. Standart Decathlon strapi aldıysan fazla kalın da olmuyor. Gene normal kavraman lazım. Zamanla alışırsın. Bu arada hiç fat grip çalıştın mı. Onu da tavsiye ederim, arada düşük ağırlık ile. Gidip tonla para vermene de gerek yok. Klimacılarda yuvarlak kesik köpükler oluyor. Çabuk eziliyor tabi ama bir parça alsan epey idare eder.

Alincoln ve NeverEnough bunu beğendi.
  4. NeverEnough

NeverEnough Üye

Beğenileri:
    652
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Stj.Dr.
    Hiç fat grip yapmadım hocam. Ağırsağlam'ın strap'ten aldım. Sanırım sadece hala strap kullanmaya alışmam gerekli. Çünkü strap yokken hareket sırasında tamamen avuç içimde sıkıştırılmış duran bar, şu an parmak uçlarıma yakında duruyor strap taşıdığı için. Adaptasyon lazım zannediyorum.

Tam düzgün anlatamadı isem durum aşağı yukarı şöyle: nasıl ki BP'de hareket öncesinde barı parçalayacak gibi güçlü sıkıyoruz ki gerekli gücü üretebilelim, aynısını DL'de de yapıyordum ben. Ne var ki strap geldikten sonra o kadar kuvvetli bir şekilde barı sıkamaz oldum, sıksam da zaten bar parmak ucuma kayıyor ve strap onu taşıyor hareket esnasında. Bu da hareketin başlangıç aşamasında (yeri keserken) beni ekstra zorlamasına sebep oldu. Umarım derdimi anlatabilmişimdir tam.

Son düzenleme: 26 Ekim 2020
  5. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Hmm strap farkı var. Onun sarma kısmı daha uzun sanırım, bu sebeple barın etrafında daha kalın bir tabaka oluşuyor ve senin kavramanı zorlaştırıyor. Yada strap yumuşak o yüzden o kavrama hissi olmuyor. Alışma süreci demekten başka bir şey gelmiyor klavyemden.
    Ama gene de bu sana sırt ve kavramayı birbirinden bağımsız 2 etken olarak kabullenmeyi öğretecek. Strapin amacı bu zaten :) sen şimdiye kadar öyle alışmışsın ama mekanik değişiyor.

6. NeverEnough

NeverEnough Üye

Beğenileri:
    652
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Stj.Dr.
    Teşekkürler hocam her şeyde bir fayda var diyelim, umarım adapte olabilirim yakında. :)

7. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Çabuk alışırsın merak etme ama ilginç geldi. Kendi geçişimi düşündüm de hiç öyle bir sorun olduğunu hatırlamıyorum, ilk kez de senden duydum alışkanlıklar ve vücut tepkileri böyle değişiyor demek.

8. Alincoln

Alincoln Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    28
    Aslında bu teknik tekil benchte işe yaramaz da klasik benchle birlikte iş görüyor gibi hissettirdi bana. Misal bu programın 3. Gününde spoto press var. Ben şahsen genelde şu pump dediğimiz olayı yaptığım bench press antrenmanında yakalayamıyorum. Hani belli bir miktar pump var ama daha çok benim hissettiğim kas ağrısı oluyor. Sonraki çekişten sonragelen spoto presste klasij benchin üstüne hissettiğim his çok güzel oluyor. Bilmiyorum belki vicdanım rahatlıyor ama kası iyice çalıştığımı hissettiriyor. :D Şöyle bir şey de var antrenman programında klasik benchi yapmayıp sadece spoto pressi yapmakta hiç akıllıca gelmiyor. Çünkü hareket biraz pressten ziyade göğüs açış gibi hissettiriyor.

9. NeverEnough

NeverEnough Üye

Beğenileri:
    652
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Stj.Dr.
    Spoto çok güzel bir aksesuar ancak benim omzumda biraz kasılma yarattığı için onun yerine pause yapıyorum. Abinin dediklerinde kas aktivasyonu açısından bir yanlışlık yok. Sıkıntı abinin herkesin derdinin vg olduğunu sanması.

Alincoln ve ulaire bunu beğendi.
  10. Alincoln

Alincoln Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    28
    Yok mesajtaki olayı fark ettim. Spoto press hakkında ki kendi hislerimi de konusu açılmışken paylaşmak istedim. :)

11. Emirx12

Emirx12 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Hocam Strap Nasıl Memnun musunuz?
    Birde strapte marka önemli mi çünkü fiyat farkları baya bi var.Decathlon iş görür mü mesela?

12. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Yaklaşık 1.5-2 senedir kullanıyorum onu(Decathlon ürününü) fazlası ile yetiyor. Arada malzeme, kalınlık, yumuşaklık, uzunluk, genişlik gibi farklar oluyor genelde.

Emirx12 bunu beğendi.
  13. Emirx12

Emirx12 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Sağ Olun Hocam.
    Kemer Konusu aynı değil sanırım?
    Decathlon da 90 liraya olan mesela işe yarar mı çünkü bilindik markaların kemerleri çok pahalı.

14. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Öncelikle kemerin gerçek amacını anlamak lazım. Birçok bronun yada asosyal medya ünlüleri ile yaşayan amatörün düşündüğü gibi sakatlıktan koruma engelleme gibi bir özelliği yok. Asıl amacı karın ve bel bölgesindeki stabiliteye katkı sağlayarak daha fazla güç üretmeyi sağlamak. Yani gerçek anlamda işe yaraması için öncelikle o bölgenin zaten belli bir seviyede stabil olabilmesi gerekiyor. Bunu sağlayabilmek için herşeyden önce doğru nefes tekniği ve diyafram kullanımı öğrenilmeli. Yarışmacı değilsen o seviyede stabilite seni istediğin yere rahatlıkla taşır. Zamanla vücut zaten güçlenecek bu esnada stabilite sınırın da artacak.

Şimdi soruna gelirsek o 90 TL lik kemer hiçbir işe yaramayacak. Etkili olabilmesi için yukarıda ki şartları sağlamanın dışında kemer malzemesinin, kalınlığının uygun ve dayanıklı olması gerekiyor. Genel tercih ve tavsiye edilen kalınlık 7-10 mm arası. Malzeme olarak deri daha rahattır. Bazı kemerlerin bel bölgesinin daha geniş diğer kısımların dar olduğunu göreceksin, hatta bel kısmı destekli olanlar var, bence aşırı rahatsızlar ama sen belki rahat edebilirsin.
    İlla alacaksan bence paraya kıy iyi bir şey al yada alacak gücün oluncaya kadar alma. Ama yarışma düşüncen yoksa hiç alma.

Alincoln, NeverEnough ve Emirx12 bunu beğendi.
  15. NeverEnough

NeverEnough Üye

Beğenileri:
    652
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Stj.Dr.
    Ben memnunum ancak strap konusunda yorum yapacak kadar bilgim yok. Kemer zaten hiç kullanmıyorum, 200kg one replere kadar anlamsız buluyorum.

16. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
  17. NeverEnough

NeverEnough Üye

Beğenileri:
    652
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Stj.Dr.
    Çok sağolun hocam bayadır takip ediyorum. Güzel içerikleri var. :) Geçen gün ne kadar yapamasam da Squat Bible'ı okudum hatta.

18. NeverEnough

NeverEnough Üye

Beğenileri:
    652
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Stj.Dr.
    Spoto Press'teki sakatlığım devam ediyor. Boş barla bile acıyor. Omuz kapsülünden tamamen bağımsız, anterior deltoid'in instertio'su (biceps-triceps ile birleştiği nokta) parmakla üstüne bastırınca dahi ağrıyor. Bugün 40kg ile yüksek rep çalıştım. Aslında 3. Hafta 1. Gün olduğundan 85kg 5x5 yapmalıydım ancak mümkün bile değil. Neden bu kadar süre düzelmedi onu da anlamadım. Sanırım deload yerine programın ilerleyişini takip ettiğimden düzelme fırsatı bulamadı. 1 hafta deload, düzelmezse program yarıda kalacak maalesef. Genel olarak pump odaklı bir idman oldu.

Zannediyorum ki kasta küçük bir yırtık oluştu. Biraz düşük kg ile çalışıp, ezme ve kas gevşetici kullanmaya devam edeceğim. Can sıkıcı. Salona döndüğümüzden beri bi adam olamadık aksiliklerden.

afka9 ve avni bunu beğendi.
  19. NeverEnough

NeverEnough Üye

Beğenileri:
    652
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Stj.Dr.
    Bugün omuzu dinlendirdiğim için izolelerden ortaya karışık çalıştım.

Pause Sumo DL 100kg 7x3. Strapi 2 defa değil 1 defa sarınca daha iyi sıkabiliyorum barı. Ancak hala strapsiz çok daha fazla kuvvet üretebiliyorum. Strap işine bir türlü tam alışamadım, neden bu kadar fark ettiğini de anlamadım. Video straple yaptığım bir setten. Görselde sıkıntı yok ancak hissiyat olarak güç kaybı yaşıyorum.

UçurtmaAvcısı, avni ve afka9 bunu beğendi.
  20. NeverEnough

NeverEnough Üye

Beğenileri:
    652
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Stj.Dr.
    Omuz iyileşti gibi ama zorlamak istemedim, dinlenme idmanı yaptım.
    125x5 sumo dl. Sanırım sorun strapten ziyade eldivensiz yapıyor olmakta. Eldivene o kadar alışmışım ki çıplak elle istediğim kadar sıkamıyorum sanırım. Bacakları iyi pert etti, özellikle iç abdüktörler baya sızlıyor. DL için de artık artışların nispeten yavaşladığı noktaya geldim sanırım, her hafta ağırlık arttırma işi zor artık.

UçurtmaAvcısı, avni, Alincoln ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.

Sayfayı Paylaş