Nasıl ısınıyorsunuz ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve repax tarafından 10 Ocak 2014 başlatılmıştır.

Antreman öncesi hafif tempo koşarak ısınan varmı ? (8- 10 km arası hızla)

1. 10 dk dan fazla sadece koşuyorum

8,3%
  2. 5 dk yürüyüş 5 dk koşu toplam 10 dk

25,0%
  3. 5 dk sadece koşuyorum

33,3%
  4. 5 dk sadece yürüyorum

33,3%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. repax

repax Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Evet arkadaşlar ben bacak antremanım dahil her antreman öncesi 3 4 dk yürüyüş sonra 5 6 dk koşu toplam 10 dk mı koşu bandında ısınarak geçiniyorum.Sonrada üst taraf için esneme hareketleri yapıyorum

siz ısınmak için neler yapıyorsunuz ? yada neler öneriyorsunuz

2. yasin ibrahim terzioğlu

yasin ibrahim terzioğlu Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    ankara
    ben ısınma hareketlerini yoğun yapmıyorum. Oksijen satürasyonunu iyi ayarlamak gerekir. Banttan indiğinde nefes nefese kalıyorsan ve beslenmenin düzgün olmazsa veya supplement kullanmıyorsan geçmiş olsun antrenman verimin baya düştü. Göğüs çalışacaksam boş barla 20 tekrarla ısıtıp esneme hareketlerini yaparım. Ben inanmıyorum aga 10 dk koşup vücuda kanın yayılmaya başladığını. İndikten sonra tüm sıcaklık benim bacaklarımda oluyor. Ee ben vücudu ısındırcaktım hani. Terlemek ısınmak demek değil bence. Koşu veya bisiklet sürürken bacaklara yükleniyoruz. Yani kanı daha çok bacaklara doğru çekiyoruz. Okuduğum bir makaleden sonra kafama iyice oturdu. Makalede erkeklerin kan dağılma hızı kadınlara göre ve sayısal olarak çok düşük. Yani koştuktan sonra kim bilir kaç dakika sonra yukarı çıkıyor. 10 dakikadan fazla koştuktan sonra göğüs çalışmaya başlarsan ilk 3-4 setinin belki de daha fazlasının(vücuda göre değişir) boşa gideceğini düşünüyorum. Bu konuyla ilgili çok makale okudum. Beynim sürekli error veriyor ama hacim kazanma dönemlerinde gayet başarılı koşmadan(başka şekilde ısındırarak) spora başlamak. Kendim denedim bana göre bu iyi seni bilemem.

bonesawmcgraw bunu beğendi.
  3. SlipKnoT16

SlipKnoT16 Üye

Beğenileri:
    228
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa- Ankara(okuyor)
    Kendimi hiç yormuyorum o konuda hangi hareketi yapıcaksam boş barla veya çok hafif kilo ile 20-30 tekrar yapar normal setlere geçerim aksi takdirde güç kaybı oluyo istedigim şekilde antrenman çıkaramıyorum

Yespliz bunu beğendi.
  4. shaq

shaq MOD Yönetici Moderator

Beğenileri:
    1.688
    Ödül Puanları:
    123
    Her bölgeyi ısıtan hareketler yapıyorum. Böylece güzel bir terleme ve ısınma sağlıyorum. Ondan sonra ise ek hareketler (örneğin boş bar ile bench) ile sakatlık geçirdiğim bölgeleri ısıtıyorum. Gayette verimli oluyor. Koşup, açma-germe ısınmalara göre daha çok verimli olduğunu denedim ve gördüm.

5. SnycnYcl

SnycnYcl Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Marmaris
    Bende salondaki en hafif dumbbellı elime alıp her bölgeyi çalıştırıyorum tek tek kısa kısa,az bir şınav çekiyorum sonra çalışacağım bölge eğer mesela bench pressse boş barla göğüsümü ısıtıyorum ve başlıyorum..

6. Yespliz

Yespliz Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    İstanbul
    vücut tipine göre değişir.
    kilo problemi olmayanlar için bence de bu şekilde ısınmak en makbulü.

7. PeNa

PeNa Üye

Beğenileri:
    667
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Elektronik
    Yer:
    İstanbul
    Doğal gazla ısınıyorum :)
    Eskiden esneme germe haraketleri yapardım şimdilerde kondisyon bisikleti hızlı tempo 3-4 dakika civarı ,imkanım olsa koşmayı tercih ederdim.

8. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Evde ćalışıyorum koşu bandi yok. O yüzden başta olduğum yerde 2 dk koşuyormuş gibi yapyorum. Ardindan açma germe ve bazi hareketleri squat deadlift aģırlıksz hizli hızli yapiyorum 40 tekrar filan amaç vücudu isindirma. Ardindan hafif kilolarla çok tekrar pressler . Gögüs çalışcaksam boş barla ısınıyorum.

9. Paul_

Paul_ Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    38
    4-5 dakika koşuyorum hızlı bir şekilde.

10. chnyalcin

chnyalcin Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Meslek:
    Grafik Tasarımcı
    Yer:
    İstanbul
    Herkese selam !Açma germe hareketlerinin dahi güç kaybına sebep olduğunu duymuştum. Bu yüzden herhangi bir güç kaybı yaşamamak için çalışacağım bölgeyi hafif ağırlıklarla ısıtırım.

11. yasin ibrahim terzioğlu

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    ankara
    Çok ilginç ben de kasları rahatlattığını düşünüyorum çünkü öyle hissediyorum.

12. SnycnYcl

SnycnYcl Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Marmaris
    Bence saçma açma germeyi gidipte 10 kg luk dumbbell larla yada bara 15 kg takıp yapmıyosun sonuçta gün içinde yürümekte güç kaybına yol açar kolunu kaldırmakta güç kaybına yol açar o zaman hiç birini yapmayalım.Isınmak sakatlığı önler.Bu kadar basit bir ısınmanın güç kaybına yol açıcağını hiç sanmıyorum.

Blonde bunu beğendi.
  13. novizenj

novizenj Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    73
    ağırlık antrenmanından önce 5-10 dk lık cardio egzersizi ile nabız yavaş yavaş artırılmalı. arkasından dinamik stretch yapılmalı. antrenman sonunda statik stretch ile soğuma yapılmalı.

14. SlipKnoT16

SlipKnoT16 Üye

Beğenileri:
    228
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa- Ankara(okuyor)
    dedigini bende duymuştum hatta okumuştum ve şöyle diyordu antrenmana başlamadan önce çok hafif ısınmalar yapın açma germeyi antrenman sonuna bırakın , ilk önce yapılan açma germe güç kaybına neden olabilir

15. trkçrl

trkçrl Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    dunara karıs futbol oynuroum ayağımla vurup sağa sola havadan giden topları yakalamaya çalışıyorum ister istemez bütüm vücudum ateş gibi ısınıyor

16. dhizli

dhizli Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    11
    5-6 dk eliptik bisiklette 2 veya 3. seviyede ısınıyorum, sonra bir iki ısınma hareketi yapıp ağırlığa giriyorum.

17. gazapd216

gazapd216 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    8 - 10 dakika arası bisiklete biniyorum. sonrasında çalışacağım bölgeyi hafif ağırlıkla ısıtıp normal kilomda giriyorum. kupkuru tişörtle antrenmanı bitirmek bana göre değil. 10 dakikalık ısınmayla yorulacaksak bırakalım bu sporu.

18. yasin ibrahim terzioğlu

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    ankara
    Bizim salonda kim hayvan gibiyse antrenmandan önce ne koşar ne bisiklete biner. Gelir göğüs girecekse 5-10 şınav sırt girecekse 5-10 barfiks ve ilk setleri boş barla sonra ya Allah. Vücut yağ oranları düşük benim de öyle. Ben de onlar gibi yapıyorum.

Blonde bunu beğendi.
  19. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    antreman öncesi kardio gerçekten gereksiz yere karbonhidrat yaktırır. en iyisi ısınma hareketleri abartmadan yapmak hafif ağırlıklarla ısınmak. Şınavı bile yapmaya bence gerek yok benchte performansı etkiler boş barla ısınmak iyi ama 5 dk hafif tempo yürümekte iyi olur kan dolaşımını metabolizmayı hızlandırması için

20. yasin ibrahim terzioğlu

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    ankara
    Kesinlikle katılıyorum aynı fikirdeyim. Boş barla ısındırdıktan sonra verim artışı, bench press öncesi yapılan şınavın (bana göre) verim azaltışını tecrübe ettim.
    Ayrıca beş dakika yürümekte hadi artık antrenmana geldik diye bir uyarı açısından, hazırlamak bakımından gayet de yararlı ama yaklaşık bir buçuk aydır o beş dakikayı bile yürümüyorum. Kendim bu yöntemle dahabiyi hissediyorum daha verimli olduğunu düşünüyorum.
    Sent with tapatalk!

Blonde bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş