Arnold Joe weider ve Ifbb hakkındaki gerçekler ve dahası

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve max_rep tarafından 27 Aralık 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. max_rep

max_rep Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    43
    Merhaba arkadaşlar,

Aslında bu tam olarak bir makale değil röportaj.1990 lı yıllların ortalarında Sergio Oliva ile yapılmış.Türkçeye çevirecek vakite sahip deilim ancak bana göre önemli olan kısımlarını birebir değil özetle size çevirmeye çalışacağım...
    ------------------------------------------------------------------------
    Brian D. Johnston: I believe you may be the only person to officially develop a muscular arm with a height (from the top of the biceps to the bottom of the triceps) greater than the height of one's head. Did this phenomenon occur while training with Jones?

Sergio Oliva: This occurred with Jones, around the time of the 1972 Mr. Olympia in Essen, Germany. You see, Jones tricked everybody. He would invite them down and pay for the trip to test his machines. Everyone went down... Columbu, Arnold, Zane... everybody. And as soon as you arrived he would start measuring your arms cold, then he would tell you how much you can increase in a couple of days, and nobody would believe it. All those Weider magazines claiming 21-22" arms would have everyone coming down to 18-19"... and the only 20.5" cold was my arm. After going through his workouts, my arm was almost an inch bigger, and that happened for everybody. Arnold's arm was 19.75", and Weider had him in the magazines with 22.5". It was ridiculous -- all their measurements came down when Jones measured them. It was during that time that Jones measured my arms and my head, and I couldn't believe that my arms were bigger than my head... I didn't pay attention up to that point.

Brian D. Johnston : Ben zannedersem siz resmi olarak kolunun ölçüsü kafasından daha büyük tek kişisiniz.Bu fenomen Arthur Jones ile idman yaptığınız dönemdemi oldu.

Sergio Oliva:Bu Jones ile birlikteyken oldu.1972 Mr. Olympia zamanında Essen Almanya.Herkeze makinelerini test etmesi için davet eder ve kısa bir gezinti için ödeme yapardı.Herkez geldi Columbu,Arnold,Zane....Herkez.Siz oraya varır varmaz kolunuzu ölçer ve size ne kadar ölçü kazanabileceğinizi söylerdi ve kimse ona inanmazdı.O bütün Weider dergilerinin iddia ettiği 21-22" (53-56 cm) lik kollar 18-19" (45-48 cm) e inerdi.Sadece benim kolum soğuk 20,5" (52 cm) idi.Arnoldun kolu 19,75" (50 cm) idi.Weider onu dergilerde 22,5" (57 cm) olarak gösterdi.Bu saçmalıktı.Bütün o ölçüler jones ölçtüğünde aşağıya indi.Jones benim kolumu ve kafamı ölçtüğünde kolumun kafamdan büyük olduğuna inanamadım.Buna hiç dikkat etmedim

--------------------------------------------------------------------------
    BDJ: Judging from past photos, I believe you were your biggest while training with Jones.

SO: No question about it. And it's too bad... I should have stayed with him. When I went to London in 1970 for the Mr. Universe, everyone knew I beat those guys, including Bill Pearl... I was given second place. From there I was to go to the 1971 Mr. Olympia, in Paris. I spoke to Serge Nubret who asked that I go to the Mr. Olympia since Joe Weider wouldn't be there to fix the contest. I then flew to Paris, and while there Joe found out I was going to compete. And he refused... he would not let me compete. He said I was suspended for a year because I competed in the non-IFBB sanctioned Mr. Universe in London the year before. He used any kind of trick. He allowed me to do a posing exhibition, but not compete. In 1972, the Mr. Olympia promoter called everyone to go, and everyone did. But Joe didn't want Arnold to go, but Arnold wanted to compete. (I have nothing against Arnold, he has done very well; many people used him in the beginning, then he used them.) Arnold competed in Essen. By that time, the training I had with Jones allowed me to win the contest by miles. People are still talking about Essen '72. Even Arnold himself said that he didn't win, that it was nothing but politics... it was nothing but politics, but they gave it to him. After that contest Weider put the promoter out of the promotion business. Serge Nubret used to be the big man when it came to running contests. Weider also put him out of the business because Serge did not want to run the contests the way Weider wanted to run them his way with the placings predetermined.

Brian D. Johnston: Eski fotoğraflardan muhakeme ettiğimizde, Jones'la idman yaptığınız dönemde en büyük sizdiniz.(vücut ölçüsünü kastediyor sanırım)

Sergio Oliva:Ona şüphe yok ve çok kötü.......Onunla birlikte kalmalıydım.1970 de Mr. Universe yarışması için Londraya gittim.Herkez biliyorki ordaki tüm yarışmacıları yendim , Bill Pearl dahil.İkinci yapıldım.Ordan Paristeki 1971 Olympia ya gidiyordum.Serge Nubre ile konuştum.Joe Weiderin orada olamayacağını ve yarışmada şike yapamayacağını söledim.Parise uçtum ordayken Joe yarışmaya gireceğimi anladı ve beni redetti.Beni yarışmaya alamayacağını 1 sene süreyle yarışmadan men edildiğimi çünkü geçen sene 1970 de Ifbb dışında bir organizasyonda Mr. Universe Londra'da yarıştığımı söyledi.Bir çeşit hile yaptı.Beni poz verebilmem için gösteriye dahil etti fakat yarıştırmadı. 1972 de Mr. Olympia organizatörleri herkezi yarışmaları için çağırdı ve herkez gitti.Joe Arnold'un yarışmasını istemedi fakat Arnold yarışmak istedi.(Arnolda karşı hiçbişeyim yok , o çok iyi yaptı.Birçok kişi başlangıçta onu kullandı daha sonra o da onları kullandı.) Arnold Essende yarıştı.Bu arada Jonesle yaptığım idmanlar yarışmayı açık ara kazanmamı sağladı.İnsanlar hala Essen 72 hakkında konuşuyor.Arnoldun kendisi dahi kazanamadığını söyledi.Bu hiç bir şey deil sadece politikaydı.Onlar yarışmayı Arnolda verdiler.Yarışmadan sonra Weider organizatörleri işin dışına çıkardı.Serge Nubre iş yarışmalara geldiğinde büyük adamdı.Weider onuda işin dışına attı.Çünkü Serge Nubre yarışmaları Weiderin istediği şekilde , sıralamanın önceden belirlenmiş şekilde olmasını istemedi.
    -------------------------------------------------------------------------
    BDJ: Well, Weider claims to be Trainer of Champions.

SO: When he took Arnold under his wing, Arnold was already competing in London, England for Mr. Universe. He only trained a few people, but that's the propaganda. They also call him the 'Master', but I don't know the master of what... maybe the master of breaking your back and your brains. A lot of politics, and it's too bad. For the younger bodybuilders they have no choice. If you use the drugs, have the physique and want to make money, then you have to go with him. Otherwise, don't use the drugs because you won't have any other place to go. It's all Weider: the Mr. Olympia, Mr. Universe, Night of Champions. They have every body back and front.
    Brian D. Johnston:Weider kendisinin Şampiyonların antrenörü olduğunu iddia ediyor.

Sergio Oliva:O Arnoldu kanatlarının altına aldığında Arnold zaten Mr. Universe için Londra, İngiltrede yarışıyordu.O sadece birkeç kişiyi çalıştırdı fakat bu sadece propaganda.Onlar ayrıca onu "Usta yada Üstat" olarak çağırıyorlar fakat bilmiyorum nedir bu Usta.....Belki sırtınızı yada beyninizi kırma ustası.Çok fazla politika ve bu çok kötü.Genç vücutçuların seçme şansı yok.Eğer ilaç kullanıyorsanız, fiziğe sahipseniz ve para kazanmak istiyorsanız o zaman ona gitmelisiniz.Aksi takdirde ilaç kullanmayın çünkü gidebileceğiniz başka bi yer yok.Hepsi Weider.Mr. Olympia,Mr. Universe,Night of Champion.
    -------------------------------------------------------------------------
    BDJ: What are your thoughts on some of the past Mr. Olympias, in regards to political tampering? How about the 1979 Mr. Olympia between Zane and Mentzer?

SO: Mentzer all the way. There is no doubt about it. But don't forget, Mike came from the outside; Zane was with Weider. Don't let anybody fool you. Zane, Arnold, Columbu, Haney... all those guys were under contract. Now, Lee Haney is my friend and I have a lot of respect for him, but there is no way in the old days that Lee Haney would have won the Mr. Olympia. His physique is unproportional -- a man with a back, but no arms or calves. Then there's Dorian Yates. He has a belly like a cow and no arms. That is not a complete physique. That is not proportional or symmetrical. But being under contract.... Now, if they put Zane and Mentzer together in a contest that was not Weider dominated then Mike would have won. Zane knows that, and Zane is my personal friend.

Brian D. Johnston:Geçmişteki Olympialar hakkındaki düşünceniz nedir , politik hile karıştırmak hakkında.Zane ve Menter arasındaki Olympia 1979 hakkında ne dersiniz ?

Sergio Oliva:.Hiç bir şüphe yokki.
    Her şekilde Mentez derim.Fakat unutmayınki Mentzer dışarıdan gelmişti.Zane ise Weider ile birlikteydi.Kimsenin sizi aptal yerine koymasına izin vermeyin.Zane,Columbu,Arnold,Haney bütün bu adamların kontratları vardı.Lee haney benim arkadaşım, ona büyük saygım var fakat eski günlerde o asla Mr. Olympia yarışması kazanamazdı.Onun fiziği orantısız.Bi adam büyük sırtlı fakat kolsuz ve kalfsız.Daha sonra Dorian Yates
    inek kadar beli var kolu yok.Bu komple bir fizik değil.Bu orantılı ve simetrik değil.Fakat kontrat himayesinde olmak....Eğer onlar Zane ve Mike'i bir Weiderin etkisi altında olmayan bir yarışmaya koyarlarsa Mike kazanırdı.Zane bunu biliyor ve Zane benim arkadaşım.

BDJ: Could you relay your own experience with drug use?

SO: This is an area of great interest for people. I don't care who wants to take steroids, because that's a personal choice... that's his life. Now, today, everybody has access to them. I even saw in one of the big magazines that Arnold denies having used them, but Arnold was one of the first to bring steroids over to America. And everybody in the old days used them: Zane, Columbu, myself, Arnold, Larry Scott, Harold Poole, Dave Draper, and even Steve Reeves. There's no way to deny it. It wasn't much, nothing like today. But the development of drugs is much different. I used decca and dianabol, and that was something really big at the time; and decca was not considered that bad.

Brian D. Johnston:Kendi ilaç kullanımınızdaki tecrübelerinizi aktarabilirmisiniz.

Sergio Oliva: Bu insanların çok ilgilendikleri bir alan.Kimin steroid almak istediği beni ilgilendirmez çünkü bu kişisel bir tercih.Bugün herkez bu ilaçlara ulaşabilir.Arnoldun bir dergide kendisnin ilaç kullandığını inkar ettiğini gördüm fakat Arnold steroidleri Amerikaya ilk getiren kişilerden birisidir ve eski günlerdeki herkez bunları kullandı.Zane, Columbu, Kendim, Arnold, Larry Scott, Harold Poole, Dave Draper, ve Steve Reeves dahi kullandı.Bunu inkar etmenin yolu yok.Fakak ilaçların geliştirilmesi çok farklıydı.Ben Deca ve Dianabol kullandım ve bu o zamanlar büyük bir şeydi ve o zamanlar kötü sayılmıyordu.

http://www.musclemayhem.com/forums/showthread.php?t=48119&highlight=olympia+75

buda bu röportajı bulduğum yer bulduğum yer.

jkdo, dishiwelet, BuRaKxX ve diğer 31 kişi bunu beğendi.
  2. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Maxrep kendi cevirinmi? Gercektende cok güzel bir yazi, zevkle okudum.
    Devamini bekliyoruz.

3. max_rep

max_rep Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    43
    Evet kendim çevirdim Despo.

saq04ever ve saydam bunu beğendi.
  4. opasan

opasan Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    0
    Arnold çok politik bir adam, zaten şu anda esas mesleğini icra ediyor...

glory bunu beğendi.
  5. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Bu yazıdan okuduğumuz üzere 57 cm olarak bildiğimiz Arnold'un kol ölçüsü 50 cm mi? (Kitabında da formunun zirvesindeyken yanlış hatırlamıyorsam 56.88 cm olduğunu belirtmişti.)
    -Ve yine bu yazıdan da anlaşılıyor ki; Futbol gibi V.G. de spordan çok bir para oyunu...

fbbeko bunu beğendi.
  6. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    güzel paylaşım .tşk .
    yanlız arnold formunun zirvesindeyken kolu 50 cm dan daha fazlaydı bana göre eğer 57 cm gibi bir idda varsada o zamanlarda yalan dolan .52-54 cm benim yorumum ama burada anlatılan konu arnold kol ölçüsü değil elbet .
    Elinde güçü ve parayı bulunduranların kuralları koydugu her sporda oldugu gibi vucüt geliştirmedede bu var kusskusuz.

7. saratoga

saratoga Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    tamamda arkadaşlar atladığınız 1 konu var, o da arnoldun büyük olduğu için değil VÜCUT ORANTISININ MÜKEMMEL OLDUĞU İÇİN seçildiği

8. doctor

doctor Özel Üye

Beğenileri:
    157
    Ödül Puanları:
    53
    joe weider ile ilgili internetten araştırma yaparken bizim forumun sayfasını gördüm yazayım dedim arnold bu sporun en önemli adamıdır fizik karizma sempati zeka hırs ne ararsan vardır ayrıca günümüzün gh ile yaratıklaşmış 1.70 boyunda çirkin bb cileri gibi değil 1.87 boyunda orantılı ince belli gençliğinde özellikle oldukça yakışıklı bir adamdır.açıkçası bu sporun dünya çapında gelişmesini ve devasa bir sektör haline gelmesini sağlamıştır ve hala ona yaklaşabilecek özellikte dahi biri yoktur.kim ronnie veya jay gibi vücudu olsun ister ben istemem ama'' aralarında seçim yapma durumu olsa.''arnold gibi vucuda sahip olmak isterdim.
    ayrıca arnoldun kolu belki 18-19 unda 45 cm falanmıştır benimle aynı boyda arnold ve şu an benim kollarım 45 cm daha gençken ve ağır çalışırken 48 cm gördü bulk olarak. ancak arnoldun kolları yanında çocuk kolu gibi kalır yani arnoldun kollarının 55 cm den aşağı olması mümkün değil hit zamanında.
    vesselam diğerleri boşuna b.k atmasınlar her konuda böyle bir adam dünyaya 100 yılda bir gelir oda saygıyı hakeder

9. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    en zirvedeyken bicepsinin 50 cm olduğunu düşünmüyorum profesyonellikten sonra filmlerinde 50 cm bile değildi belki ama kolu kitabında yazdığına göre 56 cme yakındırki doğrudur birde sağ bicepsi ile sol bicepsi arasında 5 cmlik fark olduğu yazar ama hiç belli olmuyor sonuç olarak günümüz mr olympialarından çok daha estetik bir fiziğe sahipti beli incecik boyu uzun işte böyle bir vücudum olmasını isterdim daha doğrusu zamanında dünyanın en iyi vücuduna sahip sayılı kişilerdendi

10. muratcan.biceps

muratcan.biceps Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    93
    arnold elbette iyi fakat o insanların begendigi iyi buldugu bir adamdı.weider ın politikasına göre iyi çalışan ve daha fazla şey ortaya koyan kazanmıyor yarışmayı.insanların sevdigi , ona daha fazla ürün satmasını saglatacak adamlar kazanıyor.weider yahudi elbette böyle olacak arnold da yahudi supplement büyük bir sektör iyi para getiriyor yahudiler bunu başkasına bırakır mı ?.bu gerçeği bile bile kullanıyorum napalım :D

11. DEXONİA

DEXONİA Üye

Beğenileri:
    746
    Ödül Puanları:
    103
    Bu sağ ile sol kolu arasında 5 cm fark olması mit olabilir mi?Videolardan falan baktığımda hiç anlaşılmıyor eşit görünüyor ikiside siz nerden duydunuz acaba kendimi söylemiş?

12. thetramp

thetramp Özel Üye

Beğenileri:
    2.368
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Elektrik-elektronik mühendisi
    Yer:
    manisa
    muscle&fitness dergisinin temmuz 2011 sayısında efsane kollar başlığı altında arnoldu 56 cm olarak gösteriyor.
    diğerleride sergio olivia:58cm
    lee honey:53 cm
    ronnie coleman:59+
    dexter jackson:53
    dorian yates:53 cm
    bilgi olarak paylaşıyim dedim..
    tabi derginin weider ürünü olduğunu da belirtmeden geçmiyim :)

mehmetanil bunu beğendi.
  13. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    yıllar önce yazdığı kitabında da 56cm olduğundan bahseder..

thetramp bunu beğendi.
  14. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123

Arnold 22" yani yaklaşık 56 cm ..

Ekli Dosyalar:

• arn.jpg
      arn.jpg
      Dosya Boyutu:
      34,5 KB
      Görüntüleme:
      917
    leecH ve actively bunu beğendi.
  15. bulent1

bulent1 Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    hiç şaşırmadım böle şikeler olduğuna çünkü gerçekten mr o. olmayı hak eden yarışmacılar çoktu.

16. Phil_Heath

Phil_Heath Üye

Beğenileri:
    1.372
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Civil Engineer
    Yer:
    Istanbul-Southampton-Moscow
    Arnold'a sinir olmalarının nedeni Arnold'un diğer yarışmacıları psikolojik olarak yıpratmasıydı yarışmadan önce Mike Mentzer'e o kalçalarla asla başarılı olamayacağını söylemiş ve neredeyse durum kavgaya kadar gelmiştir bu çatışma yüzünden yarışma bir saat kadar geç başlamıştır

Arnold ile Lou Ferrigno arasında da birçok tartışma geçmiştir zaten pumping iron'u izleyen bilir tabi hepsi gerçek olaylar denemez ama bu iddialaşma heyecenı insanlara gösterilmek istenmiştir. Arnold yarışmadan kısa bir zaman önce, Lou ve onun ailesiyle birlikte yemekte otururken Arnold, Lou'nun babasına oğlunun formunun kötü olduğunu ve oğlunu rahat bir şekilde geçeceğini söylemiştir

Arnold bir yarışmada film setinden çıkıp, 24 saat kala kayıt yaptırmıştır ve Frank Zane, Arnold'a neden onca zaman sonra tekrar yarıştığını sorar. Arnold da 'Mike Mentzer'e benim çalışma sistemlerimi yenemeyeceğini göstermek için kayıt yaptırdım' der

Yani kısaca Arnold dalga geçmeyi seven, espirili, alaycı ve genelde kendi başına takılan biriydi. Lou 'nun yanında annesi ve babası (babası lounun antrenörüydü) varken Arnold tek başına Golds gyme sanki öylesine girip 'biraz kas yapmak istiyorum' diyip ona buna selam verip işine bakan ve herşeyi tek başına halleden biriydi. Kendisine poz vermeyi öğretmesini isteyen birine yanlış hatırlamıyorsam kelebek gibi hareketler yapıp zıplamasını söylemiş ve bu kişi de onu ciddiye alıp podyumda poz verirken bunu gerçekleştirmiştir Arnold da bu olayı gülerek anlatır. (ne kadar doğru bilemem :) )

Arnold özgüveni çok yüksek olan biriydi ve kendine her zaman formsuz olduğu dönemlerde bile çok güvenirdi.

Son düzenleme: 13 Aralık 2012
  17. muratcan.biceps

muratcan.biceps Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    93
    genetik genetik genetik!..

Sayfayı Paylaş