Yeni başlayanlar nasıl çalışmalı?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve FleXoR tarafından 6 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 252 üye.
  1. entre

entre Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    slm`lar
    Benim sorum cok basit, ben istiyorum ki yanlis programlarla zaman kaybetmeden kafamdaki vucuda nasil ulasirim ?
    her kas yapisi seklini aldiktan sonra o sekilde muhafaza etmek istiyorum..
    set sayilarini mi cogaltmam lazim yoksa ayni kiloyu cok sayida basmam mi ?
    formulu nedir bunun ?

2. BovveR

BovveR Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    merhaba arkadaslar bende yeni başladım merak ettigim bu spor haftada kac gun yapılmalı benım gıttıgım salonda haftanın 6 gunu ,6 gün fazlamı yoksa yararlımı baslayalı 2 hafta oldu beni bu konuda bilgilendirirmisiniz ?

3. Makoma77

Makoma77 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    diez bu sayfa cok uzun her tarafı okuyamıyoruz kafam durdu :)
    Ben başlayalı bugün 1 ayım doldu.. Ben 2. ayın programını istiyorum bizim hoca biraz eksik gibi geldi o yüzden bana yardımcı olursanız sevinirim.

4. Independent

Independent Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0

peki arkadasim benim maddi imkanim var animo almaya bu animo neye yariyor ve hangisini almam lazim 2 aydir bady yapiyorum??

5. bensemix

bensemix Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    slm.benim sorum ben spor salonuna gidiyorum orda 40 dk koşu ve mekik bide kol ve omuzlara çalışıyorum.. göğüs kası yapmasam da sadece kol ve omuz yapsam çirkin dururmu sadece kol ve omuza çalışsam yanii. cvp larınzı bekliyorum..

6. alcapon

alcapon Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Ben 3 ay önce evde body'e başladım (2kg 2 dumble ile) Kol, omuz ve sırt çalışıyorum. Hareketleri doğru yaptığımdan eminim. Fakat ilk 1.5 ay çok hızlı bir gelişme oldu, sonra durdu nedendir?

7. ozpirik

ozpirik Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilişim
    Yer:
    İstanbul
    alcapon ben de yeniyim ama sen forumu hiç okumuyorsun anlaşılan. Bu konunun ilk 1-2 sayfasını okursan cevabı zaten yazıyor. Gelişim için ağırlığı artırman gerekiyor. Bir de belli sürelerde (1-2 ay) hareketleri farklılaştırıp kasları şaşırtmak lazım..

8. oguz0745

oguz0745 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Öncelikle verdiginiz bilgiler için tşk ederim. ben 19 yasında 1,70 boyunda 61 kıloyum ve 2 aydır b.b sporu ıle ugrasıyorm aslında baslama amacım omuz genısletmekti neden dıcek olursanız omuzlarım 109 cm yanı oldukca dar aslında cok dar durmuyor cunku mınyon tıplıyım omuz dar kolllarım 37 cm tezatlık burda ... sormak istedigim sey omuzlarım dar oldugu ıcın omuz hareketlerıne yuklenıyorm omuz makına mıltary ve omuz yana acmayı 4x10 yapıorm sızde bı ıdman bana agırmı yoksa normal mı ? birde omur yana acma yı yaparken ayakta yapıorm kalp ritmim ve basıncı bu hareketı yaparken oldukca artıyor neden olabilir ? son sorum ise omuz genısletme daha cabuk sonuclar verıcek önerileriniz varmı sımdıden tşk ederm konu acmayı denedım basarılı olamadım yanlıs bır yere bunları yazıyorsam affola .. :)

9. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    omuzda 2-3 hareket girebilirsin . dar omuzlu olduğun için eksik olan bölgeye yüklenmen çok iyi çünkü genelde zorlandıkları bölgeleri sevmet bu işe başlayanlar.

10. emrecan11

emrecan11 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    öncelikle herkese saygilar ben koşmaktan hoşlanmiyorum. Ve onun yerine her gün 1 saat bisiklet süruyorum acaba yine ayni verimi alabilirmiyim.bisiklet sürerek.flexor hocam sizde ilgilenirseniz sevinirim. Teşekkürler .

11. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Bisiklet özellikle eklemler için güvenli bir cardio aracıdır özellikle grup spining dersleri koşubandından kat ve kat fazla kalori yaktığı kanıtlanmıştır. koşubandında 4/1 zaman havada geçmektedir o yüzden gördüğünüz kalorinin 3/1 oranını düşmeniz gerekir. fakat bisiklette gördüğünüz kalori sabittir. koşu bandı biziklet sonrası hızlı yürüyüş olarak tavsiye edilmekte.

Çok uyarıma rağmen hergün saatlerini koşubandında geçiren bir öğrencim 29 yaşında dizden ameliyat oldu ve 1 aydır değneklerle gezmekte. şuan pişman ve sık sık uğrayıp keşke seni dinleseydim diyor.

12. emrecan11

emrecan11 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hocam ben çok teşekkür ederim ve bişiy daha yalniz ben salon bisikleti deil normal bisiklet suruyorum bu daha iyi olur değil mi ?

13. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    salona normal bisikletle iyi bir yol kat ediyorsanız direk çalışmaya geçebilirsiniz ben öyle yaptırıyorum.

14. emrecan11

emrecan11 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Evet gidiş 6 km yol geliş 6 km yol hocam. O zaman biraz esneme hareketlerinden sonra hemen çalişmaya başliyorum artik ve ben nedense 1.5 saatlik vg nin yetmediğini düşünüyorum haftada 3 gün için.

15. darkness181

darkness181 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaslar bende evde calismaya karar verdim işim dolayisiyla spor salonu biraz zor gibi. hiç çalişmamiş biri için kac kg ramlık dumbell ile başlamasini önerirsiniz?

16. oguz0745

oguz0745 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    flexor tşk ler fakat tum sorularımı yanıt alamadım sadece 1 tanesını yanıtlamıssın dıerlerınıde yanıtlarsan mutlu olucam tşk lerr ...!!

17. crazy89

crazy89 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar

Boyum 1.78 kilom 58. Kilo alarak hafif şekilli (üçgen olma gibi bir niyetim yok) vücuda sahip olmak için nasıl çalışmalıyım?

Teşekkürler

18. blade12

blade12 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    ben konu açıcamda nasıl açıcam yardım edermisiniz

19. karabela91

karabela91 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Herkese kolay gelsin. Bir kaç sorum olucaktı ;

daha önce kick-boks sporuyla uğraştım fakat şimdi bb ye başlamayı düsünüyorum. hatta bu akşam başlayabilirim. elimde 5kg ve 3 kg dumbell var birer tane. kendi halimde çalışıyorum şınav mekik vs. bacak çalışmalarım yok. herhangi bir hamlama olucağını sanmıyorum. ama ev çalışması var sadece bende. sizce bu spora nasıl başlamalıyım.( başladığım günde kasmalımıyım vücudumu ağırlıkla falan ) istediğim atletik ve biraz dolgun bir vücut.

boy: 1.74
    kilo: 59 :(

20. Şamil Ata

Şamil Ata Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Allah'ın selamı üzerinize olsun

Yaşım 30 - Boyum 1.93cm - Kilom 100

Aktif spor yaşamım belli dönemlerde kesintilere uğramakla beraber mümkün olduğunca devam etti. Özellikle uzakdoğu menşeyli sporlarla uğraştım. 7 - 8 aylık bir ölü dönemden sonra yaklaşık 1.5 aydır tekrar yoğun bir spor dönemine girdim. Haftada 3 gün Muay Thai çalışıyorum. Son bir haftadırda bir spor salonuna üyeyim.

Sporcu beslenmesi konusunda belli birikimlerim olmakla beraber, burdaki kimi arkadaşların birikim ve tecrübelerini saygıyla karşılıyorum. Heleki VG sporuna gönül vermek ve bu uğurda harcanan eforlara şahit olmak bu saygımı daha da arttırıyor. İşin özü bu iş her baba yiğidin harcı değil. Hakkını vererek yapanlara selam olsun...

VG dair bilgilerim genel itibariyle kulaktan dolma bilgiler ve okuduğum belli akademik yazılar dışında çok kapsamlı değil. Onun için bana yardımcı olabilecek arkadaşların birikimlerine ihtiyacım var.

Öncelikle benim sıkıntım ; bel çevresindeki yağlanma sorunu. Bununla beraber elbette karın bölgesindeki yağlanma.

Beslenme anlamında bir aydır protein ağırlıklı olmak üzere, yağ ve yağa dair besinlerle ilişkimi en alt seviyeye getirmiş durumdayım. Ve karbonitrat anlamında seçici olmaya çalışıyorum. Sıvı tüketimimi en üst seviyeye çıkarttım. Ek olarak hydroxycut hardcore x kullanıyorum ( 5'er saat aralıklarla - 08.00-13.00-18.00 - günde toplam 3 adet )

Spor salonunda şimdilik sadece kardiyo çalışıyorum ( Haftada 3 gün - 45 dakikalık tempolu yürüyüş - koşu )

Mayıs ayı başı itibariyle ağırlık çalışmalarına başlama düşüncem var ve program anlamında yaşadığım tereddütler söz konusu.

Bel çevresini inceltmeye yönelik çalışmalar yaparken, aynı durumda vücut üst bölgesini hacimlendirme düşüncesindeyim. Bir nevi ters orantıyı oluşturmak adına. Özellikle omuz - kol - göğüs üçlemesini çalıştırmamın doğru olacağı düşüncesindeyim. Bacak güçlendirme çalışmalarını en azından şimdilik muaythai antremanlarımda gerçekleştirdiğimi düşünüyorum. Ayrıca esneklik konusundada bu antremanlarım bana sayısız fayda sağlıyor.

Başlarda 90kg'ya düşmek gibi bir düşüncem varken, forumda yazılan pekçok konuyu okumamla beraber asl olanın kilo kaybı değil yağ kaybı olduğunu anlamış durumdayım ve boyum itibariyle 100kg'nun doğru kullanılması - şekillendirilmesi durumunda ideal bir ağırlık olacağı düşüncesindeyim.

Bu noktada az set sayısı yüksek ağırlık mı - çok set sayısı az ağırlık mı gibi bir soru beliriyor aklımda.

Zaman anlamında bir sıkıntım söz konusu değil, yaz gelirken plaj bülbülü olma gibi bir niyetimde yok. İlk etapta en az seviyeye getireceğim bir yağ oranıyla beraber, orantılı bir vücut oluşturma hedefindeyim.

Parolam : İnceltilmiş bel - Hacimli üst bölge ( Hacim elbette göreceli bir kavram )

Genel itibariyle yazdıklarıma değerlendirmede bulunabilcek, tecrübelerini ve birikimlerini paylaşacak arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Saygılar

Sayfayı Paylaş