Yeni başlayanlar için beslenme tekniği

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve SCHWARZXXL tarafından 1 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 393 üye.
  1. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    1 adet yumurta ort. 6 gram protein olduğunu varsayarsak 1 tane yumurta 600/12,5 gram diyebiliriz.

visnekompostosu ve aycan1903 bunu beğendi.
  2. mirza_1979

mirza_1979 Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    veteriner
    Yer:
    maraş
    üniversitede okuduğuma göre lor peynirinde hiç protein yok, peynir altı suyundan yapılıyor ve protein olmayan azotlu madde dediğimiz albumin vs. içeriyor. Diyette onun yerine kaşar peyniri olsa daha doğru olur kanımca

3. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    kendi ağzınla söylemişsin. peyniraltı suyu yani whey ve içeriğindeki albumin, vücut geliştirmeciler için en değerli protein kaynalarındandır.

4. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73

:D yapma böyle şakalar mirza... lor peyniri diyorsun... protein yok diyorsun... :D kaşar peynirinde ne kadar yağ olduğundan haberin var mı senin???

hangi bölüm okuyorsun fizik mi? :D:D:D

5. Faramir

Faramir Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşlar ben program hakkında birkaç soru daha soracağım, kimisi kendi adıma sorduğum sorular kimisi de diyete başlamak üzere arkadaşlarımın sorduğu sorular.

1. Programın kilo almaya yönelik olduğu söylenmiş. Yağlı ve kilo fazlası olan biri olsak da bu şekilde mi beslenmeliyiz ? Ve çok merak ettiğim bir soru da acaba bu program yağların azalmasına katkı sağlayacak şekilde mi tasarlandı ?

2. Gördüğüm kadarıyla sadece antreman yaptığımız günlere göre yazılmış. Antreman yapmadığımız günlerde nasıl değişiklikler yapacağız ? Onlar da yazılmış olsa çok güzel olurdu.

3. Akşam yatmadan önce yağsız peynir deniyor. Lor peyniri kullanabilir miyiz ?

Cevap veriseniz çok memnun olurum

EDİT: Lisede albümin'i protein olarak görmüştük. Ayrıca,

Wikipedia: "Kısaca albümin diye de bilinen serum albümini, insan ve diğer memeli hayvanların kan plazmasında bulunan en yaygın proteindir."

Son düzenleme: 2 Haziran 2009
  6. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    1. Kilo alıp almama meselesi çoğunlukla aldığın karbonhidratla alakalıdır. Burada kendi metabolizma hızına göre vücudunu izlemeli ve programdaki ekmek ve pilav gibi karb kaynaklarının alımını buna göre arttırıp azaltmalısın.

2. programı off günlerde de uygulayabilirsin. Bu durumda sadece antreman sonrası içtiğin meyva suyunu çıkarman yeterli olacaktır.

3. Lor peyniri whey yerine geçer. Çabuk sindirilir. Sindirimini uzun bir sürece yaymak için yoğurtla karıştırıp yiyebilirsin.

Bu arada, eskiden sütü önermezdim ama gece yatmadan bir saat önce light süt de alınabilir. Çünkü sütün glisemik indeksi çok yüksek değil, 40 civarı olmalı. İnsülini tahmin ettiğimiz kadar fırlatmıyor.

baki_1990, jimraynor ve Faramir bunu beğendi.
  7. dj M.F.C.

dj M.F.C. Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    selamlar abi ilk önce böyle bir şeye zaman ayırdığın için teşekkürler ama ben bizim spor salonundaki hocaya sordum nasıl besleneyim diye o bana dediki günde 2-3 yumurta ekmek az ye birde bol bol pirinç pilavı ve makarna ye dedi bu program biraz ağır değilmi tek korkum tekrar kilo almak 16 kilo vermişken yardımcı olabilirmisin benim olduğum yerde çok gelişmemiş bu spor şimdiden teşekkür ederim

8. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73

günde 3 tane yumurta yediğini varsayalım 3 X 6 = 18 gr. protein yapar...

vücut geliştirmek isteyen bir kişi ağırlığı başına 2 gr. protein tüketmelidir.

örn: 70 kg. bir sporcu 70 X 2 = 140 gr. (protein almalıdır.)

kıyaslamayı sana bırakıyorum...

dj M.F.C. bunu beğendi.
  9. dj M.F.C.

dj M.F.C. Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    tamam çok az peki bu programa uyarsam kilo alırmıyım yağ olarak yani

10. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    programı uygula. eğer aşırı bir yağlanma hissedersen, programdaki ekmek, makarna gibi besinlerin miktarını biraz azaltırsın.

dj M.F.C. bunu beğendi.
  11. dj M.F.C.

dj M.F.C. Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    tamam abi çok teşekkür ederim peki bir şey soracam peynirin lor peyniri olması şart mı yoksa başka peynirde olur mu ?

Son düzenleme: 2 Temmuz 2009
  12. dj M.F.C.

dj M.F.C. Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    abilerim belki sizi çok rahatsız ediyorum sorularım la ama yeni başladım gerçekten çok hırslı ve azimliyim. benim sorum 16 yaşındayım boyum 173 cm ve kilomda 69 bb ye başlayalı bir ay olmadı haftada üç gün salona gidiyorum günde kaç kalori almalıyım bir de bu basit ve kopleks karbonhidratlı yiyeceklerin ne olduğunu bilmiyorum beni aydınlatırsanız çok teşekkür ederim

13. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    dj M.F.C.

Foruma hoşgeldin.
    Öncelikle forum kurallarını okumalısın, üyelere abi, abla, üstad, kanka gibi hitaplarda bulunmak kurallara aykırı.

Bunun dışında sorduğun bütün sorular o kadar temel konular ki, bunların baştan yazılıp çizilmesi için hem uygun başlıkta değiliz, hem de buna gerek yok, zaten forumda bütün sorularınızın cevapları var.

Daha bu sporda çok yenisin ve çok gençsin.
    Bu yaşlarda spor bilincine ve bilgi birikimine ulaşman sana uzun vadede çok fayda sağlar.

Sana ve bütün yeni üyelerimize her zaman verdiğim tavsiye şu:
    Yeni başlayanlar bölümündeki sabit başlıkları boş bir gününde tek tek okuman, anlamaya çalışman.
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/yeni-ba-layanlar-b-l-f53.html
    Sabit başlık demek en tepedeki özel bölümdeki başlıklardır

Bunlar içerisinden ise öncelik vermen gerekenler:
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/yeni-ba-layanlar-n-merak-t8675.html
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/yeni-baslayanlara-tavsiyeler-t16.html
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/v-cut-geli-tirme-genel-t11373.html

dj M.F.C. ve saydam bunu beğendi.
  14. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73

piyasada satılan protein tozları peynir altı suyundan üretilir.

lor peyniri de peynir altı suyunun kaynatılması ile elde edilir. senin anlayacağın içeriğinin kaliteli olmasından dolayı vücutçular tarafından tercih edilir. ayrıca ucuzdur. (ben 1 kg. 6 TL. ye alıyorum) 100 gr'ında yaklaşık 20 gr. protein vardır.

çok tercih edilmesinin ikinci bir nedeni de çok az yağ içermesidir. (ucuz olması buradan geliyor) yağ oranı düşük protein oranı yüksek besinler tercih edildiğinden burada hocamız sana lor peynirini önermiş...

keçi peynirini örnek alalım... 100 gr'ında 30,5 gr. protein var... bu müthiş bir oran ancak; geçende migrosta baktım 200 gr. keçi peyniri 10 TL... bu da demek oluyor ki kilosu 50 TL. çok pahalı...

son olarak; burada sorduğun bütün soruların cevapları forumda olduğundan, insanlar da aynı soruları defalarca ve defalarca cevaplamaktan sıkıldıkları için sorularına cevap gelmiyor... forumdaki yeni başlayanlar bölümündeki sabit başlkıkları ve beslenme bölümündeki başlıkları iyice okumanı öneririm...

hemen sorayım nasıl olsa birileri cevap verir diye düşünme bu da sana zaman kaybettirir...

iyi çalışmalar!

Son düzenleme: 3 Temmuz 2009
    bonatschi bunu beğendi.
  15. dj M.F.C.

dj M.F.C. Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci

ilk önce teşekkür ederim bilgi verdiğiniz için belki inanmıyacaksınız ama gerçekten araştırdım ve baktım en çok sorulan sorularada beslenmeyede ama bulamadım ayrıca linkler içinde ve kuralları okumamı önerdiği için bonatschi ye teşekkür ederim emin ol ki iyice okuyacam

bonatschi bunu beğendi.
  16. dj M.F.C.

dj M.F.C. Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    bir de şimdi benim annem çok güzel yememk yapıyor ben o yemekleri yemek için hangi öğünü kesmeliyim hangisini önerirsiniz

17. alican12

alican12 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    beslenme hakkında bu forum ve diğer forumlarda çok şey okusamda hala kafam karışık şimdi ben hem doby hem cardio yapıyorum antremandan once tam olarak ne yenilecek hala anlamış değilim karbonhidrat yenmeli deniyor ama bir yerde okumuştum cardio yaptığınızda ilk onlar erimeye başlar diye o zaman ne yiyeceğim idmandan once şmdiye kadar hep ton balığı yiyordum 1 saat once bunun zararı veya faydası olurmu cevap verirseniz sevinirm

18. hekimoglu

hekimoglu Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Ben bir yandan da diyet yaptığım için, yumurta sayısını yarıya indirdim. Ekmek hiç yemiyorum zaten. Yumurtadan oluşacak protein açığını da light süt ile kapatmaya çalışacağım. Karşılamaz ama en azından protein kaynağıdır. Bu tür beslenme de uygun mudur ?

19. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73

yumurtadan oluşacak protein açığını yine yumurta beyazı ile kapatsan daha uygun olmaz mı?

sarısı yağlıdır ama beyazında sorun yok...

hekimoglu bunu beğendi.
  20. hekimoglu

hekimoglu Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Peki kırıp ağzıma çiğ atsam olur mu? Zaten şu an köydeyim, yumurtalar günlük doğal yıkayıp çiğ yiyebilirim.

Sayfayı Paylaş