Yalan !!! Kral gibi kahvaltı yap, fakir gibi akşam yemeği ye

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve heldic tarafından 13 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 20 üye.
  1. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9040548

bu calısmaya gore

Bu çalışmada iki gruptan birine sabah çok diğerine ise de akşam çok yemek yedirilmiş. Akşam yemek yiyenler kazanmış, zira sabah çok yiyenler daha çok kilo vermiş olsalar da verdikleri kilolar kaslardan gitmiş. Akşam çok yiyenler ise kaslarını daha iyi koruyarak daha fazla yağ vermişler.

En sağlam karşı kanıt ise Ramazan’dır. Her gece yapılan ziyafetlerin bedenin yağ oranına etkisi ya hiç olmamış ya da olumlu olmuş.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17909674

Yetmediyse daha geç saatlerde yenilen yemeklerin etkisinin olmadığını gösteren bir başka çalışma

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3508745

Peki bu inanış nerden çıktı? Genelde akşam çok yiyenlerin yanlış şeylerden çok yiyerek kilo almasından muhtemelen. Oysa ki ben burda normal yemeklerden bahsediyorum. Yoksa gecenin bir vakti TV karşısında cips yemeniz ya da geceyarısı uyanıp buzdolabındaki pudingi yemenizden değil. Ki bunları yediğinizde kilo alacağınız aşikar ama saatten bağımsız olarak. O puding ve cips sabah 6da yeseniz de kilo aldırır.

Bu inanışın diğer bir kaynağı da gece vardiyasında çalışanların gündüz çalışanlara göre daha kilolu olmalarıdır. Ama malesef kontrollü bir çalışma yoktur, sadece gözleme dayanır. Ayrıca gece çalışmak başlıbaşına glükoz toleransını ve kan lipidlerini etkiler.

Sonuç: Önemli olan ne yediğinizdir.

PePeFeFe, HUMOR, ccmssx ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  2. Rambo16

Rambo16 Üye

Beğenileri:
    1.164
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    La Paz
    Bir tabu daha yıkıldı (:) yine bir heldic klasiği..

ZeusS_ ve Azi bunu beğendi.
  3. declorx

declorx Yeni Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    0
    yok artık :/ bir konu hakkında birbirine zıt iddaalar içeren bir sürü çalışma var :S

hangi birisine inanıcaz biz, sanırım bütün VG cilerin sayıkladığı şeyi yapıcaz :) vucudu dinlemek. da dinliyorum dinliyorum duyamıyorum bi türlü :D

Azi bunu beğendi.
  4. Bigdaddy

Bigdaddy Üye

Beğenileri:
    112
    Ödül Puanları:
    53
    Yapılan bu deneyler sadece 10 kişi ya da 15 kişiyle yapılmış, bu adamların niye obez olduğu, sağlık şartları falan hepsi aynı mı? Ayrıca diyetin çok çok düşük kalorili, sadece 600-700 küsur kalori arası günlük, bu da nerdeyse bir paket bisküviye denk. Yine güzel bir çalışma ama farklı şartlarda, diğer tüm koşulların eşitlenmesiyle tekrarlanırsa doğru bilinen gerçekleri değiştirebilir.

Azi bunu beğendi.
  5. OkuyomBenYaa

OkuyomBenYaa Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    0
    Heldic böyle araştırmalar koyup paylaşım yapman güzel, çoğu konun da gerçekten faydalı ama şu deney yapılan insanlara bak gözünü seveyim ya hepsi obez diyettekilerde 1000 civari kalori alıyor yıl olmuş 2012, 1000 kalorilik diyet yapan mı var hala, spor desen jogginden başka bişey yok bu adam üzerinde yapılan deney bizi ne kadar bağlayabilir ?

Sabah kahvaltıda aldığım 100-150 gr karbo, 40-50 gr protein ve 40-50 gr yağ içeren kahvaltımı akşam 7-8 de alsam 2 -3 saat sonrada yatağa gitsem bir fark olmayacak yani sabah- akşam yememle öyle mi?

Sabah-öğlen aldıklarımızı idmanda veya gün içerisinde yakarız, akşama doğru yediklerimizi de özellikle karbonhidratları harcayamayacağımız için yağlanırız diye biliyoruz biz, ve hala öyle inanıyorum.

HUMOR, Azi, speedtouch ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  6. tigerrr

tigerrr Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    2. Üniversitesini okuyor
    Her öğünde iyi beslenmek lazım kısaca

Azi bunu beğendi.
  7. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    okuyombenya

Aksam yediklerinde glikojen depolarina gider sabah yakarsin ne fark var ?

ccmssx ve Azi bunu beğendi.
  8. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    anlamadım..heldic , karatay diyetinde akşam 8den sonra yemeyin demiyor mu? (bu diyeti önerdiğin için soruyorum)

HUMOR ve Azi bunu beğendi.
  9. hasanateş

hasanateş Üye

Beğenileri:
    565
    Ödül Puanları:
    103
    Sabah yedigini ne yapacak?

Azi bunu beğendi.
  10. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    karatay aksam 8 den sonra yemeyin diyor fakat

Aksam 8 de en iyi en bol ogunu yapabiliriz

Zaten osmanli zamaninda kahvalti demek kahvealti demekmis yani kahve icmeden evvel aparatif birseyler yemek sonra ogun yerine gecer olmus

Sabah stabil olan kan sekerimizi dinlenik vucudumuzu isimize gucumuze vermemiz lazimken yiyecekle ugrastiriyoruz ? mantiken ogleden sonra ve aksam 2 ogun yapilabilir tabi agirlik calismiyorsak

Hasanates

Aksam cok yendiyse sabah yenmeyebilir yada az birsey yenebilir

Birde bu konuda paylastiklarim yapilmis deneyler benim fikirlerim benim dusuncem olarak gozukmesin

Birseyin karsisinda kanitlanmis birseyler varsa o tez tamamen dogru degildir

Sabah en cok yenen ogun olmali diyolar fakat sabah daha az yiyenler daha cok yag yakmislar kilo vermek isteyenler sabah yemeseler daha iyi bence

ccmssx ve Azi bunu beğendi.
  11. NacHo

NacHo Üye

Beğenileri:
    136
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fen Bilimleri Fakültesi
    dolu mideyle yatınca vücut iyi dinlenemiyomuş yemekleri hazmatmeyle uğraştığı için . akşam geç saatte çok fazla yemek zararlı bence.

12. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir

gunduz beynimiz bir suru isle mesgulken birde sindirim ile ugrasıyor birde bu yönden bakın

ccmssx bunu beğendi.
  13. NacHo

NacHo Üye

Beğenileri:
    136
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fen Bilimleri Fakültesi
    sindirimi beyin yapmıyoki mide yapıyo :D beyinle sindirimin ne alakası var anlamadım ben. Bide yani insan beyninin gücü dünyadaki süper bilgisayarlardan bile onlarca kat daha güçlü böyle basit işlerle yorulacanı zannetmem.

14. OkuyomBenYaa

OkuyomBenYaa Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    0
    Akşam çok yiyip sabah az yiyeceğine, sabah çok yiyip akşam az yese daha mantıklı değil mi? Ne gerek var böyle fantezilere illa genel kurallara karşı tez üretmek zorundamısınız,akşam çok yemenin manası ne bu araştırmanın amacı ne zaten sabah yemeye karşı olmalarının sebebi ne ?Sabah vücut boş, depolar boş, yeni güne başlıyorsun, doyana kadar yemicen de ne yapacan?Akşamda yorulmuşsun, dinlenme moduna giriyorsun, depolarında dolu, buna rağmen çok yemendeki sebep ne?

Sabah taş yesen gene sindirir vücut , tıka basa yemenin tam vakti sabahtır, sabah yemek yedin diye beyin yorulmaz tam aksi sabah vücudu beslediğimiz için daha mı verimli çalışır, akşam da çok yersen, gün boyu yorduğun vücudun, hele birde spor yapıyorsan, hasar görmüş vücudun, onarımla uğraşırken sindirimle uğraşacak birde, çok mantıklı gerçekten akşam yemek

Son düzenleme: 14 Mayıs 2012
    Azi ve speedtouch bunu beğendi.
  15. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    aksam tika basa yemek ile sabah tika basa yemek arasinda ki farki soruyorsun ne gerek var diyorsun da yapilan calismanin amaci o

Aksam cok yiyenler yaglanmazken sabah cok yiyenler yaglanmislar.

Elimde bu calismalar var sen zahmet edip sacma olmayanlarini eklermisin ?

Sabah kral gibi kahvalti yapmak aksam kral gibi yemek yemege gore dezavantaj

Insan beyni yorulur demedim ki sindirimle ugrasir nasil ugrasir emir komuta beyinden cikar ayriyeten tum gece stabil olan kan sekerimiz sabah yemegi ile dalgalanmaya baslar ruh halimize kan sekerinin etkisi cok

Ayriyeten sabah tasi oguten mide aksam olunca ogutemem mi diyecek :)

ccmssx bunu beğendi.
  16. shaq

shaq MOD Yönetici Moderator

Beğenileri:
    1.688
    Ödül Puanları:
    123
    Bir ara tam bu tarzda besleniyordum. Sabah kahvaltıyı geçiştiriyordum, öğlen iyi, akşam ise tıkabasa yemek yiyordum. Bütün gün dışarda yüzme yürüme vs vs..

Sonuç:

Sürekli yorgunluk(8saat uyuyordum), 2 kilo aldım, 1 ay sonra pilim bitti 1 hafta yataktan kalkamamıştım.

Kahvaltı bana göre en önemli öğün.

Azi ve speedtouch bunu beğendi.
  17. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    665
    Ödül Puanları:
    123
    ya ona buna karşı çıkıp yeni tezler çıkarıyorsunuz da bu tez de çok saçma olmuş. neye saldıracağını şaşırdınız he.

18. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    lütften üslubunuza dikkat ediniz ve polemik yaratacak sözlerden kaçınınız..

bırakın insanlar bilimsel kaynaklara dayanan makaleler paylaşsın ve bilgi büyüsün..tartışalım, öğrenelim, araştıralım, bilinçli vg.ciler yetişsin..

sonra yağı kasa çeviriyor millet..

Azi bunu beğendi.
  19. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara

diez iyi güzel söylüyorsunuz da, arkadaşın da haklılık payı yok değil hani...

şöyle bir etrafınıza bakın,spor ile uğraşmayan insanlara zaten insanların %80'i kahvaltı etmiyor ve en sağlam yedikleri öğün de akşam yemeği oluyor, peki bu insanların sağlık durumları ve fizikleri nasıl bir de buna bakalım, daha da birşey söylemeye gerek yok sanırım...

çok haklısınız bilimsel veriler ile tartışalım ki insanlar yağları kasa çevirmesin, fakat şunu da unutmayalım ana meselenin vücut geliştirme olduğu bir forumda sabah kahvaltısı etmeyin vs tarzı şeyler ile insanları yönlendirmek ne derece doğru?

rockybalboa7, HUMOR, themertyildiz ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  20. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    kimse kimseye sabah kahvaltısı etmeyin demis mi ? kopyalayın oyle dedigim yazıyı görelim ?

yeni seyler insanlar tarafından kabul görmeyebilir alıskanlıklar fakat birseyleri tartısmak sizlere neden ters geliyor merak ediyorum. Begenmezseniz okumazsınız ki bu benim uydurdugum birsey degil yapılan calısmaları paylastım.

ccmssx bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş