Yüksek protein gerekli değil.

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve ftck tarafından 16 Ocak 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 14 üye.
  1. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Eski de olsa protein konusunun temelini oluşturan ileri düzey sporcular ile yapılan çalışmalar da var.
    Örneğin: https://www.physiology.org/doi/abs/10.1152/jappl.1988.64.1.187

Protein konusunda Uluslararası Spor Beslenmesi Birliği'nin 2017 yılında yayınladığı bir derleme var. Protein konusundaki bütün soruların cevabı güncel literatür ile cevaplanıyor. Ekleyeceğim linkten inceleyebilirsiniz.

https://jissn.biomedcentral.com/track/pdf/10.1186/s12970-017-0177-8

ulaire ve Militan_Mavisi bunu beğendi.
  2. Güç aşkı

Güç aşkı Üye

Beğenileri:
    163
    Ödül Puanları:
    43
    Schwarz sırf adele. Ben de %24 yağ oranı var. İnsülin direnci beni mahvetti.

3. Militan_Mavisi

Militan_Mavisi Üye

Beğenileri:
    151
    Ödül Puanları:
    53
    Tşk. Linki indirdim arşivime alacağım

respect2us.23 bunu beğendi.
  4. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    14.927
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    kural dışı mesajlar silinmiş (kural dışı olmadığı halde banlanan üyenin mesajından alıntı yapılan mesajlar da mecburen silinmiştir.) ve küfürlü mesaj yazan bir üye banlanmıştır.Başlığı tekrar açtım..
    iyi forumlar.. ;)

5. ferhat.54k

ferhat.54k Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    18
    Kasa fısıldayan adam haklı. 90(%14-16 yağ) kiloda eskiden 200-270 gr arası alırdım. cidden hamallıkmış. metabolizmayı çok yoruyor. şimdiki deneme-yanılmalarıma göre benim ihtiyacım 140-160 gr.

6. heraxles

heraxles Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    28
    anlamak için şu orneği vereyim
    steroid size birşey katmaz aslinda sizin vucunuzdaki gliko kortikoid asit ve insulin salinimini durdurarak yani kas liflerindeki mikro yirtiklarin aralirini doldurmak yerine o araliklari kapatan hormonlari baskilarayarak eğer beslenmenizide sıkı yaptiysaniz o aralar proteinle dolar.
    natural calisan biri ise antremani yapar kas lifeleri mikro yirtiklas sebebiyle şişer idmandan sonrada iner cunk aralari dolmaz insulin devreye girer ve o liflerin buyuk bi kisminin arasini kapar vucutsa doldurabildiğini doldurur onarir. yani boşuna aşiri protein almayin çunku o yedigin protein kas liflerinin cok kucuk bi kismini dolduracak gerisi boşaltim sistemiyle gidecek manasiz ca gunde 5 8 oğun yiyip israfa neden olmanin anlami yok size neyin yarari olur wheyin yarari buyuk olur ilk neden proteinin ayrıştılmıs olmasidir ikinci nedense suyla kariştiğinda kana çok hizli karişmasidir acil protein ihtiyacini hemen karsilayabilir ve içine bcaa glutamin gibi kas yapimina yardimci bileşenleride koyarlar.

Son düzenleme: 24 Ocak 2019
  7. heraxles

heraxles Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    28
    madem konu açıldı yazdığım yaziyi duzenleyemiyorum alinti yaparak şu videoyu ekleyeyim ilk dakikadaki kismi izlerseniz sadece demek istediğimi anlarsiniz yani natural olarak aşiri beslenmenin anlamı yok.

8. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    448
    Ödül Puanları:
    73
    Bu kadar proteini nasil aliyordunuz ? Bir kilo pismis et yemek gerekir heralde pismemis ağırlığı ise 1.5 kilo falan. 200 üstü cidden gereksiz bence 160 gr i falan anlarım da. 140-160 gr bile bence yüksek protein sayılır

9. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    2017'de yayınlanan bir sistematik derleme ve meta analize göre(en kaliteli çalışma modeli diyebiliriz) 1.6 g/kg ın üzerinde protein alımı direnç egzersizine bağlı yağsız kütle gelişiminde kazanç sağlamıyor afka. Söylediklerine katıldığımı belirtmek ve çalışmayı eklemek için mesajını alıntılamak istedim. Ortalama bir sporcu için 120 gram protein bile oldukça iyi bir rakam :)

"Protein supplementation beyond total protein intakes of 1.62 g/kg/day resulted in no further RET-induced gains in FFM."
    "With protein supplementation, protein intakes at amounts greater than ~1.6 g/kg/day do not further contribute RET-induced gains in FFM."

Kaynak:https://bjsm.bmj.com/content/bjsports/early/2018/01/18/bjsports-2017-097608.full.pdf

afka9 bunu beğendi.
  10. ferhat.54k

ferhat.54k Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    18
    Yani gramajlarını tam hatırlamıyorum şimdi ama çok fazla tavuk yiyordum. Lor peynirinden shaker yapıp içiyordum.(250 gr falan) makarnanın protein değeri diğer karbonhidrat kaynaklarından fazla. Pişmemiş 500 gr makarna yiyordum. Fazlaca süt iciyordum. Her sabah tam ekmek ve 5-6 yumurta... Ayı gibi buldugumu gomuyordum yani. Yanlış seyler ama o zamanlar arnold olucaz falan, fenayiz...:)

Sayfayı Paylaş