Water Fasting (Su Orucu) yapan var mı?

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve RızaThe3rd tarafından 20 Aralık 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. RızaThe3rd

RızaThe3rd Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    8
    Selamlar. Şu an 132. saatteyim, Bugün 700 gram vererek 84.3 kiloya düştüm. Yarından itibaren eski su orucumda indiğim kiloların altına inmiş olacağım. Yılbaşında hayvan gibi yemenin pişmanlığını hala yaşıyorum ama yine de bu kilolara kadar inmiş olmak benim için gayet iyi.

Yarınki güncellemede görüşmek üzere.

2. RızaThe3rd

RızaThe3rd Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    8
    Selamlar. 158. saatteyim. Herhangi bir problem yaşamıyorum artık. Yemek yemeyi tabi ki istiyorum ancak çok zorlayacak bir açlık falan yok. Zaman geçirebileceğim bir şeyler bulduktan sonra su orucu artık hiç etkilemiyor diyebilirim. Bugün 84.3'ten 83.7 kiloya inerek 600 gram vermişim.

3. ferhat.54k

ferhat.54k Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    18
    Su orucuyla anca vucudunuzdaki suyu atarsınız. Çok uzatırsanız da adeleden gider. Kilo vermeye çalışmayın, yağ yakmaya uğraşın. Spor, diyet ve kardiyo. Başka yolu yok. Aç kalarak bu iş olmuyor..

4. RızaThe3rd

RızaThe3rd Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    8
    Bu konu önceki sayfalarda bol bol tartışıldı. Onları okuyun lütfen.
    --- Mesaj birleştirildi, 9 Ocak 2019 ---
    Selamlar. 182. saatteyim, bugün 83.7 kilodan 83.1 kiloya indim. Bu işi uzun dönem yapan insanların da söylediği gibi artık bu sanırım standart oldu ve bundan sonra günlük giden kilolar bu civarda sabit kalacaktır.
    Gece rüyamda orucu bozup patates kızartması yiyordum. İnanılmaz bir zevk/suçluluk duygusu arasında uyandım ve rüya olduğunu anlayınca baya sevindim :)

21 günlük hedefimi tamamlarsam ve günlük 500 gram gittiğini düşünürsek, kalan 14 günde 7 kilo daha vererek 76 kiloya düşmüş olacağım.

Son düzenleme: 9 Ocak 2019
  5. RızaThe3rd

RızaThe3rd Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    8
    Selamlar. Şu an 205. saatteyim (8 gün 13 saat). Bugün 83.1 kilodan 82.2 kiloya indim. Açlık hissim neredeyse bitti diyebilirim. Yemek yeme isteği olsa bile "ihtiyacım" yokmuş gibi geliyor. Eğer bir aksilik çıkmazsa bu işi 21 günden daha fazla bile yapabilirim belki. Ayın 18'inde akrabalarımızın yanına gitmem gerekiyor ve onların yanında orucu nasıl devam ettireceğimi bilmiyorum. Malum, bir anneanneye veya babaanneye günlerdir yemek yemedim derseniz kalp krizi geçirebilir :D.

İlerleyen günlerde durumu anlatmaya devam edeceğim.

emre erdem bunu beğendi.
  6. RızaThe3rd

RızaThe3rd Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    8
    Selamlar herkese. 229. saatteyim (9 gün 13 saat) ve artık günlerdir olmayan açlığı yavaş yavaş hissetmeye başladım. Gece oturup arka arkaya Refika'nın Mutfağı'nı izlememden midir nedir bilemiyorum ancak artık zorlanmaya başladığımı hissediyorum. Ancak zorlansam da sağlık anlamında ciddi bir rahatsızlık hissetmediğim sürece devam etmeye çalışıcam. Bugün 82.2 kilodan 81.5 kiloya düşerek 700 gram vermişim. Şu sıralar zorlandığım kadar başlarda zorlanmış olsaydım kesin bırakırdım diye düşünüyorum, ama hem askeriyeye girmek için vermem gereken kiloları düşünüyorum, hem de liseden beri ilk defa 80'li kiloların altına ineceğimi düşününce devam etme azmim galip geliyor :)

Hedef 75 kilo. Hatta imkan olursa 72-73 civarına kadar inip öyle bırakmak isterim, malum bırakınca 2-3 kilo kadar alınıyor. Onu dengelemek istiyorum. Takip eden, okuyan varsa hepsine çok teşekkür ederim. Yarınki güncellemede görüşmek üzere.

7. emre erdem

emre erdem Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Azminizi taktir etmekle birlikte merak ettiğim nokta vücudunuz görüntüsü nasıl değişti yani çok kas kaybettiniz mi?

8. RızaThe3rd

RızaThe3rd Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    8
    Güzel yorumlarınız için teşekkür ediyorum, sayfa 2'de fotoğraflarım var, kaslı bir insan olmadığım için pek bir şey kaybedeceğimi sanmıyorum :D Yaptığım araştırmalarda da kas kaybına neden olmayacağı, çünkü 3. günden sonra vücut ketosis evresine gireceği için kas yıkımı olmayacağını söyleyen bir çok kaynak var. Dr. Jason Fung İntermittent Fasting ve Water Fasting gibi oruç türleri üzerine araştırma yapan bir nefrolog. Kendisinin Uzun dönem oruçlarının neden kas yakmadığını anlattığı şu videoyu buraya bırakayım:

Ayrıca bu seferki su orucunu bitirince de yine fotoğraflar paylaşacağım.

9. RızaThe3rd

RızaThe3rd Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    8
    Selamlar. Şu an 255. Saatteyim (10 gün 15 saat). 81.5 kilodan 81.0 kiloya inerek 500 gram vermişim bugün. Açlık falan pek yok ancak oruç artık sıkmaya başladı. İmkanım olsa günlerce uyuyup orucun bitecegi gün 75 kilo olarak kalkmak isterdim. Ama güzel şeyler öyle kolay olmuyor tabi. Yapacak bir şey yok başımıza geleni çekeceğiz :)

Yarın görüşmek üzere.

10. RızaThe3rd

RızaThe3rd Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    8
    Selamlar. Şu an 275. saatteyim (11 gün 11 saat). Bugün 81.0 kilodan 80.5 kiloya inmişim. Toplam giden 500 gram. İlk günlerde kilolar patır patır giderken iyiydi ancak kilo verme hızım baya düştü. Bu şekilde günlük 500 gram gitmeye devam edecekse 10 gün daha yaparak 75 kilo olmak isterim ancak bunun da altına inerse diyeti bozmayı düşünüyorum. Günde 200-300 gramla olacak iş değil. 1 hafta normal beslenip vücut kendine geldikten sonra bir daha başlarım herhalde.

Yarın görüşmek üzere.

11. RızaThe3rd

RızaThe3rd Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    8
    Selamlar, 301. saatteyim (12 gün 13 saat) Bugün 80.5 kilodan 80.1 kiloya inerek 400 gram vermişim. Açıkçası verdiğim kilonun gittikçe düşmesi moralimi bozmaya başladı. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Askeriye için 75 kiloya inmem gerekiyor ve çağrılmama aşağı yukarı 15-20 gün kadar kaldı. Aklıma bir kaç seçenek geliyor, okuyanlar varsa yardımcı olurlar umarım.

1) Ne olursa olsun, 10 gün de sürse 20 gün de sürse su orucunu bırakmamak.
    2) 5 günlüğüne su orucunu bırakıp et suyu, sebze çorbası, yoğurt, ufak meyveler vs. yiyerek metabolizmayı biraz hızlandırıp yeniden su orucuna girmek.
    3) Su orucu işini tamamen bırakıp yine et suyu, sebze çorbası vs sindirimi kolay şeyler yiyerek spor salonuna başlamak ve sonra yeme içme işini yavaş yavaş normale döndürmek.

Her türlü yardıma açığım.

12. Despa

Despa Üye

Beğenileri:
    136
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Fransa
    Metabolizma hızı yerlerde geziniyordur. İşin ironik yanı videosunu attığınız doktorda bundan bahsediyordu :joy: . Metabolizmanın hızlanması bi seçenek ancak o kadar yardımı olur mu onu bilemiyorum süre sıkıntılı. Ayrıca kilo kontrolünden hemen sonra spor mülakatı yapılacaksa, susuz bedenle bayılmadan tamamlarsan parkuru şükret derim.

13. RızaThe3rd

RızaThe3rd Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    8
    Metabolizma tabii ki yavaşlayacaktır hocam onda hemfikiriz. Zaten metabolizma yavaşladığı için de oruç yapan insanlar bir anda yeme içmeye saldırmıyorlar. Bu işi düzgün bir şekilde yapan insanlar ilk günlerinde genellikle kemik kaynatarak suyunu içiyorlar veya kemik suyuyla çorbalar yapıp içiyorlar, yoğurt yiyorlar, süt içiyorlar, seyreltilmiş meyve suyu içenler de var ancak meyve suyu gibi şeker oranı ve karbonhidrat oranı çok yüksek şeyler bana pek mantıklı görünmedi açıkçası. Böylece çok ufak ufak artırarak hem metabolizma hızını düzenliyor hem de oruçta verdikleri kiloları almıyorlar veya 1-2 kilo gibi ufak bir bölümünü alıyorlar.

Parkurda da tabi ki aç karnına koşmayı düşünmüyorum. Askeriye 1 hafta öncesinden duyuru yayınladığı için ben de eğer o sürede oruç yapıyorsam 1 haftada üstte anlattığım şeyleri yaparak vücudumu normal hale getirebilirim.

Bu arada su orucu işine neden bu kadar düşman olduğunuzu anlayamadım. Size mantıklı gelmiyor olabilir, sizin yapmayacağınız bir şey de olabilir ancak başlığı açtığım günden beri her mesajınızda dalga geçer/aşağılar bir tavrınız var. Kaldı ki size neden yaptığımı da açıkladım, bu işin kaynaklarını da gösterdim, doktorların anlattıklarını da attım ancak cımbızla aradan laf çekip yine aynı şeyleri söylemeye devam ediyorsunuz. Hayır hepsini geçtim kendi attığınız linkte bile yapan kimsenin zarar görmediği ve bir çok hastalığın tedavisinde yardımcı olduğu yazıyordu. Bu neyin nefretidir ben anlamadım.

Despa bunu beğendi.
  14. emre erdem

emre erdem Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Umarım istediğiniz sonuçlara ulaşırsınız, çünkü ortada çok büyük emek var.

15. Pollysad

Pollysad Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Antalya
    Merhaba, hedefinde başarılar
    Benim bilmek istediğim saç ve cildinde ne gibi değişiklikler olduğu, merak ettim doğrusu

16. RızaThe3rd

RızaThe3rd Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    8
    Çok teşekkür ediyorum hocam.
    --- Mesaj birleştirildi, 14 Ocak 2019 ---
    Derim biraz ilginçleşti, sanki biraz daha yağlı mı oldu desem yumuşadı mı desem tam bilmiyorum ancak bir değişim var. Sivilce olsun yara kabuğu olsun en ufak kaşımada kopup düşüyor. Aynı şekilde burun kenarında yağ biriken çukur bir bölge vardır ya hani, orası eskiden yağlı olurdu ama şimdi sanki yara kabuğuymuş gibi sertleşip düşüyor. Sanki deri değiştiriyormuşum gibi pul pul dökülüyor yüzümdeki/kafamdaki bazı bölgeler. Bunun dışında sürekli dudaklarımın derisini kaldıran biri olarak (tırnak yemek gibi bir takıntı) söylüyorum, yaralar hemen iyileşiyor. Eskiye göre fark ettiklerim bunlar.

Saçta bir değişim göremedim.

17. RızaThe3rd

RızaThe3rd Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    8
    Selamlar herkese. 326. Saatte (13 gün 14 saat) orucumu bıraktım. Bilemiyorum daha fazla uzatabilir miydim ancak hem çok fazla bunalmıştım hem de giden kilolar da artık baya azalmıştı. Dün 400 gram bugün de 300-400 gram arası bir kilo verdim. Oruca 90.8 kiloyla başlayıp 79.7 kiloyla bitirdim. 13 gün 14 saatte toplamda 11.1 kilogram vermişim. 21 günlük hedefimi tutturamamak biraz üzdü ancak artık daha fazla dayanamadım. Oruca başlangıç ve bitiş fotoğraflarım şöyle:

Edit: Resimler neden böyle kocaman oldu bilmiyorum. Kusura bakmayın.
    Edit 2: Resimleri Paint'ten olabildiğince düzenledim. Sanırım şimdi daha iyi olmuştur :)

[​IMG] [​IMG]

Son düzenleme: 15 Ocak 2019
    Savash bunu beğendi.
  18. Savash

Savash Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    İyi günler @RızaThe3rd ,

Teşekkürler tecrübenizi paylaştığınız için. Evde olup işsiz olduğunuzu söylediniz daha önce olan yorumlarınızda.
    Bu süre zarfında herhangi bir sportif aktivitede bulundunuz mu? Sabahları yürüyüş vb gibi yoksa daha çok su orucunu evde oturup / yatıp mı tuttunuz ?
    79,7 kg olarak bitirdiniz ama gelecek günlerde biraz ara vereceğinizden dolayı kilo alımınız olabilir. Yine tartılıp bu süreci (en az 1 hafta) bizimle paylaşmayı düşünüyor musunuz ?

Tekrardan teşekkür eder iyi seneler dilerim.

19. RızaThe3rd

RızaThe3rd Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    8
    Evde şınav mekik çekmek ve haftada 2-3 gün yürüyüşe gitmek dışında herhangi bir spor yapmadım. Zaten birazcık yürümede bacaklarınıza, bir kaç şınavdan sonra kollarda ve göğüste kramplar başlıyor. Kendinizi isteseniz de pek zorlayamıyorsunuz yani. Ama çok büyütülecek ağrılar değil bu arada, onu da söyleyeyim, genelde ertesi güne geçmiş oluyor.

Su orucu bittikten sonra kilo almamak gibi bir olay ne yazık ki yok. Varsa da bana hiç denk gelmedi :) Ancak kilo alımını olabildiğince düşük tutmak için reverse dieting denen yöntemi kullanacağım. Yani kalorileri çok ufak miktarlarda artırarak normal düzene döneceğim. Mesela bozduğumda ilk öğün olarak bir kase yoğurda pul biber döküp yedim. Akşam yemeğinde de sadece çorba ve yoğurt yiyeceğim. Bu düzeni 2 gün yaptıktan sonra 3 ve 4. günlerde ufak ufak yumurta peynir vs. gibi vücudu çok zorlamayacak sindirimi kolay kahvaltılıklar ve akşam yemeğinde ıspanak gibi sebzeler yemeyi düşünüyorum. Sizler takip ettiğiniz sürece ben de yazmaya devam ederim.

20. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Teorik ortalamalara göre 4-5kg civarı geri alacaksın gibi gözüküyor. Ortalama bireyde vücut ağırlığına bağlı 15g/kg glikojen bulunuyor, 1.2 kg burdan, bu 1.2 kg glikojen in tutacağı 3.6 kg da su var 4.8 etti. Benim asıl merak ettiğim kısım şu yağlar vücudun acil durum düğmesi gibidir ve sen uzun süreli kıtlık yaşattığın için vücut şuan ne gelse depolama eğiliminde olması lazım. Senin vücudun buna önündeki 1-2 ayda nasıl tepki verecek merakla bekliyorum.
    Çekim açısı ve ışıktan hatta benim gözlerden de olabilir ama 10kg vermiş bir vücut için gözle görülür bir değişim yok gibi. Yada belki her yerden aynı oranda gittiğinden genel görünüş çok değişmemiş gibi geldi.
    Ben yapamazdım yada yapabilecek olsam da yapmazdım ama 13 günlük dayanım için ayrıca tebrikler.

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfayı Paylaş