Water Fasting (Su Orucu) yapan var mı?

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve RızaThe3rd tarafından 20 Aralık 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
 1. RızaThe3rd
  Offline

  RızaThe3rd Üye

  Katılım:
  16 Aralık 2018
  Mesajlar:
  46
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  8
  Cinsiyet:
  Bay
  Selamlar arkadaşlar, daha önceden water fasting (su orucu) yapan var mı acaba aranızda? Ben daha önce 3 kere yaptım bugün 4. orucuma başlıyorum. İlk ikisini amatörce yaptığım için verdiğim tüm kiloları fazlasıyla aldım. En son yani üçüncü olanı ise daha dikkatli bir şekilde araştırıp, oruçtan sonra yapmam gerekenleri adam gibi öğrenip yaptım. 95-96 kilolardan başlayıp 86.5 kiloya kadar indim ve bir kısmını geri alarak 89-90 kilo civarında takılıyorum şu an. Yeniden yapmamın sebebi ise 80 kiloya inmek istemem.

  Ben bu başlık altında her gün edit yaparak kendi başımdan geçenleri anlatmayı düşünüyorum. Benimle birlikte yapmak isteyen varsa birbirimize destek olabiliriz.
   
 2. RızaThe3rd
  Offline

  RızaThe3rd Üye

  Katılım:
  16 Aralık 2018
  Mesajlar:
  46
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  8
  Cinsiyet:
  Bay
  Selamlar herkese. Dün akşam normalde 18.00-19.00 aralığından yeme içme işini bitirirken, su orucuna gireceğim icin saat 21.30'a kadar bol bol yedim içtim. Tabi abur cubur değil de kavrulmamış, tuzsuz yer fıstığı ile hurma yedim. Sabah tartıya etkisi yarım kilo kadar oldu :) tartıldığımda 90.6 kilo çıktım. Bakalım ilerleyen günlerde ne olacak.
  Ölçülerim:
  Boyun çevresi 36 cm.
  Göbek çevresi 97 cm
  Omuz çevresi 126 cm.
   
 3. RızaThe3rd
  Offline

  RızaThe3rd Üye

  Katılım:
  16 Aralık 2018
  Mesajlar:
  46
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  8
  Cinsiyet:
  Bay
  Herkese selamlar. An itibariyle su orucumun 40. Saatindeyim. Bugün sabah tartıldığımda 89.9 kiloya indiğimi gördüm. Toplamda giden 1.7 kilogram.
  Dün pek açlık yaşamadım. Yemek yediğim saatlerde ufak ufak yoklayıp gitti. Gece acayip bir baş ağrısı tuttu, önceki oruçlarımdan da alışıktım zaten bu duruma. Anormal gelmedi yani. Şimdi ise tatlı bir açlık hissi var. Normalde 2 öğün şeklinde beslenip intermittent fasting yapardım ve yaklaşık 1 aydır da abur-cubur türü şeyler yemiyordum. Canım tatlı istediği zaman kuru üzüm veya hurma gibi şeyler yiyordum. Hayatımdan abur-cuburu çıkardığım için ve önceden de bir kaç defa su orucu yaptığım için sanırım, açlık pek sorun olmuyor şu anda.

  İlk yaptığım su oruçlarında sıvı sabunun kokusu bile ağzımı sulandırırdı, şu an öyle bir durum yok :)
  Yarınki güncellemede görüşmek üzere.
   
 4. ShreddedLion
  Offline

  ShreddedLion Üye

  Katılım:
  18 Haziran 2018
  Mesajlar:
  287
  Beğenileri:
  176
  Ödül Puanları:
  53
  Cinsiyet:
  Bay
  Su orucu aynı zamanda şifa orucudur. Hastalıklara karşı yapılır. Bağışıklık sistemi kendi haline bırakılır. Vücut kendini onarmaya başlar. Yağlardan başlar, kötü hücreleri yakmaya ve ağır metalleri uzaklaştırmaya kadar gider. Vücut kendini hastalıklı hücreleri yok ederek ayağa kaldırır. Ki bunun daha ciddi hali suyun çok az kullanılması ve hücre düzeyindeki suyun kullanılmasıdır. O yüzden kilo alıp vermek için işinize yarar da sizi orada tutmaz. Sizin yapmanız gereken hareketli ve mutlu bir hayat sürüp sağlıklı beslenmek. Yoksa bir su orucu yaptınız diye ömür boyu zayıf kalamazsınız. Birşey ve bir amaç yaşam tarzına dönüşmüyorsa dolayısıyla hayatınız boyunca iniş çıkışlardan ibaret olur. Bunu göze alın. Yoksa umduğunuzu bulamazsınız. Başarılar.
   
  RızaThe3rd bunu beğendi.
 5. Despa
  Offline

  Despa Üye

  Katılım:
  30 Eylül 2018
  Mesajlar:
  254
  Beğenileri:
  133
  Ödül Puanları:
  53
  "Su haricinde başka bir şey tüketmeyerek yapılan su orucu, 24 saat ile 72 saat arasında sürebilir"

  Bu diyeti mi yapıyorsunuz gerçekten o_O Hele hele birde spor yapılıyorsa düşünemiyorum bile bu nasıl bir bilimsel saçmalıktır :eyes:
  "Vücut kendini hastalıklı hücreleri yok ederek ayağa kaldırır." Yok artık bullshit, kanserli hastalara da uygulayalım istersen ? Hatta kadının biri yapıp ölmüştü :D
  https://www.aydinlik.com.tr/ac-kala...evam-ederken-yasamini-yitirdi-yasam-ocak-2018

  Doktor tavsiyesi olmadan "yok şu kadar aç kalın" "yok brokoliden başka bir şey yemeyin" gibi diyetleri son derece saçma buluyorum.

  @respect2us.23 Kansere çare bulmuşlar, sadece su ile hastalıklı hücreler gümlüyormuş(!) :joy:
   
 6. ShreddedLion
  Offline

  ShreddedLion Üye

  Katılım:
  18 Haziran 2018
  Mesajlar:
  287
  Beğenileri:
  176
  Ödül Puanları:
  53
  Cinsiyet:
  Bay
  Sadece su orucu diye birşey yok. Su olmadan 20 günlük açıklara kadar çıkan şifa oruçları var. Seni bilmem umrumda da değilsin. Konu açlık, diyet vb değil. Oruç. Oruç niyet ile yapılan ve Allah'tan medet umulan birşeydir. Bu oruçları da Hz. Muhammed e kadar birçok peygamber yapmıştır. Normal açlığı yapamazken bile niyet olunca Allah'a güvenilince iş değişir. Sen müslüman değilsen ya da inancin başkaysa ya da bu kadar egoluysan ne diye atlarsın ki? Sana mi tutturan var? Sen kalkıp benim veya bir başkasının dini inancından kaynaklı güvenip yaptığı herhangi birşey e alaycı tavırla yaklaşırsan iş değişir. Haddini bil. Sen ne yaparsan yap. Sana ne başkalarından. Yahu zaten sen başkalarını düşünecek kadar haysiyetli birisi olsan konuşmanın üslubu bu mu olur? Zerre herhangi birinin düşünerek iyilikle mesajlar yazmıyorsun. Öyle olsa birini kırmaya ve birşeylerle alay etmeye ödün kopardı. Ne oldu ne kazandın? Beni boşuna hedef alma senden bu dünyada çok var. Hiçbirisi de bir baltaya sap olamamış insanlar. Ancak konuşun, kalp kırın ve üstünlük kurmaya çalışın. Sana ve senin gibilere kalsa dünyaya da boşuna geldik zaten. Yaşamayalım hatta. Hatta sana kalsa senin gibi düşünmeyenler ölsün. Şu tavıra bakar mısınız ya kötülük akıyor. Bilmediğin şeyde de sus be adam. İşin ne gücün ne ne bilimsel hizmet yaptın ne neye kendini adadın da atıp tutuyorsun. Hepsini geçtim madem batıyor sana ne. Kadının biri ölmüş. Ya ölmeyenler? Ya iyileşenler. Gerçekten aklın kıt. Bir insanın öleceği varsa ölür, yaşayacağı varsa yaşar. Net. Oruç da tutsa ameliyat da olsa. O kafayla ameliyattan çıkamayanlara da aptal gözüyle bak. Sonuçta kesip biçiyorlar ya hani mantık arayan bıçak altına mi yatardı. Başkalarına da bu üslupla konuşma. Yazık milleti üzme ve dalga geçme. Bana da bulaşma. Senin niyetin belli git kendin gibileri bul seviyesizce atışın durun. Sana senin gibi kötü birisi lazım. Ben ya da bir başkası değil. Milletin değer verdiği şeylerle alay edemezsin. Kimsenin senin değerinle ve inandıklarından kaynaklı bilgilerle alay etmediği gibi.
   
 7. RızaThe3rd
  Offline

  RızaThe3rd Üye

  Katılım:
  16 Aralık 2018
  Mesajlar:
  46
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  8
  Cinsiyet:
  Bay
  Hocam benim diyet spor programım belli zaten. Günde 2 öğün besleniyorum, açlık durumuna göre de ara öğünümü bazen yapıyorum bazen yapmıyorum. Şu sıralar spor salonu üyeliğim bitti. Ben de bu durumu değerlendireyim dedim. Askeriyeye başvurduğum için vermem gereken bir 8-9 kilo kadar vardı. Onu hızlıca halletmek istedim. Su orucu bitince yeniden spora devam edip, beslenmemi de ona göre yapacağım için verdiğim tüm kiloyu geri almayacağım. Son su orucumda da buna benzer bir şekilde çalıştım ve 10 günde 9.5 kilo verdim, sonra 3.5 kilosunu geri alınca 6 kilo yanıma kar kaldı. İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim :)

  @ShreddedLion nickli arkadaşın da dediği gibi üslubunuz kesinlikle yanlış. Ben bu işi dini bir amaçla yapmadım ancak isteyen istediği şekilde yapar kimsenin karışabileceği bir şey değil.
  Bunun dışında attığınız habere bakacak olursak kadının zaten %20 yaşama şansı varmış ve ölmüş. Bu durumu "su orucu yaptığı için öldü" diye açıklamak yanlı bir hareket olur. Kemoterapi alıp ölmüş olsaydı "Kemoterapi öldürür" diyebilecek miydik?

  Su orucu (water fasting) hakkında bilimsel bir kaynak istiyorsanız Nefrolog Jason Fung'un Türkçe alt yazısı da bulunan şu videosunu izlemenizi tavsiye ederim.


  Ayrıca arkadaşın bahsettiği kanser tedavisi olayını da açıklayayım. "Aç kalmak kanseri bitirir" diyemeyiz tabi ki. Ancak şöyle bir olay var: İnsanlar sadece son bir kaç yüzyıldır rahatça günde 3-5 öğünlük yemekler yiyebiliyor. Bundan daha eski zamanlara baktığımızda atalarımız günlerce aç kalıyor, sadece şanslılarsa yiyecek bulabiliyorlardı veya bir hayvan avlayıp yiyebiliyorlardı. Yani insan vücudu günlerce aç kalmaya veya günde tek öğün yeme düzenlerine karşı gayet rahat başa çıkabilecek donanıma sahiptir. Son zamanlarda kolaylaşan hayat şartlarıyla beraber insanlar özlerini unutup deliler gibi yiyip içmeye başladı ve bu durum vücutlarımıza fazla yük bindiriyor. Vücudumuz sürekli yediğimiz şeyleri sindirmekle uğraştığı için gerçekten yapması gereken bakım-onarım işlerini yerine getiremeyebiliyor. İşte insan vücudunu "aç bırakarak" değil "gereğinden fazla yük bindirmeyi bırakarak" kanserle mücadele etmesine yardımcı olabiliyoruz. İşin en kısa hali bu. Daha detaylı bilgi isterseniz onları da tartışabiliriz.

  Tabi ki daha saygılı konuşmayı denerseniz.
  İyi günler.
   
  ShreddedLion bunu beğendi.
 8. ShreddedLion
  Offline

  ShreddedLion Üye

  Katılım:
  18 Haziran 2018
  Mesajlar:
  287
  Beğenileri:
  176
  Ödül Puanları:
  53
  Cinsiyet:
  Bay

  Ben size teşekkür ederim. Belli, siz okuyan, araştıran, önyargılı davranmayan birisiniz. Hem öğrenmeye açık hem de öğretebilecek bilgilere sahipsiniz. Bu apaçık görülüyor. Özellikle şu bilgilendirici mesajınızdan sonra. Yıllardır insanlar yemek yemeyi bu kadar abartmamışken bugün geldiğimiz nokta tam tersi. Herkesin hedefi ve idealleri var ve hiçbirisi değersiz değildir. Umarım, umarım herşey kalbinize göre olur. Konunuza dahil olduğum ve bu vesileyle de bu bilgilendirmeleri gördüğüm için mutluyum. O yüzden ben kendi adıma teşekkür ediyorum. Tekrar başarılar :)
   
  RızaThe3rd bunu beğendi.
 9. RızaThe3rd
  Offline

  RızaThe3rd Üye

  Katılım:
  16 Aralık 2018
  Mesajlar:
  46
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  8
  Cinsiyet:
  Bay
  Ne demek hocam. Başarı dilekleriniz için teşekkür ediyorum.

  Bu arada merak edenler varsa su orucu 48 saat olmak üzere. Yine yemek saatlerinde açlık yaşadım ancak çok fazla değildi. Acıktıkça su, şekersiz çay veya sütsüz şekersiz filtre kahve içiyorum, şimdiye kadar çok zorlayan bir an olmadı. Yarın sabah kilo durumunu yeniden ekleyeceğim.
   
 10. RızaThe3rd
  Offline

  RızaThe3rd Üye

  Katılım:
  16 Aralık 2018
  Mesajlar:
  46
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  8
  Cinsiyet:
  Bay
  Selamlar arkadaşlar. An itibariyle 64. saatteyim. Dün gece odamda hiç yiyecek olmamasına rağmen burnuma bir kaç defa ekmek kokusu geldi. İnanılmaz canım çekti ancak orucu bozmadım. Sabah uyandığımda da açlık vardı ama biraz su içtim, şimdi iyi durumdayım. Birazdan yine sütsüz şekersiz sade bir kahve içeceğim. Bugün tartıldığımda 87.9 kilo çıktım. Yani bugün 1 kilo, toplamda da 2.7 kilo vermiş oldum.

  Benim kilo vermek istememin en büyük sebeplerinden birisi, bende jinekomasti denen meme büyümesi vardı. Bir kaç kere doktora gittim ancak her seferinde "meme bölgesinde doku yok, o yüzden ameliyat edemeyiz kilo verirsen geçer" dediler. Bugün sabah aynaya baktığımda dikkatimi çekti. Memelerde küçülme var. Sırf şu etkisinden ötürü bile 10-15 gün yapabilmek için direnebildiğim kadar direnmeyi düşünüyorum. İstediğim gibi 10-15 günlere çıkabilirsem, ilk gün ve son gün fotoğraflarımı da buraya atarım.

  Yarın sabah görüşmek üzere.
   
 11. ulaire
  Offline

  ulaire Üye

  Katılım:
  21 Mart 2013
  Mesajlar:
  1.879
  Beğenileri:
  1.050
  Ödül Puanları:
  123
  O verdiğin kilo boşalan glikojen depoları ve bu depolar ile tutulan su kardeş :) Yemek yemeye başlayınca tekrardan alırsın. Kilo vermek için böyle saçma sistemler yerine ömür boyu devam edebileceğin sürekliliği olan ama etkisini daha yavaş gösteren bir alışkanlık edinmeye bak.
   
 12. aslangur
  Offline

  aslangur Üye

  Katılım:
  16 Nisan 2013
  Mesajlar:
  1.365
  Beğenileri:
  665
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Allah akıl fikir versin
   
 13. Decline Dumbell Press
  Offline

  Decline Dumbell Press Üye

  Katılım:
  10 Nisan 2017
  Mesajlar:
  133
  Beğenileri:
  24
  Ödül Puanları:
  28
  Cinsiyet:
  Bay
  karsidakine ego deyip yazdigin tum mesajın full ego ve hakarete dayali olmasi o_O
   
 14. RızaThe3rd
  Offline

  RızaThe3rd Üye

  Katılım:
  16 Aralık 2018
  Mesajlar:
  46
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  8
  Cinsiyet:
  Bay
  Biliyorum hocam ilk 2-3 gün içinde verilen kiloların tamamı su ve bağırsakların boşalması yüzünden olduğu için oruç bitince 2-3 kilo kadar alınıyor. Yukarıda yazmıştım zaten. Sanırım onları okumadınız.
  Bunun dışında devamlılık konusunu da üstte yazmıştım ancak yine tekrarlayayım. Bu işin bir devamlılığı tabi ki olmayacak ancak ben normalde de günde 2 öğün yiyen ve abur cuburdan uzak duran biriyim. Normalde beslenmem iyi durumda, ancak askeriyeye başvurduğum için hızlıca 8-9 kilo vermem gerekiyordu. O yüzden bu yöntemi seçtim.
   
 15. ulaire
  Offline

  ulaire Üye

  Katılım:
  21 Mart 2013
  Mesajlar:
  1.879
  Beğenileri:
  1.050
  Ödül Puanları:
  123
  İşte onu diyorum bende hızlı verdiğin kilo daha hızlı geri gelir. Bir sonraki döneme odaklan daha kalıcı sonuç elde et. Vücuduna boşuna stress verme.
   
 16. RızaThe3rd
  Offline

  RızaThe3rd Üye

  Katılım:
  16 Aralık 2018
  Mesajlar:
  46
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  8
  Cinsiyet:
  Bay
  Hocam ben anlatamıyorum galiba :). Geri gelme olayı sadece 2-3 kilo kadar oluyor. Ben bir önceki su orucumda 10 günde 9.5 kilo civarında verdim. 3.5 kilosunu geri aldım, geri kalan 6 kiloyu almadım. Normalde kilo vermek için uzun bir sürem olsaydı bu eziyeti çekmeyi ben de istemezdim ancak zamanım kısıtlı olduğu için en hızlı yönteme başvurdum.
   
 17. Tom Hardy
  Offline

  Tom Hardy Üye

  Katılım:
  6 Aralık 2018
  Mesajlar:
  21
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  3
  Cinsiyet:
  Bay
  Merhaba hayirli akşamlar
  Su orucu uygulanabilir lakin uzun surmemelidir vucut dinlenmesi icin 4 ila 6 ayda bir yapilabilir ayrica 300 kilolik insanlar icin uygulanir protein yuksek karb cok kisitlidir amerikada cok uygulanmaktadir.
   
 18. ShreddedLion
  Offline

  ShreddedLion Üye

  Katılım:
  18 Haziran 2018
  Mesajlar:
  287
  Beğenileri:
  176
  Ödül Puanları:
  53
  Cinsiyet:
  Bay

  Bir konuya dalıp alaycı ve dalga geçen tavırlarla konuşursan karşındaki de "çok sağol ne güzel iş ettin öyle" diyecek değil. Saygısızları diğer birçok saygılı insan gibi hoş görürsem bu zaten o insanlara hakarettir. Kaldı ki ne hakaret ne ego var. Gelmiş bana yalandan saldırıyor. Hoş foruma döneli de çok olmadı ilk mesajımda salladı geçtim. Başka fırsat buldu yine duramadı. Tanımam etmem. O da beni tanımaz. Böyle rezillik olmaz. Birşeye laf atılmaz. Herkesin değeri var. Ya yardımcı olursun, ya da susarsın. Konular milletle alay edilsin ve kişilere yüklenilsin diye açılmıyor. Birinin üstüne gidersen de neden böyle oldu demeyeceksin. Sen gittin sen kaşındın hesabı. Siz madem öyle düşünüyorsunuz niye alıntıladınız ki? Sonuçta madem karşınızdaki öyle biri niye size de sallasın öyle değil mi? Sevgi veren sevgi, saygı veren saygı alır.
   
 19. Despa
  Offline

  Despa Üye

  Katılım:
  30 Eylül 2018
  Mesajlar:
  254
  Beğenileri:
  133
  Ödül Puanları:
  53
  [​IMG]
  Hadi ilk önce şu oruç meselelerine bakalım, merak etmeyin bütün cevaplara ve becerilemeyen demagojiye(tecrübeli siyasetçiler hariç yapabileni görmedim zaten) cevap vereceğim :

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5819235/

  Öncelikle bu denetimin ne koşullara sahip olduğu :
  "
  TNHC (www.truenorthhealth.com) is an integrative medical facility in Santa Rosa, CA, USA that offers a residential health education program specializing in water-only fasting and dietary intervention. Patients in this study had access to medical, naturopathic, and chiropractic doctors. Private rooms, 24-h medical supervision, and daily educational activities were also provided.
  "
  Anlamlandırmamıza yardımcı olması için:

  "
  Abbreviations
  AE Adverse event
  CI Cumulative incidence
  CTCAE Common Terminology Criteria for Adverse Events
  ECI Estimated cumulative incidence
  HGAE Highest grade adverse event
  HLT Highest level term
  IQR Interquartile range
  IV Intravenous
  LLT Lowest level term
  MedDRA Medical Dictionary for Regulatory Activities
  SAE Serious adverse event
  SOC System organ class
  TNHC TrueNorth Health Center
  VAS Visual analog scale
  "
  "
  Adverse event identification and coding
  Data on AEs were collected from clinical chart notes of self-reported symptoms, clinical and diagnostic findings, and medical management of symptoms. Laboratory values were not systematically included due to data incompleteness. The CTCAE (v4.03) scale was used to grade AE severity: AE1 – mild, AE2 – moderate, AE3 – severe, AE4 – life threatening or disabling, and AE5 – death. AEs were characterized using the MedDRA (v12.1) terminology according to the system organ class (SOC), which uses the highest level term (HLT), including anatomical or physiological system, etiology, and/or purpose, and the lowest level term (LLT). Pain-related AEs, reported on a visual-analog scale (VAS) from 0 to 10, were reported as follows: AE1 = VAS 1–4, AE2 = VAS 5–7, and AE3 = VAS 8–10 [42, 43]. A serious adverse event (SAE) was determined based on the definition used by the Department of Health and Human Services [44]. A codification guide was created to ensure that there was consistent codification of AEs. A single trained clinician (J.S.F) identified, reviewed, and classified AEs, according to the above criteria, for each daily entry in the electronic chart note. A user interface within the relational database (MS Access) was used for direct data entry of the codified data. One week after the conclusion of data abstraction, intra-rater reliability was assessed based on a random sample of daily logs. The dataset is available from the Dryad repository, 10.5061/dryad.6cg6j.
  "

  "
  Adverse event descriptive analysis
  Visits were stratified by water-only fast length: 2–7 (short), 8–14 (medium), 15–21 (long), or 22+ (extended) days. These categories were chosen to represent lengths of typical fasts. Within visits, days were grouped by fasting and refeeding status. Summary statistics of the study population at the patient and visit levels were tabulated. Chief complaints were categorized by SOC when possible. For each visit, the highest grade AE (HGAE) experienced (of any MedDRA term) and the total AEs were calculated for the fasting, refeeding, and entire protocol periods. Tallies and percentages of HGAE within each of these periods were computed in total and by the fasting length strata. Spearman’s correlation between fasting length strata and HGAE was computed using integer scores for the fasting length strata. For each MedDRA term, counts and percentages of visits with at least one AE of a term were computed for each AE grade and for all AE grades combined. Similar counts and percentages were computed for individual AEs without taking visits into account. We report MedDRA terms that were experienced in more than 10%. Association between a visit’s HGAE and age was assessed graphically and measured with Spearman’s correlation [46]. An association between HGAE and gender was tested using a two-sided Fisher’s exact test. The paired difference in HGAE during fasting versus refeeding was tested using a paired t-test. Kaplan-Meier estimates of cumulative incidence (CI) were computed for each category of fasting length for the following AE categories: any AE, any AE ≥ 2, and any AE ≥ 3 [47]. All AEs of grade 3 or higher were carefully reviewed (A.C.G., T.R.M, J.S.F.), and SAEs were further described by brief narrative. Analyses were performed in R 3.1 using the survival, [48, 49] irr, [45] ggplot2, [50] dplyr, [51] and htmlTable packages [52].
  "

  Ve:
  "
  AEs were classified on a graded scale of 1–5 according to CTCAE (v4.03) and MedDRA (v12.1) criteria (see Methods). HGAE experienced during the fasting, refeeding, and entire protocol period of each visit is presented in Table 2. During the entire protocol period (i.e., fasting and refeeding) for all visit lengths, the HGAE experienced in the majority of visits (n = 555, 72.3%) was grade 2 or lower and in 212 visits (26.6%) it was grade 3. There was a weak positive correlation between fast and refeed length and HGAE (Table (Table2).2). There was 1 patient with a grade 4 AE during a medium visit. There were no deaths (AE5) during any visits. There was a weak positive correlation between HGAE and fast duration (Spearman’s ρ = 0.28, p = < 0.001) and a weak positive correlation between HGAE and age (Spearman’s ρ = 0.11, p = 0.002) (Additional file 1: Figure S1a, b). There was no correlation between HGAE and gender (p = 0.628) (Additional file 1: Figure S1c). During refeeding, the mean HGAE was 0.56 less than during fasting (paired t = − 16.28, p = < 0.001).
  "

  Bahsettiğimiz konunun, "aman 10 saat bile yapma geberip gidersin, öldürür bu adamı" gibi bir durum yok ancak bu kadar denetimin içinde :
  [​IMG]
  AE 4 yani yukarıda belirttiğim gibi "AE4 – life threatening or disabling" görülmüş ve AE-2 ve üstü azımsanacak bir miktar değil bence ki hatırlatırsak "AE2 – moderate, AE3 – severe"
  [​IMG]

  "
  There were two (0.002% of visits) SAEs that required hospitalization. One was a grade 3 dehydration event that occurred on fasting day 3 in a 73-year-old, male patient. The patient developed headache, fever, and increased blood pressure. He was taken to an emergency facility, where he received antibiotics for potential upper respiratory infection and intravenous (IV) electrolytes for dehydration and was kept under inpatient observation for 3 days. The patient fully recovered and returned to TNHC. The other was a grade 4 hyponatremia event that occurred on fasting day 9 in a 70-year-old, male patient. The patient developed difficulty with speech and was immediately transported to an emergency facility by ambulance. Upon evaluation at the emergency facility, the patient was diagnosed with hyponatremia, administered IV electrolytes, and kept under inpatient observation for 4 days. The patient fully recovered but did not return to TNHC.
  "

  Background
  Modern humans evolved to survive periods of food shortage and have voluntarily fasted for at least 2000 years. Fasting is broadly defined as the voluntary abstinence of some or all caloric foods and beverages for therapeutic, spiritual, or political reasons [1]. In the last century, research in animals and humans has uncovered several potentially health-promoting physiologic responses to fasting including ketogenesis, hormone modulation, reduced oxidative stress and inflammation, and increased stress resistance, lipolysis, and autophagy [14]. Clinical research in humans also indicates that fasting improves hypertension, [5, 6] rheumatoid arthritis, [7] cardiovascular disease, [8, 9] metabolic syndrome, [10, 11] osteoarthritis, [12] fibromyalgia, [13] chronic pain, [14] and quality of life [15].

  Wilhelmi de Toledo et al. recently reviewed several fasting methods and established the first peer-reviewed therapeutic fasting guidelines in English (revision of the 2002 German publication [16, 17]). The guidelines specify indications, contraindications, and methods for safe implementation and are based on the Buchinger Method (a modified diet supplying 250–500 kcal/day in the form of vegetable broth, fruit and vegetable juices, and honey). The guidelines are also largely applicable to water-only fasting, which is defined as the complete abstinence of substances except for pure water [18] and is an established method of therapeutic fasting [13, 19, 20]. Yet it is only briefly described by Wilhelmi de Toledo et al. as a “zero calorie diet” that has not been practiced since the 1970s, when it was primarily used for weight reduction [17].

  Therapeutic water-only fasting research did decline following a period in the 1960s and early 1970s when the method was used as an obesity treatment, [2124] in part due to reports of serious complications, including death, in some fasting subjects [2530]. During this time, it was common to arbitrarily implement fasts lasting 60 days or longer [29, 31, 32] and to administer chemical compounds to facilitate prolonged fasts. [25, 28, 33, 34]. Additionally, physicians and researchers did not always screen subjects for contraindications, terminate fasts upon complication, or properly refeed subjects, [25, 26, 28, 29] all of which are necessary for the safe implementation of water-only fasts [13]. Therefore, it is difficult to conclude if water-only fasting is inherently dangerous or if the complications were caused by unintentionally harmful fasting practices.

  Despite the documented decline in fasting research and contrary to claims by Wilhemi de Toledo et al., [17] water-only fasting was not entirely discontinued in the 1970s. It has since been utilized for many therapeutic purposes such as the treatment of hypertension, [5, 6] cardiovascular disease, [9] appendicitis, [35] follicular lymphoma, [36] and as an adjunct to chemotherapy [37]. Importantly, previous therapeutic implementation and clinical research led to the development of a water-only fasting protocol (see Methods) that safeguards against serious complications and minimizes minor reactions [13]. Nevertheless, there is a lack of objective, peer-reviewed data on the safety of water-only fasting.

  Therefore, we were motivated to systematically assess the safety of medically supervised, water-only fasting. To this end, we reviewed and characterized the adverse events (AEs) experienced by patients who water-only fasted at TrueNorth Health Center (TNHC) over a five-year period using Common Terminology Criteria for Adverse Events (CTCAE v4.03 [38]) and Medical Dictionary for Regulatory Activities (MedDRA v12.1 [39]). We report the severity, frequency, and nature of patient AEs that occurred during this time.


  "
  Overall, our data indicate that the majority of AEs experienced during medically supervised, water-only fasting are mild to moderate in nature and are known reactions to fasting. This suggests that the TNHC protocol can be safely implemented in a medical setting with minimal risk of a severe or SAE. This study also provides a basis by which further research into the safety and efficacy of this intervention can be conducted.
  "

  Araştırma iyi ve kötü, kötü olacaksa ortaya çıkan sonuçları güzel bir şekilde incelemiş bazılarını da örnek göstermiş ancak TIBBİ DENETİMDE yapılıyor araştırmalar, burada özellikle şunu vurguluyorum :
  İlla yapılacaksa mevcut ise en azından doktora gidip doktorun görüşü sorulmalı.
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Şimdi gelelim Dr.Jason Fung'un bahsettiği şeye, Mr.Jason uzun süre yapılan diyetlerde metabolizma yavaşlamasını çözülemeyen bir mit gibi sunmuş, oysa ki bunun çözümü çok basit ki uzun yıllardır Vücut Geliştirme camiasında bilinir : "Çok uzun süre Definasyon yapılamaz, uzun vadede bir definasyon amaçlanıyorsa 3-4.ayda ve 5-6.ayda (duruma göre) kısa bir zaman için Bulk'a yönenilir ki metabolizma düzene girsin"

  Makro miktarları tamamen yok edilmedikçe, kısa zaman dilimi için (1-2 hafta gibi) 600-700 kalori kısımına karşı değilim ancak tamamen aç kalmak bambaşka bir durum yukarıdaki araştırmayı da referans göstererek tekrar tekrar yineliyorum "Doktor görüşü alınmalı"
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Diyemeyiz ancak :
  Bilimsel dayanağı olmayan saçmalıklardan bir tanesi bu, bu gibi yazıları görerek gerek hasta insanlar gerek sağlıklı insanlar bir fayda sağlayabileceklerini zannediyorlar sonra sonuç oradaki kadın gibi oluyor. Hatta bu sözler saçmalıktan da öte, sağlık yönünde bir öneri verirken dikkatli olunmalı her insanın yaşı-cinsiyeti-boyu-hastalıkları-geçirdiği hastalıkları-kan değerleri-hormonal değerleri bir değil bir sürü değişken var ve bu kadar değişken ancak bir doktor eşliğinde kontrol edilip analiz edilebilir, üfürükçülerle değil.
  ---------------------------------------------------
  Şimdi gelelim tam bir facia şeklinde olan demagojiye :

  Şimdi mesajımı inceleyelim :
  Bilimsel saçmalıktır yazmışım DİNSEL saçmalıktır yazmamışım, dinsel herhangi bir öge yok mesajın içinde şimdi konuyu açan üyenin konusunu inceleyelim :
  Başlık
  "
  Water Fasting (Su Orucu) yapan var mı?
  "
  Su orucu ile dini orucu nasıl bir tuttun merak ediyorum ? Acaba hiç dini bir oruç tuttun mu onu da merak ettim şimdi ?

  Devam edelim :
  Mesajımı dön tekrar oku "Yapmayacaksın, izin vermem" gibi saçma sapan bir ithaf var mı ? YOK, ister forum olsun ister başka bir yer hakaret olmadığı müddetçe İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ denen bir şey vardır, ha dersin "bence bu adam bana sövüyor" o zaman yönetime bildirirsin, uygun görürlerse işlem yaparlar. Burada ister a kişisinin üslubuyla konuşurum, ister çocuk üslubuyla, ister ergen, istersem akademik bir üslupla konuşurum, üslubu mu uygun görmediğini söylemek dışında bir yaptırımda bulunamazsın.
  Burada haddini bilmesi gereken ben değilim sensin, konuyu alakası olmayan bir dini boyuta çekerek(ki konu sahibi de belirtmiş) amatörce demagoji yapmaya çalışıyorsun.

  Devam edelim :
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]  @respect2us.23 Adamın eskisi kadar burada durmamasına şaşmamalı, kim bilir neler çekti.
   
 20. RızaThe3rd
  Offline

  RızaThe3rd Üye

  Katılım:
  16 Aralık 2018
  Mesajlar:
  46
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  8
  Cinsiyet:
  Bay
  Hocam ilgi alaka gösterip uzun uzun yazmışsınız teşekkür ediyorum, diğer arkadaşla olan probleminiz beni ilgilendirmez ona yorum yapmayacağım. Ancak ilk mesajdaki dalga geçer üslup yerine böyle konuşmayı tercih ederim. İki taraf için de faydalı olur, birbirimizden bir şeyler öğreniriz.

  Öncelikle kusura bakmayın, attığınız makaleyi uzun uzun inceledim. Makalede sizin de söylediğiniz gibi riskleri anlatılmış ancak risklerin olduğu kısma detaylı baktığımda, sadece 70 yaş üzeri iki kişinin AE-4 seviyelerine kadar ilerlediği ve onların da orucu bıraktığında kısa sürede normale döndükleri yazıyor. Onun dışında deneye katılan binlerce insan arasında ölüm veya dönülmez hasarlar alan kimse bulunmuyor. Hatta yazının bir kaç yerinde yüksek tansiyon, foliküler lenfoma ve kanser gibi hastalıklarda asıl tedaviye ek olarak yardımcı olarak kullanıldığı yazılmış.

  İnsanların en çok muzdarip olduğu AE-3 derecesine baktığımızda ise baş ağrısı, ense ağrısı, yorgunluk, çarpıntı gibi şeyler yer alıyor. Bu durumlara tabi ki sağlıklı demeyeceğim ancak 20 gün aç kalan bir insanın baş ağırısı veya yorgunluk çekmesi bana kalırsa çok da garip bir durum değil.

  Bana bu kaynağı attığınız için teşekkür ederim. Sayenizde su orucuyla ilgili olumlu veya olumsuz bir çok şey öğrendim. Tabi ki bu olayı doktor gözetiminde yapmayı isterdim ancak biliyorsunuz ki bizim ülkede doktordan sıra alması bile büyük bir eziyet olduğu için sürekli doktor gözetiminde kalmak baya lüks bir hareket olurdu. Ne yazık ki şu an onu yapacak durumda değilim. Ancak su orucunda başıma gelebilecek olan olayların farkındayım ve bu iş tehlikeli noktaya gelirse tabi ki bırakacağım.
  --- Mesaj birleştirildi, 23 Aralık 2018 ---
  An itibariyle 89. saatin içindeyim. Bu sabah tartıldığımda 87.4 kilo çıktım. 3.2 kilo gitmiş gibi görünüyor. Genel bir halsizlik hissi ve ufak baş ağrıları hariç herhangi bir sorunum yok. Şimdiye kadar büyük bir sorunla karşılaşmadım. Katlanılamaz diyeceğim bir açlık olmadı hiç. Şimdilik gayet iyi gidiyor. Diğer güncellemelerde görüşmek üzere.
   
  Despa bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş