Su İçmenin Faydalari

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve saydam tarafından 10 Nisan 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 41 üye.
  1. yvzmst

yvzmst Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    vg 'de protein aminoasit gibi supp. alıyorsak günde en az 5 lt su içmemiz şart diye duydum (böbrekler için) ne derece dogru acaba?

2. Thor34

Thor34 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bende amino asit alıyorum ilk başta normal su içiyordum sonra biraz zorlayarak arttırdım.Şimdide çok susuyorum vücut istiyor.Bunun yanısıra suyu daha hızlı işliyorum yatmadan önce bir bardak su içerdim şimdi yatmadan önce su içersem saat 5de tuvalete kalkmak zorunda kalıyorum.Sanırım günde 15-20 bardak kadar içiyorum sizce bu normal midir ?
    Sabahları hariç(yatmadan önce su almadığımdan) idrar rengim hep beyaz.
    Su alımımı biraz azaltmalımıyım havalarda ısındı aminoda alıyorum zorluk olabilir mi amino yerine proteine geçsem fark eder mi ? (antreman günleri 4 amino tableti veya bir bardak protein alıyorum çalışmadan önce)

Supplement ve Su Tüketimi hakkındada bu konu içerisinde biraz tartışabiliriz sanki :)

3. mehmetortac

mehmetortac Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Pazarlama
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşlar,

Body sporuna başlayalı 3 ay oldu. İlk 1,5 ay içerisinde 63 kilodan 68 kiloya çıktım. Ancak ilk 2 ay forumda su ile ilgili hiçbir şeyi okumamıştım. Bu 2 ay içerisinde günde 1 litre ancak içiyorumdur. Belki bazı günler o bile olmuyordur. Su ile ilgili yazıları okuduktan sonra bol bol su içmeye başladım. Özellikle antrenman sırasında 1 litre su içiyorum. Günlük tükettiğim su 2-3 litre civarı. Bazı günler 4 litreye kadar çıkabiliyor. Fakat 2 hafta içerisinde 65 kiloya düştüm. Kazandığım kiloları geri kaybettim. Durum böyle olunca su ile ilgili kafamda soru işaretleri uyanmaya başladı. Su içmenin kilo verdirdiği konusu kafamda dönmeye başladı. Ancak ben yinede bunu suya bağlamak istemedim. Haziran ayına girmiş olmamız ve İzmir gibi sıcağı çok daha erken hisseden bir şehirde yaşıyor olmamında katkısı olabilir. Sizce bu kilo düşüşü neden yaşanmış olabilir?

4. Setenay

Setenay Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Bazı arkadaşlar farklı düşünüyor olabilir tabii, ama ben suyun kesinlikle yağ yakımına katkısı olduğuna inanıyorum. Kaldı ki antrenörüm de içebildiğim kadar çok su içmemin faydalı olduğunu söyledi :) Zayıflatıyor yani ... ;)
    Sizin durum biraz daha farklı tabii ... Sanırım kilo kaybetmemeniz gerekiyor...

5. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    aslinda suyun yag yakimina degil su atimina etksi vardir

vucutta su tutan hicbirsey almiyorsaniz(tuz v.b) vucudunuz daha az su tutacaktir siz su icmeye devam ettiginiz muddetcede vucutta odem olusma riskide azalir cunku vucut siz fazla su alodiginiz icin tuz gibi su tutan maddeleride bir miktar disari atar buda su tutumunu azaltir

Setenay bunu beğendi.
  6. mady44

mady44 Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    0
    Bence vücudun yüksek su tüketimine daha tam adapte olmadığından kaynaklanabilir, 1,5 ayda 5 kg almışsan iyi beslenmişsin demektir, su tüketimini birden arttırdığında midende oluşan doygunluk hissi çok yemeni engellemiş olabilir, bir de bende izmirli olduğumdan nasıl olduğunu biliyorum o sıcak tüm yemek ve antreman isteğini engeller, ben yazları izmirde sadece kilomu korumaya çalışırdım.

7. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Benim merak ettiğim konunun basında su tüketimi hakkında 80 yada 100 derecede kaynamış olan suyun içimi ile, 0 dereceye yakın olan suyun içilmesi arasında ne gibi bir fark vardır.

Cunku sıcak su içmeyi çok seviyorum.

Cay ve kahve yerine genellikle bu sekilde sıcak su iciyorum.

Ancak çok fazla ter yapıyor ve tuaf bir biçimde serinlediğimi hissediyorum.

8. @COMMANDO@

@COMMANDO@ Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    sıcaklık olduğu için kilo düşüşü yaşarsınız, ancak vücuda zorla fazla su yüklemenin h

sıcaklık olduğu için kilo düşüşü yaşarsınız, ancak vücuda zorla fazla su yüklemenin hiçbir bilimsel kanıtı yoktur
    Antrenörünüzün her dediği doğru değildir, neye göre faydalı, bilimsel bir kanıtı mı var?
    Suyun faydasının bilimsel kanıtı var mıdır?
    benim kaynağım vücuda fazla su yüklemesi yapmanın hiçbir bilimsel kanıtı olmadığını söylüyor işte kanıtlar;
    https://www.google.com.tr/search?hl...+İÇMENİN+FAYDASININ+KANITI+YOK&btnG=Ara&meta=
    http://haber.turk.net/haber_detay.asp?ID=1994392&cat=SAM
    http://www.gundelik.net/2008/04/04/gunde-2-litre-su-icmenin-faydasinin-kaniti-yokmus/
    http://www.sagliktabugun.com/guncelhaberler.asp?islem=devam&ID=1018
    insanların vücutlarına herhangi bir bilimsel kanıt olmadan yada bilimsel olarak faydası kanıtlanmamış olmadan su yüklemesi yaptırmayın. Vücut susadıkça su içilmeli yada gereği kadar su içilmeli

9. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    @COMMANDO@ ve 307KD bunu beğendi.
  10. @COMMANDO@

@COMMANDO@ Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    verdiğiniz link için teşekkürler, verdiğiniz linki okudum ve öncelikle ortada ülkemiz

verdiğiniz link için teşekkürler, verdiğiniz linki okudum ve öncelikle ortada ülkemizde yapılmış bir araştırma söz konusu yok "Araştırmalara göre" diyor yazıda önceden gelen geniş bir anlam kullanmış, kendisinin yapıp yapmadığı belli değil. Ve kendisi bir araştırma yapacak olsaydı "Araştırmalara göre" deyip geniş anlamlı kullanmazdı, kendisinin yada üniversitesinin yaptığını mutlaka belirtirti ve öznesel olurdu.
    Yazıda yeterli miktarda su içilmesinden bahsediyor. Yani senin dediğin gibi aşırı vücuda su yüklemesinden yada susamadıkça su yükleyin demiyor. Susadıkça su için diyor. Ama sen bilirsin benim tavsiyem gereksiz yere su içmememiz, vücut susadıkça, istedikçe su içiniz. Ama sen illa fazladan su yükleyecem diyorsan günde 8 litre içeni duymuştum bu forumda. Bende bu araştırmayı görmeden önce günde en az 6 litre su içerdim. Ama gereksiz olduğunu anladım.

11. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    bence tam okumadin cunku eriskin bir insanin ozellikle de yazin gunde en az 2 litre su icmesi gerektigi savunuluyor ve yazida ne kadar su icmemiz gerektigi yaptigimiz aktiviteye bagli olabilecegi soyleniyor

bende senin tersine insanlara suyu bolca icmeleri gerektigini soyluyorum cunku suyun saglikli olduguna inaniyorum insanlara burdan cok su icmeyin demek kadar yanlis bir sey yok

@COMMANDO@ bunu beğendi.
  12. @COMMANDO@

@COMMANDO@ Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    yaz aylarında en az 2 litre diyor peki Prof. Dr. Yorulmaz'ın savunduğu araştırmalar nerede?
    Prof. Dr. Yorulmaz bu açıklamaları 28/Haziran/2007 Perşembe günü yapmış, benim verdiğim 3/Nisan/2008'de Pennsylvania Üniversitesinden Dr. Dan Negoianu ile Dr. Stanley Goldfarb`ın klinik çalışmaları tarayarak vardıkları sonuçtur ve Journal of the American Society of Nephrology'de yayımlanan araştırmada, daha fazla yada çok su içilmesi iddası için yapaılan araştırmada "Genel olarak bu konuda kanıt yetersizliği söz konusu" denmiştir.
    Ayrıca benim verdiğim araştırma hem sizinkinden yeni ve global olup, sizin vermiş olduğunuz söylem ulusaldır ve benim verdiğim araştırmadan eskidir. Benim verdiğim araştırma Dünya'ca ünlü BBC ve Daily Mail`in internet sitelerin de haber olarak verilirken sizin vermiş olduğunuz söylem turkcebilgi.net'de verilmiştir.
    çok su içmeyin demenin yalnış olduğuna nasıl karar veriyorsunuz, Türkiye'de 2007 yılında bir Prof'un yapmış olduğu söyleme göre mi?
    Vücuda günde 4-5-6- 8 litre su yüklemenin hiçbir bilimsel kanıtı yoktur. vücut susadıkça su içilmeli, vücuda zorla oral yoldan su enjekte edilmemeli.

13. murat1997

murat1997 Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Lise Ögrencisi
    Yer:
    İzmir
    Su hayattır saolun verdiğiniz bilgiler için :D

14. weskerve

weskerve Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    antireman esnasında su tüketimi doğrumu ?

15. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.308
    Ödül Puanları:
    123
    Şaka maksatli mi soruyosun,su icmeden idman olur mu hic

16. weskerve

weskerve Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    yok bazı kışiler su içmeyın flan dıyo bosu bosuna terlemek için diyen varda harbı harbı sordum

17. sthammer

sthammer Guest

Kaslarin %70 i sudur, duzenli antrenman yapan kisilerin vucudunda spor yapmayanlara nazaran daha cok su var, bunun nedeni kas hucrelerinin yag hucrelerine oranla daha fazla su icermesidir, susuz kalan kas islevini kaybeder bu nedenle bol su icmeli..

weskerve bunu beğendi.
  18. weskerve

weskerve Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Ozaman antiremn esnasındada su içiyorum çok teşekkür ederim bilgi için

19. repax

repax Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    normal bir insanın günde en az 1.5 lt su içmesi gerekir.Fakat bunu 2 litre de optimize eder uzmanlar

Ben akşamları antreman yapıyorum.Akşama kadar 2 litre su içiyorum antreman sırasındada 0.5 lt içiyorum 2.5 lt yi tamamlıyorum.Bence 3 ü geçmeye çokda gerek yok

20. redpack

redpack Üye

Beğenileri:
    433
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    sporcu
    Yer:
    istanbul
    şu bir gercekki su içen çok fazla kişi yoktur antrenman öncesi sonrası günlük yasantıda insanlar sadece asırı susadıkları zaman su içmek zorunda oldugu kanısında sanki çevremde gözlemlediğim kadarıyla bu şekilde

Sayfayı Paylaş