Su İçmenin Faydalari

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve saydam tarafından 10 Nisan 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 41 üye.
  1. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    Gündelik hayatta ihmal ettiklerimizin başında su içmek gelir. Sağlığın korunması ve canlılığın sürdürülebilmesi için gerekli bir numaralı madde sudur. Vücudumuzun % 55-75’lik kısmını su oluşturur. Su; metabolizmanın düzenlenmesinde ve vücudumuzdaki tüm reaksiyonlarda görevlidir. Gün boyu içeceğimiz 2 lt su, enerji oluşumunu artırır ve zayıflamaya yardımcı olur, besin maddeleri, oksijeni... taşıyarak organ ve dokuları korur. Aç karnına içtiğimiz su; organizmayı zararlı toksin maddelerden arındırır. İmmün sisteminin, görevini yapabilmesi için su gereklidir. Bu özelliği ile zinde ve dinç kalmamızda yardımcıdır.
    Cildimizin; nem ve elastikiyetinin düzenlenmesinde su rol oynar. Günümüzde bayanların korkulu rüyası haline gelen selülit oluşumunun önlenmesinde de su yine ilk sırayı alır.
    Emzikli kadınlarda; süt üretimini artıran en önemli sıvı sudur. Özellikle kalori oranları yüksek hazır meyve suları, gaz yapan asitli içecekler yerine su tercih edilmelidir.
    Hamilelikte; suyun önemi daha da artar. Bebeğin içinde bulunduğu amnion sıvısı her üç saatte bir kendini yeniler. Yetersiz sıvı alımı ile amnion miktarı azalacağından, suya gereksinim artar.Sıcak havalarda; vücut sıcaklığını düzenleyici olarak çalışır. Dikkat edeceğimiz nokta, yazın içtiğimiz su miktarını artırma gerekliliğidir. Bedenimiz ısındıkça terler ve su kaybeder. Bunun için su seviyesini yeterli düzeye getirmemiz gerekir. Vücut, suyu aktif olarak kullanır, depolayamaz. Bu sebeple susuzluğa dayanamayız.

2. masor

masor Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    masaj terapisti
    Yer:
    istanbul kadıköy
    suyun geliştirici etkisi

Glikojenle birleşen su kasları şişirir. Bu demektirki vücudunuzdaki su yeterli değilse vücudunuz düz ve ayrıntısız görünür. Ayrıca vücudunz çalışma esnasında kendini soğutamaz.
    içiyorsunuz ama vücudunuzda su kaybı meydana geliyor.Buradabir tezat var diyebilirsiniz, amabirçok insan,çtikleri su kadarsu alımı sağlamış olmuyorlar. Kahve kola çay ve alkol vücudunuzun sıvı boşaltımını hızlandırıyorlar Diğer içeceklere oranla daha az sıvı katkısında bulunuyorlar.
    belki bütün taz bol bol su içtiiniz çünkü ihtiyacınız olduğunun farkındaydınız. Peki soğuk havalarda da bol miktarda suya ihtiyaçduyduğunuzu biliyormusunuz? Su kesinlikle en önemli besindir.O halde yeteri kadar içilmelidir.Çalışmalarınızın boşa gitmesine engel olun.
    1:su içmek için susamayı beklemeyin, susuzluk hissi, su ihtiyacının epey arttığını gösterir.
    2:soğuk algınlığı ve nezlenin sıvı atılmasına neden olduğunu hatırlayın.
    3:harcanan her 1000 kalori için 1 litre su alımı tavsiye ediliyor. o hakde body building yapanlar hergün 3-4 litre su almalıdırlar.
    4:güne su içerek başlayın, su içerek bitirin.
    5: eğer yeterince su içiyorsanız idrarınız bol ve açık renktedir, idrar az ve koyu renkte ise epey suya ihtiyacınız var demektir.
    edit (diez) : mesajınız bu konuya taşınmıştır..

Son düzenleyen: Moderatör: 10 Ağustos 2007
  3. DİGİMAX

DİGİMAX Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    İNTERNET CAFE
    Yer:
    SAMSUN
    BİLGİLER İÇİN TEŞEKKRÜLER ..
    fakat günde 2 litreden fazla su içmekte epey kasıyor insanı...

suskunprens74 bunu beğendi.
  4. göçebe

göçebe Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Hayatla ilgili belki kendime ait yaptığım hiç bir şey yok ama, konu su içme olunca günlük ortalama 2 ila 3 litre arasında su tüketiyorum. Ayrıca yeşil çay ve farklı bitki çayları da içmeye gayret ediyorum.
    Su, kilo vermek isteyenler için inanılmaz bir ek yardımcı.

5. budyy

budyy Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir-istanbul
    su benim hayatımın vaz geçilmezi, 2 yıldır yaz-kış demeden bir gün bile günde 8 litrenin altına düşmedim,
    daha önceleri sürekli nükseden hastalıklarım (allah korusun nazar değmesin) 2 yıldır yanıma bile yanaşmadı....

6. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    "su hayatımın vazgeçilmezi" demene gerek yok çünkü henüz sudan vazgeçen bir insanoğluda doğmamış şu yeryüzüne.ayrıca 8lt su çok olabilir,araştır bence sonra böbrek rahatsızlıkları başlamasın allah korusun

7. xena

xena Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ....
    Yer:
    İstanbul Avrupa Yakası
    su içmenin faydaları biliniyor ama kışın içemiyorum suu çok üşüyorummm

8. Ayta

Ayta Özel Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Danimarka - CPH
    Ilik ic o zaman :)

9. göçebe

göçebe Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Sayın Budyy, su içmek hayatınızın vazgeçilmezi olmaya devam etsin. Ama 8 litre su çok abartılı. Böbreklerinizin işlevsellğinde ileriki zamanlarda problem yaratabilir, tuvalete çıkma dahil olmak üzere sıkıntı yaşayabilirsiniz.
    iyi forumlar diliyorum

10. BusinessCLass

BusinessCLass Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    çok teşekkür ederim bu yararlı bilgileri bizimle paylaştığın için

11. budyy

budyy Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir-istanbul
    su hayatımın vaz geçilmezi dememi bazı arkadaşlar yalnış algılamış,
    ben diğer insanlar gibi değilim, insan gün içerisinde çay-kola-meyve suyu vs. bir sürü şey içer. ben nereye gidersem gideyim, nasıl bir ortamda olursam olayım su içiyorum, çay yerinede suu, kola yerinede suu, barda bile bira vs yerinede suu içtiğim, bir şişe suya normal alkollü içki gibi hesap ödediğimde çok kez oldu...

bundan 3-4 yıl öncesine kadar su içmek benimde aklıma pek gelmezdi. ingiltere'de üniversitedeki bi hocam alıştırdı, adam 93 yaşındaydı ve yüzünde bir tane kırışığı yoktu..

nasıl bu kadar genç duruyorsunuz, hatta genç durmanızı geçtim aynı zamanda yaşınıza göre çokta dinamiksiniz dedim..
    bana su sayesinde dedi.
    ve anlatmaya başladı, sonuçta her içtiğim şeyin özü suysa, neden ben suyun kimyasal yapısı oynanmış halini bünyeme alayım ki dedi. ne olursa olsun su içerim dedi.

bende o zamandan sonra çay yerine su, kola yerine su, vs. yerine su içmeye başladım...aslında benim su içmeye başlamam bi nevi (yaşlanmaktan korktuğum için) çıkar meselesi :) allaha şükür hiç bi sorunumda olmadı.
    bu arada böbrekleri yorup herhangi bir rahatsızlığa meydan verirmi diye merak edip sormadım da değil... sadece herhangi bi rahatsızlığım olurda rutin bir ilaç tedavisine başlarsam bukadar çok su içmeyi bırakmam gerekirmiş. ilacın emilimi içtiğin su miktarına göre % olarak azalır dediler... eee bendede böyle bişey olmadığı için gençlik adına suya devam yani :lol::lol::lol::lol::lol:

suskunprens74 ve castorpollux bunu beğendi.
  12. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    lütfen teşekkür butonunu kullanalım..forum kurallarına riayet edelim..

Azazel bunu beğendi.
  13. Veyron

Veyron Özel Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Republic Of Fenerbahce
    Güne kesinlikle soğuk su içerek başlarım.Her zaman masamın yaında uzanabileceğim yerlerde 1.5 lt lik pet şişeler bulunduruyorum.Yazın günlük 4-5 litre su içiyorum.

Vücudunuzun su ihtiyacını idrarınızın renginden takip edebilirsiniz.İdrarınız renksiz ve bol ise vücut su ihtiyacınız yeterlidir.İdrarınız renksiz ve susama hisside duymuyorsanız kendinizi su içmeye zorlamak gereksizdir.

everest ve castorpollux bunu beğendi.
  14. budyy

budyy Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir-istanbul
    "veyron" sana kesinlikle katılıyorum, insan idrarından çok rahat bi şekilde anlaya biliyor.
    birde geçen gün digitürk'ün "elmax" diye bi kanalı orada bir diyetisyen çıktı, adam kişinin kilo alma dönemindemi yoksa zayıflama dönemindemi olduğunu bile idrarının renginden öğreniyoruz dedi.
    ne kadar gerçek bilemem ama eğer idrarınız koyu renkte sarı ise kilo alma dönemi, su gibi şeffaf ise zayıflama dönemindeymişiz... ben kendimle kıyaslayamadım "yorumsuzum"...

15. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    1- Vücudumuzun su kaynakları nelerdir?
    Vücudumuzun su kaynakları üç ana grupta toplanır. Bunlar: Direkt olarak alınan su, çeşitli sıvıların içindeki su, çeşitli besin maddelerinin içindeki sudur. ​
    2-Vücudumuz nerelerde suyu kullanır?
    Su insan vücudunun önemli gereksinimidir. Bilindiği gibi insan organizmasının %65-70 ‘i sudan oluşmaktadır. İnsan vücudu dört temel olgu için suya gereksinim duyar. Bunlar şunlardır: a. Besinlerin vücuda alınması, b. Sindirim kolaylaşması, c. Zararlı öğelerin dışarı atılması, d. Vücut ısısının denetimi.
    Bilindiği gibi fiziksel egzersiz sırasında vücudun sıvı gereksinimi artmaktadır. Egzersiz ter ve solunumla vücudumuzdan önemli miktarlarda sıvı kaybolmaktadır. Örnek vermek gerekirse, 1000 metre koşusunda yaklaşık 1 litre, maratonda ise yaklaşık 5 litre sıvı kaybı olmaktadır.

3-
    Sporcunun ne kadar su içmesi gerekir?
    Sporcunun ne kadar su içmesi gerektiği yaptığı aktiviteye, ortamın sıcaklığına ve aktivitenin süresine bağlıdır. Bu olaya harcanan kalori bazında bakarsanız, beslenme uzmanları harcanan her 1000 kilokalori için, bir litre suyun alınması gerektiğini söylemektedir. ​
    4-Su ne zaman ve ne kadar içilmelidir?
    Su içimi üç ana başlık altında toplanabilir. Bunlar;egzersiz öncesi, egzersiz sırası ve egzersiz sonrasıdır. Yarışma veya egzersiz öncesi son öğünde 2-2. 5 bardak su içilmelidir. Egzersizden yarım saat önce de 1 saat bardak içilebilir. Egzersiz sırasında su tüketimi kuşkusuz egzersizin şekli, süresi ve ortamın sıcaklığına bağlıdır. Beslenme uzmanları genelde bir saatin altındaki fiziksel aktiviteler için en uygun sıvı alımının su olduğu görüşündedir. Bu nedenle bir saat ve onun altındaki fiziksel aktivitelerde 20 dakikada bir bardak su içilmelidir. Egzersiz sonrası su içimindeki kriter de idrarın rengidir. İdrarın rengi açık oluncaya kadar sporcunun su içmesi önerilir. Aslında burada asıl mantık aktivite öncesi ve sonrası vücut ağırlığının belirlenip, farkı kadar su alınmasıdır. ​
    5-Su ne soğuklukta olmalıdır?
    Sporcunun içeceği suyun soğukluk derecesi sürekli tartışılan bir konudur ve bu konuda gelenekler yanlış bilgilerle doludur. Özellikle bu yanlış bilgiler egzersizde ve sonrası “soğuk su”içilmemesi yönündedir. Bu yanlış bir bilgidir. Egzersiz sırasında ve sonrasında termo-regülasyon (artan vücut sıcaklığının dengelenmesi)için özellikle soğuk su içimi yararlıdır. Burada beslenme uzmanları suyun soğukluğunun 5-10 derece olmasını önerirler.​
    kaynak: sporbilim.com

16. sehzadecelik

sehzadecelik Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Heryer
    ben günlük olarak yaklaşık 4-6 lt arası su içiyorum yazın tabi biraz daha fazla olabiliyo.ama bende şöyle bi sey var ben gün içinde çay falan içmem mesala yani ihtiyacımdan fazla suyu sevdiğim için içiyorum.birde bence suyun rahatlatıcı bi etkisi var şimdi mesala sigarayıda bıraktım içmek istediğim zaman su içiyorum baya rahatlatıyo beni .

17. KaRaBaSH

KaRaBaSH Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    0
    suyun sayısız faydası var ama ben ne yazık ki günde 2-3 litreden fazla içemiyorum. halbuki vücut geliştirmeyle uğraşan biri olarak biraz daha fazlasını içmem gerekiyor, hep ihmal ediyorum..

18. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    ben sene içinde çok su içerdim ve hala susardım çok karnım açıkırdı bi noktadan sonra bu metabolizma değişti aşırı acıkmamaya başladım susamam normaldi çok su içtiğim dönemde sürekli tuvalete gidiyordum bu düzeldi malum össye az kalmıştı allahtan geçti bu durum

19. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Yalniz durup dururken (farkinda olmadan) cok su iciyorsaniz bir doktora gorunmenizde fayda var derim. Diyabetin isaretlerinden biri olarak biliyorum bu durumu.
    Biir de bitkiler uzerinde yapilan bir deney okumustum ( kaynak gosteremeyecegim, kusura bakmayin). Deneyde bitkilere bir buzlu su (0 derecede tahmin edeceginiz uzere) bir de 0 dereceye sogutulmus su verip buyume oranlarini karsilastiriyorlardi. Buzlu su verilineler acik ara ondeydi. Sebebinin de buzdan suya gecen su ile normal su arasindaki molekuler dizilimin farkli olmasi oldugunu idda ediyorlardi. Ilginc bir deney, ne dersiniz?

20. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    yani bu deneyden suyu buzlu içelim sonucu mu çıkıyor?
    buzlu içecez derken hasta olmayalım bir de=)

gerçekten ilginç bir deney ancak insanlar üzerinde de geçerliliği olsaydı buzlu su içmek çoktan kabul gören ve küçük çocuklar üzerinde de uygulanan bir yöntem olurdu kuşkusuz..

Sayfayı Paylaş