Su İçmenin Faydalari

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve saydam tarafından 10 Nisan 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 41 üye.
  1. Air SeDaT

Air SeDaT Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    kilo alarak hacim yapmaya çalişiyorum ama bildim bileli normalden cok fazla su içerim bu günde 6 ila 9 litre arasında değişiyor ki bu sayı yazın dahada artıyor tahmin edeilceğiniz gibi... suyun böbrekleri yorarak heleki bu miktarda kilo almayı engellemek veya vucudda sürekli bi yenilenme sağlamasından dolayı verebilcegi bi zarar varmıdır? bu durumu gerçekten cogu kimse bilmiyor ve herkes bilmedigi halde biliyormuş gibi görünüyo... büyüklerimden bu konu hakkında yardım almak istiyorum teşekkülrer

2. wolveron2

wolveron2 Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar ithalat/kurumsal satış
    Yer:
    İSTANBUL/mecidiyeköy
    Günlük içeceğiniz su miktarı hava sıcaklığı ,yaptığınız egzersiz,İçtiğiniz kafeinli içecekler hesaba katılarak hesaplarsınız..Kafeinli içecekler içerdikleri sıvıdan daha fazlasını vucuttan atılmasını sağlarlar.Normalde günlük 1.5 ila 2.5 lt su yeterlidir..Ama yoğun egzersiz programına göre bu miktara ekleme yapılır..80 kg lik ve 70-80 dk lık bir egzersiz programı olan bir sporcunun ortalama ihtiyacı 3.5-4 lt arasıdır.Daha fazla suya gerek yoktur.

Fazla su alımı hem youğun karbonhidratlı gıdalarının emilimini engeller..Hemde suya tepkili hücrelerin minarelleri böbrek yoluyla atılımını hızlandırır..Minarel eksikliğine yol açabilir.Ayrıca az tuz tüketiyorsanızda yorgunluk belirtileri başlar.O yüzden aşırı suda tüketmemek gerekir..Her şey kıvamında olacak..

Morphling, castorpollux ve jannissary bunu beğendi.
  3. Gray Wolf

Gray Wolf Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    0
    1945 yılında Amerika Gıda ve Beslenme Kurulu, halkın günlük sekiz bardak su tüketmesi gerektiğini bildirdi.( sporcular hariç) Çok geçmeden hepimiz yediğimiz ve içtiklerimize ek olarak her gün sekiz bardak suya ihtiyacımız olduğuna inanır olduk.

Evet, suyun sağlık açısından önemi tartışılmaz. Ama vücudumuzun su ihtiyacını meyve suyu, çay, meyve ve sebze tüketerek de sağlayabiliriz.

Bir tür diüretik (idrar sökücü) olarak meşhur olan kahveyle bile susuzluğumuzu giderebiliriz. Kafein bir miktar su kaybına neden olsa da sonuçta kaybedilenden daha fazla suyu metabolizmamıza katmış oluruz.

SU ZEHİRLENMESİ

Dr. Rachel Vreeman
    İndiana Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Merkezi üyesi olan Doktor Rachel Vreeman, yaygın inancın tersine idrar renginin dehidratasyonun (su kaybı) önemli bir işareti olmadığını vurgulayarak şöyle diyor:

“Eğer susamışsanız, su içmelisiniz. Fakat bu konuda aşırıya kaçmamalısınız. Fazla su tüketimi, sodyum seviyesinin düşmesi olarak bilinen hiponatremiye yol açarak elektrolit dengesizliğine neden olabilir. Elektrolit imbalansı ise önemli sağlık sorunlarına sebep olur.”

amexes, castorpollux ve Air SeDaT bunu beğendi.
  4. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    sporcularda ; Prof.Dr Gülgün Ersoy'un kitabında her 1000 k.kalori için 1lt su içilmeli ifadesi yer alıyor...bu sıvı dengesinin korunması için öneriliyor..
    ör : 3000k.kalori bir diyette günde 3lt su sıvı dengesini koruyacaktır..

antreman günlerinde ise antreman sırasında 1,5-2 lt sıvı kaybetmeden susamanın tetiklenmeyeceği ve sıvı dengesini korumak için susamanın beklenmemesi, antremandan önceki kiloyu koruyacak şekilde su içilmesinin faydalı olacağı söyleniyor..

5. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Bence bu su ihtiyaci olayi biraz abartiliyor. Hatta bir kac ay once bir haber dinlemistim, fazla su icmenin klinik deneylerde kanitlanmis bir faydasi olmadigina dair. Bu konuda ufak bir arama yaptim ortaya boyle bir sey atmadan once. Asagida linkini verdigim haberde bu konuda yapilmis klinik deneyin referansi var. Firsatim olursa okuyup paylasmayi dusunuyorum.

http://www.dailymail.co.uk/pages/live/articles/news/news.html?in_article_id=554629&in_page_id=1770

Bu da bir baskasi

http://www.msnbc.msn.com/id/23921635/

Sporcular icin ihtiyacin daha fazla oldugu asikar ama benim anladigim kadari ile idda edilen olcu idrarin belli koyulugun altina dusurmemek ve susadigimiz zaman su icmek. Baska bir deyisle gereksiz yere kendimizi su icecegim diye zorlamamak, vucud ne kadar istek duyarsa, bu arzuyu o seviyede tatmin etmek.

6. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    aneximandros susamak insanın önemli bir seviyede su kaybetmiş olduğunu gösteren bir belirti..

alınması gereken su güne parça parça yayılırsa zarar değil fayda verir..

susayınca su içmek kansız kalan birinin demir hapı almasına benziyor..kansızlığı baştan önlemek varken buna gerek kalmazdı..

abartılmaya gelince;
    fazla protein alımı konusunda yada bazı konularda marjinal demeçler olabilir ki bunlarda pazarlama kaygısı var denebilir..
    fakat su herkesle ilgili ve bu konuda bir pazarlama politikası yürütülebileceğini sanmıyorum..

bence dediğim gibi alınması gereken asgari su güne parçalar halinde yayılırsa iyi olacaktır..

castorpollux bunu beğendi.
  7. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    bu arada yukardaki makalelerden birini okudum..bu konuda araştırma yapman çok güzel..
    fakat ikincisinde bazı şehir efsanelerinden bahsetmiş ama aksi hala ispatlanmıştır diyememiş..bu konuda emin değil..
    bence yinede 6-8 lt.gibi abartmadan 3lt.ye kadar içmekte fayda var...helede bol protein alıyorsanız hiç şansa ve tam ispatlanamamış bilgiye bırakmayın..

castorpollux bunu beğendi.
  8. Ferhat AYDIN

Ferhat AYDIN Yeni Üye

Beğenileri:
    111
    Ödül Puanları:
    0
    Sabah uyanır uyanmaz bi şişe (0,5 Litrelik) içiyorum. Gün içerisinde de yaklaşık 4 şişe daha bitiriyorum. Yani ortalama günde 2 litre içmiş oluyorum. Su, gerçekten çok önemli... : )

9. Air SeDaT

Air SeDaT Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    Bu seviyeyi artık en asagıda tutmaya çalişiyorum ama sadece idman esnasındda 1.5 şaşal bitiyo ve idmandan önce yarım litreden fazla tüketiyorum bu sadece idmana dair 2 litre su tükettigimi gösteriyor gün içinde 6 8 bardak (300 350 mglık) su tüketiyorum ve yemeklerlede eklenince yine bi 6 8 bardak su tüketimi oluyo benim için... bu da günde 6-8litre suya denk geliyo, vucudum bunu istiyo ve onu doyurmaya çalişiyorum, zaten keyif için su içmek gibi bişi tatmin edici bi şey sayılamaz heralde
    düşünün bi damacana 3 günde bitebiliyor.. ki bu durum benimde canımı sıkıyo ve ayrıca suya para vermekde öle:D

10. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    su içerken herzaman yaptığım bir şeyi söyleyim..sürahin yanına gittiğimde hiç bir zaman bir bardak içip ayrılmam..ilk bardakta susuzluğumu gidersemde ikinci bardağı da vg.adına içiyorum..bu bende alışkanlık oldu ve herseferinde yaklaşık 500ml su içmiş oluyorum..

11. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Ben de mutfağa her gittiğimde (ki mutfağa oldukça sık giderim=) mutlaka birkaç koca yudum süt içerim dolaptan.
    Bunun dışında gün içerisinde her susadığımda su yerine yağsız sütü tercih ederim.
    Alışkanlık olmuş durumda.

12. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    evet bu konuyu geçen sene konu dışı olarak işlemiştik ve gerçekten su içmenin ne denli yararlı ve zaralı ( kimsine yöre yarar ) olduğunu tartışma ortamında gün ışığına kovuşturduk.

tek tek sayayım hatırladıklarımı.
    öncelikle vucudumuzun belirli bir su deposu yok bu sebeble su almak zorundayız. vucud susadığını omurilik soğanı ve beyin yardımı ile istediği faydayı sinirler vasıtasıyla insana bir post it gibi hatırlatmakta.hatta aşırı susuzlukta halisülasyonlar görmekte ve kendini kaybeymektedir bu nedenle vucudun en çok su isteyen organı beyindir. ve % 90 ı sudan oluşmaktadır. bir nevi uyuşturucu gibi. aynı etkilere sahiptir.

bağırsak sisteminde yemeklerden önce içilen su bağırsaklardaki kalıntıları temizlemekte ve sindirim için nemli kalmasına ve böbreklerin temizlenmesi için mutlak surette gereksinimi vardır.

gel gelelim en öneeemli nedenine ENZİMler doğada enzimlerin çalışması için şuya ve belli derecede sıcaklığa ihtiyaç vardır. örnek ( bitki embriyosu ) emzimlerin görevlerini yazmayı gerek duymuyorum hayati önemi olduğunu biliyotsunuz.

en büyük zararı melatonin hormonunu uyarark çok uyutur. ve metabolizmayı hızlandırarak çok yemeyi sağlar .( zararı ) ama dikkat edilmesi gereken bir konu ise istemediğiniz hallde çok su içmeniz sizin potansiyel bir şeker hastası olduğıunuz gösterir. buda kandaki glikoz seviyenizin yüksek olduğunun kanıtıdır. o halde derste demişltik. su kandaki glikoz seviyesini düşürdüğünü görmüş bulunmaktayız. bu neden lede iştahı arttırdığınıda bilmekteyiz. glikoz seviyesini düşürdüğü için.

şahsen siz su içiyormusunz diye sorarsanız 2 bardak sabahları su içerim kahvaltı için vucudu hazırlar günün ilerleyen saatlaeri sadece maden suyu kullanırım.

mesaj uzunmu oldu devam edeyimmi.?

gencebayorhan ve SRTN bunu beğendi.
  13. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Mesajınızın uzun veya kısa olması önemli değil.
    "Dolu" ve yapıcı olması önemli.
    Tabiki devam edebilirsiniz...

14. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    devamı

su tüketimimizi arttırdığımızda vucudun vucuttan böbrekler ve ter ile tuz ve elektrolit kaybı oluşacağından vucut açlık indexi artacak ve bitkinlik hat safhaya ulaşacaktır.

sizinde bildiğiniz gibi insan vucdunun %60-70 i sudur. bu sular muhtelif olarak diş etlerinde , kemiklerde kaslarda bulunmaktadır. suyun vucuttan atılması idrar yoluyla geröekleşmektedir. özellikle bizim gibi sporcula protein ağırlıklı besinler tükettiğimiz için sindiriminde yüksek miktarda üre çıkacağından ( ürenin ne olduğunu bilmeyenler sorsun lütfen ) böbrekler idrar için vucuttan daha fazla miktarda su taleb edeceklerdir. her idrarın bir ph değeri vardır ve bulanıklık dercesi bu sahısın su alımını önemli ölçüde göstermektedir.

aa en büyük etkenlerinden biri ise akciğerler hergün 0,40-,0,50 mil su çiğerlerimiz tarafından dışarı verilir. yani soluduğumuz havayı nemlendiri. ( gözlem için nefesinizi yavaş olarak ağzınızdan veriniz. yada poşete soluyunuz.)

sağlıklı bir insan için 1,50 - 2 litre su kanısına varmıştık. tabi sporcu olarak daha fazlası gerekebilir bu konuyu tartışmamıştık.

konuştuğumuz diğer konular ise suların tüketimi haklkında olmuştur. suyun ayakta içilmesi birçok hastalığa davetiye çıkarmakta özellikle mide kapakçığının tahribine bağlı olarak reflüye midenin tahribine ve buna bağlı olarak yemeklerden sonra içilen suyun safra kesesi taşı oluşumuna neden olduğunu konuştuk. çünkü yemeklerden sonra özellikle protein yüklü yemeklerden sonra mide asidi indexi hat safhaya ulaşmış ve üzerine içilen su asidk ortamı nötrlediğinden safrayı zorlar ve taş oluşumuna davetiye çıkarmaktadır.

unutmamız gerekn bir diğer konu ise vucudun proteinlerin %60 ını kaybeyse bile hayata devam edebilmekte fakat suyun %15-20 sini kaybetmesi ölümle sonuçlanır.

gencebayorhan bunu beğendi.
  15. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    gelelim vucudun su ortamına yanlışhatırlamıyorsam vucudun su düzeninde bir öncelik sıralaması vardı.

ilk öncelik sucudun beyin ve kanda idi daha sonra ise 4/3 oranında hücreler de bulunuyordu spor ve egzersiz anında kas hücrelerinde bununan su ter vasıtası ile vucttan atılır bunun nedeni ise çalışan kaslardaki mekanik enerjinin vucut ısını artırması ve bu artma vucudun enzimlerinin çalışmasını engeleyerek ölüme sebebiyet vermemesi için bir nevi vucudun bu ısıyı düşürmek için kullandığı doğal bir soğutma sistemiydi. ( ulan ne hazıfa var bende hala unutmamışın ) bu sebeble hemen susamaya başlarız burda ki en önemli hipotezimiz. büyük yazmak zorundayım özür. VUCUT ALARM VERDİĞİ ZAMAN BİZLERDE SUSAMA BAŞLAR. çoğu çevrelerde aydınlarda bile bu inanç fazla benimsenmez fakat işte sizlere tez. alarmdan ziyade sarı alarm gibi algılanmalı. yani o an içilmeli. insanlarla hayvanları ayıran en önemli fark insanların vucdunu su ile sogutmaları hayvanların ise kılcal damarlar sayesinde vucudunu soğutması neyse konumuz bu değil.

sıkı durun en büyük hatamız vucudumuzdaki ağır toksinler fazla suyla attığımızı zannederiz fakat tam tersi asıl aç ve susuz kaldığımızda kandaki yoğunlaşma artacağından idrar ve ter yoluyla ağır metyaller vucuttan dehidrasyona uğrayarak az yoğun ortamdan çok yoğun ortama geçiş sağlanacaktır.

gencebayorhan, Morphling, diez ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  16. yiğitcanharmancı

yiğitcanharmancı Yeni Üye

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    Günlük Su İçme Programı

-Her sabah uyandığında yapacağın ilk şey vitamin ve mineral dolu bir bardak su iç.

-Okula veya işe giderken bir bardak su iç.

-Öğlen yemeği ile birlikte hazırladığın protein içeceği ile birlikte bir bardak su iç
    .
    -İkindi vakti bir bardak su iç.

-Antremana başlamadan önce 1-2 bardak su iç veya içecek iç.

-Antreman arasında içe bildiğin kadar su iç bünyeyi zorlamadan.

-Antremandan sonra creatin ve gultamin ile hazırlamış olduğun içeceği iç.

-Akşam yemeğinden 20 dk sonra bir bardak su iç.

Kaynak: Zülküf TURAN
    "Karın Kası" adlı kitabı
    sayfa 156

Morphling ve fatihiskender bunu beğendi.
  17. doggetman

doggetman Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    su içmek gerçekten faydalı fakat ben suyu fazla içeiyorum kendimi zorlayarak içmeye gayret ediyorum.
    Avrupada mineral tüketimi çok daha fazla.
    Neden ülkemizde mineral içilmiyor su yerine .

18. sfitness

sfitness Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    bol bol içiyorum,arada kendimi zorladıgım bile oluyor

19. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    diez ve saydam bunu beğendi.
  20. mantr

mantr Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    sadece bu paragrafı okudum;
    suyun ayakta içilmesi mide kapakçığı (hangisi?) tahribine niye yol açsın, hangi mekanizmayla yol açıyor?
    aksine mide asidini daha az artırdığı için gastroösefageal reflüde daha cok proteinli gıdalar önerilir. mide ph sının safra ile direk ne alakası var. taş oluşumunda önemli okadar sebep varken yemek sonrası su içmenin lafı bile edilmez.
    susama hissin varsa su içersin, diyelimki yemekte tuz fazla almışım susama hissim oluştu su içmeyecekmiyim.
    susama hissin varsa içersin.
    suyun zararımı olurmu hiç.
    sürekli damacana su tüketmek Mg eksikliği yapabilir.

Morphling bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş