squat yapmanin pismanligi yardimci olur musunuz.(Yeniyim)

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve DiSSe tarafından 6 Mart 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. murat19899

murat19899 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    8
    ben evde temel hareketleri yapamadığım için spor salonuna yazılmış biriyim temel hareketler en faydalı hareketlerdir her zamanda yapıyorum.benim burada karşı çıktığım konu forumda ismini ezberlediğim 4 5 kişi var ve bunlar daima sadece temel hareket yapılmalıdır izole hareketler gereksizdir diyor daha öncede okudum ve bir karşı yorum çıkıncada hemen hepsi orada bitiyor bunlardan başka böyle düşünende yok o sebeple kandırılmanıza izin vermeyin.bizim salonda 280 kg deadlift yapan arkadaş var adam ne zaman baksam izole çalışıyor.Elit sporculara bakıyorum hepsi çoğu zaman izole çalışıyor.Bu foruma bakıyorum temel hareketler harici gereksizdir.Bu kişilerden ricam forumu yanlış bilgilerle işgal etmeyin

2. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    Kesinlikle profesyonel seviyedeki kisiler, veya oraya dogru oynayan kisiler hangi spor olursa olsun vucuduna iyilik yapmiyor. Ama hepsi icin fitik veya felc oluyorlar demek manasiz. Ve su konuda da katiliyorum bazi kisiler icin 3 hareket fetis olmus durumda. Ama kendim icin konusursam onlari yapmak haz verdigi icin yapiyorum bir sure sonra tabiki destekleyici izoleler sart olabiliyor

murat19899 bunu beğendi.
  3. Gorillaxxx

Gorillaxxx Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    73
    yürüyüş bile insan anatomisi için uygun değil normalde yürümek değilde kedi köpek gibi 4 ayak üzerinde gitmek anatomimiz için daha uygun

4. semih1

semih1 Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    topuklar uzerinde kedi gibi yurumekten mi bahsediyosunuz, yoksa dizler uzerinde mi?

5. Gorillaxxx

Gorillaxxx Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    73
    topuklar üzerinde yürümekten bahsediyorum tabiki milyonlarca yıldır şuanki yürüdüğümüz gibi yürüyoruz vücudumuz bu şekilde yürümeye adapte oldu artık ancak anatomimiz için topuklar üzerinde kedi gibi yürümek daha uygun tabi şuan ki insanlar için bunu yapmak imkansız

6. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    böyle bir hesaplama yapmak ne mantıki ne de bilimsel olarak mümkün değil.ağırlık aynı ağırlık sonuçta,sadece eğer farklı kas gruplarına göre bölümleyeceksek yapılan işi bunları range of motion yani ağırlığın hareket ettirildiği mesafeye göre,leverage yani ağırlıkla kişinin kas gruplarının/iskeletinin arasındaki mekanik ilişkiye göre vs. etkenleri düşünerek KISMEN yapabiliriz.yoksa yerden çekilen deadliftin 200kg'ının tamamını bacaklar(aşama aşama ya da pozisyon pozisyon quad/hamstring oranları değişebilir fakat ikisi de iş görüyor) kaldırıyor,200 kgının tamamını bel ve kalçalar kilitliyor,200kgının tamamını trapezler tutuyor,200kgnın tamamını açıya göre kanatlar sabitliyor vs daha ekleme yapabiliriz.ve evet gördüğünüz gibi biceps/triceps ile ilgili hiçbir şey yazmadım çünkü deadlifti konuştuğumuza göre konumuzla alakalı değiller.

neyde dünya çapına gelmiş kişiler?konumuz vücut geliştirme mi?halter mi?powerlifting mi?crossfit mi?bilek güreşi mi?dünya çapında ciddi seviyelere gelinebilecek ve forumda aktif konuşulabilecek sporlar bunlar.ve hepsinin konuya yaklaşımları farklı,bu şekilde söyleyebilirim.ayrıca şunu da söylemeliyim ki elit sporcuyla diğer insanların bir çok konuya yaklaşımı farklıdır,farklı olmalıdır.onlarla karşılaştırma yapmak gereksiz.

öncelikle hareketlerin hiçbirinin sağlığa faydası olmadığı hatta zararlı olduğu tezini çürütebilecek,kaslara gerilim uygulanarak düzenli spor yapmanın sağlığa faydalı olduğunu belirten bir çok çalışmayı buraya koyabilirim.ayrıca gene elit sporculardan ya da bilinçsiz sporculardan yola çıkarak fıtık felç vs vs örnekleri vermişsiniz.güçlü bir posterior kas grubunun bunları önlemek açısından en etkili savunma mekanizması olduğunu belirtmekte fayda var.plato kısmı da konumuzla alakasız,programlama ile alakalı bir şey bu.izole başlığında aslında bahsettiğiniz weak link training fakat bunlara da izole deyip geçemeyiz.arkasında çok daha bilgi ve hedef olan bir konudur bu.burada 2 satırla açıklamak daha da kötüsü bunları izole hareketlere dahil edip örnek göstermek doğru değil.

çok düzenli takip etmesem de ağırsağlam benim gözümde ülkemizde spor camiasına bilimsel bakış açısına dayalı içeriğiyle en çok katkı sağlayan kanaldır.ayrıca evet,güç açısından bakılırsa bir çok sporcu hiçbir "kol izole hareketi" yapmadan iyi bir powerlifter olabilir,saçma değildir,gayet efektif ve çok kullanılan,tecrübe ve spor bilimine dayandırılan bir yöntemdir.

bu 3 sporcuyu da düzenli takip eden birisi olarak yazacağım aşağıdaki görüşlerimi.
    eric bugenhagen bir powerlifter değil,evet birkaç kere yarışmışlığı vardır fakat powerlifter değil,bakış açısı olarak da genel powerlifter bakış açısında çok uzak bir kişi,yanlış örnek.
    grizzly tamamen farklı dünyalarda bir kişi,seveni de çoktur sevmeyeni de.powerlifting bakış açısından çok uzak bir kişi ve konumuzla hiç mi hiç alakası yok,yanlış örnek.
    sarychev elit seviye bir powerlifter.bu sporcuların görüşlerini takip etmek faydalıdır,ama çalışma şekillerini kopyalamak değildir.dediklerini süzgeçten geçirip yapın,yaptıklarını ise genel olarak yapmayın.yanlış örnek.

hah esas konuşulması gereken konuya geldik şimdi.yukarıdaki mesajlarımda konuya gereksiz çıkışlarınıza karşı cevaplar yazdım,yanlış gördüğüm yerleri düzelttim.sizin yaptığınızın benzerini yapıp mesajlarınızı cımbızladım ve somut olarak çürütebileceğim şeyleri çürüttüm.FAKAT bu demek değildir ki her konuda yanlışsınız.işte birbirimize bunu yapmamamız gerekiyor,yukarıdaki yazmak zorunda kaldığımı hissettiğim mesajlarla bunu anlatmak istiyorum.gelelim daha önemli olan bilgi alışverişi kısmına.

izole hareketler efor/getiri açısından compound hareketlerle bir tutulamaz.compound hareketleri compound hareketler yapan faydalardan yoksundur.fakat böyle olması izole hareketler her koşulda gereksizdir yapmayın görüşünü doğru kılmıyor,alakası bile yok hatta.terimsel olarak isimleri değişse de az eklem kullanılarak yapılan hareketlerin bir çok sporda hem alt seviye hem de üst seviye sporcularda aktif olarak kullanılan yöntemler arasında olduğunu görürüz.ama gene de şunu söylüyorum,izole hareketler supplemental yani destekleyen bir yapıya sahiptir,en iyi ihtimalle.hadi bu forumun adı vücut geliştirme,size tamamen izoleden oluşan,izole denince akla gelen set/rep düzenine sahip fullbody bir program yazayım,fullbody olmasına rağmen %100 getiriyi alabileceğinizi kendinizden emin bir şekilde söyleyebilir misiniz?bu programı kendiniz kullanır mısınız?

quad extensions 3x20
    quad curls 3x20
    glute kickbacks 2x20
    one arm pec flies 4x15
    db lateral raises 3x15
    one arm db row 3x12
    lat pulldowns 3x15
    biceps curl 4x15
    triceps extensions 4x15

bu tabiki uç bir program ama burda ve tüm mesajlarımda esas demek istediğim izole hareketleri gömen kişileri yerme edası güderken,sizin de compound hareketleri gereksiz bir biçimde gömüp izoleleri çok yükseltmeniz.bu insanlarda kızdığınız şeyi aslında kendiniz de yapmış oluyorsunuz.neden bunlardan kurtulup mesajlarımızı belli temellere dayandırıp kaliteli bilgi alışverişi yapmıyoruz?

Son düzenleme: 13 Mart 2018
    NeverEnough, Pink Zeppelin, oviedo ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  7. Militan_Mavisi

Militan_Mavisi Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    53
    Elbette amaca gore calismak.lazim.Futbolcuysan, kisa mesafe kosucusuysan, yuzucu isen,boksorsen vs...durumlarinda elbette guc ve kuvvet icin full body calisilmali...Izole egzersiz calismak aptallik olur.
    Ama belirgin kol ve gogus kaslari gibi durumlarda izole egzersizler daha etkili olur.
    Ben full body sonunda izole olarak biceps, triceps, gogus falan da calisiyorum.
    Ikisinden birini tercih etmek zorunda degiliz.:)

zeo64 bunu beğendi.
  8. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Yalnız iletilerde bir şey dikkatimi çekti. Hiç kimse izole hareketler gereksizdir dememiş . Squat/bileşik hareket savunanlar genel olarak amaca uygun hareket seçilmeli ve yapılmalı konusunu vurgulamış. Neyse ki Zeo hocam mevzuyu anlatılabilecek en iyi şekilde anlattı gerisi bizi aşar.

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

zeo64 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş