Spor salonunda bana yazılan program içime sinmiyor

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Tezcan tarafından 26 Aralık 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Tezcan

Tezcan Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa
    Arkadaşlar merhaba 1.5 senedir vücut geliştirme ile uğraşıyorum. Boyum 1.82 kilom 80 kg. Sadece eylül ayında hastalık sebebiyle 1 ay ara verdikten sonra hiç vakit kaybetmeden tekrar başladım. Fakat vücudum büyük ihtimal hastalıktan yeni kurtulup daha kendini toparlayamadığından ve 1 ay gibi bir sürede paslanmaya başladığından ekim ayında başladığım ilk gün tansiyonum düştü ve spor salonundaki çalışanlar da büyük ihtimal bu durum yüzünden bana ağır program yazmamaya başladı. Normalde geçen sene nisan ayından beri 2 bölge ve kısa kas bölgelerinde 4, büyük kas bölgelerinde 5 hareket 4 set uygulaması yapıyordum. Bana yazılan program böyleydi ve oldukça gelişim gösterdi vücudum bu süre zarfında. Fakat bu ilk gün neticesi sonucunda 1 ay bana her bölge çalıştırıldı. Sonra 3 bölge yapıldı ve şimdi tekrar 2 bölgeye düşürüldü. Fakat bana yazılan programda göğüs-ön kol toplam 7, omuz-arka kol toplam 6 , sırt-bacak toplam 6 hareket yazıldı. Bacakta sadece 2 hareket koymuşlar ve az değil mi diye sorduğumda normal olduğunu söylüyorlar. Beni bu program tatmin etmiyor. Kaslarımın çalıştığını hissetmiyorum. Fakat inatla beni adam akıllı bir programa geçirmiyorlar. Bu nedenle spor yaparken zevk alamıyorum. Yeni başlayan elemanlarla aynı programa girmek biraz sinirlerimi bozuyor. Şu ana kadar ne protein tozu ne kreatin ne de başka bir ek gıda kullandım. Sadece sağlıklı beslendim.Size sormak istiyorum bu program uygun mudur? Yoksa egomu mu tatmin etmek istiyorum.

2. plajyolu.41

plajyolu.41 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    Programı yazarsan yardımcı olurum.

3. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    öncelikle tüm vücut çalışması sadece yeni başlayanlar için değildir,ayrıca programınız yeterli bile olsa içinize sinmiyorsa sinecek şekilde değiştirin,yada eski programlarınıza dönün hocam,gelişim sizi memnun etmişse/ediyorsa o program sizde işe yarıyor demektir.buraya da yazarsanız elimizden geldiğince yardım etmeye calısırız.

4. Tezcan

Tezcan Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa
    Tüm vücut çalışmasının sadece yeni başlayanlar için olmadığını biliyorum. Vücudu alıştırmak için güzel bir program. Programım;
    göğüs-ön kol= bench press (4X10) , dumbell incline press(3x10), dumbell fly(3x10), dumbell decline press(3x10), barbell curl (3x10), hummer curl (3x10) , low pulley curl (3x10) en son dips
    omuz-arka kol=seated dumbell press (3x10), lateral raise (3x10), dumbell front raise (3x10), triceps extension (3x10), triceps pushdown(3x10), one arm triceps extension (3x10)
    sırt-bacak= barfiks (3x10), back lat pulldown (3x10), lat pulldown (3x10), one arm dumbell rows (3x10), leg extension, seated calf raises

Programım bu şu an. Sizce nasıl? Gelişim gösterebileceğim bir program mı? Sanki hafif bir program. Normalde antrenman esnasında çok iyi terlerdim. Fakat bu çalışmada sadece alnım terliyor o kadar. Tavsiyelerinize ihtiyacım var.

5. plajyolu.41

plajyolu.41 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    Bu program tek parça mı ? ve bu program nasıl olurda yeni başlayanlara verilir?

6. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    tabiki neden gelişim olmasın,hatta bence haftada 2 döngü uyguluyorsan fazla bile olabilir,göğüste 3 pressin zaten en az 1 tanesinden aldıgın verim çok düşük oluyordur kaldırılabilir bile,bacaga da biraz daha yüklenilmesi lazım bence,hatta ben her zaman omuz-bacak şeklinde yapıyordum programlarımı.ayrıca fullbody çalıştığımdan beri 1 hareketin bile kasa verebileceği etkinin sınırlarını gördükten sonra,bu kadar hareket girmek mantıklı bile gelmiyor bana,çünkü her kas grubu 1er compound hareketle bile aşırı yorulabiliyor.2-3 compound hareketi kendi adıma gereksiz buluyorum.

7. plajyolu.41

plajyolu.41 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    Yeni Başlayanlar için Program örneği
    Bench Press 10-8-6
    Lat Enseye Çekiş 10-8-6
    Omuz Press Makina 8-8-6
    Barbel Curl 10-8-6
    Ön Kol 12-10-10
    Yükselme 12-12-10
    Hack Squat 12-12-10
    Leg Curl 10-8-6

Bu şekilde bir program 1 ay uygulanmalı.Her şeyin sırası vardır.Bu spor sabır ister emek ister.Herkesde bodyci olamaz

8. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    Bacak ve sırt dışında gayet iyi. Göğüste decline fazla. Onun yerine bir izole daha koyabilirsin. Bacakta tansiyon düşmezse eğer squat ekle. Sirtta lat pulldown yerine seated cable row öneririm

9. Tezcan

Tezcan Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa
    tek parça değil başta belirttiğim gibi 2 bölge için. Yeni başlayanlar için değil zaten program. Zaten büyük ihtimal "yeni başlayanlar ile aynı hareketlere girmek sinirlerimi bozuyor" lafıma ithafen böyle dediniz. Kurduğum bu cümle tüm bölge ve 3 bölge çalışma programı içindi.
    --- Mesaj birleştirildi, 27 Aralık 2014 ---
    Göğüste decline yerine ne koyabilirim mesela? Seated cable row konusunda ben de hem fikirim fakat 3 bölge ve tüm bölge çalışmalarında bu hareket vardı. Büyük ihtimal değişiklik yaratmak için lat pulldown konuldu.
    --- Mesaj birleştirildi, 27 Aralık 2014 ---
    Uyguladığım program ilk başladığımda böyleydi zaten. Yani acele ettiğimi düşünmüyorum bu konuda sırasına da uydum eminim. Amacım zaten çevreye hava atmak değil. Spor yapmak için, sağlık için yapıyorum bu sporu.Dinlenme zamanlarında da hava koşulları el verdiğince aktif dinlenme yapıyorum. Ruhumu rahatlattığını söyleyebilirim. Gereksiz çalışmalardan ve ağırlıklardan kaçınmışımdır hep. Kaş yapayım derken göz çıkarmak istemem. Herkesten vücut geliştirici olmaz kısmına katıldığımı söyleyemem. Genetik faktörler el verdiği kadar ve iyi beslenip sağlıklı yaşadıktan sonra neden olamayasın ki. Vücut geliştiriciden kastın -affınıza sığınarak- hayvansı bir vücuda sahip olmaksa ona bir şey diyemem. Yoksa sıkı ve disiplinli bir antrenmanla olabilirsin kanaatimce. Tabi profosyonel değilim bu alanda ama bir hekim adayı olarak bunu söyleyebilirim.

Son düzenleme: 27 Aralık 2014
  10. plajyolu.41

plajyolu.41 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    ''Herkesten vücut geliştirici olmaz kısmına katıldığımı söyleyemem. Genetik faktörler el verdiği kadar ve iyi beslenip sağlıklı yaşadıktan sonra neden olamayasın ki''

Herkes bu sporu yapabilir ama herkes sabırlı ve azimli olamaz.

11. Tezcan

Tezcan Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa
    Psikolojik açıdan dersen bak o olur işte :D

plajyolu.41 bunu beğendi.