Sağlıklı Yumurta Hazırlamak

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve xxalta tarafından 31 Mart 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 63 üye.
  1. ahli

ahli Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Vucut geliştiren biri bir günde en az kaç tane yumurta tüketmesi gerekir?

2. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    307KD ve saydam bunu beğendi.
  3. xilver

xilver Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Günde 2 tam 3 yumurta akı yiyoruz mesela. Arta kalan yumurta sarıları değerlendirilemez mi ? Çöpe gitmeye mahkumlar mı ?

307KD bunu beğendi.
  4. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Evde Pasta, börek yapacak birisi; ya da yapmak isteyen bir komşu yoksa malesef onları değerlendirme şansın yok. Benim de çöpe atarken içim sızlıyor; ama sadece body için değil, sağlık için de o kadar kolestorol çok zararlı oluyor. Sarısını çok yediğim zaman bence bazen çarpıntı oluyor, huzursuz oluyorum. O yüzden sarısı sevmeme rağmen 1 ya da 2 den fazla yemiyorum; hatta 2 bile bazen çarpıntı yapabiliyor :)

5. cusco*

cusco* Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Her gün düzenli 3 tane sarı yiyorum ama ne kolestrolde ne de herhangi bir sağlık problemiyle karşılaşmadım.Bence yumurtanın sarısından bu kadar korkmayınız..

6. leone1907

leone1907 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasından 4-5 kat daha fazla mineral içeryormuş

bu durumda günde 1tane bıldrıcn yumurtası yemek yeterli olmaz mı?

7. Strong834

Strong834 Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Yumurta tüketmekteki ana amaç kaliteli protein ve vitamin almaktır mineral oranı açıkçası önemsenmez ayrıca bıldırcın yumurdası çook küçük oldugunda proteini çok az içerir yani tavuğa devam bence:badgrin:

8. othello

othello Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    çiğ yumurta

Her sabah 3 yumurta akını süt ve yarım muz ile blender da hazırlayıp light kahvaltılık gevreğe karıştırıyor ve bu şekilde tüketiyorum.kafama takılan şu bu çiğ tüketme olayının kuş gribi yada diğer hastalık riskleri dışında başka bir zararı var mı ?

9. slymnasye

slymnasye Üye

Beğenileri:
    387
    Ödül Puanları:
    73
    d_19 ve bonatschi bunu beğendi.
  10. Head

Head Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Edirne
    arkadaşlar ben spora gitmeden önce ve sonra her zaman 1 yumurta + 1 muz + 1 bardak süt + 1 yemek kaşığı çekilmiş fındık-ceviz-badem karışımı + 1 tatlı kaşıgı bal + 1 kayısı kurusu.... bunları mixerde karıştırarak içiyorum...2 haftadır da uyguluyorum bunu...pek bir sorun oluşturdugunu da sanmıyorum.tavsiye ederim...üstelik arasıra kahvaltıda 5 yumurta haşlayıp hepsini yiyorum.bu zamana kadar birşey de olmadı

11. glorious1907

glorious1907 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    dış ticaret
    Yer:
    İstanbul Kadıköy
    ben 200 gr tavuk göğsünü kuşbaşı şeklinde tavada klasik yöntemle yani tereyağla kısık ateşte pişiriyorum .. yumurtaları da tavuklar pişmeye yakınken atıyorum bi nevi sucuklu yumurta yerine tavuklu yumurta oluyor tadı da gayet etkili bana göre :) .. 3 yumurta + 200 gr tavuk etinden ne kadar protein almış olurum ? pişirme yöntemim yada yemek yapış şeklim yanlış mı ?

12. Strong834

Strong834 Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    glorios 100 gr tavuk göğsü 30 gr civarı protein içerir 200 gr tavuk 60 gr ptotein ve 3 yumurta 18 gr protein içerir ama sadece tavuk yeterlı olur hem o kadar proteini hazmedemezsin bir kısmı boşa gider yumurtaları başka bir öğüne sakla hem iğrenç olmaz hemde ziyan olmaz::badgrin:

13. glorious1907

glorious1907 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    dış ticaret
    Yer:
    İstanbul Kadıköy
    tadı gayet etkili bana göre :) tavsiye ederim dumbelllls çeşitli baharatlarla dah da güzel hale getirilebiliyor

14. caglar keyf

caglar keyf Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    100 gr tavuk göğsünde 30 gr protein yktur biraz daha araştıralım lütfen :) bu arada bende zamandan dolayı 6 tane yumurta beyazı 2 de sarısını blendırda nesquik ile karıştırıp içiyorum benim mrk ettiğim çiğ ile pişmiş arasında protein açısından bi fark olup olmadığıydı yazıda yok demiş sizlerde bu görüşü doğruluyomusunuz ?

15. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Çiğ yumurtada solmonella virüsü kapma riski vardır.
    Solmonella diye aratabilirsiniz.

16. TheExtremist

TheExtremist Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Istanbul / Bostancı
    Yumurtayla ilgili değişik deneyimlerim oldu benim de fırsatım varken uzun uzun yazmak isterim ;

Yumurta-Muz-Süt-Cicibebe ;

Bu karışımı yaparken yurtta kalıyordum ve zorunluluktan yapıyordum.1LT süt,8 yumurta,1 muz 4-5 tane de bisküvi atıp blender'dan geçiriyordum ve bunu 3 öğüne bölüp içiyordum.Bir sabah kalkınca,ikincisi ikindi vakti öğle yemeği sonrası ,en sonuncusu da idmandan sonra.Etkilerini gördüm mü evet gördüm.Düz duvara tırmanacak kadar bir enerji vardı içimde sürekli,çok daha rahat idman çıkarmaya başladım ve kilo artışı oldu.Tek yan etkisi aşırı şekilde gaz yapıyordu,ben şikayetçi olmadım ama etrafımdakiler şikayetçiydi :D

Sebzeli Omlet ;

Tek başına omlet bana yavan geldiğinden,kabak ve patlıcan ile denediğimde süper bir sonuç aldım.Gerçi sebzeyle aranız iyi olmalı.Ben doğma büyüme aydın'lı olduğumdan her türlü otun üzerinde yumurta kırıp yiyorum beğenerek.Siz de omletlerinize sebze ekleyerek değişik bir açılım yapabilirsiniz.

Haşlanmış Mercimek ve Omlet ;

Biryerlerde haşlanmış mercimeğin "fakir kıyması" olarak geçtiğini gördüm ve protin değerlerini araştırdım.Ciddi olarak mercimekte bitkisel protein bulunmakta ve tadı da güzel.Mercimekleri tavada az soğanla kavurduktan sonra üzerine birkaç yumurta kırarak şahane bir bitkisel hayvansal protein karışımlı besleyici bir yemek çıkardım kendime.

Bunlar aklıma ilk gelenler ha bu arada son zamanlarda denediğim yumurtayı pudra şekerine banarak yeni deneyişler yapabilirsiniz ben seviyorum bu şekli mesela.İğrenç diye algılamayın deneyin.Amaç çeşit yapmak aynı şeyleri sürekli yememek ve vücudu şaşırtmaktır bence.Umarım bir işe yarar yazdıklarım...

17. HarryBlade

HarryBlade Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İzmir
    Sabah 2 tane haşlanmış yumurta yiyorum .
    Antremandan sonra 2 tane
    Akşam yatmadan önce 2 tane.
    Günde 6 taneyi buluyor çok rahat .Kilo almak için uğraşıyorum birazda zararı ne olur ? Biraz sivilce yaptı görünen.bench_O

18. peace

peace Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Harry bence çok abartmışsın. günde 2 yeterli hatta yaz sıcağında fazla bile derler. 6 tanesi alerji yapar benim görüşüm

19. SSUO

SSUO Forumla Aşina

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Lick Yumurta Akı likit ürününü kullanıyorum, pastörize. Günde 500 ml tüketiyorum, o da sanırım yaklaşık olarak 47 gram yumurta proteinine eşdeğer. Mükemmel bir ürün.

20. altaylar

altaylar Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar birçok araştırma besin yoluyla alınan kolestrolün plazma kolestrolünü etkilemediğini gösterirken sarıyı neden suçluyoruz ki?
    sizin vücudunuz günde 2-2.5 gram kolestrol üretmeli, eğer siz kolestrolü besin yoluyla az alırsanız vücut daha fazla üretir
    unutmayalım ki kolestrolün asıl yükselme sebebi metabolik sendromdur.
    nasıl gutun proteinden olduğu sanılıyorsa(ki gerçekte fruktoz proteinden çok daha büyük bir etmendir) kolestrol de aynı şekildedir
    olur da burada benim dediğimni yalanlayacak birisi olursa lütfen 1993ten beri cerrah paşa Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı başkanı prof. dr. Ahmet Aydın hocamızın yazılarına baksınlar
    işin en güzel yanı bu dediğim kişi diğer birçok dr'un aksine dediği herşeyi bol bol referans ile yaptığı için onun da dediklerini yalanlayabilecek pek kimse yok

saygılar

Sayfayı Paylaş