Saç dökülmesini nedenleri ve tedavisi

Konusu 'Kişisel Bakım' forumundadır ve saydam tarafından 19 Eylül 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 66 üye.
  1. malko

malko Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Benim bir tanıdığım yurt dışından Kerastase adlı saç bakım losyonunu getirmişti, kendisi 5-6 ay kadar kullandı, saçları tekrardan çıkarmıyor fakat köklerini sağlamlaştırıp, kopmasını önlüyor.Losyonun tam ismi Kerastase Activeur 7.Araştırmanızı tavsiye ederim.

2. mondas

mondas Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    üstteki mesajımı buraya da bildireyim dedim

3. mondas

mondas Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Ben son zamanlarda saçımda oluşan zayıflığı çiğ yumurta akına bağlamış bulunmaktayım. Sebebini veriyorum;

• Biotinin gıda maddelerinden emilmesini engelleyen koşullar; çiğ yumurta akının aşırı ve yinelenen tüketimi (avidin ile oluşturulan kompleks), yetersiz emilimi olan kronik sindirim hastalıkları veya üst barsağın rezeksiyonu sonrası.

Yaptığım bu spor gereği fazlaca çiğ yumurta tüketmemden dolayı son zamanlarda farkettiğim zayıflığı buna bağladım sonunda. Biotin bildiğiniz gibi saç,tırnak ve cilt için çok önemli. Saçın güçlü ve kalın olmasını sağlar.

Alacağım önlem çiğ yumurta tüketimini bırakıp pişirerek yemeye başlamak olacak. Ve biyotin takviyesi sağlayacağım.

Saçlar dökülmeden önce bu önlemi ivedi alma yoluna gidiyorum :)

Bir çok yerde sarımsağı çiğneyerek tüketmenin de saçı ve kökleri güçlendirdiğini okudum ve bunu da uygularım. 3 ay içinde bu iki önlemle sonuç almaya başlamam lazım. Bu süre içinde olumlu yönde değişiklik görmezsem proscar 0,5mg listeme eklemeyi düşünüyorum.

4. mondas

mondas Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Biotin ile ilgili ek bilgiler:

H Vitamini de denmektedir. Aslında B grubunda olan bir vitamin olarak kabul edilir. Yumurta akında bulunan avidin isimli madde biotini etkisiz hale getirmektedir. Deneyler sırasında çiğ yumurta akı ile beslenen farelerin zayıfladığı ve derilerinin bozulduğu gözlemlenmiş ve Almanca deri anlamına gelen Haut kelimesinin baş harfi ile anılmaya başlanmıştır. Yumurta akında bulunan bu avidin maddesi yumurta çiğ iken etkili olmasına karşın pişirildiğinde etkisiz hale gelmektedir. Beslenmelerinin %30 kadarında çiğ yumurta bulunduğu takdirde insanlarda da eksikliği oluşabilir. 1942 yılında gönüllü bir gruba deneysel olarak çiğ yumurta ağırlıklı (dietin %30′u) beslenme ve biotin dışında tüm vitaminler verilmiş. Bu kişilerde yorgunluk, iştahsızlık, depresyon, nöropati, kolestrol artışı, kansızlık ve deride pullanma görülmüş. Bu durum ancak Biotin verilmesi ile iyileştirebilmiştir.

Biotinin Etkisi
    *
    Yağ metabolizmasına etkilidir. Yağ üretimi ve yağ asitlerinin yapılması için gereklidir.
    * DNA ve RNA yapımına etkilidir. Amine asitlerin proteine dönüşümüne, nükleik asitlerin bir parçası olan pyrimidin sentezine katılır.
    * Bir çok enzimin yapısına girer. Bu enzimler gıdaların vücuda yararlı hale getirilmesini sağlarlar.
    * Kan şekerini düşürür.
    * Saç dökülmesini ve beyazlamasını yavaşlatır.
    *
    Cilt sağlığı için gereklidir.

Biotin Eksikliği
    Doğada çok yaygın olarak bulunması yanında barsaklardaki bazı bakteriler tarafından da üretilebildiği düşünülmektedir. Beslenmesinde çiğ yumurta akı bulunmayanlarda ve çok antibiyotik alınmadığında görülmesi olanaklı değildir. Eksikliğinde olan belirtiler;
    * Halsizlik, çabuk yorulma, iştahsızlık, adale incelmesi ve ağrıları,
    * Depresyon tarzında ruhsal belirtiler,
    * Kuru, pullu ve değmekle acıyan bir cilt,
    * Kan kolesterol seviyesinde artma, gözlerde kızarma,
    * Kansızlık ve kalp sorunları,
    * Saçlarda beyazlama ve dökülme görülür.

Biotinin Tedavide Kullanımı
    Özellikle tek başına değil, daha ziyade diğer B vitaminleri ile birlikte kullanımı ön plandadır.
    * Dermatit, ekzema gibi cilt sorunlarında,
    * Kilo verme programlarında,
    * Saçların beyazlama ve dökülmesini önlemek amacıyla,
    * Kan şekerini ve kolesterolu düşürmek için,
    * Hatalı beslenme sorununu gidermek amacıyla kullanılır.

Arkadaşlar görüldüğü gibi biotin çok önemli bu konularda, hele çiğ yumurta tüketimi varsa daha önemli hale geliyor. 3-4 aydır çiğ yumurta tüketimini artırmıştım ve cidden son zamanlarda cilt ve saçta duyduğum rahatsızlıktan sonra şimdi anladım ki biotine bağlı bu durum. Adele kazanayım derken saça ve cilde zarar veriyormuşum demek ki.

5. 307KD

307KD Yeni Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0

arkadaşım bunu bilmiyor muydun ki? yani bozmak amaçlı demiyorum ama şunu %1OO biliyorum doktordan, çiğ yumurta fazla tüketenlerin saçı dökülür demişti! aklınızda bulunsun çiğ yumurta yemeyin! 1 taneden bir şey olmaz ama her gün de yerseniz alırsınız elinize saçları!

6. bycanertk

bycanertk Üye

Beğenileri:
    154
    Ödül Puanları:
    53
    arkadaşlar yok efendim klinik araştırlamalar gösteriyorki şöyle olmuş böyle olmuş hikayeeee...saçınızın sağlam olması orjinal defne sabunuyla mevcuttur...olmayan saçı çıkartmaz sanmam ama çok diri ve sağlam tutuyor yalnız saç biraz kuru kalıyor o kadar

307KD bunu beğendi.
  7. 307KD

307KD Yeni Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    doğru diyor arkadaş! o sabunlar doğal mı ne ya... ondan bir de, köpürtücü var ya normal şampuanlarda onlar zararlı, saçı dökmez ama inceltir! defne sabunu kullanın! klas olur ama tek dezavantajı var kuru saç bir de saçı yıkarken köpürmez sanki temizlenmiyormuş gibi his verir! :) bu kadar :)

8. ugurguven

ugurguven Üye

Beğenileri:
    162
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Üni-öğrenci
    Yer:
    İstanbul-Bahçelievler
    Arkadaşlar rogaine'nin vücuttaki testesteron oranıyla bir ilgisi varmı.Yani testesteronu düşürme gibi bir etki yapıyormu.Saygılar...

9. Pacco

Pacco Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Belki konuyla alakası uzak olucak ama ,sadece bilgilendirme amaçlı size verile cevabı düzeltmek istedim.Türkiye'de Avrupa ve Amerika daki gibi ilaç reklamı yapmak kanunen yasaktır.İlaç reklamı derken gerçek ilaçlardan bahsediyorum,yani hekimlerin reçete edebildikleri ve devletin ödeme kapsamında olanlardan kısaca Sağlık Bakanlığı onaylı olanlardan.Bu preparatlar haricindeki bütün ürünler reklam yapmakta özgürdür!(gnc ürünleri , solgar ürünleri vs.) Bu ürünler Sağlık Bakanlığı onayı değil Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Onayı ile pazara sunulur. Ayrıca Bilgilendirmeleriniz çok güzel bütün forumu okumaya çalışıyorum , Saygılar.

10. jackal53

jackal53 Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    53
    Degısık bır tıtan veya quest mı dıyelım sıze ??

11. ivrin

ivrin Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Ben de de kansızlıktan dolayı gelen bir dökülme var. Yazın her gün Bioxcin Fortenin spreyini kullanmıştım 1 ay kadar. Kullandktan sonra da saça hiç bir işlem yapmadım, fön makinasıyla dahi kurutmadım. O zaman bayağı toparlamıştı, tararken bile 1-2 tel anca düşüyordu. Ama her gün bu kadar düzenli yıkanmıyor, yıkansa da, bayanlar için, genelde fön makinesi lazım oluyor. Ama bu dökülme hormonel de olabilir, test yaptırmak lazım. O zaman doktorun tavsiye edebileceği haplar oluyor.

12. Smiley

Smiley Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    38
    Sayın arkadaşlar size bir sorum olcaktı, finasterid içerikli ilaçlar testesteronun dht'ye dönüşümünü sağlayan enzimi bloke ederek çalıştığı belirtiliyor. (tam olarak emin değilim)
    acaba bu durum vg sporunu olumsuz etkiler mi? Bu ilacı kullansam vg adına olumsuz etkilenirmiyim? Yardımlarınız için tşkler....

13. ferit

ferit Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar benimde saçlarım inceldi zayıfladı cansızlaştı,tirbulus ve zma kullandım ters tepki yaptı sanırım,bilen varmı bu durum geçermi ilacçları kestim,1ay oldu geçmedi ,şimdi elime attıgımda 3-5tane geliyor ,bilen varsa cvplarsa sevinirim.

14. heci-baba

heci-baba Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar bu forumda sonunda en iyi anladığımbir konuya denk geldim.
    tek çaresi big 3 lü denlen tedavidir.
    1.propecia
    2.minoxidil
    3.konazol şampuan
    bu kesin olan tek çözümdür. fakat propecia nın içinde finansterid bulunduğu için tavsiye etmem.tehlikeli.
    en iyi çözüm sa ekimidir
    3 milyara düzgün eken çok yer vae oralara baş vurun

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 01:11 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 01:07 ----------

arkadaşlar cilthekimi.com diye bir site var dermatolog bir doktorun sitesiordan foruma girip ayrıntılarıyla öğrenebilirsiniz.
    bence kimse hiç bir şeye para vermesinler.illa bir şey yapacağım derseniz,saç ektirin.
    gerisi ya karaciğerle erkekliğinize dokunur yada cebinize.

selim4141 bunu beğendi.
  15. Zer0

Zer0 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Ben 16 yaşındayım saçlarım dökülmeye başladı çok erken biliyorum geçen sene yanlar vardı bu senenin başında saçımı 3 e vurdugumda şok oldum yanlarım açılmaya başlamıştı,tepem zaten her zaman seyrekti yani 15 yaşında basladı benim dökülmem.20-22 yaşlarında kel kalmamak için ugrasıyorum ben de biotin,multivitamin,bioxin şampuan ve çeşitli yağlar kullanıyorum.Ben fazla etkisini hissedemiyorum ama çevremden saçların gürleşti,düzeldi gibi yorumlar alıyorum ama yine de dökülüyor.

Onurakdag44 bunu beğendi.
  16. WILDGUARD

WILDGUARD Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkürler.

17. coder

coder Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yazılımcı
    Yer:
    istanbul
    dökülme değilde ince telli saçlar için tavsiye edebilceğiniz bişey var mı ? hacimli kalın telli saçlara sahip olmak istiyorum.

18. BeBeT0

BeBeT0 Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Bende dökülme var ancak kafama takmıyorum niye derseniz kullandıgım ilaçlar yapıyor biliyorum

Roaccutane + Supplementlerden dolayı dökülüyor

sonumuz hayrolsun...

19. boimoi

boimoi Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    9 aydır östorojen takviyesi yapıyorum dökülmelerim duruldu ve saçlarım gürleşti vücudumda kıllanmayı herhangi bir şekilde etkilemedi:)

20. coder

coder Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yazılımcı
    Yer:
    istanbul
    östrejen erkekler için tehlikeli bir hormon değil mi ? bunu kullanmaya nasıl cesaret ettin ?

Sayfayı Paylaş