ramazan yaklaşıyor

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve loveless50 tarafından 13 Eylül 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 21 üye.
  1. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Vallahi sen bize saygi duyuyorsun tesekkurler, ama vucuduna hic acimadigin goruluyor.
    Bu beslenme programini nereden buldun bilemiyorum, barbar conan'ı hatırlattı bana :D
    500 gr. et, makarna, mısır ve 1 SAAT İÇİNDE idman, sana tavsiyem karın idmanı denemen, ya da 5 set squat yapman, sonuçları burada bizimle paylaşırsın, ama kusmak için kese kağıdı götür, hemde büyük bir şey olsun hyper_
    Muz yiyip tüm gün aç kalmakta güzel fikir, glisemik indeksi yüksek bir meyva yedikten sonra kaç şekerin düştüğünde sağlam bir yere tutunmanı öneririm.

DrBurakkk bunu beğendi.
  2. firebird

firebird Üye

Beğenileri:
    154
    Ödül Puanları:
    0
    geçen sene bişey olmadı antremanımı hergün güzel şekidle yaptım , bunu kime söylediysem hadi ordan diyor ama gerçekten ben bu sistemi çok seviyorum ve gayet mutlu mesudum , iftardan 1 saat sonra idman yapıp ordanda gece 12 ye kadar okey çevirmek 4 saat sonrada davulcunun gazabı ile sahura kalkmak 30 günlük maceranın keyifli yanları :)

3. firebird

firebird Üye

Beğenileri:
    154
    Ödül Puanları:
    0
    karasan hocam muzdaki potasyum ile kullandığım multi vitamin beni fazlasıyla ayakta tutuyor :)

4. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Vallahi inanılır gibi degil Firebird, denedim ve olumsuzluk yasamadim diyorsuni ama tum gun ac kalip, bir anda 100 gramin uzerinde protein almak ve sonrasinda sadece 1 saat icinde idmana gitmek vucuda zulmetmek demektir, bunu kimseye onermem, kalp krizine bile yol acabilir.
    Miden dolu halde idmana gidiyorsun, ac kaldiktan sonra asiri besleniyorsun, bunlarin hepsi vucuda zararli seyler, bu dediklerini 30 gun boyunca yaptigina ben inanmiyorum, ancak tartismak istemiyorum.
    Okuyan arkadaslari uyarmak istiyorum, bu sekil bir beslenme ve dolu mideyle idmani sakin dusunmeyin, son derece zararli bir hezeyan diyecegim.

5. ofis

ofis Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    muhasebe
    Yer:
    istanbul
    çoğu kişi iftarda proteine yüklenmiş ve 2 saat sonra antreman demiş

bence 2 saat çok az daha fazla ara vermek gerekir bu kadar protein alınca
    yada patates pirinç makarna ve hurma gibi besinlerden abartmadan yiyerek antreman sırasında ballı limon içeceğinden yararlanarak protein tüketimini antremandan sonraya bırakırsak ağırlık ve uyku bastırmadan 1,5-2 saat (teravide tam bu saate geliyor)sonra antremanımızı daha rahat yaparız diyorum.

ayrıca çalışılan bölgeyi teke indirmekte bir çare 1-2 hafta alışana kadar tek bölge çalışılabilir.

kolay gelsin

6. firebird

firebird Üye

Beğenileri:
    154
    Ödül Puanları:
    0
    abi dükkanı kapatıp antremana gidememki , ben yukardkai programı yapmak zroudnayım ve geçen sene yaptım , ya ben uzaylıyım yada bünyem kuvvvetli ayrıca abi aç kalıyosun demişsin ben sahur kendimi bildim bileli yememki :) uykuyu yemeğe hep tercih etmişimdir , bide yarım kilo muz yaklaşık 3 tane falan geliyo orta boylardan , bide üzerine protein tozu içtimmi midem oluyo uçan balon :) 200 lük dodge kamyon gibi gur gur gur :) sabah 8.5 gibide uynaıp mağazaya gidiyorum müşterilerle ilgileniyorum 6-7 gibide kapıyoruz iftara gidiyoruz dediğim gibi sade makarna ile 3-4 parça büyük biftek veya tavuk göğüsü (ortalama 400-500 gr geliyor ) yedimmi zaten elhamdülillah diyip doyuyorum , şuanda normal hayatımda sabha kahvaltısı yapmam mecburiyetten 5-6 tane yumurta beyazı yiyorum evden çıkarken , öğlenleri tavuk şiş kanat veya kuzu şiş yiyorum (sadece et pide vs yok ) saat 3-4 gibi 1 ölçek whey yapıyorum , akşam eve gidincede yemeği yiyip 1 nescafe içiyorum ordan antremana , 10 gibide eve geliyorum whey içiyorum tekrar bilgisayara oturup geceyi bluyom yatıyorum , ramazna ile şuanki hayatım arasındaki tek fark öğlen yemeğindeki 1 porsiyon ızgara başka bişey değilki ve vücut ağırlığım son 1 senedir 73-77 arasında seyir ediyor kolum 39-41 arasında seyir ediyor vücudum gayet iyi çok şükür 6 aylık check up larımı düzenli yapıyorum bomba gibiyim , gece hayatımda tıkırında daha ne olcakki abi :)

7. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    firebird,

senin adına güzel şeyler bunlar.. yani böyle bir program sonucu kütle kaybetmemen ve sağlıklı yaşamına devam etmen.. sadece allah bozmasın ve nazar değmesin diyebilirim..

yalnız (bana göre de son derece yanlış olan) programını forumla paylaştıktan sonra mesajlarınla öyle bir izlenim yaratmışsın ki sanki bu yaptıkların tamamen doğru ve bu spora yeni başlayan veya tecrübesiz arkadaşlara da bu tarz bir yaşam tarzını öneririm der gibi..

bu nedenle şunu özellikle tecrübesiz arkadaşlara vurgulamak isterim:
    iftarda uzun süreli açlıktan çıkmış vücuda örnekteki gibi ani yüklemeler yapmayın ve idman saatinizi iftardan en az 2 saat sonrası gibi ayarlayın.. bunun dışında idman sonrasına da protein ağırlıklı ancak çok ağır olmayan ek bir öğün eklemeniz olumlu olacaktır..

(firebird, bu mesajımda senin ramazandaki beslenme programını eleştirmek istedim.. ancak kırıcı olmaktan öte yapıcı olmaya özen hösterdim.. yanlış bir anlaşılma olmamasını dilerim..)

8. firebird

firebird Üye

Beğenileri:
    154
    Ödül Puanları:
    0
    abi bi konu açılmış bende programımı yazdım ve mecbur olduğumu belirttim yapılması gerekn süepr birşeydir aman yapın sağlığa kavuşun kocaman kolalrınız olsun yazmadım zaten , ayrıca her adam bunu kaldıramaz bende biliyorum çevremde eşim benzerim yok zaten ilk mesajdada söylediğim gibi hadi ordna diyo gören herkez , ama inanın benim bu programım ile şuanki günlük hayatımdaki arasında sadece öğlen yemeğinde 1 porsiyon ızgara var başka bişey yok , uzun lafın kısası eleştirilcek bişe yok başlık açılmış ben bunu yapıyorum isteyen yanlış diyebilir saygı duyarım diyede belirttim zaten :)

9. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    ramazan da oruç tutacak arkadaşlara tavsiyem antrenmana ara vermeleri. bence 1 ay dinlenmek ve ardından antrenmanlara başlamak daha sağlıklı olur....

10. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    iftarda az denilebilecek kadar karb.yedikten 2 saat sonra antremana gidip dönüşte proteinli gıdaları almak en mantıklısı..
    1 ay antremanı kesmek için uzun bir süre bence..

buarada ofis; antremanda ballı limonlu içeceği ben tavsiye etmiyorum..antreman sırasında alınan basit şeker kan şekerini hızlı yükseltip düşüreceğinden performansının stabil olmasını engelleyecek ve düşüş olacaktır..bu sırada antremandan 2 saat önce alınan komp.karb.dan enerji sağlamak yeterli olur..

11. ofis

ofis Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    muhasebe
    Yer:
    istanbul
    büyüklerimizden duyduğum bir enerji kaynağı
    nadirende olsa kullandığım zamanlar çok daha iyi antreman çıkardığımı hatırlıyorum.iftarda az yiyerek (antreman zamanı ağırlık çökmemesi için)oluşan enerji açığını bununla kapatmakta fayda gördüm.

12. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    haklı olabilirsin..limon'a zaten lafım yok..uzun mesafe koşucularının bazılarının müsabakadan önce limon yediklerini biliyorum..bal tabiki sıradan bir basit şeker değil..sendeki başarısını balın bilinmeyen mucizevi özelliklerine bağlıyorum ozaman..
    şimdiden herkese hayırlı razamanlar..

13. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Başlıktaki yazılarda,antrenman zamanı genelde iftardan 2 saat sonra olarak belirlenmiş.Bu fikre katılmakla beraber şunu da belirtmek isterim;akşam ezanı Ankara'da saat 7 gibi okunacak (bu türkiye'nin herhangi bir yerine görede en fazla 30 dk oynar).Yemek 7:30 gibi bitse,idmana 9:30 da başlanır.Ama Ankara'da salonların büyük bir bölümü saat 10 da kapanıyor.
    -Ben bu sebeple mecburi olarak iftardan 1 sa sonra idmana başlamayı düşünüyorum.1 saatlik bir idmanın ramazan için hiç yoktan iyi olacağı kanaatindeyim.Normal zamanlardaki antrenman şiddetini ramazan ayında sürdürmeye devam etmeye çalışmak(oruç tutanlar için..)pek de kolay bir işe benzemiyor,tabii gece yarısına kadar açık spor salonu olmayan yerlerde yaşayan ve sabah 6 da kalkmak zorunda olan arkadaşlar için(bu benim :) )

14. firebird

firebird Üye

Beğenileri:
    154
    Ödül Puanları:
    0
    sahurda açık olan spor salonu istiyoruzzzz :)

15. cenci

cenci Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    ANKARA
    iftardan 2 saat sonra antrenman yapmak yerine iftara 2-3 saat kala antrenman yapmanın ne zararı olur.benim gibi yemek yedikten 3 saat sonra ancak verimli antrenman yapan biri için dolu mide yerine boş mide ile antrenman yapmak daha cazip görünmüştür hep.

16. kezahakeza1

kezahakeza1 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Değerli bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler ayrıca gelişme çağındayken oruç tutmak ve bu zaman dilimi süresince antrenman yapmak bizi nasıl etkiler?Antrenmana bir süre ara mı vermeleyim?

17. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    İlk defa oruç tutup body yapağım. Vücuda çok yüklenmeden günde 2 bölge çalışmak üzere haftada 3 gün antreman yapacağım. Yemek programımsa şöyle:
    -İftarda karbonhidrat ağırlıklı yemeklerden karnımı çok doldurmayacak şekilde yedikten hemen sonra 3 yumurta beyazı ve 1,5 saat sonra antremana gitmek.
    -Sahurda ise normal bir kahvaltı extra 3 yumurta ve bir ölçek protein tozu ayırca bir muz ve bol bol su.
    -Özellikle bukadar besinin sindirilmesi için bol su tüketmek gerekiyor ve havanını sıcaklığı ayrıcada 14 saat aralıksız su alamayacağımızı göz önüne alırsak, iftardan sahura kadar olan süreçte bol bol su tüketmenizi ve hap olarak mineral ve vitamin takviyesi yapmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

18. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    İftardan sonra spor ve ölüm

İftardan sonra spor ve ölüm
    Geçen hafta içerisinde bir vatandaşın iftardan sonra futbol maçı yaparken rahatsızlanıp öldüğünü gazeteler yazdı.

Bu beni endişelendirdi; çünkü ben düzenli spor yapan birisiyim ve Ramazan ayında iftardan sonra spor yapmaktan başka şansım yok. Siz ne önerirsiniz? Erdem A.-Adana

Bahsettiğiniz haberden ölüm sebebini tam kestirmek mümkün değil. Fakat fiziksel aktivite sonrası ortaya çıkan ani ölümler genellikle kalp kaynaklı olduğundan bunu da öyle kabul edebiliriz.
    Kalp hastalığına bağlı ani ölümde hasta hiçbir belirtisi yokken aniden rahatsızlanıp bir saat içerisinde ölür. Mekanizma genellikle kalbin çok hızlı ve düzensiz atmasıdır. Altta yatan sebep ise orta yada ileri yaşlardaki insanlarda genellikle kalbi besleyen damarlardaki daralmalara bağlı gelişen Koroner kalp hastalığıdır. Bundan başka ailevi kalp kası hasarları, genişlemiş kalp odacıkları yada kalbin bozulmuş elektriksel iletileri de sebepler arasında yer alabilir. Çocuklarda yada genç sporcularda ortaya çıkan ani ölümün temel sebebi ise genellikle uzamış QT sendromu denilen elektriksel ileti bozukluğu yada kalp kasının aşırı kalınlaşması ile seyreden hipertrofik kardiyomyopati halidir.

Uzamış QT sendromunun orta şiddette ve ağır seyreden formları vardır. Ağır olan halinde kişi sıklıkla yaşamın ilk on yılı içerisinde kalp ritminin düzensizliğine bağlı baygınlık atakları geçirir. Kalbin bu düzensiz ve hızlı kasılmaları çoğunlukla spor ve fiziksel egzersizle ortaya çıkarken seyrek olarak duygusal iniş ve çıkışlar da bunda rol oynar. Zaman zaman bazı ilaçlar da bu ileti bozukluğunun orta şiddetteki haline sebep olabilir. Fakat aslen uzamış OT sendromu genetik olarak geçen bir hastalıktır ve 10.000’de bir kişide görülür.
    Aynı şekilde kalp kasının aşırı kalınlaşması olan hipertrofik kardiyomyopati de genetik bir hastalıktır ve çocuklarla gençlerde ani ölüme yol açabilir. Bununda görülme sıklığı 1000’de ikidir.

Çocuklar ve gençler için risk oluşturan her iki hal için de önceden yaşanan ve sebebi açıklanamayan bilinç kayıpları uyarıcı olmalı ve ileri kardiyolojik tetkik yoluna gidilmelidir.

Orta yaş ve üzerindekilerde ise yukarda da bahsettiğim gibi kalp damarlarının daralması ile seyreden koroner kalp hastalığı en büyük ani ölüm sebebidir.
    •Fiziksel egzersiz ve spor
    •Ani üzüntü ve sevinç
    •Soğuk hava
    •Ve çok miktarda yenilen yemek

kalp krizini tetikleyebilir. Koroner kalp hastası olanlar ağır bir iftar üzerine bir de spor yapmaya kalkarlarsa kalp krizi riski katlanarak artar. Bu nedenle Koroner kalp hastaları iftarda ağır yemekten kaçınmalı, sofradan yarı aç kalkmalıdır. Daha sık ama az yemek uygun olandır. Hele iftarın üzerinden dört saat geçmeden aşırı fiziksel aktiviteden kesinlikle kaçınılmalıdır.Sağlıkla kalın

BAYRAMDA NE YERSEM DOKUNUYOR
    Doktor Bey,
    Ramazan sona ermek üzere; busene de orucumu aksatmadan tuttum. Son günlere doğru o ilk başlardaki halsizlik ve baş ağrıları kalmadı, iftara da sahura da alıştık hepimiz. Yalnız benim her Ramazan’dan sonra sindirim sistemine dair sorunlarım oluyor. Özellikle bayramın ilk günleri barsaklarım bozuluyor ve ishal oluyorum. Ne yapsamda her sene aynı şey başıma gelmese. Emre E.-İst

Ramazan ayının başında oruç tutanların yaşadığı sıkıntılar bedenin yeni bir düzene ayak uydurma çabasındandır. Günlük yaşam kendine has ritimler içerir ve bunun dışına çıkmaya zorlayan şeyler insana rahatsızlık verir. Farklı saatlerde uyumak, aç yada susuz kalmak, yeme düzenini değiştirmek gibi rutin dışına çıkışlara alışıp yeni düzene ayak uydurmak bir zaman alacaktır. Bu nedenle orucun ilk günlerinde insanlar halsizlik, baş ağrıları ve kabızlık yaşarlar. Daha sonra tüm bu şikayetler ortadan kalkar. Ramazanın bitmesi ise başka bir düzenin başlangıcına işaret eder. Her ne kadar eski yaşama dönüş oruca alışmak kadar zahmetli olmasa bile yine de onun da zaman zaman sıkıntıları yaşanır. İshal ise bunun en başta gelenidir.
    İnsanlar genellikle bayramın ilk günleri yemek konusunda tenefüse çıkmış ilkokul çocukları gibi heyecanlı ve ele avuca sığmaz davranırlar. Önlerine ne gelirse yerler ve içerler; sanki bir aylık açığı kapatmak çabası içindedirler. Bu ise kendini orucun beslenme düzenine alıştırmış sindirim sistemi için bir travmadır ve bunun en basit sonucu da ishaldir.
    İshalden kaçınmak için ne yapmak gerekir diye sorulur ise, yukarda anlatılanları yapmamak kafidir. Kısaca ilk günler az yeyin, basit yeyin ve karnınız şişirmeyin. Sağlıkla

www.mynet.com

doggstyle ve WolfSoN bunu beğendi.
  19. NİKE

NİKE Üye

Beğenileri:
    1.586
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    MÜHENDİS
    iftardan bır bucuk saat once idmana gırıyorum.
    19:10 iftar corba ve pırınc lapası
    20:00 proteın içine 3 kup seker atarak
    21:30 dardanel ton 2 dilim ekmek
    00.00 proteın tozu
    04:30 2 dılım kepek ekmegı 300 gr tavuk
    50 gr peynır bol su
    ben ramazanı boyle cıkarıyorum.bıraz agırlıkları azaltmayla...
    ac karna inanın idman iyi cıkıyor .tok karna idmanla vucudu zorlamayın fazla veya idmana gıtmeden iftarı acarsanız fazla yemege yuklenmeyın .multıvıtamın alın mutlaka hergun.
    ramazanda az kas kaybı dıleklerımle herkese:)

saygılar

20. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    iftardan (topun atmasından) 1saat 45 dk sonra yani 8.30 gibi idmana gidiyorum..ısınmayı uzun tutuyorum..bu sayede 2 saati buluyor iftar geçeli..tek yapamadığım arka omuz..zira yere eğilince yediklerim yukarı çıkıyor resmen..
    yemeği az yiyip yapamıyorum alışmışız iftarda yüklenmeye..bu yüzden 2 saat geçiriyorum başlamak için..

aslında sahura alışmışken ramazandan sonradamı sahura kalkıp birşeyler yesek ekstra öğün niyetine ;)

Sayfayı Paylaş