Proteinsiz V.G

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve özgürlük tarafından 19 Nisan 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 30 üye.
  1. inan_fener

inan_fener Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    38
    Benim protein tozu kullandığımı söylediğimde doktorun aman ha kısır olursun dediğini biliyorum.
    Ben protein tozuna ilaç diyen doktoruda biliyorum.(internette cok var örneği)
    Arkadaşlar şehir efsaneleri çok ve malesef vücut geliştirme türkiyede bir tuhaf karşılanıyor.

TurTaa bunu beğendi.
  2. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    vücut geliştirme sporu bu memlekette ilerlemeyecek zaten. protein tozu denen olay mucizevi birşey olsa idi doping listesine filan alınırdı. cok eskilerde bir donem kafein doping listesine alınmış daha sonra yine cıkarılmıs ve kullanımı serbestleştirilmiştir. bir antrenmandan sonra protein tozu alırsanız kaslarınızı beslersiniz ve gelişiminiz hızlanır bu kadar basit. daha net anlatmak gerekirse normal besinlerin sindirimi cok uzun surer ve bir ssat içerisinde en fazla 4-7 gr. protein salınımı gercekleşir. bu nedenden oturu bu proteinleri uretiyorlar. bunlar sayesinde daha yuksek protein salınımı ve daha cok kas yapılanması gercekleşiyor.

kullanıp kullanmamak kişisel tercihtir. goruslerinizi saygı kuralları içerisinde bildiriniz. herkes bir birine saygı duymalı. isteyen kullansın isteyen kullanmasın bakış açısına sahipseniz sorun yok zaten. sen kullanmıyorsun diyelim . kullanan adamla niye ugrasıyorsun anlayamadım ! yani bu sigara gibi birşey değilki. dumanından rahatsız olasın ! adam içiyorsa kendine . çevresini olumsuz etkileyebilecek bir yanı oldugunu sanmıyorum.

şu son mesajda : protein tozu kısır yapan diyen doktor orneği var. ben agzında sigara elinde cay hastane bahcesinde gezen bir doktorun bu yorumu yaptığını duymuştum . '' içmeyin oyle şeyleri diyordu'' :D:D ne diyelim burası Türkiye. ondandır ya bu tip doktorlar hastenede sigara içiyorlar. bazı bilinçli ve kendini eğitenleriyse onemli kluplerde , akademilerde sporcu sağlığıyla ilgili çalışmalar yapıp mesleklerinde yukseliyorlar

neyse ... herkese iyi çalışmalar.

özgürlük bunu beğendi.
  3. bodyfreak

bodyfreak Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Baya bir tartışılmış bu doğallık meselesinde.Bir kaç şey söyleceğim isteyen inanır isteyen inanmaz.Bu herkesin fikirlerini paylaştığı bir forumdur.Çok fazla araştırma yaptım bu konu hakkında.Öncelikle bazı arkadaşlar etlerin ve yumurtaların ne ortamda yetiştiğine de şüpheli bir şekilde yaklaşmış.Elbette burası TÜRKİYE ve birçok olur olmadık ortamlarda et ve süt ürünleri üretiliyor.Fakat gidip bilindik,fabrikası ve hijyen koşulları uluslararası platformlarda kabul görmüş markalardan alırsanız bir sorun çıkmaz.Protein tozları,kilo aldırıcılar vb gibi ürünler,BİRER BESİN TAKVİYESİDİR,fakat kesinlikle doğal değildir.Bir arkadaş çıkmış ve "Peyniraltı tozunun kurutulması falan demiş".Evet bize söylenen o.Kutulara dikkatli bakarsanız bir E harfi görürsünüz.Bu E harfi içinde katkı maddeleri olduğunu belirtir.Diyelim bunu bilmiyorsunuz,Peynir gibi kolay bozulan bir şeyin suyunu kurutarak,o raflarda o kadar uzun süre durmasını nasıl sağlıyorlar ne işlemlerden geçiyor biliyormusunuz ? Bana soranlar çıkıcak sen biliyormusun diye.Bunu uzun uzun anlatamam burada isteyen girip baksın.Son olarak karaciğeri yorar yorumu gelmiş.Gereğinden fazla kullanılırsa karaciğerde zarara neden olabilir ve böbrekleri yoran birşeydir proteinz tozları.BOL BOL Su ile tüketmeniz gerekir.Bunun dışında dostum senin sorunun cevabına ise; Elbette DOĞAL BESİNLERLE çok güzel bir vucuda sahip olunur.Sadece biraz daha zahmetli bir iştir...

4. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Son deneme...

Artik bu da anlaşilmazsa pes diicem.

Bu topic içinde, protein tozu doğaldir diyen olmadi. Lütfen yazilan yorumlari önyargisiz okuyun.

Protein tozlari fabrikasyon üretim olduklarindan tabii ki de doğal değildirler.

Fakaaaat "ben doğal besleniyorum", "ben doğallik taraftariyim" laflarinin arkasina siğinip protein tozunu kötülemek yanlişlarin en büyüğüdür.

çünkü doğal seven o öğrenmeye hevesli(!) üyelerin doğal yediklerini sandiklari pek çok şey aslinda doğal değildir. Tüketilen bir şeyin ağaçta yetişmesi onun "doğal" olduğunu anlamina gelmez. Hormonlarla ve ilaçlarla yetiştirilen hiçbir şey doğal değildir. Günümüzdeki neredeyse tüm yetiştiricilik doğalliktan uzaklaşmiş durumdadir. Daha birkaç sene evvel çok çilek yiyen bir kiz çocuğunun göğüslerinin oluştuğu haberini hepbirlikte okuduk.. Siz doğal besleniyorum diyorsunuz ama yediğiniz hiçbir "paketli gida" doğal filan değil...

Alkol aliyorsunuzi doğal değil, restaurantta tavuk yediniz muhtemelen doğal ortamda yetişmedi, bisküvi yediniz doğal değil, şebeke suyu içtiniz doğal değil, çocuklara pasta aldiniz doğal değil, işe giderken simit aldiniz doğal değil, haftasonu kaçamak yaptiniz burger aldiniz doğallik bir yana muhtemelen ayni yağda 100üncü kez pişmiş patatesi yemiş oldunuz, protein ihtiyaci için uht süt içtiniz hiç de doğal filan değil....yediğiniz elma bile doğal değil çünkü eskiden 3 günde çürüyen elmalar artik raflarda 2 hafta durabiliyor. Günümüzde raf ömrünün uzatilmasi ve görnümün güzelleşmesi açisindan neredeyse her ürüne bir şekilde katki maddesi (ama hormon ama ziraat ilaci ama e uzantili koruyucular) eklenmiş durumdadir...doğal beslenmek istiyrsanız beşiktaştaki çarşıya gidip doğal olan sebze/meyveyi göreceksiniz, bir de marketten aldıklarınıza bakacaksnız ve doğal beslenme farkını göreceksiniz.

O doğal değil diye öne sürüp öcü olarak gördüğünüz protein tozlari bu bakimdan doğallik siralamasinda en yukarilarda gelir...doğal sanip yediğiniz içtiğiniz pek çok şeyden daha az zararlidirlar...

O yüzden "ben doğal besleniyorum, o yüzden protein tozuna karşiyim" demek alti doldurulabilir bir iddia değildir. O iddiaya çok rahat bir şekilde "sen doğal beslenmiyorsun arkadaşim" denilebilir...bir kişi köyde ikamet edip tüm tükettiklerini kendi ve doğal bir şekilde üretmediği sürece kimse "doğal besleniyorum" diyemez...Kendi üretimini boşverdim, yan tarladaki ilaçlar-hormonlar bile rüzgarla/suyla kendi tarlasına karışsa kendi tarlasında ürettiği şey artık "doğal" tanımından çıkar...(organik üretimin tanımıdır bu)

Bilmem daha ne kadar basit anlatilabilir...

Son düzenleme: 25 Nisan 2011
    speedtouch ve Bodysoft bunu beğendi.
  5. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    DOĞAL'ı tartışmak artık yersiz diye düşünüyorum...

Bana kalırsa tartışmamız gereken tek konu bir ürünün ne kadar kirlenip kirlenmediği (kimyasal/hormonal) ve ne kadar hijyenik üretilip üretilmediği olmalıdır. Bunun üzerine kafa patlatmalıyız!

Son zamanlarda İstanbul'da çok moda olan ve bir kaç semt'de bulunan doğal ürünler pazarlarının bile doğal olduğunu düşünmüyorum. Hatta İstanbul/Şişli'de ki doğal ürünler pazarı'nın oldukça işlek bir cadde kenarında bulunması ise oldukça ironiktir. Gün içerisinde ki tüm egzoz gazları doğal olduğu iddia edilen ürünlerin üzerine çökmektedir!!!

%100 doğal bir ürünü günümüz dünyasın da sonsuza dek unutun!!!

İnsanların genetik yapısı bozulmuşken, ürünlerin %100 doğal olup olmadığını mı tartışıyoruz?

Genetik yapılarımız daha doğuştan ciddi hasara uğramış durumda, günümüz insanlarının kanser'e yakalanma oranları çok ama çok yüksek; durum bu iken ürünlerin %100 doğallığını tartışmak hem yersiz, hem vakit kaybıdır.

Bursa'lı avukat Erol Çiçek, Tarım Bakanlığı’nın sağlığa zararlı üretim yaptığını belirlediği firmaların tam bir listesini (açıklamamak kaydıyla) Tarım Bakanlığı'ndan aldı. Bir hukuk mücadelesi vererek bu listeyi almayı başardı.

Bundan sonra sayın avukatın elinde ki listeye göre firmalara çeşitli davalar açılacak gibi...

Protein tozlarının ana maddesi olan peynir altı suyu da bana kalırsa bu çerçevede değerlendirilebilir lakin "beyaz peynir"in mikrobiyolojik analizi de olumsuz çıkmış! Hangi firmanın/firmaların beyaz peyniri olduğu tabii ki avukatın elinde ki listede...

Peynir altı suyu veya tozu sadece VG'ciler için protein tozu yapımında değil umur35'in de bu bölümde ki bir mesajında belirttiği gibi bir yığın şekerlemede kullanılmaktadır. Hemen hemen her bisküvi'de "Peynir Altı Suyu Tozu" veya Süt/Süt Tozu vardır. Ürünlerde belirli bir tadı yakalamak için peynir altı suyu veya süt tozu çok çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Diğer bir değişle şekerlemelerde kullanılmasının amacı protein yapısını arttırmak için değil tamamıyla tad ile ilgilidir. Bu biraz işin gıda mühendisliği tarafı...

Yurt dışında üretilen protein tozlarının da ilgili ülkenin yetkili kurulları tarafından mikrobiyolojik analizleri yapılmaktadır. Hatta bu işlem periyodiktir, yani zorunludur. Yerli markaların protein tozlarının hammaddesi de bildiğim kadarıyla yurtdışından gelmektedir. Türkiye'de sadece ilgili formülasyona katılıp paketlenmesi yapılmakta...

Bazı yerli markalar hammadeyi getirtmeden tüm üretim süreçlerini yurtdışında da halledebilmektedir. (Reklam olmaması için marka ismi belirtemiyorum.) İlgili firma sadece gıda mühendislerini yurtdışına göndererek üretim sürecini takip ettiriyor ve bu şekilde kontrolü sağlıyor.

Protein tozu gibi yapısı gereği bozulması çok kolay olan biri ürünü üretebilmek için firmaların ISO 22000 HACCP Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi'ne sahip olmaları gerekmektedir. ISO 22000, hammadde temininden, hazırlama, işleme, üretim ve ambalajlamaya kadar tüm kontrol süreçlerini içine alır... Bu sertifikayı veren günümüzde bir çok danışmanlık firması bulunmaktadır bu açıdan işimiz hiç de kolay değildir!!!

Peynirin mayalanması sırasında ortaya çıkan peynir altı suyu tozu ve süt'den elde edilen süt tozu çeşitli işlemlerden geçirilerek nihai tüketim şekline ulaştırılır. Bu işlemler sırasında yüksek ısıl işlemlere maruz kalınması ise kaçınılmazdır. Yüksek ısıl işlemler sonucun da akrilamid gibi bir takım kanserojen maddeler ortaya çıkabilir. Akrilamid oluşumu için yüksek ısıl işlem, şeker ve protein'in bir araya gelmesi lazım. Süt'ü mü tarif ettik! :)

Örneğin süt, süt tozuna çevrilirken protein yapısı yüksek ısıl işlemden dolayı ciddi hasar alır, peynir altı suyu'da protein tozu yapımı sırasında çeşitli işlemlerden geçer. Bu bilinen bir gerçektir. Süt tozu dondurularak da elde ediliyor ve bu şekilde besin yapısı büyük ölçüde korunabiliyor ancak bu işlem oldukça pahalı olduğundan dolayı yüksek ısıl işlem tercih ediliyor.

Raf ömrünü uzatan çeşitli maddeler (sodyum metabisülfit E-223 v.b.) süt ve süt ürünlerinin kurtarıcısıdır. Küflenmeyi ve mikro organizma oluşumunu son kullanma tarihine kadar başarıyla! önleyen bu tip maddeler hassas bünyeli insanlar üzerinde ciddi sorunlara yol açabilmektedir/açabilir. (Kurdeşen gibi...)

Sonuç olarak;
    Günümüzde hiç bir şeyin DOĞAL olmadığı gerçeğinden yola çıkarak protein tozlarının doğal olduklarını savunmak pek akla yatkın değildir. Zararlımıdır? Elma veya ekmek yediğinizde ne kadar zarar görebilirseniz bence protein tozlarından da o kadar zarar görebilirsiniz.

Ekmek'de fırında yüksek ısıl işleme maruz kalmaktadır ve kimi uzmanlara göre kıtır bölgesinde akrilamid maddesi oluşmaktadır. Elma'yı kabuğunla tüketenlere ise her zaman hayran olmuşumdur! Günümüz zirai ilaçları gözönüne alındığında herhangi bir meyveyi kabuğunla tüketmek büyük cesaret işidir.

Dolayısıyla protein tozları hijyenik üretim proseslerine uyulduğu takdirde elma veya ekmek tüketmekden farksızdır.

Yazımın başında çok önemli bir uyarı yaptım, ürünlerin DOĞAL'lığını tartışmaktan çok, ne kadar kirlenip kirlenmedikleri ve ne kadar hijyenik olup olmadıklarını tartışmalıyız dedim.

DOĞAL'LIĞI TARTIŞMAK ÇOK BÜYÜK BİR VAKİT KAYBIDIR LAKİN KAYBEDİLMİŞ VE TEKRAR KAZANILMASI MÜMKÜN OLMAYAN BİR DEĞERDEN BAHSEDİLMEKTEDİR.

6. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir

Senın cart curt dedıgın seyler gercekler ıste malesef bıraz acıtmıs senı her gercek acıtır derler dogruymus.
    Acı gelmıskı kımse (sende dahıl) bır laf edememıs peynır altı suyu deyınce arastıranlar olmus ve whey=proteın tozu=peynır altı suyu tozu oldugunu ogrenmısler ama sen ogrenememıssın.

--1--
    Raf omrunu uzatmak ıcın ıcıne hangı katkı maddesı konulmus onu bana bır soyle ben bu konuda bılgısızım? (ıcerıgın bu kadar oneml oldugu bır urunde dırek ıcerıge bakılarak alınan bır urunde yazmayı unutmus olamazlar herhalde yada denetlenmesı unutulmus olamaz herhalde)

--2--
    Iste asıl konumuza gelelım. IQ sorununa. Normal ortalama zekalı bır ınsanoglu senın gıbı wheye katkı maddesı var dıye dogal degıl derken (kaldıkı bunu bana ıspatlamalısın hangı katkı maddesı var soylemelısın), yogurt bıskuvı gofret sut vs vs dogal demez. Evet ıyıce anla dıye tekrar edıyorum, normal aklı basında bır ınsan boyle sacmalamaz. Katkı maddesı olan hersey dogal degıldır der cok ısterse, o zamanda yogurtmus sutmus baska seymıs dogal degıldır onlarda der.

--3--
    Tekrar yazayımda arada kaynamasın. Ben gercekten wheylerde hangı katkı maddesı var bılmıyorum dıger paket besınler gıbı arkasına ıcerıgıne yazmıyorlar yada ben farketmedım. Ogrenmek ıstıyorum sevabına soyler mısın bana?

Sende soyle guzel kardesım sende bana ogret bu E neresınde yazıyor sadece E mı yazıyor yoksa Ebılmemkac mı yazıyor. Ogrenmek ıstıyorum.

Tonla arastırma yaptım dıyorsun ama bızımle paylasamazsın. Anlatın cekınmeyın yahu bız adam yemıyoruz. O kadar uzun mesaj yazacagına 2 cumle dogru durust acıklama yapsaydın su sudur dıye bende adam samımıce davranıyor derdım. Ama boyle yapınca ac camuru kac yaptıkca, gozumdekı yerınız halıyle yukseklerde olmuyor.

Bende bunları anlatıyorum ama artık sorunu cozdum bosuna ugrasıyoruz.
    Zıra sadece mesaj yazıp okumadan cıkıyorlar.

Yoksa saglıklı bıreylerın anlasabılmesı gerekır dogal degıldır denılse bıle bır noktada uzlasacagız cunku bızde ıcındekı aromadan vıtamınden vs dolayı dogal degıldır dıyebılıyoruz, aynen yedıgımız herseyın tamamen dogal olmadıgını dedıgımız gıbı.

Ama raftakı peynır dogal, whey dogal degıl deyıp kacmak moda olmus.

Bu baslıkta ben DOGALDIR dedım, fakat bıraz ortalama zekaya sahıp olan ınsanlar yedıgım tavuga ıctıgım sute dogal denılırken proteın tozuna evleviyetle dogal dedıgımı anlamıslardır.
    @savas74 ve @bodysoft mesajlarınızda dedıklerınızden sonra ama umur35 oyle dedı dıye cevaplar gelebılır bu yuzden yazdım bu son paragrafı. Savas74 dedıgın gıbı onyargısız olan ve makul zekalı ınsanlara gayet anlasılır oldugumu dusunuyorum.
    En azından adam gıbı tartısacak konusacak kadar, zıra ben burada tartısma degılde bır tarafta mesaj atıp kacan hep aynı mesajları yazan bır dıger tarafta da yınede bu ısı forumda saylı sayıda ınsan yapacagı ıcın bılgılendırme amaclı mesaj yazan kendımı ve dıger az sayıdakı uyelerımızı goruyorum.

Bana madalya mı takıyorlar hayır.
    Ama bır kımseye bır bılgı kırıntısı ogretsem ogrenmesıne sebep olsam bu bana yeter.

Son düzenleme: 25 Nisan 2011
  7. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    umur35,
    Diğer üyeleri bilmem ama ben sizi doğru anladığımı sanıyorum, zaten bir önce ki mesajım sizin yazdıklarınıza cevaben değildi, ben genel anlamda yazdım.

Siz DOĞAL derken bir çok şeye nazaran protein tozları doğaldır demektesiniz. (Ben böyle anlıyorum) Ve size katılıyorum, evet bir çok şeye nazaran protein tozları niteliğini büyük ölçüde yitirmemiş hatta üretim aşamasında formülasyonu daha da zenginleştirilerek (bazı ürünler için) piyasaya sunulmuş, geçmişte kullandığım, ileride gerek duyarsam yine tereddütsüz kullanabileceğim ürünlerdir.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Aslında bu topic'in ana sorusu;
    "Ben dogal yollarla istedigim vucuda sahip olabilirmiyim? Yani proteinsiz aminoasitsiz vs..." idi... Ama iş protein tozları zararlımıdır, değilmidir şeklinde gelişdi... Olur böyle şeyler... :)

Konuyu açan Ozgurluk adlı arkadaşın sorusunu kısaca yanıtlamak gerekirse;
    Öncelikle forum üyelerine istediğiniz vücudu örnek göstermelisiniz ki ona göre size nasıl bir beslenme planı uygulamanız gerektiği ve protein tozuna ihtiyacınız olup olmadığı konusunda bilgi verebilsinler.

Bu şekilde sorunuz havada kalmış, istediğiniz vücut tipi nedir? Bulk, plaj, fit v.b... Çok çeşitli vücut tipleri var, her biri için değişik beslenme metodları ve antreman stratejileri var...

Konu farklı şekilde gelişmeseydi ve örnek bir vücut gösterip, "böyle bir vücudu nasıl elde ederim?" deseydiniz, forum üyelerinden isabetli cevaplar alabilirdiniz.

8. Malebolgia

Malebolgia Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Doğal ile ne kastediliyor?

Mesela pancarı alıp içindeki sakkarozu ayrıştırarak şeker haline getirmek doğal mıdır?

veya buğdayı alıp öğüterek un haline getirmek doğal mıdır?

Eğer bunlar doğal ise sütü alıp içindeki caseini ve wheyi ayrıştırmak neden doğal değildir?

9. 'Tuna

'Tuna Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    61
    Her bikaç ayda bir düzenli olarak açılan ve yöneticilerin gördüğünde kitlenen konu. Sonucuda
    Protein tozunun gerekli doğal ürün olduğu yönündedir.

Yok zararlı yok katkılı vs. Sigaranın üzerinde öldürür dediği halde kullanıyorsan toz tescilli olduğu halde yok zararlı yok o bu nasıl diyorsun onu bilmiyorum insan oğlu :). Doğal dediğiniz sütün bile zararı var. Boş verin kullanan kullansın arkadaş.

10. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    uygun miktalarda kullanıldığında zarar vermeyeceği kesindir. 1-2 elma yeekle bir kerede bir kilo elma yemek kadar basit bir durum. genelde sabah kalkınca ve antrenman sonraları oneriliyor. bu şekilde kullanıpda zarar goreni ben duymadım. bu iddiaları ortya atanlar muhtemelen kutusuna dusenlerdir. herneyse gerçektende gereksiz uzatılmış bir konu.

Sayfayı Paylaş