Protein Diyeti

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve saydam tarafından 10 Haziran 2005 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 22 üye.
  1. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    sarc konuyu carptirma artik istersen :x

2. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Yazdıklarına cevap verdim, bir şeyi çarpıttığımı düşünmüyorum, eğer çarpıtıyorsamda özür dilerim :oops:

3. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    yok ozur dileyecek bir sey yok sadece su diyetin dogru mu yanlis mi oldugunu tartisalim

4. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Benimde merak ettiğim o zaten! Şu sınavlar bitsin en iyisi ben deneyeyim şunu :) Bir hafta sonra anlarız nasıl bir etkisi olacak.

5. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    hayır saircın sen yanlış anladın.karate zaten bu diyeti yapıyor ve bana tavsiye etti.ben de bu diyeti buraya taşıyıp sizin fikirlerinizi almak ve de eger faydası varsa diger arkadaşlara da örnek olsun diye yazdım ;)

6. Saircon

Saircon Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
  7. KaRaTe

KaRaTe Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    0
    Saircon...diyeti kilomu düşürmek için yaptım...orası doğru ancak faydasını görmesem 10 gün devam etmezdim...Ben siklet sporcusuyum ancak birşeye dikkatini çekeyim kiloyu sorun yapmıyorum...neden dersen Karate müsabakalarında +80 kilo da dövüşüyorum..yani sen 81 kilosun ben 97 aynı siklette dövüşüyoruz..bu yüzden benim kilo düşmek gibi bir derdim yok...

Bu diyeti yapmaya başladığımın 3.günü oldukça faydasını gördüm...bu diyeti sürekli yapmak istesenizde yapamazsınız..oldukça zor..yani sadece et yiyeceksin..yağsız peynir ve yumurta yiyeceksin...bunlar dışında herşey yasak..işte bu yüzden zamanla zor gelmeye başlıyor...ben basit şekerleri kestim...çünkü yazımı dikkatle okursan çalışıyorum..ben bir güvenlik şirketinde idareci olarak çalışıyorum...işlerim dolayısı ile her istediğim besini alamıyorum...bunun yerine gündüz işyerinde çıkan yemeği kontrollü olarak kullanıyor akşamlarıda sadece protein ağırlıklı besleniyorum...

Doğrusu farkında olarak yada olmayarak Saydam arkadaşı oldukça yıpratıyorsunuz...ben bu diyeti denedim ve faydasını gördüm dedim...ısrarla bir sürü bilimsel tez ileri sürüp hayır senin bu diyetten bir fayda görmen imkansız arkadaş demeye getiriyorsunuz...vallahi isteyen istediğine inanabilir.....1 hafta bu diyeti yapacak olan arkadaş kaslarından ne kaybedecek..içinizde ronnie coleman yada kevin levrone gibi definisyonlu olanmı var??kas kitlesi kaybetmekten korkuyorsunuz....

Saircon göz önünde tutmadığın bir nokta varki arkadaş fazla kilolarından şikayetçi ...demekki ya yeterli antreman yapamıyor..yada antremanın gerektirdiğinden daha ağır besin alıyor herhalde müthiş definisyonlu olsa diyet yapmaya çalışmayacak değilmi???

Anladığım kadarı ile benim çıkıp bir tavsiyede bulunmam size alanınıza müdahale gibi geldi..kimsenin alanında gözüm yok ben bir arkadaşa tavsiye verdim....bu arkadaşta size akıl danıştı.Çocuğu mahcup ediyorsunuz...faydalarını ve zararlarını yazın diyetin olsun bitsin..konuyu başka arenalara çekmenin gereği olduğunu sanmıyorum...

8. Saircon

Saircon Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
  9. KaRaTe

KaRaTe Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    0
    Saircon....Anladığım kadarı ile seninle farklı frekanslardayız..şimdiye kadar yazdığım yazılarda senin bu yazdıklarına aykırı düşecek hiçbirşey söylemedim...ancak ya sen okumuyorsun yada okuduğunu ters biçimde algılıyorsun...Ben diyeti denedim ve faydasını gördüm diyorum...sen ise bana referans gösterip beni yalancı çıkarmaya çalışıyorsun......diyeti denemiş olan bende bir referans değilmiyim???

Kilomu 80 in altına indirmek güzel olurdu ancak böyle bir isteğim yok...Çünkü karate nin yanına Body de çalışıyorum.benim için ideal kilo 90-95 Bu diyeti Müsabakaya hazırlık döneminde yaptım Hazırlık kelimesinde neyi anlamadın???Müsabakadan 2-3 ay evvel kilomu düşürüp düştüğüm kiloda antreman yaparak vücudumu adapte ettim.Antreman yaparken 4-5 kilo dahaverdim.

Arkadaşlar senin amerikada olduğunu söylediler zaten yazılarını okumuştum tamamen bilimsel yazıyorsun çok güzel...yediklerimizle ilgili çok güzel bilimsel yorumlar getiriyorsun ama sana nasıl anlatalım ülkemizdeki imkanları....Buyüzden salla gitsin...

Ben uygulayıp sonuç aldığım bir beslenme programı için daha ne savunması yürüteyim...sen farkındamısın bilmiyorum ama olumsuz konuşan tek sen varsın ve bu olumsuzlukta resmen "arkadaş sen yalan söylüyorsun bilimsel olarak böyle kilo veremezsin" mealinde...ortada bir saldırı olmasa savunma mekanizmasının çalışmayacağınıda söylemem gereksiz....

Burada sizin bilginize açılan olay diyet kelimesi yada kavramı değil besinler hakkında bilgi edinmekti...Ama bu beslenme hakkında bilgi vermekten başka herşeyi söylediniz...Saircon sen yazılanları okurken yorumu içinde bulunduğun çevre(USA)bakarak yapıyorsun ama burası USA değil burdaki insanların çalışmalarında ve beslenmelerinde fark var...Foruma dikkat etti isen arkadaşlar amatör olarak çalışıyor birbirlerine besin suplement leri tavsiye ediyor birbirlerine kür veriyorlar...

Dengeli beslenme olayına katılıyorum...zaten bunun aksine olacak birşey söylemedim..ben sadece bir diyet deneyip 10 günde şu kadar sonuç aldım bundanda bir zarar görmedim diyerek tecrübemi paylaştım...kimseyide bu diyeti uygulamaya zorlamadım bence bu kadar tartışma ve polemik yeterli...artık aynı yazıları belki bu sefer okuyan çıkar diyerek tekrar tekrar yazmaktan sıkıldım.

10. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Arkadaşlar kimse kimseye yalancı demiyor. KaRaTe, insan kilo vermek istese kolayca verir. Bu illaki sağlıklı bir şekilde olcak anlamında demiyorum. Kilo vermek kolaydır ama verilen kiloların büyük bir çoğunluğunun yağ olması zordur. Dediğim gibi bir hafta az su içersin, 0 1000-1500 kalorilik açlık diyetlerini uygularsın ilk hafta verirsin 5 kilo sonrada geri azlırsıni metabolizma yavaşlar vs... Ama yağ yakmak zordur 5-6 öğün yemek gerekir, cardio ve egzersiz yapmak gerekir. Bu dediklerimi herkes biliyor zaten sende, Saircon, saydam, panzehir, eyeseeyou?! E aklın yolu bir sonuçta. Saircon fitness konusuna bilimsel yaklaşıyor, eğitimi almış ve teorik konuşuyor. Bizide aydınlatıyor sağolsun. Sende "ben denedim iyi sonuç aldım" diyorsun yani pratiğine güveniyorsun bu da güzel bir şey. Yani ikiside kaynak olarak gösterilebilecek şeyler. Saircon'un dediği o kadar kısa sürede bu kadar çok yağ yakamayacak olman, yani kilo vermişsindir zaten kimse ona bir şey demiyor ama bu dönemde ne kadar dikkat etsende biraz su ve kas kaybı olmuştur. Sonuçta bu diyeti yaparken hergün vücut yağını ölçmediğin için kesinlikle kaybetmedim diyemezsin çünkü kanıtın yok. Aynaya bakıp anlayacak değilsin herhalde. Hem kas kaybı denilen zaten senin dediğin anlamda değil, yani bakıpta "aa kas kaybetmişim" tarzında bir şey değil. Karate+body yapıyorsun ve bu diyet süresince gücüm azalmadı hatta arttı demişsin, tamam bu da doğrudur, şartlanmadan bile olabilir psikolojik olarak. Ama bu kas kaybetmediğin anlamına gelmezki :) Birde şu mahkum-amele örneğinde anlamadığım bir nokta var. Ben body yapmadan önce ne protein alımı nede başka bir şeye dikkat ederdim. Lisanslı sporcuydum, haftada 5 gün antreman falan. Beslenme düzenli değildi vs... Demek istediğim belli bir kas kitlesi elde edene kadar bu kastan yeme olayının olacağını sanmıyorum, ama bu kişinin vücut yapısına görede değişir herhalde.
    Sonuç olarak bence bu konunun bu hale gelmesi biraz sunumundan oldu. KaRaTe direkt "şöyle bir diyet var uyguladım memnun kaldım siz ne düşünüyorsunuz" dese bu kadar gürültü kopmazdı bence. Çünkü saydam'ın mesajlarından sonra diyeti veren benim dedi, sonra "her kafadan bir ses çıktı çok eğlendim" tarzı şeyler söyledi. Diğer arkadaşlarda hem diyeti bilimsel açıdan pek sağlıklı bulmadıklarından(yararı olabilir ama en iyi beslenme şekli değil) ve KaRaTe'nin biraz ti'ye alan tavrından eleştiri yaptılar. Bunun üstüne olaylar gelişti KaRaTe savunmaya geçti, ben ona cevap verdim saydam bana konuyu saptırma dedi, KaRaTe yine cevap sonra ben cevap verince yine konuyu saptırma dendi :) İki tarafta birbirine kendi tezini kabul ettirmeye çalıştı, yapıcı değil yıkıcı olmaya başladık. 2 ayrı blok olduk resmen, saydam'da bu başlığı açtığına pişman olmuştur! Bencede daha fazla uzatmayalım, bu diyeti denemek isteyen denesin, nasıl uygulanacağı KaRaTe'nin ilk mesajlarından okunabilir, beğenmeyende yapmaz olur biter!

p.s. bütün mesajı büyük harflerle yollamak vardı ama konuyu çarpıtıyor dersiniz diye vazgeçtim :D

11. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    saircon ben kimseyle beraber savunma mekanızması yapmaya çalışmadım,konuyu baştan okursan bunu anlarsın.ben sadece konu dışına çıkılmamamsı için ugraştım yok atkıns yok buyuk harf.evet merak ettigim ve bu konuda araştırma yapmak istedigim için bu konuyu yazdım eger öyle bir niyetim olmasa buraya yazmadan uygulardım.açıkcası sizlerin bilgilerine güvendigim için yazdım.............

12. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Forumda savas varmista bizim haberimiz yok!

konuyu bastan sona okudum... Bazi yanlis anlasilmalar olmus.. Saydam dedigi gibi konuya aciklik vermenizi istemis, ve saptirmalar nedeniyle "uyarma" yapmis. Saydam zaten yorum yapmamis diyete sadece "lütfen" biciminde konuya aciklik verelim demis.

Burda aslinda kimin hakli kimin hakli olmadigi önemli degil herkes fikrini verir, bunun sonunda her kisi neyin dogru olup neyin dogru olmadigina kendi bir fikri olur - forumun amaci zaten budur... onun icin lütfen birbirinize yönelik suclamalar yapmayin konulari tartisalim, herkes ayni bir sekilde yazmaz, tavsiye konusuna gelince aslinda bizim forumda hassas bir konu (Doping forumu), burada diyeti arkadas tavsiye etmis ve bunun sonunda yanlis anlasilmalar olmus.. Unutmayin herkesin her konuda bir fikri olur ve yanlis olduguna inanirsaniz NEDEN yanlis oldugunu söylersiniz ve anlasirsiniz :)

Benim sizlerden istegim lütfen bu konuyu daha ters bi yöne cevirmeyelim aksi taktirde bu güzel konuyu kitlemek zorunda kalacam.

Birbirimizi kirmayalim arkadaslar...

/Despo

13. Guest

Guest Guest

Diet konusunda Saircon kardese katiliyorum. Fakat bu olayida bazi olaylar gibi biraz fazla uzatmisiz :) genel olarak kisa bir bilgi mahiyetinde sunulsaydi belki bu noktaya ulasilmazdi.

14. KaRaTe

KaRaTe Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    0
    Verilmesi gereken cevapların tamamı daha önce yazdığım yazılarda mevcuttur.Bu yüzden tekrar yazıp konuları uzatmayacağım.Her yazımda bu diyeti ben denedim dediğimi okumadıysan bana söyleyecek birşey kalmıyor.....Burda kimseyi küçümsemem mümkün değil...Ben deneyip faydasını gördüğüm bir diyetten bahsederken Sen ise bilimsel olarak fayda görmemin imkansız olduğundan bahsediyordun...Bu ne anlama geliyor?..Geçmiş yazıları tekrar okumanı tavsiye ederim..

Sonuç olarak ben bu diyeti denedim ve faydasını gördüm..Daha önce anlattığım gibi oldukça enerjik bir durumda idim...1 haftalık diyetle kas kitlesinin yanacağına inanmıyorum kaldıki ben antremanlarımı kesmediğim için bench press te bastığım kilolardan bunu rahatlıkla kontrol edebiliyordum.Buna ek olarak yağ ölçümünden bahseden arkadaşlar var yağ ölçümü yapmak isteyen arkadaşlar sağ ellerinin baş ve işaret parmağını kullansınlar...Elbette su kaybıda yaşandı ama daha önce anlattığım gibi su kaybı %2 olduğunda halsizlik, başağrısı,sinirlilik %5 olduğunda iseölüm gerçekleşir.Ben bunlarla karşılaşmadığıma göre demekki su kaybını telafi edebilmişim.

Yazılanlarıokuyan arkadaşlar bir kavgaya yada tartışmaya girdiğimizi düşünebilirler...ancak ben ne kavgaya nede tartışmaya girmedim...olmuş bitmiş bir diyet içinde savunmaya geçmedim.Burda bilimsel yöntemleri savunan bir arkadaşla fikirlerimizi tartıştık.Bilimsel yöntem iyidir...ama daha evvelde yazdığım gibi en iyi bilim adamı sizsiniz.Artı lara Eksi lere siz karar verirsiniz.Bilim ne kadar ilerlemiş olursa olsun İnsanı çözememiştir.

Olimpiyat ve dünya şampiyonu ünlü yüzücü mark spitz astım hastasıdır...Doktorlara göre yüzmesi sakıncalıdır ölümüne sebebiyet verebilir nitekim mark spitz defalarca komaya kaldırılmıştır.Ama buna rağmen sayısını bilmediğim kadar çok dünya şampiyonluğu kazanmış defalarca olimpiyat madalyası kazanmıştır.Bir tarafta bunu yapması imkansız diyen bilim....Diğer tarafta imkansızı yapan insan iradesi....Tartışmaya gerek varmı hala???

Herkes biliyorki bizim dünya ve olimpiyat şampiyonu olmuş olan haltercilerimiz güreşçilerimiz fabrika işçisidir...binbir zorluklarla imkansızlıklarla hazırlanmışlardır....Diğer ülkeler sporcularının her hareketini izlerken bizim sporcularımız kendi başlarına çalışmış derecelerini almışlardır...ve almaktadırlar...bunuda tartışmaya açmak isteyen varmı???

Bilimsel yol en iyi yoldur...ama bilimsel yolun ölçümlerde dikkate almadığı şey...İnsan iradesidir.Ben iradeli bir insan olduğuma inanıyorum....Evli 2 çocuk sahibi bir insanım...1 üniversite okudum 2.cisini açıktan okumaya devam ediyorum bununla kalmıyor sabah 8 de kalkıp güvenlik şirketindeki işime gidiyor akşam 18 e kadar çalışıyorum akşam 18 den sonra salonuma gidiyor dersimi veriyor günlük 1,5-2 saatlik antremanımı yaparak avrupa şampiyonasına hazırlanıyorum.gece 23.00 evime geliyorum Bilimsel olarak benim bu tempoya dayanmam imkansız olması lazım...Bilim gelsinde benim yıllardır imkansızı başardığımı görsün.

Selam ve Dua ile.......Oğuzhan...

15. thecondor05

thecondor05 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bu diyeti bende denemistim ama ben bunu 14 gun yani iki hafta yaptim, bi kere acaip halsiz kaliosun, sonra kas ve kyaglari kaybediosun, ve sonucta hasta olabilirsin benim gibi ben bu diyetten sonra sarilik olmustm ona gore yani risk almayin derim

16. Xploit

Xploit Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Denemeden dogru veya yanlıs diyemeyiz ancak; Proteinin fazlasının YAĞ olarak depolandıgını hatırlatayım...

17. KaRaTe

KaRaTe Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    0
    Protein fazlası yağ olarak depolanıyor doğrudur...Ancak bu konu başlığı altındaki yazının tamamını okuduysan proteinden başka birşey kullanmadığımı ve 2 haftada 8 kilo verdiğimi.....burayada tecrübelerimi aktardığımı anlayacaksın...

Günlük öğünün üstüne bol bol protein alırsan elbet yağa dönüşür....Nitekim vücutçulardaki bulk olayıda budur.Konu başlığı içinde yapılan yazışmaları tekrar okumanızı tavsiye edeyim.

Benim yaptığım diyet ve uygulama şeklini açıkça burda anlattım..halsiz düşmediğim gibi Milli takım seçmelerine hazırlanacak kadar çok sıkı antreman yaptım.Halsiz düştüğünü söyleyen arkadaş antremanıda keserse normal olarak vücut aktivitesi durduğu için kas kaybeder..ben ise kaslarımı sürekli aktif tuttum.

18. Xploit

Xploit Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Halsiz düşmemek zaten gereken enerjiden fazlasını aldıgın anlamına gelmiyormu ama? Yani proteinleri kalori olarak kullanıyorsun enerji acıga cıkartıyorsun ve bahsettiğin beslenme şeklinde bence fazla protein oldugundan gerisi yağ olarak depolanacaktır yani 5 veriyorsan 4 alacaksın bu diette gibi gozukuyor. Halsiz dusmemen de bunun bir kanıtı gibi.

19. KaRaTe

KaRaTe Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    0
    Hayır..gereken enerji zaten vücutta yağ olarak depolanmış vaziyette..ben onları kullanıma çıkarıyorum...

5 verip 4 alma olayına gelince..sen yazıyı 1 sayfadan başlayıp oku...ben uyguladığım diyetten bahsettim..kilo verdiğimi söylüyorum..ama tekrar kilo aldığımla ilgili birşey yazıyormu?yani sen burda benim uygulayıp yazdığım diyeti kafadan yorumluyorsun iyi güzelde ben senin anlattığın türde bir reaksiyona rastlamadım...ee nolacak şimdi?

Profesyonel vücutçularda kilo ayarlama çalışmalarında proteini artırır karbonhidratı azaltırlar...

Senin dediğin oranda fazla protein alıp yağ yapmam için benim günde en az..8-10 kilo et yemem lazım ki buda hiç olası değil...yaptığım diyeti tekrar oku..ben sadece beyaz et ve balıkla yaptım...buna ek olarakta hergün mulltivitamin komplexi kullandım.

Vücut öyle yağa dönüşecek kadar çok protein zaten alamaz..sindirim işlemi belli..bakın kurban bayramında fazla et yiyenler varsa bilir...dişler sallanmaya başlar mide ağrıları hazımsızlıklar başgösterir..

Vücut asıl yağları karbonhidratlardan sağlar..Vücut glikojen depoları karbonhidratlarla dolar..glikojen rezervi vücuda enerji verir ama glikojen depoları dolduktan sonra karbonhidratın fazlası vücuda yağ olarak depolanır. Yani vücut yağının asıl kaynağı karbonhidratlardır...vücut fazla karbonhidratı yağa çevirdiği için karbonhidrat alımını sıfırlıyor protein alıyoruz ki..depolanmış olan yağ enerjiye çevrilsin...

Bu konu ile ilgili yazdığım bir makale vardı..bunu okuyuver...

http://www.turkforum.dk/Forum/viewtopic.php?t=2227

20. littlebig

littlebig Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    KAYSERI
    ortalık bayagı karisik gorunuyo ama bende bildigim kadariyla bir iki sey yazayım;
    bu tarz diyetlere sok diyet deniliyor ve gercektende sok etkisi yapıyo hem diyet bitiminde hem bittikten bir iki hafta sonra bikere metabolizma alt üst oluyo birden yağı kesiyosun sekeri kesiyosun karbonhidratı kesiyosun hatta ilk duyuyorum bu diyette meyve salata falanda yasak ilginç gerçekten.
    neyse vucuta giren kalori miktarı dusunce vucutta bos durmuyo ve tasarruflu kullanmaya baslıyo bir nevi savunma yapıyor yani diyet suresi kısa olunca tam az yakmaya alısıyo vucut ve diyet bittikten sonra yeniden metabolizmayı hızlandırma surecinde diyet yapmıs olan kisi verdigi kiloların bir bolumunu hatta cok fazlasını geri alabilir ki bunada yoyo effect deniyo daha kotusu sadece yoyo ile atlatılamaması psikolojik cokuntu buna bir ornek olabilir.neden yaziyorum boyle cunku 6.ayda bu tarz bi diyet yaptım o yok bu yok kut diye bir ayda 11.5kg verdim gayet mutluydum ama yeniden 13kg almam 3 haftadan kısa sürdü.burdanda önemli olan yeni kiloyu muhafaza edebilmenin daha onemli oldugu goruluyorki bu tarz bi diyette olmasi mucizevi bisey olur.

sonuc olarak diyet ucun bi surece yayılmalı bunyeye gore degisir ama ortalama 8 kilo icin 3 ay diyet yapılmalıdır ve hic birsey tamamen kesilmeden yavas yavas azaltılmalıdır bu hem beden hem ruh sagligi acisindan uygun olanidir.

bir bodycinin yapmamasi gereken biseydir amacim kimseyi kirmak degil ama bu diyet daha cok mucize tabir edilen ama mucize sacmaliktan ote gitmeyen bilimsel olmaktan uzak sadece kurguda tutan ama uygulamada yada sonrasında faydadan cok zarar veren her insanın oturup yazabilecegi diyetlerden farksiz bi diyet.denemeye bile degmez hele bir bodyci icin bir hafta bu diyeti yapan bodyci kisisel gorusum bir ay boyunca ya yerinde sayar ya geri gider.bu sitede herkes benim kardesim olaki birilerinin kalbini kirdimsa pesin pesin ozur dilerim ama benim dogrularim bunlar yanlis olup dogru bildiklerim varsa her zaman birilerini dinlemeye hazirim.

Sayfayı Paylaş