neden ekmek yemiyoruz ?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve burak_solmaz tarafından 29 Mart 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. burak_solmaz

burak_solmaz Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar çoğu bb'ciler ekmek yemiyor beslenme programında da ekmek yok ekmek yağ yapıyor evet fakat neden bu kadar uzak duruyoruz açıklayacak var mı

2. ferhat62

ferhat62 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    ekmek çünkü protein açısından zayıf ve genellikle basit karbonhidrat içeren bir besin kaynağı. Bu açıdan bakıldığında bir vg ci beslenme programında fazla ekmeğe yer vermez

3. uchiha

uchiha Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    istanbul
    Aslında ben sana başka bişey söyleyeyim. Ekmek yapısı sebebiyle midede en son öğütülen yiyecek grubundandır. Mide herşeyi öğütür parçalar en son hamuru parçalarmış. Öğün aralarıda fazla uzun değildir bb cilerin o yüzden sıra daha hamuru öğütmeye gelmeden başka şeyler yendiği için vücutta kalıyor ve kilo yapıyor. Yoksa fazla yemedim ama şişlik yaptı denmesi bu yüzdendir :)

4. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    herkes yemiyor değil,istiyorsan yiyebilirsin,beslenme tarzına bağlı.

doxux ve atraksiyonlu bunu beğendi.
  5. telepati

telepati Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    43
    Katiliyorum ben yerim ama bu isi tam yapicaksan yememem daha uygun olur..ekmek tok tutuyor..ornegin bulgur ve tavukla yapilmis bir ogle yemeginin ardindan 3saat icinde tekrar acikirken ekmekle tavuk aksama kadar idare ediyor..buda bb ters...( diger zararlarini internetten bulabilirsiniz ben bu taraftan bakiyorum)

6. Hamartin

Hamartin Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Kayseri
    Beyaz ekmeğin glisemik endeksi 70 tir.Rafine undan üretildiği için çabuk sindirilir.Kan şekerini bir den yükseltip sonra birden düşürür bu dalgalanma ani acıkmalar sebebiyet verir. Onun yerine glisemik indeksi daha düşük olan kepek ekmeği gibi lif oranı yüksek ekmekler tercih edilmelidir ki kan şekeri daha yavaş yükseltip düşürsün ve daha uzun sürede acıkmaya sebep olsunlar.

boksbody ve stefan35 bunu beğendi.
  7. telepati

telepati Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    43
    Ben buna katilmiyorum 1aydir aksam yemekleri ve ogle yemeklerini iki dolu tabak bulgur yada piruncle yapiyorum 3saat icinde acikiyorum..belkide bu bizim turk halki icin degildir neticede yillarin aliskanligi var ekmek yemeden doymuyorum ve cabuk acikiyorum

8. wrath06

wrath06 Üye

Beğenileri:
    139
    Ödül Puanları:
    53
    Tam buğday ekmeği olursa çok daha iyi olur beyaz ekmeği mümkünse hiç yemeyin olay kan şekerindeki anı dalgalanma insulin vs

9. zeo64

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    forumun sakinleri,anlıyorum glisemiks endeksle geliyorsunuz.dedikleriniz doğru,glisemiks indeksi yüksek besinler kan şekerinde dalgalanma yaratır,diğer adıyla "blood sugar roller coaster".kan şekeri tabana vurdugunda başka bir karbonhidrat kaynağı isteriz,acıkırız burası da doğru.fakat bana bu mantıkla gelip beslenmemizde kullanmamamız gerekiyor derseniz orası bana mantıklı gelmiyor.roller coaster etkisi sizi sadece tekrar karbo yemeye iter,sizi YAĞLANDIRMAZ.eğer siz günlük kalori alımınızı kontrol altında tutarsanız değil beyaz ekmek ne yerseniz yiyin yağlanmazsınız.GI etkisini bu şekilde lanse etmek bana bu yüzden mantıksız geliyor.dolaylı yoldan etkisi olan bir şeyi direkt etkili gibi göstermememiz lazım insanlara.beslenmemizin bir kısmını/temelini lifli karbo kaynaklarından(dolayısıyla da GI düşük olacak)kurarsak,roller coaster etkisinden de çok etkilenmeyiz.ki dediğim gibi etkilensek de bu sadece dolaylı bir etki,yemeyen adam gene yemez.

dipnot:GI nin başlıca olayı bu,farklı ufak tefek etkiler de var.fakat genel anlamıyla biz amatör sporcuların çok derine inmesi gerektiğini düşünmüyorum.GI si yüksek gıdaları hiç tüketmemek yerine,gereken miktarda lifli tüketmeyi önemsemek daha önemli zannımca.

Bozo-Baku, doxux, atraksiyonlu ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  10. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Basit bir örnek: 100 gr yulaf, makarna veya bulgurdaki besin değerlerini tutturabilmek için 8 dilim (25 gr'dan) ekmek tüketmek lazım.
    O kadar ekmek hem bütçe olarak, hem de yeme kolaylığı açısından dezavantaj.

11. burak_solmaz

burak_solmaz Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    8 dilim 25 gr dan yarım ekmek yapar yani yarım ekmek kolay yenir ama şunu dusunuyorum sizce bu hamur işi oldugu için vücutta yağlanma yapar mı kilo almaya çalışıyorum zaten sizce bol bol ekmek yemeli miyim

12. telepati

telepati Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    43
    Ben ekmeksiz yapamiyorum..bir tek sabah kahvaltisinda ekmek yemiyorum...bunun yerine 5tam yumurta yiyiyorum tok tutuyor zaten..bence bu ekmek konusu bunyeden bunyeye degisiyor..benim gibi zor kilo alanlardansaniz hic sorun yok...ekmek ve diger besinler icin en iyi referans insanin kendi vucududur deneme yanilma yontemiyle hangi gidalardan uzak durmanizi yine kendiniz karar vericeksiniz.

stefan35 bunu beğendi.
  13. burak_solmaz

burak_solmaz Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    8 dilim 25 gr dan yarım ekmek yapar yani yarım ekmek kolay yenir ama şunu dusunuyorum sizce bu hamur işi oldugu için vücutta yağlanma yapar mı kilo almaya çalışıyorum zaten sizce bol bol ekmek yemeli miyim

14. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    ''Yağlanma yapan gıda'' diye bir şey yok. İhtiyacından fazlasını yersen protein bile yağ yapar. Ekmeğe kendi açımdan yorum yaptım, şahsen özellikle ana yemeklerde makarna, pirinç, bulgur varken ekmeği tercih etmem.
    Her gıdadan yeterli miktarda alman kilo alımı açısından daha yararına olacaktır. Yoksa bu gıda yağlanma yapar o zaman kilo aldırır mantığı yanlıştır. Protein, karbonhidrat ve yağ üçlüsünü dengeli şekilde arttırarak güzel kilo alınabilir.

doxux, Hamartin ve zeo64 bunu beğendi.
  15. wrath06

wrath06 Üye

Beğenileri:
    139
    Ödül Puanları:
    53
    Tam buğday iyidir yiyecekseniz tam bugday yiyin hem ekmek gibi yılların alışkanlığı olan bir besinden mahrum kalmayın

16. Nightm@R3

Nightm@R3 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Soylediklerinize tamamen katiliyorum hocam bunun yani sıra size sormak istedigim birsey var ben 1.84 boyunda 86 kiloyum orta derecede bi vucuda sahibim sormak istedigim gunluk vucut agirligimin 2 kati protein almaya dikkat ediorum peki gunluk kac gr. Karbo almaliyim antrenmanlarda yorgun dusmemem icin minimum kac gr. ? Bu arada fazla kilo almaktan ve gobek yapmaktan korkuyorum onun icin minimum.. Simdiden tesekkurler hocam gorusleriniz benim icin onemli

17. zeo64

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    protein oranını 2kat almam gerekiyor mutlaka diye kendimizi zorlamaya bence gerek yok,toplam vücut ağırlığı x 2 bence baya fazla bir rakam,hem fiziksel anlamda hemde bütçe anlamında vs.fakat orası başka mevzu.

sorunuza gelince,cevabı ne yapmak istediğiniz ne amaçla çalıştığınız.amacınıza göre protein ve yağın oranını/miktarını tutturduktan sonra geri kalan kaloriyi amacınıza göre karbonhidratlarla doldurmalısınız.yani atıyorum bulk dönemindesiniz,3000 kalori bazal hızınız + gün içindeki ihtiyaçlarınız.300 kalori fazlasıyla bulk yapacaksınız,toplamda 3300 kalori yapar.85kg siniz,100-150gr protein alabilirsiniz,100gr civarı yağ alabilirsiniz geri kalan kaloriyi de karbonhidratla doldurursunuz.definisyondayken nispeten proteini biraz artırırsınız,yağ aynı kalır geri kalan miktar da karbonhidratla doldurulur.

Hamartin bunu beğendi.
  18. Nightm@R3

Nightm@R3 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Hocam ben bulk yada def. Yapmiyorum orantili bi sekilde hem vucut gelistirmek hem kilomu korumak istiyorum burda korktugum tek sey kilo almamak icin karboyu fazla kısıp antrenman sirasinda yetersiz kalmak yorgun hissetmek .. Sizi yakalamisken ufak bi soru daha sormak istiyorum lor peynirdeki protein whey mi caseinmidir spordan hemen sonra lor shake tuketmek ne kadar dogrudur simdiden tesekurler hocam

19. zeo64

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    bence öyle yapmamalısın.kalori olarak yerinde saymak eğer ileri seviye bi sporcu değilseniz(natural potansiyeline artık iyice yaklaşmış 5-10yıllık bir sporcudan bahsediyorum) bu sporda yapılabilecek en saçma şey.en mantıklısı uzun sürecek şekilde bulk ve definisyonlar yapmak.bu da uzun süre düşük kalori fazlasıyla beslenip kişiye göre zamanı gelince de düşük kalori açığıyla devam ederek olur.

20. mktarik97

mktarik97 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    mersin
    Şöyle bişey var bi yarım beyaz ekmekte 60 gr karbonhidrat var 100 gr pilavda anca 20 gr var 3 4 tabak pilav yiyeceğime gider 1 tam ekmek yerim

Sayfayı Paylaş