L-Glutamine

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve saydam tarafından 6 Ekim 2004 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 38 üye.
  1. motorhead

motorhead Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ekonomist
    Yer:
    istanbul
    ben hap olarak kullanıyorum. antrenman günlerinde sabah 2 tablet +antrenmandan yaklaşık 30 dak evvel 2 tablet + yatmadan önce protein tozuyla beraber 2 tablet. antrenman olmayan günlerde ise sabah ve yatmadan evvel ikişer tablet. yaklaşık 2 haftadır kullanıyorum. şimdilik memnunum.

2. gurkan

gurkan Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    o

%100 serbest form ve %100 saflık derecesi
    o

"Aşırı antreman sendromu" nun önlenmesi
    o

İskelet ve kas sisteminde %60 lık doğal yoğunluk
    o Yıkıcı kortizon etkisinin indirgenmesi
    L-Glutamine, kısmen temel amino asit sayılan ve metabolizma tarafından yeterli miktarlarda üretilemeyen çok özel bir amino asittir. Vücudun iskelet ve kas sisteminde doğal olarak yüksek miktarlarda bulunur ve buradaki amino asit kutbunun %60'ını oluşturur. Weider L-Glutamine, özellikle %100 serbest formda ve olabilecek en saf formda üretilmiştir ki; %100 emilebilsin, en kolay ve en kısa sürede kas sistemine ulaşabilsin. L-Glutamine, vücut geliştiricilerin performansını gözle görülür bir şekilde artırır ve bir çok önemli asimilasyon aşamalarında görev alır. Bunlardan en önemlileri şunlardır:

* Kas sistemindeki amino asit eksikliğinden kaynaklanan yıkıcı kortizon etkisini indirger ve telafi eder.
    * Özellikle düzenli antremanlar yapan yada yarışmalara hazırlanan vücut geliştiriciler daha sık hastalanırlar. Bunun sebebi, vücudun bir bütün olarak antremanlara yada yarışmalara konsantre olması ve dolayısıyla bağışıklık sistemini ihmal etmesidir. Bu durumda L-Glutamine, metabolizmanın enerji oluşumuna, proteinlerin sentezlenmesine ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye yardımcı olur.
    * Stres hormonlarındaki kortizon miktarı artışı ve glikojen miktarının fazla fazla artması, düzenli antremanlar ile vücut tarafından dağıtılarak azaltılır. İşte burada L-Glutamine, katabolik kortizon etkilerinde %70' e varan bir azalma sağlar.
    * "Aşırı antreman sendromu"' olarak adlandırılan durumda, vücut geliştiriciler ağır, yoğun ve sert antreman aralarında kendilerini yeteri kadar toparlayamaz ve yenileyemezler. Direkt olarak azalmış L-Glutamine seviyesi ile ilgili olan bu istenmeyen sonuç, L-Glutamine' in ek olarak dışarıdan alınması ite geciktirilir veya engellenir.
    * Vücuttaki L-Glutamine miktarının fazla olmasının ruh haline pozitif etkisi olduğu Weider Araştırma Grubu tarafından bilimsel olarak kanıtlanmıştır. L-Glutamine miktarındaki artış beyindeki GABA (Gamma Amino Asidi) üretimini arttırır, GABA'nın artışı vücudun sinir sistemini pozitif yönde etkileyerek sporcuya rahatlık verir ve psikolojik denge sağlar. Antremanlardaki başarı sporcunun ruh hali ile doğru orantılı olduğu için L-Glutamine' in bu yönde de metabolizmaya fayda sağladığı görülmektedir.

L-Glutamine' nin diğer bir özelliği de kas hücresi elementlerinden birisi olmasıdır, bu sayede hücre içindeki suya çok kolay bağlanır ve dolayısıyla hücre içine zorlanmadan geçerek kas sisteminin gelişmesine de yüksek seviyeli yardımcı olur.

antalya_07, ozzers ve ghosttr bunu beğendi.
  3. ixlas

ixlas Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    hangisi uygun???

bu mesajimi dun de yazdim ama tasindimi ya silindimi bilmiyom.kardsler bi sorum var bileniniz varsa lutfen cevaplayin..dunde yazdim ben azeriyim,yani bizim bakude 3 tur urunden basqa hic bi sey yok,yani forumu okuyorum burda fazla urunler var,ama benim 3 urunu alma imkanim var,yani 1.mega blast,2.super max ve 3.atlant..bunlar haqda bi bilgim de yok,forumu da arasdirdim ama bu urunlere dair hic bi yazi yok,sizlerden rica ederim ,lutfen bu bilgilere sahip kisiler bana yardimci olsunlar,lutfen
    ne icindir,nasil kullanicagim?
    sabirsizlikla cevap bekliyom,tesekkurler

4. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    kutunun arkasinda arkada yazan bilgiler olmadan kimse bir sey diyemez thums:

5. ixlas

ixlas Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    kardes seni anlayamadim yani turkce oldugu icin ..basqa bir sekilde anlatirmisin??lutfen kardes///

6. ixlas

ixlas Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    mega blast; super max; atlant-la ilgili bi sey bilen yokmu,lutfen yardim edermisiniz.
    cannabis isimli arkadas bana "kutunun arkasinda arkada yazan bilgiler olmadam kimse bi sey diyemez" diye anlatiyo,tamam kardes bunu da arasdirdim,yani bu urunleri asagidaki gibi inceledim,ve cok cok rica ederim arkadaslar,hic olmazsa buna uygun bi bilgileri olanlar lutfen bana yardimda bulunsunlar,rica ederim bi secim yapmaliyim...lutfen

iste boyle:
    bunlari bi rus web sitesinden cevirdim>

1.MEGA BLAST Super Max
    polimer qlukozasi denden,saflasdirilmis kristal fruktozadan,yumurta ve serum proteini,vitaminler,minerallar,pepsin.
    140gr-liq urunun icerigi:
    protein:36 gr
    yag: 0 gr
    karbohidrat 266 gr
    kalori:1728

2.Атлант Новая Формула +
    tuketimci: rusiya ,1000 gr,
    urunun 100 gr-nin icerigi:
    protein 80 gr
    karbohidratlar 5 gr
    yag 0.5 gr
    vitaminler 0.38 gr
    mineral maddeler 3.8 gr

3.Mega Blast Turbo 3800 With L-Glutamine
    tuketimci: General Sport Nutrition

Mega Blast Turbo 3800 With L-Glutamine-ilk sinergetik karisigi elmi esasda yapilmisdir ve antrenman zamani yagsiz ve kalori itkisi olmadan ezele kitlesini artirmaq icindir...
    Bununla beraber MEGA BLAST TURBO 3800 WITH L -GLUTAMINE 3800 kalori veren ilk sistemdirki buda size buyume engelliyinin ustesinden gelmenize imkan veriyor.
    hic bi karisik MEGA BLAST TURBO 3800 WITH L-GLUTAMINE guclu sistemi ile karsi tutulamaz.
    kida deyeri:
    su ile 238 gr.
    icerigi:
    kalori 842.
    doymus yag 1 gr.
    natrium 142 mlgr
    kolestrol 42 mlgr
    kalium 125 mlgr
    karbohidratlar 171gr
    kida lifleri gr
    seker 72 gr
    protein 35 gr

ya arkadaslar biraz karisik olabilir ama ancak bu kadarini elde ede bildim,lutfen rica edrimbi bilgisi olan azacik da olsa yazsin,paylasalim arkadaslar,tesekkurler......:)
    turkiyede bu urunler hicmi yok,kullananlar yokmu???

7. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    bunlari nasil bir amacla kullanacagina gore degisir, ama genel olarak

1 numara kilo aldirici, (gainer) gunun herhangi bir saatinde veya ogunlerle beraber icebilirsin, aksam gec saatte icmemeni tavsiye ederim

2 numara protein, idman sonrasi, idmandan bir saat kadar oncesi, yatmadan once de olabilir

3 numara da kilo aldirici, 1 numaradan farki l-glutamin aminoasit icinde daha cok var.

bu urunler sanirim rus mali ve hic kullanan gormedim.

8. ixlas

ixlas Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    cannabis kardes sana cok-cok tesekkur edrim, siz turk kardeslerimiz ne kadar iyisiniz,cok yardimci oluyosunuz,baya rahatladim yani yazin acikca bana neyin ne oldugunu anlatiyoo,
    amac biraz kilo almam... merak ediyorum turkiyede bu urunlerden hicmi yok,bahs eden de yok
    cannabis kardes yanlis anlama ama merak iste-kac yilda bb le meskulsunuz yani bu yazdigin tecrubenden kecdimi sende veya nerden bu bilgiler..ama yanls anlama...ben yanlis is yapmayim diye sordum,arkadaslar hic protein kullanma derler,onun icin.ve rus mali diyosun,bi yarari olurmu yoksa cok az deyeri olan biseymi,yani bakude marka azligi bunlarin iyi olmamasi anlamina gele bilir,acaba turkiyeden sifaris vermek olurmu,bisey biliyosan lutfen yaz kardesim,sizin bu urunlerden faydalanim,amacim gelismek...:mad:

9. ixlas

ixlas Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    cannabis kardes foruma girmiyormusun???
    tekce cannabis yok kim bilirse lufen yazsin

10. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    simdi ben elimden geldigince yaziyorum da konu basligi glutamin, konuyu dagitiyoruz ister istemez yoneticilere ozur borcun var :)

urunlerin kalitesini rusyadaki sporcular bilir, ancak uzerindeki bilgiler dogruysa kesin yararini gorursun.

amacin büyümekse bence denemekte fayda var. çim sahada kramponsuz top oynamak ne kadar zor ise vucut gelistirmede de supplement ler olmadan gelişim o kadar hatta daha da zordur.

benim bilgi konusunda herhangi bir iddiam yok kendi tecrubelerim ve okuduklarimdan ibaret, kafana yatiyorsa uygula, yatmiyorsa bosver :)

96 dan beri agirliklarla calisiyorum (vucut gelistirme degil)

98 de amerikan futboluna basladim ve 2006 da 115 kilodayken biraktim.

2007 yazindan bu doneme kadar da agirliga devam.

bu buraya son mesajim olsun baska sorun olursa ozel mesajdan elimden geldigince yanitlarim. selamlar

11. ixlas

ixlas Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    konuyu dagiticak bi yazi yazdigim icin sorry,bilmemisim,affedersiniz
    yanitlarina da saygi duyuyorum,ve kullanmak fikrimdeyim, ve sunu soyleyimki ben bakude 3 sup-larin oldugunu yazmistim ama yanilmisim iste biraz daha arasdirdim sonda whey protein,whey gainer,liqiud amino yu spor magazalarinda gordum,ama cok pahali iste,zaten once yazdigim 3 urun apteklerde satiliyodu onun icin fiyati dusukmus

12. cappi

cappi Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Glutamin Gerçekten Gerekli Mi?

Sizlere bir kaç ay önce bulduğum bir makalenin özetinni vermek istiyorum..

Başlık; "Glutamin Takviyesi Diyet Dönemindeki Atletlerde Kısa Dönemde Yarar Sağlamıyor"

Makaleye göre, kas kaybını minimize ederek kilo vermeyi amaçlayan güreşçilere ağız yoluyla verilen glutamin takviyesi yağsız kas kütlesinin kaybını önlemede pek de yarar sağlamıyor..

Araştırmada, plasebo grubu ve deney grubu olarak iki gruba ayrılan güreşçiler, aynı diyetlere ve aynı antrenman şekillerine tabi tutuluyorlar..İki grup kilo ve boy olarak da birbirine çok yakın..

Yalnız deney grubuna günde iki defa yemeklerle birlikte 25-30 'ar gram glutamin veriliyor..

12 günlük kilo verme çalışmalarının sonunda, yağsız kas kütlesi kaybında iki grupta önemli bir farklılık bulunmadığı belirtiliyor..Tablolardan da bunu anlamak mümkün..

Kaynak:http://www20.uludag.edu.tr/~hakan/sbtd/vol2/n4/7/v2n4-7pdf.pdf

Bu çalışma tabii ki vücut geliştirenlerle yapılmamış ve uzun dönemi kapsayan bir çalışma değil ancak glutaminin gerçekten ne kadar yararlı olduğu yurtdışında da tartışılmakta..
    Natural Pro Bodybuilder olan ve iskelet kasları üzerinde doktora yapan Layne Norton da glutaminin etkisizliği üzerinde duruyor..Ona göre glutamin alımından kısa bir süre sonra kan plazmasındaki glutamin oranı yükselse de bir şekilde bu iskelet kaslarına ulaşmıyor, kısacası etkili de olamıyor..Ayrıca makalede de en azından glutaminin plazma seviyesindeki miktarının yüksek kalabilmesi için 2 saatte bir takviye edilmesi gerektiğinden bahsediyor..
    Ben hiç kullanmadım, sanırım saydam kullandığı zaman kas ağrılarında bir azalma olduğundan bahsetmişti ama bunu plasebo etkisine bağlıyorlar..

Bu konuda araştırmalarım sonucunda en doyurucu olarak bu makaleyi bulabildim, zaten daha üzerinde çok da bilimsel araştırma yapılmamış bir konu, glutamin kullananlar ya da bilgisi olanlar daha da aydınlatılabilirse sevinirim..

Son düzenleyen: Moderatör: 11 Eylül 2008
  13. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Ben bir ay kadar kullandim, hicbir ciddi fark gozlemlemedigim icin artik kullanmiyorum. Zaten genel olarak, vucuda ne kadar az sentetik madde girerse, o kadar iyi diye dusunuyorum.

castorpollux bunu beğendi.
  14. ozzers

ozzers Üye

Beğenileri:
    141
    Ödül Puanları:
    53
    bence glutaminin çok önemli bir suplement

15. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Biz zamanlar boy uzatma çılgınlığının büyüsüne yakalandığımda ben de Aol ile birlikte Glutamine kullanmıştım. O zamanlar Glutamine'nin fonksiyenunu bile bilmiyorum. Aslında bende bir sonuç vermeyeceği kesindi. O dönemde 1-2 aylık bodyciydim. İlk başlarda çok hızlı geliştiğimi hatırlıyorum. Gerçi elde avuçta hiçbirşey olmadığı için gelişecek çok fazla ye vardı. Bunun etkisiyle olabilir. Ama glutamine'yi almayı bıraktığımda hiçbir değişme hatırlamıyorum. Benim beklentim boy'a dair olsa bile, kasa dair de bir farklılık yoktu. Küçük çapta da olsa etkisi vardır; ama büyük beklentiler içine girmemek gerekir. Sadece glutamine için değil, tüm supplementler için geçerli bence.

16. Pluchart

Pluchart Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Ben spora başladıktan bir kaç ay sonra ağırlıkları ilk arttırdığımda antreman sonra oluşan ağrıları engellemesi için kullanmıştım glutamine'i.. Sadece ağrıları yoketmesi üzerine yorum yaparsak oldukça başarılı diyebilirim.. Bünyeye göre farklılık gösterecektir şüphesiz ama benim kas ağrılarımı 2. kullanımdan sonra neredeyse tamamen kesmişti..

17. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    karaciğer ve böbrek problemi olanların dikkatle kullanması gerekir...Bir aralar maydanoz suyu çok prim yapmıştı, işte maydonozda bol miktarda Glutamin mevcuttur...

atakan_irresistable bunu beğendi.
  18. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Glutaminenin tek başına değilde, protein tozu ve creatinle aldındığında etkisi oluyor zaten birçok üründe artık kompleks olarak piyasaya sürüyorlar. (vassive-ce gibi)

19. firebird

firebird Üye

Beğenileri:
    154
    Ödül Puanları:
    0
    Glutaminin bir çok defa faydasını görmüş birisi olarak MHP firmasının Glutemine SR ürünü herkese tavsiye deceğim bir ürün mutlaka kullanın harika bir etkisi var , glutamin sr + animal m stak ve stak kombinesi şahane sonuç veriyor

20. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    evet faydalı olduğu bilinmektedir. hatta ameliyat sonrası hastalara verildiği bilinmektedir. yaraları çabucak iyileştirir. fakat costarpolluxun dedeğini unutmamak gerekir. zaten her proteinin içinde mevcut.

Sayfayı Paylaş