Kilo Almak İsteyenlere...

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve MeTaLLiCaT tarafından 10 Ekim 2005 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 458 üye.
  1. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    +1

burdogferi bunu beğendi.
  2. mad_love

mad_love Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    saolsaolsaolsaol

hepinizden allah razi olsunnnnnnn daha ne diim bana cesaret verdiniz sevgilim bile bana biraz kilo al diyo bunun ezikligini en az sizin kadr iyi bilirim :( hepinize coook coook tşkler tekrar tekrar yarın kayıt yaptırıyorum bb salonuna!... bisey sorcam boy uzamasina etkisi varmı bu bb nin?

3. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    o zaman hemen başlayalım ben kendi beslenme programımla başlayayım

yaklaşık 14 aydır bu sporu yapıyorum ve başlamamdaki asıl neden kilo alabilmekti sadece bu başka nedeni yok yağlı veya kaslı benim için farketmeyecekti 58 kg ile bir salona kayıt oldum salonun hocası ile uzun uzun sohbet ettik ve spora başladığım taktirde iştahımında açılacağını belirtti ve öylede oldu bana bir beslenme programı verdi ve hiçbir ilaç tavsiye etmedi veya doğal ürün (protein karbonhidrat vs ) ilk 3 veya 4 ay ekbesin olmadan sadece verdiği beslenme programıyla 4 kilo aldım ardından vücut durmaya başladı (kilo alımım durdu)ve ek besinlere başladım karbonhidrat ve amino acid bununlada yaklaşık 6 kilo aldım ve öyle devam etti artık düzenli besleniyorum ve bunu yapmadığım taktirde çok hızla kilo veriyorum bu sizdede meydana gelecektir.

mad_love boy uzamasına bir sakıncası olabilirmi demişsin bu biraz senin yaşınla ilgili kaç yaşındasın ve boyun kilon kaç

Vendulas aklıma takılan bahsettiğiniz ilaçlar, iğneler, protein tozları ve diğerleri... bunları kullanmalımıyım?? sağlığa zararlımıdır?? iğneler olmadan kilo alabilirsin ve iğneler kesinlikle zararlıdır bununla ilgili başlıklar var steroidin zararları forumda var. supplamentler ise hayır zararlı değiller protein,karbonhidrat,amino asit zararlı değil çünkü bunların içerikleri doğal ürünlerdir bunların genelinede supplament denir

ve gelelim beslenme programıma

sabah ana öğün 08.00
    -------------------
    4 adet yumurta +tahin pekmez yiyebildiğiniz kadar+1muz
    ballı polen 1 su bardağı süt ile karıştır (poleni aktarlardan bulabilirsiniz)
    ve kahvaltıda peynir vs vs ne varsa tıka basa yamak önemli değil yeterki günlük kaloriyi al. o yüzden fazla yiyemiyorsanız öğün sayısı artacak
    ------------------------------------------------------------------------------------
    ara öğün 11.00
    -----------------
    yulaf ezmesi olur süte karıştırarak yiyebilirsiniz veya arı 7 vitaminli bebek maması olur bu 1,5ytl 300gr bunun 100gr yeterli olur hazırlanışı var kutusunda elma,muz ,kiwi bu meyvalardan biri olabilir meyvede sınır yok yiyebildiğiniz kadar bide +olarak yiyebilirseniz bir tabak yoğurt içine ekmek veya buna benzer şeyler doğrayabilirsiniz şekerde koyabilirsiniz.
    ------------------------------------------------------------------------------------
    öğlen ana öğün 13.00
    -----------------
    bir porsiyon pilav (pirinç veya bulgur) veya makarna +yanında tavuk 100ila 200gr dan az olmasın kendinizi kandırmayın veya tavuk yerine balık ton balığıda olabilir bir büyük kutu ortalama 112 gr geliyor +salata yanında ayran kola ile vedalaşın kola vücuttaki amino acid leri öldürür ve şişkinlik yaptığı için yemek yiyemezsiniz pilav ve tavukta sınır yok ben bir porsiyon dedim ama yiyen 5 te yiyebilir 1 porsiyon minimum
    -----------------------------------------------------------------------------------
    ara öğün 16.00
    -----------------
    bir kase yoğurt ve haşlanmış patates 2 veya 3 tane bunu işyerine bile götürebilirsiniz kaşarlı ve bol salamlı bir sandiwiçte olur ama en az yarım ekmek olmalı bide günde mutlaka 1 veya 2 tane çikolata metro veya albeni tercihimdi :D
    -----------------------------------------------------------------------------------
    ben 16.00 dan sonra 3 saat bir şey yemeden idmana giderim idmana gireceğiniz günler de yemeğinizi idmanda 2 veya 3 saat önce yemiş olmalısınız tok karnına idmanı uzmanlarda tavsiye etmiyorlar siz de artık kendinize göre idman saatinizi ayarlarsınız bu size kalmış ve 3 günden fazla gitmeyin kilo almak için bu da bir şart idaman 18.30 başlar ve 19.30
    da biter 1 ve kurt gibi acıktırır bu sizi bu nokta çok önemlidir mutlaka 40 dk içerisinde vücuda protein ve karbonhidrat vermelisiniz en kısa zamanda weight gainer karbonhidrat tozu burada işe yarar -----------------------------------------------------------------------------------------------------
    idman sorası ana öğün20.00
    -------------------------------
    karbonhidratı içtiniz veya yerine mısır nişastası (bununla ilgili bir konu var nasıl içebilirsiniz sanırım eyeseeyou bu konuda yardımcı olur)
    tekrar yemeğe dönelim
    1porsiyon makarna veya pilav (bunlar ucuz yemeklerdir)yanında kırmızı et veya tavuk veya balık tüketebilirsiniz+ayranve salata iştahınızın artması konusunda bir tavsiye salatayı kendiniz hazırlayın sevdiğiniz bir şarkı eşliğinde ;) yiyebildiğiniz kadar yemek tabi en az 100 ila 200 gr dan az olmayacak tavuk balık veya kırmızı et
    bu işin bir püf noktasıda dinlenmek uykunuza çok özen göstermelisiniz dinlenmekte spor yapmak kadar önemlidir.Çok önemli hemde çünkü vücut uykudayken gelişir bir arkadaşımıda dediği gibi ne kadar çok uyursan okadar çok gelişirsin tabii bu öylesine söylenmiş bir laf asıl olan belli saatler vardır v.gelişimi için ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    son öğüne gelince bunu yatmadan 1 saat önce yapsanız olur 21.00 veya 21.30 gibi
    bolca meyve elma muz vs vs sebze salatalık domates veya haşlanmış patates olabilir 2 veya 3 adet ve sütü ihmal etmeyin süte polen karıştırıp için ve mutlaka 22.00 veya 22.30 da uyumuş olun-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    bide yapabilirseniz gece saati kurup 1 bardak polenli süt için tekrar yatın bunu yatmadan hazırlayabilirsiniz baş ucunuza koyun hazırlanışı sütü ısıtıp içine pekmez veya bal 1 veya 2 yemek kaşığı ve içerisine 1 yemek kaşığı polen mikserde iyice çırpın ve koyarsanız iyi olacağından eminim 1 muz içine mikserde iyice çırpın bu program size 1 ayda 4 kg garanti eder...

bunları nasıl yiyeceğim diyorsanız spora başlayın bir nebze iştahınız açılacaktır bu işin %50beslenme%25 spor ve %25 dinlenmektir bunlara uyduğunuz taktirde 3 ayda 10 kg alacaksınız bundan eminim başka sorularınızda olursa elimden geldiğince cvplamaya çalışırım bu benim uyguladığım ve faydasını gördüğüm kendime ait programdı uygulayıp uygulamamk size kalmış

Hürkus, oguzhan07, kby ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  4. Vendulas

Vendulas Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmi®
    Re: saolsaolsaolsaol

inan kardeşim ben de aynı şeyleri yaşıyorum.. kız arkadaşım bana biraz kilo al diyo.. sanki kilo almak bizim elimizde olan hemen olabilecek birşeymiş gibi düşünüyo herkes.. çok kolay kilo alınabilineceğini düşünüyolar.. herkesin dediği yemek ye şunu ye bunu ye herşeyi ye... artık bıktım bu sözlerden.. bizleri en ii sizler anlarsınız.. aynı sorunları yaşayanlar.. bize yardımcı olun lütfen.. yazdıklarınızı okuyup tavsyelerinize uymaya çalışıcaz.. benimde merak ettiğim konu aynı.. acaba spor yapmak yada bb ye gitmenin boyun uzamasına da etkisi olabilirmi??

hsd çok teşekkür ederim yazdıkların için.. programına uymaya çalışıcam.. ;)

5. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    bb veya spor yapmak uzamanıza veya boyunuza bir engelmi aslında yazdıklarımı okumamışsınız arkadaşlar ben size yaşınızı boyunuzu ve kg sordum boyunuzla alakalı olan aslında yaşınızdır kaç yaşındasınız? bunalrın cevabı gelirse yardımcı olmaya çalışırım.

condor_34 bunu beğendi.
  6. Vendulas

Vendulas Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmi®
    ben 20 yaşındayım.. 1.73 boy 55 kiloyum.. bb nin birkaç cm de olsa boyun uzamasını da sağladığını duymuştum.. doğrumudur acaba??

7. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    aslında hayır tam tersi boyun kısaldığına dair yazılar ve söylentiler var halka arasında eeee ozaman arnold cüce roni de öyle bunlar saçmalık belki küçük yaşlarda bu spora başlanırsa insanın uzaması daha az olabilir mesela 12 yaşlarda ama 20 yaşından sora boyun kısalmaz zannedersem uzamazda sağlıcakla kalın

8. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    BB'in boya etki ettiğine dair kesin bir veri bulunmamakta...ancak siz yine de aşırı ağırlıklarla squat yapmaktan uzak durun...zira boy gelişiminiz tam olarak bitmiş değil...leg press tercih edin bunun yerine...ve de iyi beslenin...abur cuburdan uzak durun...

NOT: BB'in boya etki ettiğine dair kesin bir veri bulunmamakta= yani ne kısalttığına ne de uzattığına dair kesin bir veri yok, akademik çalışmalarda vs vs....

ancak siz yine de aşırı ağırlıklarla squat yapmaktan uzak durun= yani aşırı ağırlıklarla suat yapmayın, hafif ya da normal ağırlıklarla squat yapabilirsiniz...

leg press tercih edin bunun yerine= yani ilgili bacak kaslarına(quadricepslere) yüklenmek için squat yerine leg press yapın, yani ağır kg.ları leg press ile kaldırın...

sanırım yanlış anlamalar ve/veya anlamamalar olmuş...bu not bunun üzerine eklendi....

9. Sturm

Sturm Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba Arkadaşlar,
    Aranıza bugun katıldım,daha onceden 1 er aylık süreyle bb e başlamıştım ancak okulun programından vakit ayıramadım.Neyse sorum şu :1:85 boyunda 75 kiloyum.Bana göre 5 ile 10 kilo arasında eksiğim var gibi gelio(pantolonda poponun olmaması,dar body gibi)ancak forumdakıler sankı benım kilomu ideal olarak goruyorlar.şimdi forumda görünce gaza geldim ve çalışmaya başlayacağım sizce 85 e çıkarsam bu fazlamı olur?(bu kiloyu göbek olarak deil kas olarak almak istiyorum tabi:))

10. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    aramıza hoşgeldin Sturm bence 85 kg senin için öok ideal olabilir tabii dediğin gibi kas olarak bizden istediğin bir yardım olursa elimizden geleni yaparız :) gerçi aradığın tüm cevaplar topikler halinde var istersen forumu bi incele

11. KaRaTe

KaRaTe Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    0
    BB boy gelişme çağında boy uzamasına gerçekten yardımcı olur...Bunun kanıtlanmadığını söyleyen arkadaşlar için örnek=14 yaşında Body e başlayan 190 boyundaki Arnold .....

Vendulas...Body boy uzamasını destekler...boyun uzaması 21 yaşına kadar devam eder ancak bunun içinde eklemleri açıcı esnetici çalışmalar yapmak gerekir...Pullover..barfiks gibi çalışmalar eklemleri açtığı gibi boy uzamasına da yardımcı olur...yaşın müsait görünmekle birlikte anatomik yapına bağlı birşey bu..

20 yaşındasın yani boy uzama sürecin hemen hemen tamamlanmış ...Ancak sırf boy uzatacağım diye de body çalışılmaz...Boyumu kısaltır diyede Squat gibi çalışmalardan sakınacak yaşıda geçmişsin yani söylenenin aksine bu konudan çekinmene gerek yok.....Çekişli hareketleri çalışmalarına ekle...Lat çekme...dumbel çekme..t-bar çekme..barfiks...pullover..gibi hareketleri çalışmalarına ekle fizyolojik gelişimin tamamlanmadı ise elbette çalışmanın faydasını görürsün.

12. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Ya hocam sende bana taktın diyeceksin ama şu yazdığın pek rasyonel bir gözlem değil bence kusura bakma :D

Şimdi Arnold 14 yaşında bb ye başlıyor ve boyu 1.90 = Genç yaşta bb yapın boyunuz uzasın

Yani bu olsa olsa istisna olur. Hem Arnold'la yakın bir ilişkiniz yok herhalde bb ye başlamasa belki 2.05 olacaktı, nereden bilebilirizki? ;) Uzun boy/kısa boy göreceli sonuçta bana göre uzun sana göre kısa olabilir, sadece standart altı standart üstü şeklinde bir tabir olabilir. Boy meselesini genlerde aramak daha makul, sonradan pek değişen bir ölçü değil(ama belli ölçülerde değiştirilebilir evet). Ama senin verdiğin örnek hiç sağlıklı değil o zaman Lee Priest 22 yaşında falan başlamıştır bb yapmaya kısacık kalmış çünkü. Yani demek istediğim sen uzun boylu 5 kişi söylersen karşılık olarak 15 kısa kişi söylenir, o zamanda hipotez tam tersine döner.

13. KaRaTe

KaRaTe Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    0
    Sarc Yo hayır yanlış anlamam...benim o örneği vermemin sebebini anlaman için bütün yazıları okumalıydın...Eyeseeyou "boy gelişimin tamamlanmış değil ağır kilolarla squat yapma"dediği için bu pasajı(arnold)ekledim...

Yeni başlayan biri ne kadar ağır kilolarla squat yapabilir?Ve buna ek olarak Ağır kilo ile squat yapsa ne olur?Yani bu boy ucundan çekince uzayacak üstünden bastırınca kısalacak şey değil..Çook uzun yıllar süreler boyunca kemik ve eklemlerin baskı altında kalması gerekir..işte halil mutlu..naim süleymanoğlu...çok küçük yaştan beri sürekli kilolarca ağırlık kaldırıyorlar...

Yeni başlayan biri için bu tür örnekleri sık sık veriyorum..Burda amacım moralini bozmamasını ve ağır kaldırırsam boyum kısalır korkusundan uzak durmasını sağlamak(Burda Spor psikolojisine giriyoruz)

Kaldı ki gene Arnold Örneği vereceğim...Çünkü herkesin bildiği bir şahsiyet 18-19 yaşında bacaklarında eksikliği farkedince Ağır kiloları alıp kırlara çıktıklarını onlarca set squat yaptıklarını anlatıyordu kitabında..buda çok squat yaparsan boyun kısalır düşüncesini yalanlıyor..yani ben hepimizin Gönül verdiği body üzerindeki hurafeleri yıkmaya çalışıyorum...

Kişinin ırsi özellikleri elbette boy ve vücut yapısı üzerinde etkilidir bunuda yadsımamak lazım...ancak spor yapanlar için genel kanı spor yaparsan boyun kısalır yönündedir oysa uzmanlarca; eklem açıcı, boy uzamasına yardımcı olduğu söylenen ;pullover türü barfiks türü hareketlerin en çok yapıldığı spor Body dir....Yani boyun uzamasını büyük ölçüde destekler...

14. alpkunt

alpkunt Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    meraba,
    bende 1.86 boy ve 67-69 kiloda bi zayıfım. :) ömrüm bu sene kilo alicam demekle gecti, pazartesileri hep spora basliyordum genelde. :) yasadigim hayal kirikliklarini anlatamam. en sonunda doktora gittim. diyetisyene tabi o kadar kotu durumdaydimki piskologada gidebilirdim. :) suan en son kez tekrar baslicam bb'e. bu sefer elimde gusel bi vucut deil inanılmaz hatalarımdan aldigim deneyimler var. neler yapmam gerektigini hala bilmiyorum ama neler yapmamam gerektigini artik cok iyi biliyorum.
    durumum o kadar vahimdiki aids falan oldugumu dusundugum icin doktora gittim hatta. kan tahlilinden, gayta(kaka, idrar) tahliline kadar bir cok tahlil yaptirip bi diyetisyenle gorustum. cok rahatladim.
    ne konustugumuza gelince: ben sabah kahvaltisinda 1 domates 10-15 zeytin, bal, peynir yiyen geneldede ekmegi sevmeyen bir insandim. ogle yemegi ve aksam yemegide bu calori derecelerinde oluyodu ancak. doktorun bana soyledigi metabolizmamin felaket hizli calistigi ve bu hizli calismaya hiperaktifligimde eklenince yediklerimin anca beni "formda" tuttugu oldu. 2 hafta yemek yeme olayim azalsa hemen kilo verebiliyodum, tabi buda goruntume yansiyodu, ama yeme olayyini abartincada gobegim cıkıyodu. yani komik olan formda kalmayi ogrenmis ve bedenime ogretmisim farkinda olmadan. simdi bunu kirmak gerekiyomus en basta! bunun icin bana porsiyon lu bir diyet verdi. ilginctirki bu diyet ile vucuda esit oranda yayılcak sekilde besin alabilmem saglanacakmis. Yani anladigim bazi besinlerle bazi besinlerin yan yana asla yenmemesi gerekliligi. Bu sebeple bana recel, bal, ciger, marmelat, pekmez, kuzu eti gibi besinleri yasakladi. Tabi bu en basta annemin hic hosuna gitmedi!:) doktorada bi ton sovdu saydi. ama doktor bana bunun sebebini cok iyi izah etti. oncelikle vucudu sekere alistirmak, icki ve sigara icmekten cok daha tehlikeliymis. ama dikkat ederseniz, kilo alma denince akla boyuna bal, recel gibi geleneksel besinlerle onlarin karisimi gelir. ayrica vucudu dogrudan kana gecicek besinlere alistirmak sindirim sistemini sagliksizlastiriyormus. yani vucudun proteini sindirmesi gerekir, karbonhidratida sindirmesi gerekir, yagida ole. sora seker ihtiyacını kendi dusenleyip neyi ne kadar yakacagina kendi karar vermesi gerekir. yani bb ve diyet yaparak vucuda yol gostermek mumkundur. nese cok konustum galiba. diyetimi bi ara buraya yazicam. Kesinlikle ama kesinlikle doktora gittikten sonra protein tozlarina, weight gainerlara karsiyim.(daha once bir cogunu kullandim) sonunda eskisinden beter goruntuye kavusuyo insan birakinca! ayrica, sindirim sistemini bozucu etkileri var. cok kullananlarin isal olmasinin sebebi budur, zira yan etkilerinde yazmaz! bozuk bi sindirim sistemi ilede saglikli kilo almanız mumkun olmaz.

bedenimle ilgili sorunlarima gelince bacaklarim acaip ince(rontgen cektirdim, kemiklerimin normal kalınlıkta oldugu, kas kutlesinin az oldugu ortaya cıktı. kollar desen keza ole ince. 30.5 kolla nereye kadar dimi? simdi yeniden basliyorum. yakinda resimleride koyup baslangicta boyleydim soradan bole oldum gibi bise yapcam. azimli ve bilgiliyim bu sefer cok bilgi cahili degilim ilk defa!:) yeni baslayacaklara tavsiyem, guzel vucuda sahip olmak en az 1 yillik bi fedakarlik gerektirir, ama korkmayin(korkmayalim) cunku bu bir yil icerisinde yapicaklarimizla omrumuzun geri kalaninda gusel gorunus disinda gusel prensiplerede sahip olmus olucaz. asil onemli olanda budur. vucut gecicidir(arnold bile coker) ama kazan,lan gusel aliskanliklar saglikli ve mutlu bir hayat surmenin garantisidir. sevgiler saygilar herkese. bu forumada ayriyeten tesekkurler!

İyi Adam ve baykan bunu beğendi.
  15. gymnast

gymnast Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    0
    bu dertten ben de muzdariptim
    kilo almada problemi olanlar da genellikle 'çok yiyorum ama alamıyorum' derler, ancak bu yalandır. şöyleki;
    1.kaliteli besinleri dedikleri gibi 'çok yemiyorlardır'
    2.bir öğünde 7 tane lahmacun yemeyi maharet sanıyorlardır. ama o 7 lahmacundan sonra 7 saat, düzgün birşey yemezler.
    bu üniversite sınavına bir gün 4 saat çalışıp sonra defter kapağı açmayan biridir. 4 saatin ne kadarı verimlidir???
    ilk yapmaları gereken hakikaten çok yiyormuyum sorusunu sormalarıdır.
    kural gayet açık ve basittir.
    aldığın kalori günlük harcadığından fazlaysa kilo alırsın, düşükse kilo verirsin.birbirini tutuyorsa kilonu korursun
    tamam o zman en kalorili şeyler neler, yağ, bal, şeker. basalım tereyağını ekmeğe yiyelim... değiiil!!!
    kaliteli beslenmeniz lazım.
    sanıldığı gibi vücut geliştirme çok kalori yaktırmaz. yaktırsa bile öyle bir iştahlandırırki sizi zincire vurmadıkları sürece yemek istersiniz.
    yeni başlayanlara tavsiyeler başlığı altında yazılarım var. bunları okumanızı tavsiye ederim. merak ettiklerinizi zevkle cevaplarım.
    düzenli beslenebiliyorsanız, öğünleri atlamak zorunda kalmıyorsanız ek besinlere heleki iğnelere ihtiyacınız yoktur. (hastalık derecesinde bir durum yoksa). ilk olarak doğal yöntemleri disiplinle 6 ay uygulayın. eğer bir gelişme olmazsa (ki sizi temin ederim olacak) bu türden destek yollarına gidersiniz.
    belki zor bir şey ama ekmek yemeyi kesin. bunu garipseyecek çok kişi olacaktır. ancak bizim burada yapmaya çalıştığımız kalori alımını kaliteli besinlerle sağlamaktır. ve ekmek (beyaz olanı) kesinlikle besleyici değildir. bunun yerine pilav ve makarna yeyin.
    aynı şeyleri tekrar tekrar yazamayacağım kusura bakmayın. yeni başlayanlara tavsiyeler başlığı altında yeni olmayanların bilmediği birçok şey olduğundan eminim... kendinize iyi bakın.

16. ultraukala

ultraukala Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    Bursa
    yılbaşından beri bb ile uğraşıyorum..60kilo başladım şimdi 66kiloyum..Temmuza kadar 73olmayı hedefliyorum.Ama günde 6öğün yiyecek imkana sahip deilim..Çünkü okuorum ve herakşam dersaneye gidiyorum..Hep dışarda yemek zorunda kalıyorum.Sabah kahvaltısıı güzel yapıyorum..öğlenleyin okulda yemekhaneden yemek yiyorum.okuldan çıktıktan sonra tavuk döner falan yiyebiliyorum.Bide eve geldikten sonra sağlam bir yemek.4öğünde kalıyor yanii...Akşam yatarken bide meyve yiyorum bol bol..Önümüzdeki hafta antremanlara tekrar başlıyacağım ramazandan ve hastalığımdan dolayı 3hafta ara vermiştim...Protein tozu kullanmalımıyım?BBİde weigh gainer falan duydum..Kullansam yararı ne olur?zararı varmı?

17. alpkunt

alpkunt Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Benim fikrim: Kullanipta yararini gormeyen yoktur sanirim, ama burdaki yarar kelimesi biraz hileli, eft kaslarin daha cabuk ve daha cok gelisme gosterecek, orasi kesin, milli piyango gibi. ama sindirim sistemini ve beynini biseye alistirdiginida unutma, karacigerinin uzun vadede yaglanacagida kesin(sindirim sistemi bozuklugunun ilk vucutsal tepkisi bu) bununlar beraber karaciger yaglaninca bobrek yetmezligi cekebilirsin. Ama eminimki vucudun tolere edebilecegi bi miktar vardir. bunuda kendi bedenin icin doktordan baskasi soyleyemez diye dusunuyorum. Konustugum butun doktorlar bu besinleri onermiyorken bu kadar insanin kullanmasi tezat gibi gelebilir, ama s,igarada ole unutma!
    ben kullandigim donemde piskolojik olarak protein tozunu cok iyi kahvalti bile etsem almadigimda kendimi kotu hissediyordum. doktorum bana bi ogunde cok yemeninde bi ise yaramadigini anlatinca, neden isal oldugumuda anladim. protein tozu en cabuk sindirilip direk kana karisiyo ve beyin, zayıf insanlarda yag olarak depoliim ulan ben bu diger yenilenleri demiyor, en kisa yoldan atiyor buda su, tuz ve minerallerin isal yoluyla atilmasina sebep oluyor.

18. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    ultra ukala zamanın olmadığından bahsetmişsin sana gece kalkıp karbonhidrat ve protein karışımını öneririm.bide alpkunt da bahsetmiş proteinin çabuk sindirilddiğinden ama proteinde kendi içinde gruplara ayrılır bunun en çabuk sindirileni yani en iyisi isolated dir buna neden ihtiyaç vardır idmandan soraki ilk 40 dk kaslarımız ve vücüdumuz için büyük önem taşır vücut enerji harcamıştır yakıt lazımdır bunun için yakıt vermemiz gerekmektedir yediğimiz öğünlerin sindirilmesi uzun süreceğinden protein tozu kullanılmaktadır umarım yardımcı olmuşumdur ve abartmadan kullanılırsa zararı yoktur kolay gelsin

19. ultraukala

ultraukala Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    Bursa
    ailemdende destek almıyorum zaten protein tozu kullanmak için.SAdece gerçekten zararı olmadığını bilirsem daha fazla isteyebileceğim.Çünkü ben bu sporu sağlık için yapıyorum.Sağlığımı olumsuz şekilde etkileyecek hiçbir şeyi kullanmak istemiyorum.isolated protein tozu demişsin bu tam olarak.Ne oluyo daha öncede okumuştum forumda.Hangi marka ve tam olarak ne kullanmamı önerirsin..Fiyat ve etki bakımından en iisi olursa çok i olur.Yani az paraya çok etki..Teşkkür ederim bu arada.

20. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    tamam ultra ukala buraya protein çeşitlerini yazacağım ama bunlar marka değil 1.2.3.4. sınıflar yani orta iyi çok iyi mükemmel diye sıralamalı şimdi
    1 - Soy protein :

Adından da anlaşılacağı gibi soya bitkisinden üretilmiş yüksek oranda bitkisel protein içeren ürünlerdir. Not : Bitkisel proteinlerin biyolojik değerleri hayvansal proteinler kadar yüksek değildir. Vücut bitkisel proteinleri, hayvansal olanlarına göre daha zor sindirir. Bu nedenlerle fazla tercih edilmezler.

2- Milk & Egg Protein :

Yüksek oranda yumurta ve süt proteinleri ihtiva ederler. Bu proteinlerin biyolojik değerleri yüksektir. Yumurta ve süt tüketmeyi sevmiyorsanız iyi olabilir ama daha iyileri var. Okumaya devam edin.

3- Whey Protein (Consantrated)

Evet, yavaş yavaş ağır toplara gelmeye başladık. Peynirin mayalanması esnasında peynir altı suyu diye tabir edilen bir atık ortaya çıkar. Satılan çikolatalar ve bazı hazır gıdaların içeriklerine baktığınız zaman peynir altı suyu ibaresini görebilirsiniz. Pek çok alanda kullanılan bu malzeme, whey protein tozlarının ham maddesidir. Çeşitli işleme teknikleri ile %90 oranlarında protein içeren whey protein tozları ortaya çıkar. Biyolojik değerleri çok yüksek olan bu ürünlerin protein zincirleri yumurta proteini veya sütteki kazain proteinine göre daha kısadır. Not : Kısa zincirli proteinler çok daha hızlı sindirilir ve kana karışırlar. Ayrıca vücudun kendi üretemediği kesinlikle dışarıdan almamız gereken temel bazı amino asitler whey proteinlerde yüksek oranda bulunmaktadır. Ayrıca suya veya yağsız süte çok rahat karışır, kullanımı diğer protein tozlarına göre daha rahattır.

4- Whey Protein (Isolated)

Bu guruba girenler biyolojik değerleri en yüksek olan ürünlerdir. Isolated whey proteinler consantrated olanlarına göre daha çok filitrelenmiş ve işlenmiş ürünlerdir. Protein molekülleri aralarındaki bağlar daha kısa dolayısı ile sindirimi çok daha hızlı ve kolaydır. Fakat protein kalitesi olarak consantreted olanlarına göre pek bir farkı yoktur. Isolated whey proteinlerin en önemli özellikleri 10 dakika gibi çok kısa bir sürede sindirilmeleri ve özellikle egzersizden hemen sonra alınırsa daha fazla anabolik etki göstermeleridir. Bu özelliklerinden dolayı pek çok sporcu Isolated whey proteinlerini tercih eder.dediğim gibi eniyisi isolated ve trde ise ultimate byle bir ürünü var ama bulabilirsen optimum isolated whey benim kullandığım favori proteinim sanada tavsiye ederim ve okuduğun gibi bunlar doğal ürünlerden yapılmaktadır ben zararı olacağına inanmıyorum ve kendinde araştır elinin altında bilgisayar var ;)

Sayfayı Paylaş