Kişisel Bench Press ve Squat günlüğü

Konusu 'Güç Sporları (Powerlifting, Halter, Bilek Güreşi)' forumundadır ve berkay7743 tarafından 31 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    Pink Zeppelin bazı görüşlerinize katılmıyorum.bence powerlifting ile "powerbuilding" kavramları arasında ayrım yapmak lazım.sizin anlattığınızı ben şu trend "powerbuilding" kavramıyla özleştiriyorum,eğer amaç powerlifting ise söyledikleriniz benim gözümde tam olarak geçerli değil.şöyle ki;powerbuilding nedir dersek güce de kas gelişimine de önem veren sporcuların yapmaya çalıştığı şey.sonradan oluşturulmuş resmiyeti olmayan hibrit bi tabir.pump içerikli çok yüksek volumlu idmanlar yapmak yerine compoundlarda güçlü olmak ama aynı zamanda powerlifterların yaptığı kadar extreme idmanlar yapmayarak kas gelişimine de önem vermek,yani klasik powerlifter olma amacı olmayan,yarışma amacı ilk planda olmayan fakat sıradan bir "fitness" amaçlı salona devam eden gymrattan da daha güçlü olmak isteyen bir sporcunun benimsediği tarz.bunun için sizin söylediğiniz idman yöntemi aslında gayet mantıklı ve de yaygın.hatta benim gözümde bu powerbuilding kavramı natural bir sporcu için en mantıklı yoldur,çünkü temeli progressive overloada dayanır.

fakat konumuz powerlifting ise sizin idman yönteminiz en mantıklı yol değil.çünkü bir güç sporcusunun amacı sq,dl,bp,ohp temel hareketlerindeki gücünü olabildiğince yüksekte tutmak;kas gelişimi,estetik kaygılar gibi etmenleri 2. plana atmak.bunun için de sizin de söylediğiniz gibi kaslardan öte sinir sistemini(cns-central nervous system-merkezi sinir sistemi)terbiye etmek gerekli.fakat bunun da yolu olabildiğince SIK temel hareketlerin idmanlarını yapmaktan geçiyor.yani iyi bir powerlifter(elite seviyedeki bir sporcudan bahsetmiyorum,o zaman daha başka etkenler devreye giriyor,vitaminler gibi)atıyorum amerikadaki belli dönemlerde yapılan meetlere hazırlanan bir güç sporcusunu düşünelim,amacı olabildiğine sık idman yapmak olmalı.yani haftada 2-3 gün bp yanında ohp,2-3 gün sq,2-3 gün dl gibi.bazı günler düşük rep aralığında 1rm*%80-90 seviyelerinde olur bu,bazı günler daha düşük yüzdeyle tekrara yönelik olur,bazı günler speed work olur,bazı günler teknik amaçlı olur.fakat esas mevzu olabildiğince sık girmek olmalı ki cns ye olabildiğince yük yüklenmeli.

aynı zamanda bu compoundları bu kadar sık girmenin başka bir faydası da hareketi(aslında movement pattern demek istiyorum,fakat türkçeye nasıl çevirebileceğimi şuan bilemedim)olabildiğince sık tekrar etmek,binlerce onbinlerce tekrarlardan bahsediyorum.bu da tekniğin,vücudun harekete adaptasyonunun en yüksek seviyeye çıkarılmaya çalışılması demek.çünkü teknik mükemmele yakınsa hem gücün en doğru kullanımı hem de sınırı o kadar yüksek olacak.

yani demek istediğim eğer amaç salt güçse,haftada her compoundu 1 kere pratik etmek yetersiz kalacaktır.

bu arada şunu da belirteyim power konulu mesajlarınızın birçoğunu merakla okuyorum,bu konudaki düşüncelerinizi de merak etmekteyim,bu konu forumumuzda biraz zayıf maalesef,keşke daha çok beyin fırtınası yapabileceğimiz insanlar olsa forumda,canlı bi güç sporları bölümümüz olsa...

sultanmehmed, Blonde, Created By Loss ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    dediklerinde kesinlikle haklısın. çoğu elit seviyedeki sporcular haftada 2 hatta 3 kez her compound hareketi yapabiliyorlar ama malesef doğalken o recovery olayına sahip olabilmek pek mümkün olmuyor. özellikle squat ve deadlift günlerinden sonra sinir sistemim tamamen çöküyor ve ekstra dinlenmeye ihtiyaç duyuyorum. biraz kişiye göre değişen bir olay. her gün squat yapan atletler var. eric lilliebridge ise haftada 1 kez squat yapıyor. en iyisi kendi vücudumuzu tanımak ve ona göre sistem oluşturmak.

zeo64 bunu beğendi.
  3. zeo64

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    elite sporcularda durum başka tabiki,fakat böyle devam edebilen natural sporcular da çok hatta power programlarının baya büyük bir çoğunluğu bunun üstüne kurulmuştur.yoksa powerlifting sadece steroid sporu olur.aslında demek istediğim şu,dediniz ya 1 gün 10-15 set ve 2-5 tekrar aralığı diye;neden bu iş yükünü bölmüyorsunuz?mesela 1 gün 5x5/3x5 girersiniz,1 gün heavy single girersiniz,1 gün de speed work yaparsınız.recovery durumuna göre bunu ayarlayabilirsiniz.ama sadece 1 gün sonuna kadar vurup iyileşmesi için 1 hafta bırakmak daha çok bro split yapan klasik hipertrofi amaçlayan sporcuların yöntemi.tek fark onların tekrar aralıkları daha yüksek.

4. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    benim yaptığım sistem de bahsettiğin olaya yakın. bir hafta kontrol amaçlı , daha çok çeşit içeren ( box squat , deficit deadlift , close grip bench gibi ) ve nispeten daha hafif çalışma, 2 hafta ise ağır , zorlayıcı klasik antrenman sistemi. daha önce bahsettiğin tarzda her hareketin minimum 2 kez yapıldığı sistemleri de denedim fakat gerçekten bende işe yaramıyor. ayrıca ohp'yi çok sevdiğim için bench gününden ayırmak istiyorum bu şekilde daha iyi verim aldığımı düşünüyorum.

zeo64 bunu beğendi.
  5. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Kısa bir süredir full body sistemini temel alarak oluşturduğum bir antrenman şekline geçiş yaptım.Pink Zeppelin'in yazdığına benzer temel hareketlerden 1-2 si günün ana öğünü durumunda oluyor,sonra o güne uygun bir kaç hareket ekleyerek zeo64'ün dikkat çektiği powerbuilding tarzı gibi bir sentez elde ettim.

Powerliftingin naturel olarak klasik bodybuilding kadar hacime etkili olmayacağı düşüncesine sahiptim ki genel yargı da böyledir.Özellikle naturel sporcular için kazanım yeterli olmaz denir.Splitler,oldschoollar,olympic liftings esinlenmeleri derken şuan basit bilgileri ve mantığımı baz alarak biraz teorisyencilik yaparak oluşturduğum sistemi deneme aşamasındayım,temel hareketler ile sinir sistemini uyarmak,büyüme hormonunu tetiklemek,bir iki izole hareketler ile ekstra bölgeleri uyarmak ve şunu kesinlikle diyebilirim çok daha etkili...ayrıca bu tarz sistemlerde antrenman volume u azaldığı için overtraining riskini de aza indiren dolayısı ile naturel çalışanlara bu yandan da ekstra katkı sunduğunu düşünüyorum.

Zeo64'ün bahsettiği gibi aslında olimpik kaldırışlar,powerlifting,powerbuilding(çok modern yahu) gibi konuları keşke daha çok irdelesek,bu konuda pink zeppelin gibi,berkay arkadaşımız gibi konuda deneyimlilerin katkıları önemli çünkü pratikte işler çok değişiyor...şahsi düşüncem doğal,destekli,amatör,elit neredeyse herkesin bu sistemlerden çok ama çok büyük fayda sağlayacağıdır.

Son olarak ben de powerbuilding tarzı sistemleri kullananlardan yakın zaman örneği vereyim;Lorenzo Becker.Özellikle deadlift i ve squatı 1rm şeklinde çok sık kullanıyor.

6. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    evet lorenzo 300 kg deadlift yapabiliyor. zaten fark ettiyseniz kuvvet temelli çalışanlar genelde vücutçulara göre çok daha iri oluyor ama bel ve kalça da onlara göre geniş oluyor. lorenzo da bunun örneklerinden biri.

7. zeo64

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    aslında bu yağ oranıyla alakalı.yağ oranı aynı bile olsa kas hacmi konusunda eşit kiloda bir vücutçudan hacimli olması imkansız gibi bir şey bir powerlifterin.eğer hacimliyse vücutçu eksik demektir ya da eşit seviyede sporcu değildirler.bel de aslında compoundlarla çok değişmeyen bir ölçü,yani eğer sizin beliniz genetikte inceyse,yağ oranınız azalınca gene hemen hemen aynı ölçüsünü koruyacaktır,birkaç santim belki oynayabilir.kalça da direk deadlift ve squatla alakalı.deadlift zaten başlı başına hip extension hareketi,low bar squat da da büyük oranda glutes çalışıyor(ki genelde powercılar low bar sq yapar)bu yüzden hacimli kalçalar olmazsa olmaz powerlifter için.

Pink Zeppelin bunu beğendi.
  8. berkay7743

berkay7743 Özel Üye

Beğenileri:
    705
    Ödül Puanları:
    123
    3 yıldır haftada 2 gün antrenman yaptım haftada 3 gün olduğu zamanlarda oldu ama %30 3 gün ise %70 2 gün haftalık olarak bu 3 yılda
    Antrenman günü Bench Press ters piramit yani önce kaldırabileceğimin %85 ini yapıyorum burda 6 tekrar çıktı en son sonra baktım işler iyi gidiyor %95 e çıkıyorum 2 tekrarda böyle yapıyorum sonra drop set yapıyorum ağırlıkları sökerek setleri yapmaya devam ediyorum bir kez 150 kg 1 tekrar basmıştım yardımsız ama buna bir daha gerek duymadım tek tekrar sakatlanmalara yol açabiliyor devam edelim bench press bitince squat a geçiyorum squatta tehlikeli olduğu için 110 kg ile başlayıp normal düz piramit 170 e kadar çıkıyorum tabi benim squatta bir prensibim var oda deep squat bench pressteki prensibim ise ağırlığı tam olarak göğüse kadar indirip kaldırmak yarım squat denemiştim 180 kg olmuştu ama faydasız yani zorlamanın anlamı yok azıcık çömelip kalmak kolay önemli olan deep squat yapabilmek yani zeo64 ün dediği ass to grass eskiden zayıf bölgelerimide çalışırdım fakat son 6 aydıır squat ve bench press e yoğunlaştım powerliftingte 1 ay sonra 3 yılım doluyor
    şu anda bench press te rekorum 130 kg 6 tekrar yani 151 kg bakalım bu hafta 7.tekrarı görecekmiyim
    squatta 170 kg 1 tekrarda tıkandım bakalım arttırmaya çalışacağım

Son düzenleme: 17 Ağustos 2015
  9. berkay7743

berkay7743 Özel Üye

Beğenileri:
    705
    Ödül Puanları:
    123
    3 gün dinlenip gittim ve bench press 130 kg 7 tekrar çıkardım

10. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Benim gördugum kadariyla mesela bench press gunu bench pressini gelistirmek icin incline press close grip bencj press ve 1 2 triceps hareketi yapanlar da var hepsini yada 1 2 tanesini seçip yapiliyor yardimci hareket icin. Bench pressi gelistirmek icin. Bunlarla kas da gelistirebilirsin ama amac kas gelisimi degil o günkü hareketini gelistirmek

11. berkay7743

berkay7743 Özel Üye

Beğenileri:
    705
    Ödül Puanları:
    123
    Son durum Bench press 155 kg 1 rm 130 kg 7 tekrardan. 180 kg oldu squat hemde ass to grass yani deep squat

12. BounGiorno

BounGiorno Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    43
    Bir resim atarsan güzel tavsiyeler gelebilir

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

berkay7743 bunu beğendi.
  13. berkay7743

berkay7743 Özel Üye

Beğenileri:
    705
    Ödül Puanları:
    123
    Dostum tavsiyeye ihtiayacım yok şu anda ama güzel düşüncen için çok teşekkür ederim

14. berkay7743

berkay7743 Özel Üye

Beğenileri:
    705
    Ödül Puanları:
    123
    130 kg de 7 tekrar bastığım gün evde dumbellarla 6 tekrar basmıştım şimdi evde 7. tekrarı başardım dumbellarla dumbellar kısa barlar dahil 123 kg geliyor dumbell bench press tabi sehpada değil yerde evde kim varsa elime veriyor sonra yardımsız basıyorum 7 tekrar tek ele 61.5 kg geliyor kısa bar teki aslında 1 kilo 750 gram ama düz hesap 1.5 sayıyorum 61.5*2 123 kg yapıyor 7.tekrarı bastığıma göre salonda 130 kg de 8 tekrar basma ihtimalim var tabi şartları eşit yapabilirsem başarırsam buraya 130 kg 8 tekrarı başardım yazacağım bakalım bunu nerden mi tahmin ediyorum dumbellarla 5 tekrar bastığım zamanlarda salonda 130 kg 6 tekrar basıyordum bu hesaba göre inşallah şartlar eşit olursa 130 de kg 8 tekrar çıkarma ihtimalim var 130 kg 10 tekrar başardığım zaman eşit şartlarda kaçıncı kezde nasip olursa 130 kg 10 tekrar videosu çekeceğim Squatta altında kalırsam korumalık var oraya bırakıyorum korumalık Allah'a şükür sağlam ama bench press te bir daha 7 tekrarın altına inmem altında kalırsam beni kurtaracak kadar sağlam adam yok Buna rağmen 150 kg yi denedim 1 tekrar başardım 2.ciyi denedim olmadı yorgundum ogün tam dinlenmemiştim bir kez daha denedim onda 1 tekrar yapıp bıraktım farklı bir tarihte 1 rm deneyeceklere tavsiyem mesela 130 kg de 7 tekrar basıyorum 1 rm 156 kg ama her zaman işler aynı yürümez o yüzden 130 kg de 6 tekrarın 1 rm sini yani 151 kg düz hesap 150 kg başarabiliyorum anlayacağınız 1 rm hesaplayıcı sonucu kaç veriyorsa 5 kilo altını deneyin ne olur ne olmaz
    Bunu denemeden önce 3 gün dinlenin iyi beslenin 3 gün elinize bırakın ağırlığı yük almayın 3 gün dolunca 4.gün salona tam uyumuş şekilde ve tok karna yani yeterli karbonhidrat ve protein almış olarak gidin geçici bir hastalığınız olmasın varsa atlatıp öyle gidin grip soğuk algınlığı vs. her neyse ısınmayı unutmayın ısındıktan sonra soğumadan önce hemen 1 rm deneyeceğiniz ağırlığı ayarlayın ve deneyin 1 rm hesaplayıcının 5 kilo aşağısını en kötü ihtimal başaracaksınız hava şartlarıda uygunsa tabi benim 1 rm 155 kg 150 kg başardım bu şekilde 1 tekrar çıkardım işe yarıyor denenmiştir

Son düzenleme: 31 Ağustos 2015
  15. berkay7743

berkay7743 Özel Üye

Beğenileri:
    705
    Ödül Puanları:
    123
    150 kg bench press 1 tekrar bastım. 180 kg squat 1 tekrar bastım.3.yılım dolmasına 2 hafta var. Artık kalan 2 haftada değerler değişmez büyük ihtimalle.
    Yardımsız hepsi
    Bu arada 150 kg bench press te ve 180 kg squatta tıkandım artmıyor Bundan sonrası çok zor olacak galiba

16. Ltltlt

Ltltlt Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    8
    Kardesim beslenmen iyiyse bi testo degerine baktirabilir misin ? Muhtemelen tavana vurmustur. Ben powerlifting yaparken 800 e vurmustu birakinca indi tabi. Urolojiye randevu alip baktirablirsin

17. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    şu kısmı ben anlayamadım :D

berkay7743 bunu beğendi.
  18. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    floor press'den bahsetmek istemiş.

berkay7743 bunu beğendi.
  19. berkay7743

berkay7743 Özel Üye

Beğenileri:
    705
    Ödül Puanları:
    123
    Dostum bu değerler 2.yılımda 105 kg de 11 tekrar basıyordum benchte squat biraz hızlı arttı bi baktırayımda ne demek istedin anlamadım ben diyetisyen kontrolünde 3 yılda başardım bunları diyetisyen hiç anormal bir durum görmedi uzman spor hekimi ve uzman diyetisyen bu arada

20. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    powerliftinge yabancı oldugmu çok belli ettim galiba :D

berkay kardeş bu arada günlük çok güzel gidiyor başarılar

berkay7743 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş