Kefir

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve saydam tarafından 9 Haziran 2005 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 18 üye.
  1. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    bb ve beslenme konusunda uzman biri olan serkan yimsel bu konuda kesinlikle kefir sütün yerini tutar demişti kefir tüketmeye devam edebilirsiniz. kendisi bu konuda en az 20 yıllık tecrübeye sahip ve beslenme konusunda bir kitap da yazdı (doğru beslenme ile ilgili yanlış bildiklerimiz
    http://www.pandora.com.tr/urun.aspx?id=145055)
    güvenilir bir kişi.

2. Mugen

Mugen Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    istanbul
    Yaklaşık 1 aydır evde kendim kefir yapıp içiyorum ve çok büyük faydalarını gördüm. Bana en büyük faydası sindirim sistemimi düzenlemesi ve (çok şiddetli olmasada) kabızlığımın geçmesi. Hergün bir bardak içiyorum. Ayrıca yarım yağlı sütten yaptığım için ne çok yağlı ne de çok pahalı. Hergün üşenmeden kayifle yapıp içiyorum.

3. mogola

mogola Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    maya

Kefir mayası olan Özelikle "Çoğalabilen Maya" Gönderebileçek Varsa Pm Göndersin Çok ihtiyaçim var.:(

4. aydinaa

aydinaa Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Kefir çok sağlılık bir içeçek hazır marketlerde satılanları satın almayın. Özel tane şeklinde olanlar var süte koyup mayalanıyor. Doğal herzaman daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca arkdaşlar bazı din adamları kefir in din açısından haram olduğunu söylüyor.

5. çokopirens

çokopirens Yeni Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    0
    kefir mayalandığı için alkolleşir diye bişey duymuştum. aklınızda bulunsun..

6. ege_2048

ege_2048 Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Bende bazen idmandan sonraki gece icmeye calisiyorum zira vucudu tamir ozelligi var ve kabizlik icin on numara.

7. ALPOGAN

ALPOGAN Yeni Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    0
    iherb sorunu bitene kadar kefir için

Değerli arkadaşlar;

İherb ile olan sorun hallolana kadar protein tozu bulamayan ve Türkiye'de satılan protein tozlarını satın alacak gücü olmayan arkadaşlar, oluşan açığı kefir içerek kapatabilirler. Çünkü kefir, whey proteininin ta kendisidir. Üstelik whey proteininden çok daha zengindir. İçinde dallı aminoasitler,probiyotik bileşikler,vitaminler,mineraller ve yoğun kalsiyum vardır.Üstelik çok doğal ve lezizdir.

Birçok büyük firmanın kefir ürünü marketlerde var..Yada evde kendiniz yapabilirsiniz.Bir sporcunun günde en az 1 litre içmesi gerekiyormuş.

8. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Daha önce bu konu konuşuldu.

Kefir whey proteinin ta kendisi değildir, yalan yanlış bilgiler vermeyin.

Whey'in yerini de tutamaz.

Kefir %88-89 oranında su, %2,5 oranında Casein, %2,8 oranında Yağ, %1,7 oranında laktoz ve diğer maddelerden oluşur. *

Casein yavaş sindirilir ve antreman sonrası hiçbir işinize yaramaz.

Yağ düşük diyet yapan insanların kefir içmesi hata olur.

250ml kefir sıradan bir insanın günlük kalsiyum ihtiyacının %30'unu karşılar. Her gün 1 litre kefir günlük ihtiyacın %120'si demek. Bunun üstüne yoğurt, süt, peynir bol bol tüketiyorsanız, uzun vadede böbreklerinizde kalsiyum taşı oluşma riski var.

Bunların dışında her gün 1 litre kefir, protein tozundan daha pahalıya gelir.

Sağlıklı bir içecek olabilir, içilsin, ancak whey'in ta kendisidir, whey'den daha iyidir gibi yorumlarla insanları yanlış yönlendirmeyin.

Son düzenleme: 31 Ocak 2011
    dungean, pastnova, TurTaa ve diğer 10 kişi bunu beğendi.
  9. ALPOGAN

ALPOGAN Yeni Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    0
    Daha önce konuşulmasının bir anlamı yok. Daha önce ''Kimler tarafından'' konuşulduğunun bir anlamı var..

Tıp doktoru musunuz yoksa bilimadamı mısınız ?

Yalan yanlış bilgi veren de yok. Sonuçta bu iddiayı ortaya atan ben değilim.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Beslenme ve Metabolizma Anabilim dalı başkanı PROFESÖR DOKTOR AHMET AYDIN çok satan Taş Devri Diyeti kitabınının 242.sayfasında bakın ne diyor:

Editör: Siz sanırım protein tozlarına da karşısınız:

Prof.Dr.Ahmet Aydın: Tabiiki karşıyım.Daha ucuz ve çok sayıda faydası duran kefir dururken ne diye bunlara rağbet ederler anlamıyorum.Bakın bu tozlar elde edilirken yüksek sıcaklığa(UHT),basınca(homojenizasyon) maruz kalıyorlar ve asitle muamele ediliyorlar. 2010 YILINDA ABD'DE BİR ARAŞTIRMA YAPILMIŞ VE BU TOZLARIN ÇOĞUNDA ARSENİK,KADMİYUM VE KURŞUNUN TOKSİK DÜZEYLERDE OLDUĞU SAPTANMIŞ.

KAYNAK: http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2009/04/25/advice-for-athletes-eat-real-food.aspx

SANIRIM FAZLA SÖZE GEREK YOK. BUNDAN ÖTESİNİ SÖYLEMEK OLAYI POLEMİĞE ÇEVİRMEKTİR

10. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Malesef bu forumda sayın Ahmet Aydın'ı tarikatçı zihniyetiyle takip eden ve her dediğini kanun olarak gören arkadaşlar var.

Birincisi kefir, protein tozundan daha ucuz değildir. Evde imal edebilirsiniz, belki biraz daha ucuza gelebilir ancak marka olarak alırsanız protein tozundan daha pahalıya gelecektir. Kaldı ki saf protein tozlarını daha ucuza almanın da yolları vardır. O yüzden sayın Aydın bu konuda yanılıyor.

İkincisi, Sayın Ahmet Aydın, protein tozlarının tercih edilmesinin nedenini protein ihtiyacını karşılamak olarak görüyor. Atladığı nokta sindirim süresi.

Sporcuların protein tozunu tercih etmesinin sebebi de ihtiyaç karşılamaktan ziyade whey'in hızlı emilimi...

Adım, adım inceleyelim;

1- Kefir çoğunlukla casein içerir.
    2- Casein yavaş emilir.
    3- Antreman sonrası casein katabolik süreç için işinize yaramaz.

Bundan sonra ne sayın profesörün ne de başkasının dedikleri birşey ifade etmiyor.

Ha olayın sağlıklılık boyutu ayrıca tartışılır.

Ancak siz bu başlığı Kefir, whey'den daha iyidir ve whey'in yerini tutar diyerek açmışsınız.

Ben de neden tutamayacağını açıklıyorum.

Bu kadar.

pastnova, damir99, okankut ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  11. ALPOGAN

ALPOGAN Yeni Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    0
    Profesör Doktor Ahmet Aydın'ın çok dikkate alınmasının nedeni ilaç şirketlerinin ve rantçı tıbbın paralı askeri olmamasından kaynaklanıyor. Ahmet Hoca, dürüst bir insan.Tek amacı ise insanların sağlığının hastalanmadan önce korumaya çalışmak..Ahmet Hoca, başta vejeteryan guruplar ve kolesterol yalanından büyük rant elde eden kesimler olmak üzere birçok kesimin sataştığı bir isim. Ancak O,buna rağmen gerçekleri söylemeye devam ediyor.Kitabında dile getirdiği makalelerin en az 8-10 tane bilimsel dayanağı var.Kaynak olarak sunulmuş hepsi.

Belliki siz de bu konuda kendinizi geliştirmişsiniz.Ancak ortada bir yanlış anlaşılma olduğu kanaatindeyim.Çünkü Ahmet Hoca, bir sporcu tarafından farkedilecek kadar sırıtan bir yanlışa kitabında yer vermez. Ya O'nun anlatmak istediği farklı yada sizin anladığınız farklı..Ancak şunu belirteyim. Ne olursa olsun, sağlıklı bir yaşam için kefir şart. Nedenleri çok uzun ve karmaşık ama kefir gerçekten çok çok faydalı bir içecek.Sporcular için de normal insanlar için de..

12. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Kefirin sağlıksız olduğunu söylemedim zaten. İlk mesajımın son cümlesini tekrar okuyun.

Sayın Ahmet Aydın'ın yazılarının insanlar arasında ilgi gördüğü bir gerçek. Ancak yanlış olan birşeyi yazmaz anlayışı absürd. Prof. Ahmet Aydın da bir insan.

Bir önceki mesajınızda "profesör müsün, doktor mu" demiştiniz.

İkisi de değilim. Spor yapıyorum, sporcuyum.

Bir sporcunun ihtiyacını da ne profesörler ne de doktorlar bir diğer sporcu kadar anlayabilir.

Kendisi de zaten yukarıdaki cevabında şöyle demiş;
    Bu kadar insanın bu ürünlere rağbet etmesini anlamaya çalışmadan alternatif önermek hem doğru değil hem bir profesöre yakışmıyor.

Kefirin birçok faydası olabilir. Ama protein tozunun sağladığı faydayı vermedikten sonra hiçbir anlamı yok.

Günde belli bir miktar kefir tüketilirken, protein tozu kullanımına devam edilebilir. Hem kefirin antreman sonrası ihtiyaçla ilgisi olmayan faydalarından yararlanırsınız hem de gelişiminiz zarar görmez.

Ama biri diğerinin ikame ürünü değildir. Bunu iddia etmek de komik olur.

Dediğim gibi Sayın Aydın, protein tozlarını protein ihtiyacı karşılamak olarak düşündüğü için zararlı görüyor.

Ancak vücut geliştirmecilerin bir çoğu, sadece bunlarla beslenmiyor. Hepimiz et, tavuk, peynir, süt, karbonhidrat ve yağ tüketiyoruz. Hepimiz normal şekilde besleniyoruz. Ancak protein tozu kullanmadan gelişme dönemlerinizde kolay kolay ilerleme kazanamazsınız. Çünkü whey proteinin fonksiyonelliği ve sindirim süresi hiçbir günlük besinde bulunmuyor.

Ayrıca yukarıda kaynak olarak verdiğiniz sitede, protein tozları aleyhine bir yazı göremedim. Sadece, başka yemek yemeden enerji barı ve enerji içecekleriyle beslenmenin zararlı olduğu, asıl beslenmenin önemi vurgulanmış.

Kimse asıl beslenmeyi bir kenara atıp, sabah akşam toz yutmuyor. Ha bunu yapanlar varsa kendi cehaletlerinden kaynaklanıyordur.

Protein tozları işe yaramayan ve ölümcül ürünler olsaydı, dünyadaki bütün vücut geliştirmeciler bunları her gün tüketmez ve sonuçlarını göremezlerdi.

Profesörlerin yazdıklarını okuyun ama her dediğini ayet gibi, yasa gibi kabul etmek, sağlıklı bir davranış değil.

omrbrk bunu beğendi.
  13. ALPOGAN

ALPOGAN Yeni Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    0
    Tamam mesele şimdi anlaşıldı. İzahınız için teşekkür ederim..

Birşey soracağım. Protein tozu,et,yumurta vs tükettiğinizi söylediniz.

Hiç kanda ürik asit düzeyinize baktırdınız mı ?

14. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Konu dışına çıkacak ama yanıtlayayım.

Hiperürisemi başlığınıza yanıt veren bendim zaten.

Hayır henüz tahlil yaptırmadım. Ancak böbreklerimden veya karaciğerimden hiç bir şikayetim yok. Doğru beslenen birçok insan da, bu ürünleri ve diğerlerini hayli miktarda tüketmesine rağmen sağlıklı tahlil sonuçları alıyorlar. Hiperürisemi başlığınızda tahlil konusunda bunu yazan bir arkadaş da vardı.

Sağlığınızı bozan şey bu maddelerin tüketimi değil, tamamen bilinçsiz beslenmedir.

Kaldı ki, Sayın Ahmet beyin Taş Devri diyetindeki gibi pürin yoğunluklu beslenmiyorum. Sakatat tüketmiyorum.

Bununla birlikte basit şeker kullanımım da sabah ve antreman sonrası harici yok.

Hiperüriseminin ve gutun ne olduğunu biliyorum. Beslenme tarzımın sağlıklı olduğundan eminim. Fırsatım olursa tahlil de yaptıracağım ancak sağlıklı çıkacağından hiç şüphem yok.

Ancak daha önce de konuştuğumuz gibi ürik asidi arttıran şey protein tozları değil bol et ve sakatat tüketimiyle birlikte sayın Aydın'ın da belirttiği gibi şeker tüketimi. Siz hem yoğun pürinli gıdaları tüketip hem de şeker alırsanız, üstüne de yeterli su içmezseniz böbreklerinizde elbette birikme yapar. Bunun protein tozuyla doğrudan bir ilgisi yok.

15. ALPOGAN

ALPOGAN Yeni Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    0
    Biliyorum cevabınızı okumakla kalmadım aynı zamanda not ettim.

Ancak hangi doktora sorsam sürekli protein tozu kullanma,proteini azalt felan diyo.

Neden hepsi papağan gibi aynı şeyleri sayıklıyo anlamıyorum.

Ancak çok zorlarlarsa, protein tozuyla birlikte allopurinol kullanacam.

Allopurinol ürik asit düzeylerini hem serumda hemde idrarda azaltıyor çünkü.

16. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    Kefir whey protein içermez , hızlı emilen whey protein sadece peynir altı suyundan imal edilir. kefir sadece yoğurt benzeri bi yiyecektir. canın yoğurt cekiyosa ye ama kefir whey dir dersen yanlış bilgi vermiş olursun.

17. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Öncelikle bu forumda beni tıp doktoru ve spor hocası zanneden bir arkadaş varmış sanırım, ben ne doktorum ne spor hocasıyım, amatör olarak vücut geliştirmeye ilgi duyan sıradan bir bireyim öncelikle onu belirteyim.

Sayın Prof. Dr. Ahmet Aydın'ın editörü olduğu bir başka sitede bu tartışma tekrar açıldı.

Oradaki bir arkadaştan öğrendiğim kadarıyla, evde kefir imal ederken mayalama işlemini süt kesilene kadar devam ettirdiğiniz takdirde kefirin üst kısmında casein ve probiyotikten zengin kısım, alt kısmında ise whey proteini içeren bir sıvının kalacağı iddia ediliyor. Ancak oradaki arkadaş da marketlerde satılan kefirlerde, benim burada söylediğim gibi, yoğunlukla casein bulunduğunu belirtmiş.

O tartışmada hala kefirin, markalı protein tozlarından iyi olduğunu iddia eden arkadaşlar vardı. Oradaki mesajlarımdan birini, sizleri de markalı protein tozlarıyla, kefirin altında kalan whey arasındaki farkı görebilmeniz için bilgilendirmek ve o mesajımı buraya da yapıştırmak istedim. Buyrun;

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sayın profesör ne der bilmiyorum, kendi görüşü, saygı duyarım. Ancak ortada bir yanlış anlaşılma olduğunu düşünüyorum. Sayın profesör kefir, whey proteinden yani peyniraltı suyu proteininden daha iyidir demiş. Evde mayaladığınızda içinde zaten whey proteini ve casein barındıracağı için sadece peynir altı suyu proteinine karşı bir bakıma avantajlı olduğu söylenebilir. Ancak markalı protein tozlarıyla kefiri kıyaslayamazsınız, arkadaşlarımızın yaptığı hata da burda.

Kefir bir sporcu için yeterli değildir, protein tozundan da üstün değildir, bunu tekrar ediyorum. Daha sağlıklı olması apayrı bir konu. Ancak bir sporcunun ihtiyacını protein tozu kadar karşılayamaz. Nedenini de yazmak isterim;

Öncelikle piyasada izole, filtre protein tozları satılıyor. Birçok üründe de bu tip whey proteinler bulunmakta. İzole, filtre whey protein hiçbir gıdada bulunmaz, çünkü özel saflaştırma işlemlerinden geçirilirler.

Nedir bunun özelliği? Bu tip whey proteinler vücut tarafından 10 dakika gibi kısa bir sürede sindirilirler. Spor yaptıktan sonra vücut kas yıkımına uğrar. Bu yıkımdan bir an önce, minimum şekilde etkilenmek ve gelişiminizin devamı için hızlı hareket eden bir protein tipine ihtiyacınız vardır.

Bunun haricinde yeni çıkarılan hidrolize whey protein tipi var, bu daha da hızlı emilen, çok daha saf ve kaliteli ve vücudun recovery süresini minimize eden bir protein tipi. Bu son tipin çok aşırı miktarda tüketiminin sindirim hızından kaynaklanan sebeplerden dolayı karaciğeri yorabileceği söyleniyor. Şu an için en kaliteli whey protein tipidir ve en pahalısıdır. Antreman sonrası alınır, onun haricinde kimse bunlarla beslenmez.

Ha bunu da geçtim, dediğim gibi blend yani karışık protein tozları var. Örneğin bir markada konsantre whey protein, izole whey protein, kalsiyum caseinate, micellar casein, izole süt proteini, yumurta albumini gibi birçok protein tipinin blendi bulunuyor.

Bunlar saflaştırılmış, en kaliteli, yavaş ve hızlı sindirilen protein tiplerinden olan karışımlar. Antreman sonrası aldığınızda hem kas yıkımını minimize edersiniz, hem de uzun süreli besleme yaparak kasların gelişimini teşvik edersiniz.

Bunların da haricinde, sıradan bir kuru peynir altı suyu proteinin 28 gramındaki aminoasit profiline baktığımızda,

BCAA'larda: 312 mg Leucine, 163 mg Isoleucine, 162 Mg Valine içerdiğini görebiliriz. *

28 Gram kuru whey, 3 gram protein içerir.
    100 gram kuru whey, 12 gram protein içerir.
    200 gram kuru whey, 24 gram protein içerir.
    32 gramlık bir protein tozundaki protein miktarını alabilmek için 200 gram kurutulmuş peynir altı suyu proteini tüketmeniz gerekir.

28 gram kuru wheyden bahsediyorum. Kefirdeki whey kuru da değildir, sıvı haldedir ve çoğunluğu sudan oluşur, bu yüzden 28 gram sıvı wheyin BCAA değerleri 20 mg gibi seviyelerde gezmektedir. 28 gram sıvı whey 0.2 gram protein içerir. 100 gram sıvı whey 0.8-1 gram protein içerir. 1 litre sıvı whey 7,5 gram protein içerir. *

28 gramlık kuru whey etkisini, ne kadar sıvı whey ile alabilirsiniz onu da hesap etmeniz gerek.

Normal bir protein tozu markasının 25 gram protein içeren 32 gramlık servisindeki BCAA profiline bakalım;

BCAA: 2531 mg Leucine, 1573 mg Isoleucine, 1422 mg Valine içermektedir.
    32 Gram markalı protein tozu, 25 gram protein içerir.
    100 gram markalı protein tozu, 75 gram protein içerir.
    200 gram markalı protein tozu, 150 gram protein içerir.

Görüyorsunuz, 25 gram bir markalı protein tozu, sıradan bir kuru peynir altı suyu tozundan, yani whey proteinden, 10 kat daha fazla aminoasit içermekte. Kefirdekinin su haldeki peynir altı suyu proteini olduğunu tekrar hatırlatırım. Kefirdeki 28 gram sıvı wheyle kıyaslarsanız protein tozları 100 katı daha fazla aminoasit içermektedir.

Yani herşey ortada arkadaşlar. Kefir, protein tozundan çok daha iyidir demek, gerçekten mantıksızlık.

Kaldı ki bahsettiğiniz şey kefir değil. Kefiri mayalarken peynir altı suyu proteini imal ediyorsunuz. Whey etkisi için ayırmanız gerekiyor, o zaman kefir olmaktan çıkıyor. Bütünüyle içeyim, caseinden de faydalanayım derseniz bu sefer diyette olduğunuz için kefirden aldığınız yağı ve diğer makroları diğer besinlerden kısmak zorunda kalacaksınız. 1 litreden alacağınız kalsiyum fazlalığından da bahsettik daha önce.

Evde kuru peynir altı proteini imal etmenin başka yolları da var. Üstelik kefirden daha saf ve daha zengin şekilde whey elde edebilirsiniz. Ancak bunlar zahmetli, hesap kitap gerektiren işlemlerdir. Sonunda elde ettiğiniz maddeyi içebilmek için içine tadlandırıcılar atmanız gerekir. En sonunda daha maliyetli bir hal alır. Zaman maliyetine değer bile biçilemez.

1 litre kefirden alacağınız protein miktarı da, 32 gram protein tozuna ancak denk gelmektedir.

Bütün bunları görmezden gelip, kefirdeki sıradan whey, protein tozlarından daha üstün demek abesle iştigal kusura bakmayın.

Kefir whey ve casein içeriyor olabilir, bir peynir altı suyundan daha iyi olabilir ama markalı protein tozlarının avantajları sporcular için bahsettiğim gibi çok daha üstündür.

Protein tozuna verecek paranız yoksa evde kefir imal edin eve gelince makul bir miktar için. Daha sonra akşam yemeğinizde tavuk, yumurta gibi protein kaynaklarını tüketin. Yatmadan önce süt içmeye çalışın.

Daha sağlıklı ve ucuz bir alternatif diyebilirsiniz. Ancak protein tozlarından çok daha iyidir, onun yerini tutar, hatta onu geçer derseniz daha önce de dediğim gibi bütün sporcular güleriz.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Karşıt fikri olan varsa lütfen paylaşın, tartışalım.

Son düzenleme: 10 Şubat 2011
  18. maestro_

maestro_ Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    0
    kefir bilemem ama iherb sorunu bitmezse hepimiz buz gibi soğuk su içeceğiz :D

vinternatt bunu beğendi.
  19. binyamin

binyamin Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar öncelikle vinternat maestro arkadaşlarımın oldukça bilgili olduğunu belirtmek isterim fakat size demek istediğim bir şey var 2 gündür karnımın sağ üst tarafında müthiş bir ağrı var doktora gittim doktora protein tozu kullandığımı açıkladım herşeyi biliyorsunuz bu ürünleri kullanmayı seviyorum hepiniz beni iherb bitirdiler başlığı altından tanıyorsunuz ama durumum gerçekten ciddi tabi ki sadece bir doktorun diyeceği ile yetinmeyeceğim. Şimdilik sonuç olarak ağrı takibi yapılmasına karar verildi. Karaciğerim ve safra kesemden şüpheleniliyor. 4 sene evvel steroid deneyimimde var o zamanlar bir manyaklık yapmıştım ama iyileştirme kürünü yapmıştım ama yinede gerçekten merak ediyorum problem ne şimdiye kadar hiç böyle hastalıklar yaşamadım.Protein tozunun çok bir zararı olmadığını düşünsemde vücuda protein yüklemenin karaciğeri zorlayacağı kesin bir durumdur özellikle komplex B vitamini eksikliğinde Fakat fazla C vitamini ve diğer vitaminler ve özellikle Calsiyum da böbrek te taş oluşturuyormuş. Bana buradan yardımcı olun arkadaşlar sonucu hepinizle paylaşacağım https://www.bodyforumtr.com/vbforum/sa-st-karn-mda-r-t34836.html?p=363628

---------- Post added at 22:51 ---------- Previous post was at 22:44 ----------

Arkadaşlar bu arada kefir en son 4 sene evvel bir arkadaşımın önerisi ile araştırmıştım Ama Faydalı bir içecek üstelik lezzetli buluyorum tabi ki Whey yerini tutacağını düşünmüyorum ama Gece yatmadan içimini yağ yakabilen kaslı vücutlar için öneriyorum açıkçası kendimde kullanıyorum. Bu konuyu açan arkadaşa da teşekkür ederim. Ama tabi günde 1-2 litre akşam yatmadan evvel 300 - 400 ml uygun diye düşünüyorum. Tabi aksi düşünenler varsa dinlemek isterim.

20. çokopirens

çokopirens Yeni Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    0
    kefir alkoldür bu arada.. bilmeyenler için söyliyeyim

Sayfayı Paylaş