Kırmızı ve Beyaz Kaslar (hacim için faydalı bir bilgi)

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve bukatto tarafından 18 Aralık 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 53 üye.
  1. Crykiller

Crykiller Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar salondaki hoca bana 15 tekrar yaptırıyor her hareketi, bu şekild kazancım ya da kaybım ne olur benim? (Düzenli olarak iki haftadır yapıyorum)

Not: Hacim artışı istiyorum...

2. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    haftanın 6 günü 30 dk lık kum torbasında teknik geliştirme , hızlandırma çalıştırması yapıyorum.Düz yumruk , Kroşe , Dirsek , Kombinasyonlar.Ağırlık antremanı öncesi ısınmamda bu bi nebze , hafif terlemiş oluyorum bu ısınma bittiğinde ağırlığa giriyorum beyaz kaslar çalışıyormudur kum torbasını dövdüğüm için?

3. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    kırmızı kaslar başlıkta da yazdığı gibi çabuk yorulmazlar ve güçlü kasılamazlar.

buradan şu çıkıyor; kırmızı kasları çalıştırmak için uzun süren ve hafif şiddetteki idman metotları kullanılmalı.

bahsettiğin 30 ar dk lik kum torbası çalışması da çalışma sırasında devredeki kırmızı kaslar için faydalı olacaktır.

beyaz kaslar ise çabuk yorulurlar ancak bunun yanında kuvvetli kasılırlar. bu nedenle az tekrarlar kullanılan ve yoğun güç uygulanan idman metotlarıyla çalıştıklarında maksimum gelişim sağlanır.

4. madkenan

madkenan Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Herşey çok güsel herkesin yazdıklarıda gayet iyi ve bilinçlendirecek şeylerde var ama merak ettiğim neden buradaki hocamlarım bizlere yardımcı olmuyorlar mesela isnanların güç oranları hakkında ve hacim yapacak şekilde hangi kaslara odaklanmamızı ve bunlara benzer açıklamalar bir çok arkadaşım benim gibi kendilerini ifade edemiyorlar sizlerden ricamız dogrumu yapiyoruz yanlışmı anlamında birazcik bilgilenmek neyi nasıl ve nekadar sürede geliştirmek ve artıtmak lazım..
    FleXoR hocamanda buradan çok teşekür etmek istiyorum genelde kişisel ilgilenmiyor ama saolsun her konudaki bilgilendirmelerini sabırsızlıkla okuyorum
    bütün hocalara çok teşekür ederim. herkese ii günler

5. 3mr3

3mr3 Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    peki 6 tekrarlar sonrasında beyaz kas lifleri için extradan 1-2 set 8-12 tekrarlarla çalışmak nasıl olur? mesela bench press'te ?

6. ultr4aslan

ultr4aslan Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    8
    peki bu iki kas grubunu da aynı oranda çalıştırabilirmiyiz.
    mesela piramit sistemde bu bu mükünmü ?
    tekrar : 12 10 8 10 12
    kg......: 10 12 15 12 10

atıyorum 12 tekrarda %40 kırmızı %60 beyaz 10 tekrarda %35 kırmızı %65 beyaz
    gibi mi olur ? (rakamlar sallamasyon da mantık olarak)

7. toretto15

toretto15 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    tekstil
    Yer:
    istanbul
    arkadaşlar bişey sorucam ben antreman yaparken 4 set yada 3 set ağır giriyorum sonuncu setti hafif ve fazla yapıyorum parçalamak için sizce bu doğrumudur ?

8. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Kasları parçalamaksa hedefin , defineli vücut elde etmek yani 4 set ve çok tekrar yapmalısın 12 ve üstü tekrar yapmaya çalış.

9. toretto15

toretto15 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    tekstil
    Yer:
    istanbul
    Amacım şu ara hacim yapıp sonra parçalamak ama ağır girip az tekrar yapıyorum ama en son ağırlığı minimum yapıp çok tekrarlı bir set yapıyorum bunun bi yararı veya zararı olurmu

10. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Amaçların her yazışında değişiyor.Set sistemini ilk veya 2. ay sa bozma hocayı dinle , zararı olmaz.Ama mesela piramit set sistemi vardır , 12-10-8-6-4 5 set mesela klasik vardır , 12-12-12-12 bunlarda hacim yapcağında ağır girmeye çalışman , (ağır girmek az tekrar çünkü her insanın belli bir gücü vardır sen 12 tekrar yazanda kaldırıp 13.yü yapabilcek gücü yapıyorsan yanlış ağırlığı seçmişsin orda boşuna 12-10-8-6-4 yazmıyor 4de kaldırdıktan sonra 5.ye geçiş gücün yetmiyecek kadar ağır girmelisin ki kasların zorlansın , ve hacim için o yüzden ağır önerilir)

11. toretto15

toretto15 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    tekstil
    Yer:
    istanbul
    Evet haklısın bişey sorucam şimdi benim amacım hacim yapmak spor geçmişim uzun ama son 4 aydır düzenli olarak asıldım hem beslenme hem antreman olarak hacmim var ama yeterli değil tabikide hacim yapmak şuanda amacım benim sen nasıl bi çalışma önerirsin bana peki ?

12. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Eğer
    Eğer vücut olarak hacimli görünüme karşı bir antipatin yoksa , kış ayının sonuna kadar bulk dönemi geçir.Şubattan sonra yaza kadar definisyon , çok iyi bir kas kütlesi yakalamış olursun.Kış bulk için daha uygun.Salon hocan eğer ki iyi biriyse doğru hacimlenme programları vericektir , beslenmenide , antreman programlarınıda hacimlenmeye yönelik yapmalısın , hacim için en uygun program piramittir , ama karıştırmakta avantajlıdır , süpersetler , dropsetler , trisetler içeren yani 1,5 ayda bir antreman programı değiştirmeye çalış ve antrenörün iyi programlar yazıyorsa sorunda yoktur.Forumda paylaş sor arkadaşlara uygunmu diye.

13. toretto15

toretto15 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    tekstil
    Yer:
    istanbul
    teşekkür ederim sağolun dediklerinizi uygulucam

14. MesutG

MesutG Üye

Beğenileri:
    188
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli
    Uzun zamandır forumda aktif değildim. Ve gerçekten harika bir konu 4 sayfayıda okudum Yalnız kafalar çok karışmış.. Çünkü Bu beyaz kas kırmızı kas olayı Fen Dersi gibi yüzüysel ve bilimsel olarak açıklanıyor.. Oysaki Vücut geliştirme için en önemli nokta burasıdır.. İnsanlar kaslarını nasıl büyüteceklerini bilmek zorundadır.. Konu içerisinde antreman tiplerine profesyonellere kaymalar olmustur.. Bu nedenle bir açıklık getirmek istiyorum.. Öncelikle her antreman her bireye uygun degildir. Örnegin Weider'ın 30 a yakın teorisi bulunmaktadır Fakat bu teorileri Arnold üzerinde geliştirmiştir.. Yani Bu sistemler Arnoldun fizigine uygun ve Arnoldun fizigini uyaran sistemlerdir... Aynı şekilde Dorian Yates yada Lee Priest farklı sistemler ile sonuca ulaşmışlardır. Burada hangisi dogru yaptı hangisi yanlıs yaptı diye bir sorgulamaya giremeyiz aksine hepsi dogrudur.. İşte burada anatomisel farklılık devreye giriyor.. Daha sonrasında ise lifler...her insanda lif yogunluugu farklıdır bunu anlamak güç olsada zamanla vücudunuzu tanır ve o şekilde antreman sistemi olusturursunuz. bunda ilk asamalarda hocanız da cok onemlıdır mesela ben spor salonuma gelen hiç bir kişiye standart program vermem.. HEpsinin şahsi programı bellidir ve 2-4 haftalıktır....Konuya dönecek olursak dediğim gibi lif yogunlugunuzu anlamak zamana yayılacak bır durumdur ancak bunu basitlestiren teoriler mevcuttu örnegin
    *Uzun boylu bireyler Kırmızı Kas yogunlugu fazla ve çok tekrarlı calısmaya uygun
    *Kısa boylu bireyler Beyaz KAs yogunlugu fazla ve az tekrarlı calısmaya uygun
    *Omuz,kalf,biceps kırmızı kas yogunluklu bölgelerdir
    *ön ve arka bacak,triceps, göğüs beyaz kas yogunluklu bölgelerdir (bu oran kişisel olarak degişebilir ancak yüzdesel olarak dagılım bu sekildedir.. bu dagılımdan yararlanarak antreman sistemlerinde deneme-yanılma yolu ile sonuca ulasabilirsiniz)
    Sırt kaslarına gelince en büyük karmaşa burada cıkıyor çünkü sırt bagımsız olarak cok fazla kastan olusmakta ve bu nedenle ıkı tür lifide barındırıyor dolayısıyla her açıda ve harekette tekrar sayılarınızı gözden gecırmenızde fayda var.. sizi cabuk kesen hareketler ve açıalr beyaz dokulara hitap ediyordur ;) umarım az da olsa yardımcı olabilmişimdir

ottomanizm, swepturex, eagle45 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  15. mevlana244

mevlana244 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    Triceps için maximum ağırlık az tekrar peki ya biceps için ?

16. mertoz9

mertoz9 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Ben 5 tekrardan aşağı düşmeme taraftarıyım. 12-10-8-6 yapıyorum her sette yavaş indirip hızlı kaldırmaya dikkat ediyorum. Son set ölüm gibi gelse de bitirdiğimde ki mutluluğu hala başka yerde yakalayamadım :D

17. mevlana244

mevlana244 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    Peki biceps ve triceps için yani ikisi içinde aynımı ?

18. mertoz9

mertoz9 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Genel olarak evet. Her sette ağırlık attırıyorum. Atıyorum son set 36kg triceps gircem ama 6 yapamayacaksam bi düşük ağırlıkta 32 kg de falan yani 8-10 tekrar yapmaya çalışıyorum

19. mevlana244

mevlana244 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    anladım dostum eyvallah bende öyle piramit sistemi

20. mertoz9

mertoz9 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları: