hard core body mi yoksa fitness devrimi

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve shadown tarafından 5 Ekim 2011 başlatılmıştır.

hard core body mi fitness mı?

1. hardcore

oy sayısı 134
    33,7%
  2. fitness

oy sayısı 264
    66,3%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 50 üye.
  1. jarhead

jarhead Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    hangi fitnesstan bahsediyoruz Türkiyedeki fitness mı yoksa dünya üzerindeki fitnessmı?yoksa bodyfitnessmı? Şimdi bakıyoruz memleketimizde vücut yapmak zor geldiği için, body yapmak için spora başlayıp amacına ulaşamayan gençler ben zaten fitness yapıyorum deyip işin içinden çıkmaya kalkıyor fakat bakıldığında öyle değil.
    Abd ye bakıldığında fitness yapanların vücudu bizim ülkemizdeki body yapanlara kıyasla daha hacimli ve define. Bizim anlayışımız fitness six pack olsun yeterli budur.Yani o kadar zayıf elbise içinde kayboluyor adam yok efendim ben fitness yapıyorum mide sağlam çünkü. İnşaatta çalışan işçilerin vücutları spor salonuna gidip fitness yapanlardan daha define daha hacimli, sadece orantı farkı var. Fitness o kadar kolay değil her adelenizi birbiriyle orantılı ve estetik bir şekilde geliştirmeniz lazım.Ve yılın 12 ayıda formda tutmanız lazım vücudunuzu.Fitness hakkıyla yapıldığında zordur.
    Örnek verecek olursak Anthony Presciano Bodyden Fitness a geçmiş bir sporcu..

Ekli Dosyalar:

Azi, Ocensers, Rambo16 ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  2. Bahadır.1993

Bahadır.1993 Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    18
    niye öyle değil biliyormusun ? 2 senedir natural body yapıyorum ( supplement dahıl kullanmadım ) tşirt kazak almaya gıttıgım yerde benle yaşıt elemanlar kickboks mı yapıyorsun dıyorlar .nıye ? çünkü dışarıdaki insanlara 'body' denildiğinde akıllarına sadece mr.olympia ' lar geliyor ama fitness deyince normal abartısız formda bır vucut anlıyorlar . o yuzden body yaptıgımız halde fıtness yapıyoruz dıyoruz .

3. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    jarhead katılıyorum bizim ülkemizde biceps ölçüsü 35 cm olan herkese bodyci gözüyle bakılıyor stallone jason stathama bile mr olimpia gözü ile bakılıyor buda ülkemizde vg ve fitness sporunun gelişmediğinin bir kanatı

jkdo, Azi ve cakmak01 bunu beğendi.
  4. cakmak01

cakmak01 Yeni Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    hardcore iyi ama şimdiler manken fiziği diye adlandırılan fizik istiyor kücük baklalar küçük bir gögüs bence tşört giydiğin zaman falan hardcore yapanlardaki o fizik inanılmaz ya onun ıcın basladım bende bu spora öyle aşırı değil ama omuzlar falan görünsün yeter bi şeyler giydiğim zaman harika oluyor sanırım şundan bahsediyorum ahh ahh altın vücüt harbi harika

5. WildRose

WildRose Üye

Beğenileri:
    163
    Ödül Puanları:
    43
    Şişmanlar dünyayı ele geçirecek! :)

Bana kalırsa fitness ya da vücut geliştirme, insanların bi şekilde spora yönelmeleri gerek. Hakikaten şişmanlık büyük sorun tüm dünyada. Bu tip ayrımlar yerine bence birleşip fitnessçı, bodyci yerine "sporcu" sıfatıyla örnek olmamız gerek. Çok görüyorum, spor salonlarına özellikle kardiyo aleti konmuyor. Sorunca da "Burası body salonu" cevabı geliyor. Tamam anlıyorum, mekan senin, istediğin gibi işletirsin. Ama bakış açısı çok yanlış. Kardiyo aletlerinin olduğu salonlarda ise vücut geliştirmeye yönelmiş olan kişiler fitness yapanlarla içten içe, ya da çok daha kötüsü açık bir şekilde alay ediyor. Keşke yaşanmasa bu gibi durumlar.

Azi ve gigandet bunu beğendi.
  6. Kara Kalem

Kara Kalem Üye

Beğenileri:
    137
    Ödül Puanları:
    43

Kesinlikle katılıyorum.

Çoğu insan kilo vermek için yazılıyor. Bu yüzden salonlar ağzına kadar cardio ekipmanlarıyla dolu. Halbuki vücudun doğal düzeni bozulmadığı sürece vücut ideal kilosunda kalmaya programlanmıştır. İnsan zayıf doğar, ergenliğinde zayıftır ne zaman ki ihtiyacı olmayan şeyleri fazlasıyla yemeye başlar o zaman kilosu kontrolden çıkar. Sonra az yediği halde kilo veremediğinden şikayet eder. Eskiden her sınıfta bir şişman olurdu onla dalga geçilirdi. Şimdi ise kilolu birini görünce metabolizması yavaş, ideal kilosunda birini görünce metabolizması hızlı deniyor.

Son düzenleme: 26 Şubat 2012
  7. WarPoint

WarPoint Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    ben amerikadan ve diğer ülkelerden geri kalmamızın nedeni 1.si amerikadaki insanların fiziği genetik olarak gelişmeye müsayit neredeyse %70-80 i uzun boylu yapılı oluyor ve gelişime daha müsait oluyorlar ve ekonomik açıdan sıkıntı pek yok burda 120 tl lik supplement orda 30-40$ geri kalmamızın daha birçok nedeni var ama yinede bu zor şartlar içerisinde hardcore body ile ilgilenenleri tebrik ediyorum.

8. wurtz

wurtz Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Bergama
    Aslında bu olayda tamamen uç noktaları tercih etmek de doğru değil bana kalırsa. Hardcore BB ciddi anlamda aşırı derecede zor bir olay.

Şahsen eskiden çok zayıf olduğum için önceliğim kuvvet kazanmak oldu. Tabi hedefler zaman göre revize edilebilir. Ben bir süre daha hacim yaptıktan sonra Muay-Thai tarzı bir dövüş sanatı ile ilgilenmek istiyorum.

Kendimden örnek resimler göstermek isterim. Önceden aynanın karşısına geçince daha iyi hissediyordum kendimi. Artık kesmiyor gün geçtikçe. Daha da zayıflamışım gibi geliyorum.

Bu sebeple önemli olan bu yola çıkmak. Yoldayken hedefler revize edilebilir.

Ekli Dosyalar:

Son düzenleme: 26 Şubat 2012
  9. okankut

okankut Üye

Beğenileri:
    312
    Ödül Puanları:
    73
    Hacim olarak zaten bir çoğumuz hardcore bodyci gibi durmuyoruz.
    Hardcore body ile fitness arasındaki fark ile antremanın şiddeti, basılan ağırlıklar, kendini zorlama gibi unsurlar kast ediliyorsa her daim hardcore.
    Öyle lay lay lom antrenmanı hiç bir zaman sevmedim.

10. FiestaCondom

FiestaCondom Üye

Beğenileri:
    227
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ankara
    hardcore da estetiklik yok ama 35 40 yasindan sonra baslarim guzel durur o yaslarda :)

11. Rambo16

Rambo16 Üye

Beğenileri:
    1.164
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    La Paz
    Kim ne derse desin ben ülkemizdeki suyu çıkmış olan bu fitness dedikleri şeyin kesinlikle bir erkek olarak bana hitap etmediğini söyleyeyim.. isterse sekiz pack birden çıksın adonisler çıksın kolum 34-35 cm ise ben mutlu olamam o ağırlığı damarlarımda ve tüm hücreleride hissetmessem kendimi antreman yapmış saymam..

Adam salona benden önce yazılmış hala göğüs presste 50-60kg ile uğraşıyor antremandan çok muhabbet ediyor bir şey deyince de ben zaten fazla kas istemiyorum fit olsam yeter diyor..

Türkiye'deki bu ergen fitnessını popüler yapan sebepleri sayayım..
    -Zorlayıcı olmaması.
    -Sonuçta kolay ulaşılabilir bir vücut olması.
    -Fazla emek gerektirmemesi.
    -Kızların hoşlandığı vücut tipi sayılması.-Halbuki ideal vücudu en son tanımlayacak olan ülkemdeki kezbanlardır-
    -Hardcore vücutlar hakkında birçok dedikodu dönmesi..

Salonda çalışırken tüm motivasyonumun içine eden bir diyalog..

X:Kanka kolları iyice geliştirmişsin görmeyeli..

Ben: Evet üstüne düştük biraz..

X: Senin kollarına çok özeniyorum ama kız beğenmezki be kanka.. geçen lafı açıldı da iğrenç buluyormuş.

Y:Evet evet kızlar sevmez kalın kolu bu arada adonis ve packlare bayılıyorlar..Trapezleri aman çalışayım deme onlardan nefret ediyorlar..

X:Evet bırak şu dambılları da hadi mekik çekelim..

Y:Aynen kanka karını iyice geliştirelimde kızları alır havuza gideriz hafta sonu..

Not: Dünya fitnessına saygım var Problemim "Ergen FİTnısı"yla

-hitman-, Ocensers, Suarez ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  12. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    küçük dev olmak istiyorum :D anlayacağınız ESNEKLİĞİMİ etkileyemeyecek şekilde ne kadar gleişebilirsem kar her gün açma germemi yapıyorum ama hardcore bi vücudum olursa o esnekliği kaybedeceğimi düşnüyorum hemde atiklik ve çevikliği kaybetmemek için hardcore u tercih etmiyorum. Millet sadece plajlarda kızlara artislik yapabilmek bakılabilmek ve egosunu tatmin etmek içni yapıyor bu sporu ama eğer azimliyseniz ve araştırıyorsanız biraz hevesle sporu yapasınız geliyor boyum kısa o yüzden küçük dev dedim 40 cm i geçkin kollar geniş omuzlar 1.72 1.73 boy ve amacıma hizmet için ATİKLİK benim hardcore u seçmeme sebebim dövüş sporlarına giriceğim için atikliğimi kaybetme korkum ama eğer 1.80 1.90 hantal bir vücudum olsaydı sağlam bi hardcore için güzel bi salon aramaya başlayabilirdim

13. Du Hast

Du Hast Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    Bu spora başladığımda bile hiçbir zaman benim asıl hedefim fitness demedim,her zaman hardcore body şeklinde baktım bu spora.Şu an fit bir vücudu yakaladım.Zaten olması gerekende o.Önce fit vücut yakalanır daha sonra hardcore body ise hedef bu yönde sporcu kendini ayarlar.Kısacası günümüz şartlarında fitness tercih edilsede ben her şartta hardcore body diyorum.

14. Desperate81

Desperate81 Yeni Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    Body building , dogası geregi hardcore bir spordur.Acıkcası su son gunlerde moda olan sixpack i cıkaran her adamın bodyciyim diye gezmesi zoruma gidiyor.Son zamanlarda cok populer oldu bu spor, baslarda iyi diyordum ama memnun degilim isi bilen hakkaten gonul vermis insanların yapması lazım bu sporda lakaytlıga gelemiyorum

Azi ve Rambo16 bunu beğendi.
  15. OkuyomBenYaa

OkuyomBenYaa Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    0
    Son düzenleme: 25 Mayıs 2012
    gencVGci, rockybalboa7, Azi ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  16. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    fitness dendiği zaman herkesin aklına bosu toplatına uzanan kadınların, 2-3 kiloyla çalışan kızların vs. gelmesi ne kadar enteresan. bu arkadaşlara şu şekilde bir soru yöneltelim, basketbol, futbol, voleybol gibi sporlarla profesyonel olarak uğraşanlar fitness ağırlıklı mı çalışırlar yoksa hardcore body mi? siz yaptığınız yüzlerce barbell curl ile harika sporcular olduğunuzu zannederek hata yapıyorsunuz. fitness yapan pek çok elit sporcu vardır. futbolcuların epey bir kısmının "ağırlık" çalışmalarını görseniz eminim ki "bu ne yeaa yerim ben bunları" tarzı tepkiler verirsiniz. fitness hareketliliği, esnekliği, çabukluğu içerir. belli bir amaca yönelik çalışan sporcular da fitness'ı tercih eder.

orlando magic'in pivotu dwight howard!ın omuzları için şu şekilde bir program yaptığını düşünebiliyor musunuz mesela:
    barbell shoulder press 4*10
    dumbbell lateral raise 3*12
    barbell front raise 3*12
    arnold press 3*10

bu tarz programı kullanan bir basketçi omuzlarındaki hareketliliği kaybedecektir. aynısı futbolcuların bacak idmanları için de, boksörlerin omuz idmanları için de eçerlidir.

varmaya çalıştığım nokta şu, fitness yapmayı küçümsüyorsunuz, fitness yapmayı 34-35 cm kolu olan ergenlerin işi olarak görüyorsunuz. pekala öyleyse siz didier drogba'dan daha mı atletiksiniz mesela? o fitness idmanları yapıyordu ama, kesin ezmeniz lazım onu. ya da lebron james. kendisi 180 kiloyla squat filan yapmıyor.

kızdığım nokta şu, hardcore body yapıyorum-yapmak istiyorum diyenlerin %85'i aslında değil hardcore body, fitness düzeyinde bile değil. 3-5 tane branch warren'ın dumbbell curl yaptığı videoyu izledikten sonra "fitness kız işi" diye sallamayı doğru bulmuyorum.

hala tereddütleriniz varsa kendinizi aklınıza gelen bütün elit sporcularla karşılaştırın. oguchi onyewu, c.ronaldo, didier drogba, lebron james, dwight howard, tom brady, michael phelps, bu adamlar sizin kadar "hardcore" çalışmadan sizden çok daha ilerideler o nasıl oluyor? daha ileride olmalarından kastım sadece sportif başarıları değil, vücut olarakta öyle.

lütfen bir şeyi kötüleyeceiğiniz zaman onu kız işi, zayıf ergenlerin işi diyerek yermeyin...

EgeBy, Easx, Azi ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  17. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    Sevgili R10 ;

Sana sonuna kadar katılıyorum , bende daha yakın zamana kadar fitness olayını küçümserdim , Tam sistemli şekilde Heavt Duty çalışmaya başladığımdan beri ise bunu yapamıyorum ,

Şu an ki durumumu söylemek isterim tam nizami şekilde serbest ağırlıkla :

Bench press : 80 kg
    Military press : 60 kg
    Barbell curl : 35kg
    Squat : 100kg

Yani durum budur bende bir fitnessçıyım denebilir :)

Tabikide çoğu kişiye bu rakamlar çok az gelebilir ama benim amacım hipertrofi yaratmak ve bu kilolar ile oldukça rahat bir biçimde amacıma ulaşıyorum ,

Çoğu kişi bu sporla powercılığı karıştırıyor bu sporda amaç ağır kaldırmak değildir hiçbir zaman ...

Saygılarımla , Danny Boy ...

mma-, Azi, gigandet ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  18. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    aslında gerekse forumda gerekse dışarıda çoğu kişi hardcore vg sporu yaptığını sansada maalesef fitness yapıyoruz bende dahil aksiyon starlarından Arnold hariç diğerleri fitness yapıyor Stallone olsun Jason Statham Dolph Lundgren gibi tabiki amerikadaki fitness anlayışı farklı burada 40 cm kolu olana bodyci deniyor orada fitnessçı doğrusuda 40-42 cm kolu olana fitnessçı demektir zaten bütün spor dallarında sporcular vg sporu yapar zaten bütün spor dallarının atasıdır vg sporu demekte 200 kilo ile bench press yapmakta değil illa amaca göre değişir zaten hardcore çalışanların çoğuda sırf çok ağır kaldırayım diye hareketleri nizami yapamıyorlar burada fitness kız işi demekte yalnış bayanları öyle güçsüz sanmayalım Gina Caranodan örnek verelim kadın bir çok erkeği devirecek güçte ancak plaj vücudu bir t shirt giyince içinde kaybolan vücut tipleride iyi değil bence hacimde şart fitnessın adını kötüye çıkaranlar yazlıkçılar salona gelip sadece biceps çalışmaları çok şişecem diye 2-3 kilo dumbell ile 25-30 tekrar yapmalar sanki 10 kg ile yapsa Ronnie Coleman olacak

Son düzenleme: 2 Temmuz 2012
    Azi ve moothy bunu beğendi.
  19. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.308
    Ödül Puanları:
    123
    cok guzel yorumlar yapilmis
    eklemek isterim ki yaptigimiz beslenmeler bile fitness aslinda :)

Azi ve R10 bunu beğendi.
  20. AkrepHan

AkrepHan Yeni Üye

Beğenileri:
    288
    Ödül Puanları:
    0
    peki ben kendimi girebileceğim kadar zorluyorum hangi hareketlerin bölgelerin esnekliğini kaybettirdiği bence offtopik olmaz. amacım biraz hacim alıp ondan sonra sıkılaştırma ve sertleştirme amaçlı maksimum 6 tekrar girebileceğim ağırlıklara girip miyofibrl kas liflerini çalıştırmak ve sert sağlam kuvvet antremanından sonra uzakdoğu sporlarına yazılmak.

Sizce hareketliliği ve esnekliği azaltan hareketler varmı ? bunlar neler?

Sayfayı Paylaş