Günlük gerekli olan kalori miktarı ?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Rigby tarafından 14 Eylül 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Rigby

Rigby Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    38
    Günlük almam gereken kalori miktarını her site farklı gösteriyor. Sizce en çok doğru gösteren site hangisi ?

2. Kerem B

Kerem B Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    ogrenci
    Yer:
    bandirma
    kilonla 2 ye carp o kadar protein al 4 le carp carb miktari 1 1.5 la carp yag miktarini bulursun kendin hesapla bunuda mi bilmiyon sole gereksiz konular acip forumu mahfetmeyin.

3. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Bu gerekli ve hakkında hiçbir bilgin olmayan bir konu. Şu anda bütün gün kapı kapı gezen pazarlamacıyla masabaşında oturan memura aynı kalori miktarını çıkarttın. Mevzudan bu kadar uzaksın ve bir de üzerine adam azarlıyorsun.
    Eğer ingilizce biliyorsan şuraya bir bak: http://iifym.com/iifym-calculator/
    Türkçe'de benim bildiğim düzgün bir site yok. Eğer yağ oranını biliyorsan şuraya bir bak, elle hesaplaman lazım: https://www.bodyforumtr.com/threads/spora-başladım-ve-kilo-aldım.87273/#post-800078
    Yoksa şuraya git: http://gunluk-kalori-ihtiyaci.hesaplama.net/
    Çalışma biçimini genelde herkes gerçekten daha hareketliymiş gibi yorumlar. Tahmin ettiğinin bir altını alırsan büyük ihtimalle daha gerçekçi olur. Gene de bunların hepsi sadece tahminde bulunabilir. Bulduğun değerin ne kadar gerçekçi olduğu ancak bir süre buna göre beslendikten sonra ortaya çıkar, 2-3 haftada. Buna göre tekrar kalori miktarını birkaç hafta sonra ayarlaman gerekebilir.

swepturex, yasiner ve requ. bunu beğendi.
  4. Kerem B

Kerem B Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    ogrenci
    Yer:
    bandirma
    Bu is boledir normal bi insanin 60 kilo ise 60 pro almasi yeterlidir ama sporcunun ve hacim isteyeen kaslanmak isteyen birisi 120-150 olmalidir ve carb miktari ise 200-250 yag ise 50-75 arasi olmalidir bunu biliyorsundur herhalde bunu kendisi hesapliyabilir carb ve pro 4 kalori yag ise 9 dur bunuda biliyorsundur eee o zaman bole internet sayfalarina guvenmeye hic gerek olmaz olmadi alsin bi mutfak tartisi hesaplasin yesin arkadasim.

5. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    O iş öyle değildir. Nasıl olduğunu yukarıdaki linkleri incelersen öğrenebilirsin ama bildiğini zannettiğin bir şeyi asla öğrenemezsin. O internet sayfalarında yazanlar forumlardan veya salon abilerinden duyduğun kulaktan dolma bilgiler değil, bilim insanlarının yıllar boyu süren yoğun araştırmaları sonucunda bulunmuş sonuçlar. Daha iyisi profesyonel laboratuvarlarda hesaplanabiliyor, kağıt üzerindeki en tutarlı formül ise şimdilik katch-mcardle formülü olarak kabul ediliyor ve verdiğim ilk iki linkte var.

Senin ilk hesabına göre ise 60 kiloluk herkes yaşam tarzından bağımsız olarak kalori ihtiyacı 2250'ydi. Daha sonra ise 60 kiloluk adamımıza ikinci mesajında biraz daha geniş sınır çizdin, bu sefer verdiğin alt ve üst limitler 1730-2275 oldu. İlk mesajını neden modifiye etme gereğini duyduğun konusunu bir kenara bırakıyorum, ikinci mesajında hala 60 kiloluk masabaşı memurla bütün gün kapı kapı dolaşan pazarlamacıya veya kargo şirketi çalışanına, inşaat işçisine 1730-2275 aralığını çiziyorsun. Ağır işte çalışan adam özellikle yaşı gençse, üzerine haftada 3 gün ağırlık çalışıyorsa, hele de yağ oranı düşükse günlük ihtiyacı 2275 kalorinin üzerindedir. Aynı vücuda sahip iki insan arasında günlük kalori ihtiyacı olarak 1000, hatta daha fazla fark olabilir ve senin söylediğin hesabın tutması ancak şansa bağlı.

swepturex bunu beğendi.
  6. Rigby

Rigby Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    38
    Teşekkürler doxux. işte kerem gibi insanlar yüzünden her yerde böyle saçma konular var. Linkleri inceleyeceğim. Bir sorum olacaktı diyetisyene gitsem net bir sonuç bulur muyum ?

doxux bunu beğendi.
  7. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Bulursun. Kimse %100 tutturamaz ama yaklaşılabileceği kadar yaklaşır.

8. Kerem B

Kerem B Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    ogrenci
    Yer:
    bandirma
    Ben kesin solemedim ortalama soledim peki madem oyle neden onlarca calori olcer site var ve hepsi farkli sonuc gosteriyor bunu acikla o zamanda bende ogreniyim arkadasta ve o insan bana kucuk ddusurdufu yorumda ne halt yedigini bilmiyom ama yardimci olmaya calisan birisini bole asagilamak uzdu acikcasi ve benbaktigimda daha ilkinde gunluk kkalori bulk donemi beslenme vb pro hocalarimizin makalelerini gordum forumu arastir burda gereksiz laf kalabiligi yapma sormussun cevab verdim peofosyonel degilim kisa bir bilgi verdim sadece kendinde deneye deneye gor burda yardim etmeye calisan insanlara ole laf atmanin kimsenin hakki yoktur ve evet bende biraz ters konusmusum yanlis anlamis olabilirsin ama ayni konuda forumda yuzlerce bilgi mevcut iyice bi bak arastir.

9. Rigby

Rigby Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    38
    madem iyi bilmiyorsun niye yanlış bilgi verip yönlendirmeye çalışıyorsun. Forumda birçok yazı olduğunu biliyorum fakat her yerde farklı bir şey söylüyor dedim.

10. Kerem B

Kerem B Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    ogrenci
    Yer:
    bandirma
    Senin ogrenci oldugunu tahmin ederekten ve ole aman aman kosusturma icinde olup gunde sadece is icin 1000 kalori harcadigini saymiyaraktan kilo basina 2 2.5 pro
    4-5 carb ve 1 1.5 da yag alirsan formunu korumana yeterli olicagibi belirtmek amaciyla yazdim ve dedigim gibi eksik bilgi biliyorsam neden dedigim gibi onlarca kalori olcer var ve hepsi farkli kalori gosteriyor sen bilirsin ne yaomak istiyosan onu yap basarilar. :)

Sayfayı Paylaş