Etten korkma meyveden kork!

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve heldic tarafından 8 Aralık 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 30 üye.
  1. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    kendisi diş konusunu açtı eskimoların kafataslarıyla diş yapılarıyla ilgili resımler paylaştı ve ben dedımki diş yemeklerden sonra temızlenmez ise curur dedım kendısı meyveden ve karbonhıdrattan curur dıye ısrar edıyor

meyvede curutur karbonhıdratta ette her yedıgımız diş aralarında kalır ve çürütmeye başlar burda sorun yok kendısı sadec emeyveye ve karbonhıdrat yemegın kesın diş çürütüceğini söylemesı uzerıne resım paylasmak sıtedıgımı soyledım ben hıcbır zaman meyveyı ve karbonhıdratı kesmedım ama kendısı kesmiş farkı görmek ıstıyorum

2. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    farki ben size satrancta kasparov ne ise tip biliminde weston price odur onun kitabindaki resimlerle gostermeye calisiyorum dis doktorlarinin unlu sekerli gidalarin asidize sonucu dislerinin curudugunu yaziyolar onlari kaynak olarak gosteriyorum

Tek bildiginiz benim dislerim neden curumedi koskoca tip bilimi sizin dislerinize goremi sekillenecek gidin tum tip i degistirin

Darwin teorisi dopdogru dimdik ayaktadir

Neden her sene grip mutasyona ugrar nasil gelisir bir sene at domuz tavuk v.s isimlerle kendilerini gelistirirler

3. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    şekerin dişi çürüttüğüne karşı çıkmıyoruz her besin dişi çürütür diş arasında et kalırsa diş çürümezmi sen çürümez diyorsun taraf tutmussun gibi sadece meyveye ve şekere odaklanmışsın çürüğün temel nedeni dişte besin artığı kalması ve bakteriler burda çoğalıp asit dışkılamaları diş arasında kalan ne olursa olsun diş temizliği her öğünden sonra yapılsa diş çürümez bu yazdığımda yanlış birşey varmı_?

4. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    disleri ne curutur

En cok karbonhidratlar curutur
    Etler az curutur
    Yaglar curutmez disi korur

ccmssx bunu beğendi.
  5. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    yağ hakkında zaten konuşmadık

et ve karbonhidrat ve şeker diş arasında birikip temizlenmez ise et veya şeker farketmiyor çürütür az veya çok bız burda elımızde kronometre ıle zaman tutmuyoruz çürütürmü evet bitti uzatmanın ne anlamı var artık.

6. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    anlami var cunku dis doktorlari

Unlu sekerli gidalar curutur diyor et yag sebze curutur demiyor :)

ccmssx bunu beğendi.
  7. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    yok böyle birşey sebze et nasıl diş çürütmez bakteriler herşeyi asite çeviriyor ağızda dopğru araştırma yap ne yersen ye diş temizliğine diikkat etmessek çürümesi kaçınılmaz

sebzelerdede şeker vardır ne kadar hatalı bılgıler verıyorsun sebzeler sadece maydonzodan salatalıktan oluşmuyor yüğksek akrbonhıdrat ıceren sebzelerde var çürümenın mantığını kavramamıssın diş hekimleri dıyorki ne yerseniz yiyin arkasından dişleri temizleyin yoksa asite dönüşüyor buda mineyi zedeliyip çürütüyor ne çok uzattın bu konuyu

Son düzenleme: 13 Aralık 2011
  8. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir

bana onu yazan yazıyı gösterin o zaman ben ne kadar kaynak okuyorsam farklı yazılar cıkıyor. Gıdaların besin degerlerini iyi kötü biliyoruz kök sebzeler de şeker oranı biraz daha fazladır. Bizim önerimiz cig yesil yapraklı sebzelerin sınırsızca yenmesi

maydanoz roka dereotu tere pırasa taze sogan taze sarımsak marul brokoli karnıbahar karalahana yesil lahana gibi. Merak ettiginiz meyve yada sebze varsa icindeki şeker oranını kolaylıkla netten bakabilirsiniz

karbonhidratlı gıdalar yazıyor. Et de ne kadar karbonhidrat var siz etedemi basıyorsunuz karbonhidratı ?

http://www.hekimim.com/merak_ettikleriniz/curuk/curuk.htm

Konumuza geri dönersek Prof. Dr. M. Canan Efendigil Karatay bir acıklama yapmıs.

Prof. Dr. M. Canan Efendigil Karatay
    İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi
    İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Anabilim Dalları Öğretim Üyesi

Artık öyle kaynaklar seciyorum ki itiraz edemeyesiniz vikipedi ne diyor

Ağızdaki asidin kaynağı

http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%87%C3%BCr%C3%BCk#Di.C5.9F_yap.C4.B1s.C4.B1n.C4.B1n_.C3.A7.C3.BCr.C3.BCk_olu.C5.9Fumuna_etkisi

burda et den mi yagdan mı şeker yani karbonhidrattanmı bahsediyor ?

Ağız içerisine şeker alımıyla bakteriler bu şeker molekülleriyle beslenir ve atık olarak ortama "asit" sentez ederler. Glukoz gibi küçük moleküllü şeker içeren gıdalar bu nedenle çürük yapıcı (kariyojen) kabul edilir.

Agız icindeki bakteriler yanlız şeker ile beslenebiliyor sekeri yiyince ortama asit sentez ediyolar. öglenden beri anlamamaya calıstıgınız konu tamamen bu dislerdeki yiyecek artıkları disleri cürüten degil bakterilerin sekerleri yedikten sonra ortaya cıkan asit .

Unlu sekerli gıdaları tüketmeyen toplumlarda o yüzden dis cürüklerine cok az rastlanıyor cünkü agızdaki asit sentezleyecek durum yok Sekeri yemezlerse bakteriler nasıl asit sentezlesinler Sadece karbonhidratlı gıdalarla besleniyolar.

Umarım anlayabilmissinizdir Daha nasıl anlatacagım bilmiyorum :)

9. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    etin içinde karbonhidrat olması gerekmıyor et diş arasında kalırsa çürütür bakteriler ürer çoğalır ette ürememelerinin bir nedeni varmı?

10. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir

Ağız içerisine şeker alımıyla bakteriler bu şeker molekülleriyle beslenir ve atık olarak ortama "asit" sentez ederler. Glukoz gibi küçük moleküllü şeker içeren gıdalar bu nedenle çürük yapıcı (kariyojen) kabul edilir.

Agız icindeki bakteriler yanlız şeker ile beslenebiliyor sekeri yiyince ortama asit sentez ediyolar. öglenden beri anlamamaya calıstıgınız konu tamamen bu dislerdeki yiyecek artıkları disleri cürüten degil bakterilerin sekerleri yedikten sonra ortaya cıkan asit .

Unlu sekerli gıdaları tüketmeyen toplumlarda o yüzden dis cürüklerine cok az rastlanıyor cünkü agızdaki asit sentezleyecek durum yok Sekeri yemezlerse bakteriler nasıl asit sentezlesinler Sadece karbonhidratlı gıdalarla besleniyolar.

Tabiki var agız icindeki bakteriler sadece şeker le beslenebiliyolar. Kanser de sadece şekerle beslenebilir beyin tümörü sadece sekerle beslenebilir. Mikropların beslenebilecegi yegane sey şeker.

Agız icindeki bakterilerin şekerle besleneceklerini vikipedi de yazıyor. Onada güvenmiyorsanız kendi seciminiz daha cok kaynak begendircek degilim.

Et ve yag ile beslenemiyolar tek yiyebildikleri şeker

Bakın ne yazıyor

Çürük Formülü

Diş x Asit x Zaman = Çürük

Karbonhidrat x Bakteri = Asit

Kalsifiye diş yapısının bulunduğu alanlarda asitlerin bulunması ve asitlerin dişteki kalsiyum tuzlarını eritecek kadar uzun süre orada kalmasıyla çürük oluşur. Bu etmenlerden biri yok edilirse çürük oluşmaz.

Karbonhidrat etmenini yok edince cürük nasıl olusabilecek bana acıklayabilirmisiniz ? Öglenden beri bunun kavgasını yapıyoruz

Siz de zaman etmenini ortadan cıkarıyorsunuz karbonhidratlı gıdalarla besleniyorsunuz fakat dislerinizi fırcaladıgınız icin cürümüyor ordaki asitik yapıyı atmıs oluyorsunuz

Fakat bir kisi karbonhidrat tüketmese de dislerini hic fırcalamasa eski zamanlarda cıkan size örnek gösterdigim fosiller gibi disleri cürümez cünkü karbonhidrat tüketmedigi icin bakteriler beslenemez ve asitik yapı agızda olusmaz.

11. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    en fazla zaten karbonhidrat yapıyor ama bu yememek anlamına gelmiyor her diş doktorü söylüyor

yedikten sonra temizlersek sorun kalmıyor sen öyle bır yazıyorsunki sanki karbonhidrat yesek dişlerimiz hemen çürük olucak öyle algılanıyor bu yüzden shemen su içersek o zararı kısmen azalıyor diş ipi veya fırçalarsakta diş açısından sorun kalmıyor herşey aslında besinleri tüketip ağzı temizlememekten kaynaklanıyor

şekere tutunarak plak oluşuyor dişte plakt oluşana kadar temizlenmeli diş

12. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir

en fazla degil tek karbonhidrat yapıyor. Karbonhidrat agırlıklı beslenme disleri cürütebilirmi evet cürütür

et ve yag agırlıklı beslenme disleri cürütebilirmi hayır cürütemez cünkü gereken asitik ortam olusamaz.

öglenden beri ne yersek yiyelim dislerimizi cürütebilecegini iddaa ediyordunuz. Vikipedi linkini verdim okudunuz Orda ne yazıyor ?

Çürük Formülü

Diş x Asit x Zaman = Çürük

Karbonhidrat x Bakteri = Asit

Kalsifiye diş yapısının bulunduğu alanlarda asitlerin bulunması ve asitlerin dişteki kalsiyum tuzlarını eritecek kadar uzun süre orada kalmasıyla çürük oluşur. Bu etmenlerden biri yok edilirse çürük oluşmaz.

Karbonhidrat yedikten sonra tabi hemen disleriniz cürümez plastik yiyip ölmediginiz gibi zaman icinde birikim yaparak disleriniz bir gün cürümüs olabilir ki dislerine hergun cok iyi bakıp cürüyen insanlar yokmı ? Dis minesi zayıflamıs olabilir yetersiz beslenmeden karbonhidratlarda bunun üzerine biner ne kadar temizlerseniz temizleyin

fakat karbonhidrattan kıt beslenmeden CÜRÜK OLUSAMAZ cünkü asitik yapı olusamıyor

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 20:42 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 20:40 ----------

ya önemli degil zaman zaman bende haddimi aştıgım zamanlar olmuş olabilir :)

Malum yüksek yag düsük karbonhidrat testesteron tavan ister istemez kırıcı olabiliyor insan Bu yasam biciminin tek kötü yanı bence bu özelestiri yapayım Vahsi hayvan gibisiniz resmen korku falam nedir görmüyor gözünüz devamlı tetiktesiniz Biri bir laf soksa kavga cıkarırsınız o derece

karbonhidratlar gercekten morfin etkisi gösteriyor insana eger tarım devrimi olmasaydı insanlar yerlesik hayata gecmezlerdi Polis asker gibi duzenli ordularda ondan kurulmus tarım devrimindeki insanlar daha uysallar fakat vahsi insanlar devamlı onlara saldırıyor falam

kusurum olmussa affola

13. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    illa karbonhidrat tüketicez tüketmeyen insan topluluğu yok az veya çok

o plak oluşana kadar dişleri temizlersek sorun ortadan kalkıyor ama işte kim yemek yedikten sonra dişini temizliyor? o yüzden toplumda diş çürü oranı fazla her zaman diş ipi taşınmalı wc de temizlemek için kürdanda zararlı çünkü

14. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    günümüzde hala karbonhidrat tüketmeyen topluluklar var onlarda dis cürümesi obozite kalp damar hastalıkları erkek tipi kellik yok

karbonhidrattan bol beslenen kisiler dis saglıgına daha cok önem göstermeliler Ben hergün 3 kere disimi fırcalarım cürümeyecegini biliyorum ama erkek adam kendine bakmalı :)

15. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Bizimde elbette kusurlarımız olmuştur; bende kendi şahsım adına özür dilerim bizimkinler de affola...

Ama cidden bak; şu yarıyıl tatili bir gelsin sınırsız boş zamanım olsun; bu konuyu cidden seninle saygı çerçevesinde bir tartışmak istiyorum...
    Karşı tarafın anlattıklarını sürekli çürütmeye çalışıcı, sürekli böyle zıt gidici bir biçimde değil ama!

İletişime çift yönlü bir şekilde; hem alıcı doğrulara evet bu işin doğrusu budur diyerek, hemde verici eksik gedik tarafları düzeltici bir biçimde!

Çok da güzel bir bilgi birikiminin tartışmayla şekillendiği bir başlık oluşturacağım seninle beraber buna inanıyorum, inanmak istiyorum en azından ;)

Hemde her konuya gireceğiz yani ;)

Görüşmek üzere :)

heldic bunu beğendi.
  16. ormeka

ormeka Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    13

darwin teorisini hala savunan varmı ya? dostum senin verdigin beslenme programı kesinlikle bir sporcunun programı degil.. canan karatay hanımında verdigi diet asla spor yapanlar için degil.. kadının videolarını onlarca kez izledim benim verdigim beslenme programı hareketsiz insanlar için dedi kaç defa.. spor yapan insanlar eriticegi için yiyebilir tarzinda şeyler kullandı.. sen kendi basına atıp tutuyorsun burada... 3 senedir ben yakından takib ediyorum kendisini.. garip sen de diyorsun anlamadım... lütfen uzmanlık alanın olmayan konularda copy/paste yaparak yorum yapma... ben kendim genetik mühendisiyim komik duruma düsüyorsun.... insanları yanlış bilgilendirme.. yok onu yeme yok bunu yeme lütfen.. admin arkadaslardan rica edicem senin bilgin olmadan kimseyi yanıltma.. senin söylediklerin canan karatayın söylediklerini bile geçmiş.. egitim olmadıgı belli, internetten alıp alıp yapıştırıyorsun.. ne insan genetigi,ne fizyoloji, nede biyoloji bilgin yok.. bunlarin egitimi alan profesyonel oblarca insan varken nolur komik olma... insanlarada burdan sesleniyorum bu derinligi olmayan amatör arkadası dikkate alıp saglınızdan olmayın...thums:

AngryHun ve Cidade de Deus bunu beğendi.
  17. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    sayin genetik muhendisim bize sagliksiz olan kismi aciklayin ogrenmis olalim :)

ccmssx bunu beğendi.
  18. ccmssx

ccmssx Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    Karatay diyeti elbette spor yapmayan insanlar için.

Tersini kim söyledi ki?

Sporcuların kendi beslenme programı olur.

19. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    686
    Ödül Puanları:
    123
    Günlük lif ihtiyacını nasıl karşılıyorsunuz tahıllar ve meyveler olmadan?

20. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir

cig yada pismis sebzelerden tahıllardan daha cok lif iceriyolar hemde vucudumuzda tamamen cözünen liflerden tahıllar daki lifler gibi tam cözülemeyen degil.

Sayfayı Paylaş