En İyi Dövüş sanatı hangisi?

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve furkan1354 tarafından 29 Ocak 2011 başlatılmıştır.

En İyi Dövüş sanatı hangisi?

1. Kick boks

oy sayısı 162
    15,6%
  2. muay thai

oy sayısı 154
    14,9%
  3. boks

oy sayısı 131
    12,6%
  4. taekwondo

oy sayısı 32
    3,1%
  5. karate

oy sayısı 17
    1,6%
  6. aikido

oy sayısı 25
    2,4%
  7. ju-jutsu

oy sayısı 33
    3,2%
  8. judo

oy sayısı 14
    1,4%
  9. kung-fu

oy sayısı 46
    4,4%
  10. güreş

oy sayısı 27
    2,6%
  11. Mma (mixed martial arts), free fight,ufc

oy sayısı 185
    17,8%
  12. wing-chun (tsun)

oy sayısı 129
    12,4%
  13. capoeıra

oy sayısı 15
    1,4%
  14. jeet kune do

oy sayısı 23
    2,2%
  15. sayokan

oy sayısı 9
    0,9%
  16. hapkido

oy sayısı 12
    1,2%
  17. diğer (belirtiniz)

oy sayısı 23
    2,2%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 157 üye.
  1. furkan1354

furkan1354 Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    balıkesir
    Bruce lee nin boks şampiyonluğu ve onun dışında bildiğim masa tenisi :D sir arawn bize jkd yi yanlış anlatıyor bunun sebbebi de çevresinin yanlış bilgilendirmeleri olabilir öncelikle şunu bil SİR arawn bruce lee nin ana dalı wing chun/kung fu dur ve bu işte iyi sayılmazdı hep sokakta kavga ederdi okumak için abd ye gittiğinde orada garsonluk yaptı sonra bu işi bıraktı ve üniversite parasını karşılamak için wing chun okulları açtı burada diğer okulların hocalarıyla,çinlilerle defalarca kavga etti (buna dövüş denmez) ve yendi fakat son dövüşü onu çok zorladı (bunu bir box hocasıyla yaptı) ve bazı hareketleri çıkarmalıydı Lee wing Chun Kung Fu da SİSUK 3. GRAD bir döğüşçüydü( oldukça yüksek bir derece} ..Ama ona göre bu stilde bir çok gereksiz ve karışık hareketler vardı.Özellikle dini öğeler döğüş sanatında bir çok gereksiz hareketlet olusturuyordu ona göre.Ve bu tip hareketlerin sokakta hiç bir iş yapmadığını savunuyoırdu.Artık yeni bir stil üzerinde duruyordu.

Daha sık box çalışıyordu Lee.O sıralar özel hocalar tutuyordu Lee .Mesela DÜNYA TAEKWON DO nun BABASI olarak bilinen JOHN RHEE.Bu hoca Lee ye taekwondo göstermiştir.Daha sonra Lİ Jan Jae( Ölüm Oyunundaki Judocu} Bruce a Judo Aikido göstermiştir.Bu hoca su an Judo Grand Master dır.Bu hocaların hiç bhii kalkıpta biz ona sunları gösterdik biz ondan iyiydik dememişlerdir.

Lee bunlarla yetinmemiş Box-Kick Box-Muay Thai-Judo-Aikido-Karate-Tai Chi-Kendo-Taekwon do- İp Chun-Hapkido-Güreş-Jiu Jitsu-Brezilya Jiu Jitsu su.... çalışmıştır.Ayrıca bunları tek tek çizip gerekli olanları alıp gereksizleri( dini budist öğeleri} atarak JEET KUNE DO yu çıkarmıştır.Ve abd ye gittiğinden bu yana Lee GÜNDE 8 SAAT HAFTADA 6 GÜN İDMAN YAPIYORDU herkezin kendine göre bir dövüş stili vardır eğitim alsada almasada bunu değiştiremez,jkd hala güçlü bir sanat ddeğildir çünkü içinde hala gereksiz hareketler vardı bruce onları tamamlayamadan öldü bunlarda yeni yetişen jkd cilere kalmıştı fakat onlar bunu yapmak yerine (yani bruce lee en kısa sürede işi bitirme stilini) daha fazla gereksiz hareket ekleyerek yeni ve saçma sistemler çıkardılar

jkd senin aşşağıladığın diğer sanatlardan çıkmıştır ve bruce lee nin efsane olma nedenleri yenilmez olmaması değildi oda çok kez yenilerek buralara geldi ve buralara geldikten sonrada yenildi fakat bunlar hiç duyulmadı(tıpkı joe fraizer ın olayı gibi) sokakta bile dayak yemişti ,!!!film yıldızı olması onun ününü arttırdı vücut denge oranı çok iyiydi bir çinliydi birçok sanat öğrendi çok disiplinli çalıştı ve uyguladığı hareketler göze hoş geldiğği için halkın kalbini fethetti!!!! bence asıl efsane olan gereken sporcu muhammed ali dir gerek kişiliği gerek yaptığı sporun adını kirletmemesi gerek kendine has sitili ve esnekliği (ki brucelede jkd kullandığı hareketlerin çoğunu ali den esinlenmiştir ve bunu kendide dile getirdi) gerekse dışarda kavgalara karışmamasıyla asıl efsanedir

2. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    )))))

ne adammış yahu şu "bruce lee " ?!...

anlaşılmayan bi nokta da şu "gereksiz budist öğretiler" ?!...((bu disiplinlerde "budizm "de mi öğretliyormuş ?!...yani, "güreşte, muay thaide , taekwondo da ,kickboks ta,bjj de budizm mi öğretiliyor ?!... "...

yahu ,bu yazıları kim derden nasıl çıkartır ?!...((((

bi kere "bruce lee " zamanında "kickboxing "in abd "de adı bile geçmezdi....daha "full contact karate dernekleri pka, wka ,kick" bile kurulmamıştı...ayrıca, "jhon rhee "neden dünya taekwondonun babası olsun ?!... ayrıca, "çalıtığıı söylenen "brasilian jiujutsu daha "adı bile olmayan bi olaydı, bjj 1980 lerin sonu -1990 ların başı bi olay ...vb vb

ayrıca, "bruce lee " muay thai çalışmadı ki?!...adam, muay thainin m'sini bile bilmezdi (ne gariptir ki bangkok ta "big boss" u çevirip mt koymayacak kadar...bukonuda komik de olsa "david chiang ve ti lung filmeleri daha fazla bi yakşlaşımla aynı senelerde girişimde bulundukları halde)...(((

3. furkan1354

furkan1354 Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    balıkesir
    aldığım bilgiler alıntıydı http://www.msxlabs.org/forum/sinema-ww/11131-bruce-lee-bruce-lee-kimdir-bruce-lee-hakkinda.html buradan bakabilirsiniz

4. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    gerçekler bir yana, "bruce lee " konusu çok ilginçtir !...)

burada rahatlıkla "medya nın " gücünü, manupulasyonunu herşeyi rahatllıkla görebilirsiniz...sizler belki hatırlamazsınız ,ama 1960 ların sonu 70 lerin başında "çin filmleri "modası vardı..."wang yu " ve arkasından " bruce lee"...

gerçeklere gelince, "bruce lee "müsabık falan değildi, hiçbir müsabakaya çıkmamıştır...sadece "long beach "de "point karate "turnuvalarında "gösteri müsabakalrı,gösterileri" vardır (bu müsabakalarda üye olan, aidatı yatıran herkes istediği gösteriyi yapabilirdi, nitekim bugün wako'nun "aerobics & kata "vb bölümü gibi...

ama, tabi 7 kez abd açık siklet turnuva puan karate şampiyonalı "chuck norris " i rahatca filmlerde yenmek çok iyi bir strateji...

nitekim, başarı bugün ortada ...(((( abuk sabuk, aslı astarı olmayan yazılar vb vb adam hakkında rahatca yazılabiliyor...

"bruce lee ,van damme , jacki chan, tony jhaa vb" ..bu isimler medya gücüyle dünyanın en ünlü dövüşcüleri olabilmeleri aslında "ringlerde sakatlanan onca müsabık için " yapılan en büyük haksızlık, çarpıtma sayılmaz mı?!...((

Animasyon, Medivh ve furkan1354 bunu beğendi.
  5. furkan1354

furkan1354 Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    balıkesir
    haklısın bende önceki yazılarımda bundan bahsettim benim için dünyanın efsaneleri muhammed ali joe fraziergeorge foreman gibi bu işlere gerçekten emek veren isimlerdir fakat şuda bir gerçek van damme jacki chan tony jaa yı brucela bir tutamayız

6. Alternate

Alternate Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşım bende yeni üye oldum bir şeyler yazacağım.. 2 yıldır BB yapıyorum. EK olarak da aynı zamanda 1.5 yıldır krav maga yapıyorum. Krav maganın tarihi naziler üstüne kuruludur nazi askerlerine öğretilen bir tekniktir. şimdi israil özel askerlere öğretiliyordur. rakibi döver öldürür sakat bırakır veya etkisiz hale getirebilirsiniz. size kalmış. Onun için size önereceğim tek savunma sanatından ziyade saldırı açısından da krav magadır. Biri size bıcak veya silah çektimi etkisiz hale getiriyorsunuz. bir boksör veya kickboks yapan biri bıçak çeken birini etkisiz hale getiremez. buraya yorum yazan çoğu kişi milli müsabakalara çıkmayacağı için. sokakta işlerine yarayacağı için kravmaga yı tavsiye ederim. ek olarak vücüdunuza güveniyorsanız muay thai yapabilirsiniz. muay thai ikiye ayrılır ya tekmeye ağırlık verirsiniz yada yumruğa. ikiside yıkıcıdır ve vücudunuzu zinde tutar. buakaw por pramuk youtubeden izleyebilirsiniz muay thai de profesyonel taylandlı dövüşcüdür. dediğim gibi önemli olan hangi sporu yaptığınız değil. 5 6 kişinin arasına girip sağlam çıkabilmekdir. ondan bu işi gayret ederek yapın ve iyi yapın. ister boks ister kung fu farketmez. önemli olan bunu yapabilmek.

7. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sık sık meşgul olurum. yazar-çizerim
    Yer:
    Ankara, Afyon, Viyana ve diğer yerler...
    KM ve Naziler mi?
    Bunu kimden duydunuz?
    KMyi kimle ve nerede çalışıyorsunuz?
    Ben sizin hocanızın KMden zerre anladığına inanmıyorum. en azından tarihi bilgisi pek yanlışmış.
    :)

8. Alternate

Alternate Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    israil ordusu için bulunup geliştirildiği de yalandır çünkü krav maga israilden çok önce vardır. israil 1948 de bağımsızlığını ilan etmiştir fakat krav maga 1930 lu yıllarda imi lichtenfeld insanı tarafından nazilerle girilen kavga dövüş hadiselerinde kullanılmak için bir çok dövüş sanatının etkili tekniklerini toplayarak geliştirilmiştir ve şu an israil ordusu tarafından kullanılmaktadır. krav maga öğrenmesi kolay ve kısa süren( 7ay kadar) rakibi çabuk etkisiz hala getirmek için kullanılan bir yakın dövüş disiplinidir ki kelime anlamı da yakın dövüştür.
    krav maganın özü şudur. başınızı belaya sokmayın. ama başınıza bir şey geldimi de elinizi ardınıza koymayın..3 yıldır almanyadaydım. türkiyeye dönüş yaptım. http://www.kravmaga-tr.com Şuan buradayım.. fakat şu aralar gitmiyorum. 1 yıl boks 1.5 yıl krav maga BB'de de 2.Yılımdayım. Krav magayı öğrendikden sonra gitmenize gerek yok. boş vakitlerimi boksa ayırıyorum. yani beni şuan karşıma bahsettiğiniz kick boks yapan veya tekvando veya mma yapan biri kesinlikle indiremez. herşeyden önce güç çeviklik hız dır..

şuan israil askerlerinin hepsi krav maga uzmanıdır.
    https://www.youtube.com/watch?v=NOOwLMK3XHQ

9. kellepasha

kellepasha Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    selam arkdaşlar.
    Şu konu hakkında nacizane bir görüşümü bildirmek istedim sadece...
    Bir bedene en yüksek gücü güreş sağlamaktadır bunu tüm otoriteler bilir en güçlüler güreşçilerdir bu tartışılmaz.(örnek koca yusuf.koca yusuf varken bir türkün bruce lee gibi sinek siklet birisini kahraman ilan etmesi komik.gerçekten gülmek için izliyorum asya filmlerini.)
    Sokakta savunmaya gelince sokakta karşınıza bir sporcu gelmeyecek öğreneceğiniz karete tarzı sporlar pek işinize yaramayabilir(sonuçta tek tek dalma olayı jason statham filmlerinde olur).Bir kareteci,boksör,muay thaici kickboxcu vs üstüne doğru gelen 5 döner bıçaklı adama ne yapabilir?Yani demek istediğim çağa göre uyarlanmış sanatlar öğrenilmesidir.
    Ayrıca çağımızın süper gücü amerikada özel kuvvetler "filipino kali" adında bir dövüş sanatı çalışıyorlar.(adamların bir bildiği olsa gerek değilmi :p)
    Bakınız Jason bourne filmi.
    https://www.youtube.com/watch?v=2XCCFBNV--o&feature=player_embedded#at=59
    Güçlü olmak yarma gibi bir adam olmak niyetindeyseniz güreşiniz.Fakat kafese girip birilerini eğlendirmek için hayvan gibi dövüşmeyecekseniz,sadece kendinizi sevdiklerinizi korumak niyetindeyseniz,Flipino kali yada Krav maga öğreniniz.Saçma asya öğretileri pek işinize yaramaz tinercilere,gaspcılara,yapacağın tuhaf gard hareketleri bu kafası güzel pislikleri daha çok kızdırır iki yerine takıverirler sustalıyı kelebeği üzülür içine kapanırsın sonra.
    Sen hangi sporu yaptın yapıyorsun diyecek olursanız 1yıl boks yaptım ,solaktım ve sol kroşem etkiliydi lakin burnum kırılır endişesiyle bırakmıştım. Hala elimde ekipman duruyor gölge boksunu ve torba çalışmasını arada bir yaparım bazen 5-10 km koşarım geçebileceğini iddia edenlere nispet.

Animasyon bunu beğendi.
  10. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Bak dostum güçle herkesi yenebilicek olsaydı insanlar herkes güresçi olurdu.Teknik denilen şey hakkında pek bir bilgin yok galiba Bruce Lee gibi biri o kilo ve boy ile dünyada ün salmış.Ve kendi sanatını oluşturmuş.Çoklu kavgalarda bile dayak yemeden çıkmış.Koca Yusuf napmış ? minderde yuvarlana yuvarlana gerçek dünyadan çıkmış? yani minder üstünde yapılan şeyler dışarıda iş yapmaz. Krav Maganın çoğu bloke hareketleri JKDnin içindede var ben baktım Krav Magaya JKD'nin basitliğinden oluşturulmuş hatta esneklik yok , ayrıca Dim Mak var vurucağı yerler tespit edilmiş.5 tane döner bıçaklı adam geldiğinde senin koca yusufunda savunmaz dostum , Krav Magacı İsrail askeride .Ama tinelci gaspcı gibi bıçaklı saldırılara karşı iyi tekniklerle savunmayı öğrenirseniz karşılarında onları güzelce dövebilirsiniz ve kendinizide kormuuş olursunuz.Dövüş sanatalarına öyle bakma bakarsan eline tabancayı alan sokakta uzak mesafeden terör estirir , estiremiyceği insanda yoktur.Bu arada Bruce Lee'yi araştırmanı öneriyorum sana...

11. kellepasha

kellepasha Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    BEn güçlü olmak isteyen güreşçi olsun dedim kendini en iyi korumak isteyen degil.Teke tekte istediğin wushu tarzı sanat öğren sıradan bir minder güreşçisi üzerine çullandığında soluğunu keser cıcığını çıkarır pırtlarsın.Ve kişisel koruma amaçlıda çağımıza göre modern denilebilecek filipino kali krav maga sokakta çok etkili olur hızlılıkla seni soymak isteyenin silahını bıcagını alabilir bu çeviklikten oradaki bir kaç kişiyi korkutabilirsin.Bunlar çağımıza uygun sporlardır büyük ülkeler boşuna en önemli güvenlik birimlerine öğretmiyorlar bu sporları.Yazılanı dikkatli okumalısın vurgulanan nokta en iyisi hangisi kod adlı sidik yarışması değil amaca yönelik mevzuattır.
    Sokakta tek tek gelmiyorlar üzerine hepsi birden çullanıyor.Bir kız meselesi yüzünden 3 araba dolusu serseri sıhhi tesisat borularıyla sana doğru koşturduğunda tek çaren kaçmak oluyor ha cebinde bir glock varsa değişir.
    Yanlış anlamış ve yanlış yönlendirmedesin.Bruce Lee fanı olmalısın sen bu kadar JKD ye toz kondurmadığına göre =)

Animasyon bunu beğendi.
  12. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Dostum seni yemişler :D , Kum torbasına vura vura çalışarak kas çıkartamazsın en aşşa 2 sene çalışman gerekir vuruşlar kas çıkartmaz seni hızlandırır.TEKNİK HERŞEYDİR , TEKNİK , KONDÜSYON ile yapılmıycak birşey yoktur.Dövüş sanatalrında kas pek önemli değildir.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 00:52 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 00:45 ----------

Bak dostum bilgisizlik sende çok var :D GÜREŞÇİ TEKE TEKTE BİR JKDciyi hiç bir şekil soluğunu kesemez.Teke tekte JKDci Sİfu biri güreşçi koca yusuflarla dalga geçer emin ol . Dikkat ettiysen fipino kali dedikleri dövüş sanatı için :D JKD konsept yazmışlar videolarda :D , krav maganın blokeleri vuruşlarıda :D JKD'den alıntı hepsine baktım emin ol bizim Dövüş sanatına değişiklikler koyup yeni dövüş sanatı diye koymuşlar ortaya Dim Mak tekniklerine bakmışlar bi o bizdede var akupuntur bilen hocalar biliyor.JKD hızı hiç bir teknikte yok dostum biraz video izle anlarsın Tommy Carruthers yaz gör...uğraştırma beni araştır :D

13. kellepasha

kellepasha Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    ah be gülüm ah benim bruce lee fanatiği kardeşim.Güreşçi dövüşmez güreşir!(188 boyunda 144 kiloluk kırkpınar başpehlivanının karşısına sinek siklet bruce lee yi koyarsan adam kıspeti indirip başka bi tarafıyla güler)Teke tekte diğer tüm sporları alt eder kolaylıkla sonucta adamlar ayı gibi.
    Anlayamadığın bir olay daha benim açıklamam.Demişim ki kendisini tinerci tarzı tiplerden korumak isteyenler bunları öğrensin dedim.Neden çünkü wushu tarzı sporların felsefik yaklaşımı bir sürü hareketlerle filan öğrenene kadar 2-3 senede anca bir aşama belki kaydetmiş olur.Ama benim önerdiklerimi 1 yılda cok iyi yerlere gelebilirsin.
    Ayrıca eklemeden edemeyeceğim senin JKD dediğin hakkında hiç olumlu bir yorum okumadım bu uzakdoğu sporları içerisinde yıllarca bulunmuş emek vermiş üstadlar jeet kune do nun tam olarak tamamlanamadığı bazı hareketlerin tamamen bruce leenin fiziksel yetilerine göre olduğu yönündedir.Bununla beraber adamların asırlarca geliştirmiş olduğu sporlar varken bruce lee ne kadar süre kamera arkasında kalıp bu sporu geliştirebildi ki?Sonucta 50 yıllık bir çalışma mı gösterdi bu adam da bu kadar bunu savunuyorsun anlamıyorum.Ayrıca dediğin ismin videolarını izledim jeet kune do sokakta pek işe yaramaz bıcaklı silahlı kavgalarda haşat olursun.Wing chunun üzerine birşeyler koymuş tamamlanamamış yarım kalmış isminden bi kere bi halta benzetilmeyen bir spor.Bruce lee fanı olacağına Wushu şampiyonu Jet Li nin fanı olmanı yeğlerdim en azından müsabakalara katılmış dereceli bir sporcu.Ve kesinlikle bruce lee nin filmlerindeki gibi Vadaaaaaaa!!! huyyyyt! gibi bir yerine bir şey kaçmışçasına komik ve rezilce çığırmıyor(inan bruce lee filmlerini komedi olsun diye izliyorum :p) gayet hoş hatta muhteşem bir wushu yapıyor.
    Doğru seçimler hayatta olduğu gibi spordada böyledir.Bİraz ondan biraz şundan e azıcıkta bundan tarzında türlü çorba yapımı gibi spor dalımı olur? Adam gibi gider wushunu muay thaini wing chunu mu ne gider yaparsın.Bruce Lee film setlerinden çok vakit buldu ve 100 yaşına kadar yaşadı sanki de geliştirdi bu sistemi.Az mantıklı düşün.Ayrıca ata sporumuz güreşe olan bu küçümsemeni yadırgadım.Ayrıca Koca Yusuf ismini araştırırsan Bruce Lee gibi koreografik dövüş sahneleri yerine balkanlar,avrupa ve amerikada yenilecek adam bırakmadığını öğrenirsin.Hatta sana yardımcı olayım biraz.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Koca_Yusuf

14. SlipKnoT16

SlipKnoT16 Üye

Beğenileri:
    228
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa- Ankara(okuyor)
    İp Man 'ı izledikten sonra wing-chun diyorum :D

15. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Bilinçsizliğiniz aklınıza vurmuş efendi lütfen bilmediğiniz konular hakkında bilinçsizce yorumlara devam etmeyiniz.Jeet Kune Do'nun içerisinde 26 tane dövüş sanatı vardır.Siz film kelimesinin tam anlamını araştırın sonra filmlerde her tekniğin tam uygulanmadığını abartı , görsellik verildiğini öğrenin sonra benimle dialoga girin burda insanların akılların JKD hakkında olumsuz yönlere çekerek yalanlamayın.JKD hakkında kimden , neden yorum almışsınız ki böyle konuşabiliyorsunuz Türkiye kurulan Avrasya Jeet Kune Do'yu bir araştırın bakalım görün Türkiyemizin 8 yerinde birden JKD eğitimi verilmektedir.Ey yüceler yücesi pehlivanları kral sanan şahsiyet eminim öyledir koca yusuf herkesi döver ama hala anmaladığın şey minderde takla atmakla sınırsızlığa , şekilsizliğe sahip bir sistemin karşısında duramazsınız.Güreş mücadele sporu olarak geçer.Ayrıca JKD'denin içerisindede Güreşten alınmış bazı hareketler vardır.Wushuyu araştırmadım ilgi alanım pek olmadı ama ey wushucu jet lee Bruce Lee'yi gel döv mezarından çıkartıp bu arkadaşın anlatmak istediğini görerek anlıyalaım :D haha çok komiksiniz.sizle dialoga girmiycem son mesajım size , üstteki WTyle ilgili yazan arkadaşımıza cevap vereyim Wing Chunda güzel bir dövüş sanatıdır.Ama Yip Mana bakarak en iyi bu diyemezsin saçma kaçar , WT'nin içerisinde geleneksel hareketler vardır.Bunlar onun geri kalmasını sağlar.Bruce Lee'nin bir sözü der ki '' gerekli olanları alıp gereksizleri ( dini , geleneksel , görsel amaçlı hareketleri ) at'' bu yüzden ilk WT öğrenen Bruce Lee WTyi Amerikada uygularken dövüşlerde zorlandığını anlar ve WTye birçok ekleme yaparak JKD yi oluşturur.ABD'de en iyi boksörcu , kickbokscu , tekvandoculardan vbz sanatlardan ders alır ve içlerinden iyi hareketleri alarak geliştirir.Onun için JKD en iyi Dövüş sanatıdır...

16. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yer:
    Peki Batman'i izledikten sonra ne diyorsun? veya X-Men'i?
    :p

17. demir00

demir00 Özel Üye

Beğenileri:
    1.316
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Istanbul
  18. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yer:
    Tavsiyem tam vuruşlu dalların herhangi biridir; bunlara ilaveten grappling dalları Judo, Güreş ve de BJJi tavsiye ederim. MMA ve de Kudo da harika dallardır. İsteyen youtube'dan biraz izlesin bunları, WTye JKDye benzemez.

19. Animasyon

Animasyon Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    deniz68ruhu nickli üyeler gibi bu sporlardan anlamayanlar yorum yazmasın.İyki banda yemiş.Wus hu,KickBox,Taekwondo ya gitmiş birisi olarak ben kolay ayrım yapamıyorum,Siz nasıl birini seçip diğerlerini silebiliyorsunuz bir anda anlamıyorum.

20. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    JKD yaptığını idda eden arkadaş YY gibi büyük bir üstadın neyini beğenmiyorsun Allahını seviyorsan adam Türkiyenin hatta avrasyanın en iyilerini yetiştiriyor.sen jun fancısın belli devam edin siz kendi bildiğinizi okuyup bizim yaptığımız jkd conseptine yalanlar vbz şeyler söylemeye o istanbuldaki Jun fan yerinizi bastırtıcaksınız bigün dövüş sanatı farklılıklarımız konuşucak

Sayfayı Paylaş