En İyi Dövüş sanatı hangisi?

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve furkan1354 tarafından 29 Ocak 2011 başlatılmıştır.

En İyi Dövüş sanatı hangisi?

1. Kick boks

oy sayısı 162
    15,6%
  2. muay thai

oy sayısı 154
    14,9%
  3. boks

oy sayısı 131
    12,6%
  4. taekwondo

oy sayısı 32
    3,1%
  5. karate

oy sayısı 17
    1,6%
  6. aikido

oy sayısı 25
    2,4%
  7. ju-jutsu

oy sayısı 33
    3,2%
  8. judo

oy sayısı 14
    1,4%
  9. kung-fu

oy sayısı 46
    4,4%
  10. güreş

oy sayısı 27
    2,6%
  11. Mma (mixed martial arts), free fight,ufc

oy sayısı 185
    17,8%
  12. wing-chun (tsun)

oy sayısı 129
    12,4%
  13. capoeıra

oy sayısı 15
    1,4%
  14. jeet kune do

oy sayısı 23
    2,2%
  15. sayokan

oy sayısı 9
    0,9%
  16. hapkido

oy sayısı 12
    1,2%
  17. diğer (belirtiniz)

oy sayısı 23
    2,2%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 157 üye.
  1. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sık sık meşgul olurum. yazar-çizerim
    Yer:
    Ankara, Afyon, Viyana ve diğer yerler...
    Bütün öğrencileri senin gibiyse evvela öğrencilerini beğenmiyorum.
    :)
    ama hepsi senin gibi değil, çünkü şahsın 15-20 yıllık talebelerini tanıyorum, iyi ve de güzel insanlar ve hepsi de JKD anlamında nerede oldukalrını gördükleri için o zikrettiğin kişiyi terkettiler.
    Çağdaş Öner, Enver Eren, Cemil Sezer ile bizzat antrenman yaptım, 16 yılda çok daha iyi seviyelere gelirdi bu civanmertler, maalesef YY JKD falan bilmeyen birisi, yaptığına JKD diyen yok.
    Bunu mesela Frank Burcynzki gibi JKD aleminin en çok tanınan adamlarına sorabilirsin, onlar da aynı şeyi söylecektir.
    YY JKD bilmez.
    Başka nesini beğenmiyorum?
    Kendi kitabıyla çelişkiye düşmesini beğenmiyorum. Kitabında "federasyonlaşma espri konusu oldu" derken, gidip kimsenin takmayacağı (JKD aleminde yani) bir sahte kurum kurması da ayıp oldu.
    JKD felsefedir diyip, sonra değildir demesi de kendisiyle çelişmedir. Kitabında yazar halbuki.
    Jun Fan hakkında ileri geri konuşurken, kendi kitabında Jun Fan'ın JKDnin temeli olduğunu bizzat kendisi yazmaktadır (sayfa 204).
    Wing Chun hakkında yazdığı herşey külliyen yanlıştır (sayfa 185).
    Başka nesini beğenmiyorum? eski öğrencilerinin facebook profiline tahrik edici şeyler yazıp, hem de bunu hiçbir açıklama getirmeden yapmasından sonra; öğrenciden tepki alınca "bunu sana söylemedim ama" diye kıvırtmasını beğenmiyorum.
    Herkese isim takmasını, insanlar hakkında yazılar yazarken hakaretamiz kelimeler kullanmasını beğenmiyorum.
    Jun Fan'cı hoca ile "şişko" diyerek dalga geçmesini de beğenmiyorum.

JKDsini hiiiç beğenmiyorum. Öğrencilerinin yumruk tekniklerinin zavallı olduğunu düşünüyorum. spesiyal gardın çok boşluk veren bir moronik duruş olduğunu düşünüyorum. Bai Jong'u kendisi bilmediği için kimseye göstermedikten sonra, herşeyin de temeli olan bu duruşu "6. Gradlara öğretecektim ben ama" diye kıvırmasını da beğenmiyorum.
    Yahu adamın 16 yıllık talebesi 2. Grad. ne zaman bu "en temel" tekniği öğretecektin?

Son düzenleme: 15 Ağustos 2011
  2. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Yazdıkların arasından biraz bişiy anladıysam dostum sana şunu söylemeliyim YY'nin öğrencisi olup iyi yerlere gelenler varken senin ondan iyi yararlanamaman veya olumsuz şeylere tabi olman yüzünden YY'ye bir kin tutuyor gibisin.YY'nin öğrencileri şimdi Türkiye'nin her tarafında okullar açıyor Manisa , Eskişehir ve bazı illerde...Belki Sifu olabilseydin sende açardın dostum...

3. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    bunlar cok gereksiz tartismalar.
    en iyi ama neye gore en iyi. boks yumruk mesafesine geldiginde en iyidir.
    hic bi savunma sporu yoktur ki her konuda butun savunma sporlarindan iyi olsun.
    o yuzdende ancakk diyebiliriz ki kickboks bokstan ....... konusunda daha iyidir.

sunuda soylemeliyim 3 5 savunma sporundan bazi teknikleri alip yeni bir savunma sanati dogdu diye ve en iyiside bu diye insanlara yutturulmaya calisiliyor.
    siz hem guresten alip hem bokstan alip hemde uzak dogu sporlarindan birseyler alip
    nasil diger butun sporlari yapan dovusculerden daha ustun oldugunuzu soylersiniz. bu calinti yaptiginiz sporlarin hepsini tam anlamiyla ogrenmeye bi insanin omru yetmez ancak yarim yamalak az ondan az bundan katarak bi spor yaratiliyor ve utanmadan sikilmadan da en iyi dovus sporu en etkili dovus sporu bu diye son zamanlar sık sık konusu gecmekte.

butun dovus sporlarinda elbetteki cok iyi sporcular vardir. ama hic bir dovus sporu bir digerinden tamamiyla ustun degildir.

4. executioner92

executioner92 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    28
    hay allahım ya kicboxtekvandoyuda koymuşlar oraya beyler saçmalmayın kicbox, tekvando, muay-tahai mma salon sporudur sokakta hiçbir işinize yaramaz sokakta işime yarasın diyorsanız aikido ya gidin

5. Animasyon

Animasyon Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Aikido salon sporu değil mi?

6. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Bak kardeşim çalıntı diye birşey yoktur.Çalmak kelimesinin ne anlama geldiğini düşün sonra yaz böyle bir kelime , o 3 5 savunma sporlarından teknik çalıp spor yapılmış dediğin dövüş sanatı varya tamı tamına 26 tane dövüş sanatından teknikler alınarak yapılmış bir dövüş sanatıdır.Farkı bir hayal felsefesidir bu sanatlarla ilgilenendir.Otomatikleşmeyi sağlıyan boşluğu yakalayabilmek için bizlere bir yol açar.Anlayamazsınız siz böyle şeyleri öğrenmeden , araştırmadan , görmeden olmayan şeyler bunlar...Bruce Lee JKD'yi oluştururken en iyi teknikleri , en yararlılarını almış.Milattan önceki dövüş sanatlarının klasikleşmiş , gelenekselleşmiş , dini hareketler içeren , görsellik verilmiş tekniklerini değil! yani dövüşte hiç bir etkisi olmasa dahi gidip kata çizmeye hala devam eden insanların yaptıklarını değil.Gerekli teknikleri almış , ayrıca Bruce Lee amerikada çok fazla hocadan ders almış onlardan öğrendikleri sanatların en iyi tekniklerini almış.Anlamanız gereken adam öyle bir dövüş sanatı çıkarmış ki ortaya gelmiş geçmiş tarihin en iyi dövüş sanatı bu benim görüşümdür siz farklı düşünürsünüz bilemem ama milattan önceki dövüş sanatlarını yapıcağıma veya minderde seyircileri eğlendiriceğime böyle muhteşem ve yüzyılın dövüş sanatıyla uğraşır öğrenmeye çalışırım...

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 01:32 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 01:29 ----------

Biraz araştır bakalım profesyonel sporcuların farkını anla ben kickbox veya MT yapmıyorum ama eminim o ikiside aikidodan daha fazla işe yarar sokakta...

7. Animasyon

Animasyon Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ben karar verdim en iyisi gitmeyelim.Tartışma iyice saçma oluyor.Dövüş sporlarını bırakın:D

8. S.Çağrı

S.Çağrı Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Sonuca ulaşılamayacak bir soru.Ben hiç birisi diyorum.Kick boks yapmam veya MT.Çünkü fazla sert bir yerlerimin kırılmasını istemem.Boks yapmam burnum kırılabilir kafa tramvası geçirebilirim.Judo,Karete,Taekwondo,Wing-chun tarzı şeyleri de yapmam.Biz Türkiyede yaşıyoruz uzak doğuda değil.Bunları öğrenmesi de öğrenilecek yer bulması da pek kolay değil.Ben İzmirliyim Kung-fu öğreneceğim bir yer söylermisiniz?Ama doğru dürüst bir yer olsun.Bence kavgada kazandıran kavga öncesidir.İnsanların gözlerinin içine bakışınız,duruşunuz,karizmanızdır.İnsanlar kavgadan korkmaz,kavganın potansiyelinden korkar.Sen karşıdakine pisikolojik olarak daha üstün olduğunu hissettirirsen seninle dövüşmeye çekinir.Bunu fiziksel argümanlarla da destelemek lazım.O yüzden kas yapın.Kalın kollu,baklavaları olan bir adamla kolay kolay kimse dövüşmeye yeltenmez.

9. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    vucut gelistirme dovus sporumudur. kendini sadece kaslarinla koruyabilir misin?

savunma sporlarınla pek ılgılı degılsınız yazdıklarınızdan bu anlasılıyor.
    bu sporları yapmıyorsan en azından salonlara gıt ızle bakıs açın degısecektır.

10. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Vücud geliştirme dövüş sporu değildir ama üstteki arkadaşımızın demek istediği şey görünüş açısından rakibi ürkütmek pek kolay olucak birşey olduğunu düşünmüyorum ama mantıksal açıdan baktığmızıda 1.95 85 kilo bir insan 1.70 60 kilo birine 1.95likte kas varsa üstünlük göstermiş olur...fiziksel oluşu ruhsalda etkiler rakibi...

S.Çağrı bunu beğendi.
  11. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    boks ile uğraşıyorum ama şahsen muay thai'nin hem daha efektif hem de daha çok yönlü oldugunu duşunuyorum dizi ve dirseği etkin kullanmasından dolayı. yinede hiç bir spor dalında boksta olduğu kadar etkili yumruk atılmaz benden söylemesi...

12. S.Çağrı

S.Çağrı Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Bahsettiğim şey pisikolojik zaten hiç uğraşmadığımı söyledim.Ben sadece bakış açısı sundum.

furkan1354 ve j.claude.er bunu beğendi.
  13. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Omuz verilerek atılır yumruklar boksta , uzak doğu dövüş sanatlarında öyle değildir...

14. furkan1354

furkan1354 Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    balıkesir
    sirarawn dostum kum torbasına vurarak 1 senede yaptığın patlayıcı kuvveti ve beyaz kasları vücut gelişrime ile 2 sene de bile yapamıyabilirisin dediğin gibi torbaya vurmak hızlandırır ve yanın da beyaz kasları çalıştırarak inanılmaz bir güç olur bunu konunun önceki sayfalarında detaylı olarak yazmıştım oku istersen

15. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    kaçıncı sayfada acaba :( 15 sayfa var bu arada ben zaten kum torbasına vurarak kas çıkmaz demiyorum zor çıkar diyorum dostum.Vg beyaz kasları geliştirmediği için zaten kum torbasına vurarak yaptığımız kasları vg veremez bize ama vg ile 2 senede güzel bir vücud yapılır...

16. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    kum torbasina vurarak kas gelistirecegini zanneden yanilir.
    zaten o mantikla kum torbasinda calisan tek bi insan tanimadim ben. kum torbasi karsinizda rakibinize uygulayabileceklerinizi gelistirmenize yarar daha guclu vuruslar elde etmenizi saglar.

bir dovus sporcu kas gelistirmek isterse en basit olarak barfix dips sinav calisir.

17. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Kum torbası arkadaşın dediği gibi teknikleriuygulamanızı ve güçlü vuruşun yanı sıra vuruşlarınızın hız kazanabilmesini sağlar ama kum torbası bu sitede bi yerde okumuştum galiba beyaz kasları geliştiriyor diye biliyorum :D ama 1 sene dövsen nasıl geliştirir pek yorumum yok :D

18. Scott Adkins

Scott Adkins Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Benim ismimden de anlaşılacağı gibi en beğendiğim dövüşcü Scott ama

Gerçekçi olmak lazım.Sadece 1 yumruk adamı yerden kaldırmaz ama vurmasını bileceksin.Filmlerde gördüğümüzün çoğu şov onun için boksörler avantajlı oluyor burda tabi diğer sporları çok araştırmadım

19. Alternate

Alternate Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    S.Çağrı bunu beğendi.
  20. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sık sık meşgul olurum. yazar-çizerim
    Yer:
    Ankara, Afyon, Viyana ve diğer yerler...
    Krav'ı Türkiye'de kimin ne kadar bildiğinin delili yok, tıpkı Avrupa ve Amerika'da olduğu gibi.
    Yani; muhteşem ötesi bir KM hocası ile karşılaşabilirsiniz veya bir yeniyetme ile de.
    4-5 seminere katılıp KM hocası olan da var yani.
    Bu nedenle Muay Thai, Judo, BJJ, Kyokushin gibi kalite konusunda daha güvenilir YANİ hoca ve sporcu olarak yetiştirdikleri belli bir kalitenin üzerinde olduğu kesin olan dalları seçin derim.
    Boks da bu listeye dahildir.

Sayfayı Paylaş