Dumbell Bench Press ile Bar ile bench press'in farkı.

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Flea tarafından 29 Aralık 2004 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 51 üye.
  1. neverbackdown.

neverbackdown. Üye

Beğenileri:
    672
    Ödül Puanları:
    123
    Bilemiyorum ben hep dumbell press yapardım. Geçen bench press yapıyım dedim gerçekten göğüslerim 2 gün ağrıdı. Gerçi daha ağır girdim ama bilinenin aksine bence bar , dumbell dan daha fazla gerilim yaratıyor.

Fikrimse iki hareketide kullanmak, mesela 2 gün göğüs çalışıyorsam birinde bar diğerinde dumbell kullanırım.

2. Necromancer

Necromancer Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Ankara
    Şuana kadar hep barbell bench press yaptım.Fakat günlük hayatta sol kolumu kullanmama rağmen göğüste tam aksine sağ göğüs ortalama 2 cm daha büyük.Dumbell bench press ile devam ederek bu orantısızlığı giderebilir miyim ?

3. Wicca

Wicca Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Dumbell Press'le çalışmalarımda daha aşağılara inebilme ve göğsü iyice germe şansım oluyor. Barbell'da malesef bu olay yok. Barı göğsünüze vurduğunuzda sizin için itici güç sağlıyor ve kuvvet kazanıyorsunuz. Çok inmezseniz de göğsü iyice esnetemiyorsunuz. En azından benim için bu şekilde. Öte yandan Dumbell ile yapılan çalışmalarda denge kontrolü de yapıyorsunuz. Göğüs dışında denge sağlayan kaslarınız da çalışıyor. Ayrıca söylemeye gerek bile yok, bar ağırlığı dahil 90-100 kilo bench press girdiğinizde yaşadığınız en ufak aksilikte partneriniz yanınızda değilse göğüs kafesinizin üstünde 90 kiloyla yardım beklersiniz. Dumbell'da bu durum yok. Kasılma ve kramplarda ağırlıklardan hemen kurtulabiliyorsunuz. Yarar noktasında ben dumbell ile daha uç noktalara inip yukarıda dirseklerimi kırmadığım için daha iyi hissediyordum. Sizi bilemem tabi bu da benim nacizane görüşümdür.

4. Ege Güvenir

Ege Güvenir Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Aydın
    Bench press ile başlayıp ardından dumbbell press yaparsak nasıl olur peki?

5. gurbetci1981

gurbetci1981 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    --- Mesaj birleştirildi, 25 Mayıs 2016 ---
    her zaman halterden once dumbell calismak daha iyidir. halter sisirir ama dumbell hacim verir. daha cok kuvvet verir calistirdin yere..ben hep once halter sonra dumbell calisirimZ her set arasi bes sinav cekerim..30 barfiks 30 dips dumbellari bacagimi sikistirarak cekerim. her sette artiririm agirliklari pramit seklinde. ondan sonra cable a gecerim . en son halter dumbell.. yapmak istersen diye soyluyorum sana..

6. Atsizat

Atsizat Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    38
    Tek dambıl ile bench press çalışabilir miyiz? Sürekli yeni ağırlık plakarı alıp para masrafı yapmaktan bıktım. Onun yerine tek dambıla yüksek ağırlık koymayı düşünüyorum. Tek dambıl ile bench press olur mu?

milanista bunu beğendi.
  7. zeus66

zeus66 Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    43
    Olur tabiki,shoulder press te yapiliyor,donem donem sirayla indirip kaldirma sistemini uyguluyorum

Atsizat bunu beğendi.
  8. kimyamuh

kimyamuh Üye

Beğenileri:
    111
    Ödül Puanları:
    53
    ben dumbell pressten yanayım. simetri ve doğru gelişim için dumbell press daha doğru. ilk başlayan arkadaşlara da ısrarla dumbell press öneriyorum. daha güvenli kesinlikle. allah korusun bir sıkıntı halinde elinizden atıp kurtuluyorsunuz. fakat burada bir uyarım olacak.ne kadar da güvenli desek de eğer ağır kilolara girecekseniz yanınızda birisinin olması şart. salonda karşılaştığım iki kazadan bahsedeyim. birincisinde orta seviye bir arkadaş elindeki 22.5 kiloyu kaldırmaya çalışıyordu. sol elindeki dumbell ı dengelemekte epey zorlanıyordu. tam en tepe noktaya çıkardı ama orada daha fazla tutamadı. o kocaman dumbell elinden düşüverdi. düşerken de kulağına ve şakaklarına vurarak düştü. çok fena kanama oldu. sonradan da o çocuğu görmedim. bir diğer kazada ise yine böyle kendine göre ağır kiloya giren arkadaş kaldıramadığı ağırlığı elinden attıktan sonra dumbell başka bir çocuğunun ayağının üstüne düştü. parmakları kırıldı.

işin özünde güvenlik her ne hareket yaparsanız yapın çok önemli. kendi sınırlarınızı bilin. sınırları zorlayacağınız zaman "güvendiğiniz " bir insan yanınızda her daim hazır olsun. bu hoca olabilir arkadaş olabilir , hiç fark etmez.

dumbell la yaparken bir diğer mevzu da setin sonunda ağırlıkları yere bırakmak. salon sahibi ne derse desin kollarınızı ve omzunuzu çok kırarak "yere yakın olma" pahasına kendinizi sakatlamamaya çalışın.bırakıverin gitsin. bir başka konu da sehpa yüksekliği. eğer mümkünse alçak sehpalarda yapmaya çalışın. hem ağır dumbelları yerden kesmek rahat olur. hem de yukarıda bahsettiğim gibi durumlarda yere bırakmak daha rahat olur. ayrıca sırt ve bacak duruşu açısından da alçak sehpalar daha avantajlı.

bu kadar anlattım , peki ben ne yapıyorum. salonda yeteri kadar ağırlık olduğu için ben dumbell press yapıyorum. peki hiç mi barbell çalışmıyorum? tabiki çalışıyorum. her 3 antrenmanımdan birisi barbell bench press oluyor. İncline barbell press i ise her hafta yapıyorum.

son olarak ikisi de bu sporu yapan herkesin bilmesi ve doğru formda uygulaması gereken en temel hareketlerden , onun için ikisini de yapmalı ve denemelerimiz sonucunda bize en çok yarayanı uygulamalıyız.

saygılarımla.

NuuJacK ve Pink Zeppelin bunu beğendi.
  9. Atsizat

Atsizat Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    38
    Okurken fena oldum ben.

10. zeus66

zeus66 Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    43
    Alinti yapmana ne gerek var

Thesyseng bunu beğendi.
  11. Thesyseng

Thesyseng Üye

Beğenileri:
    782
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    System Engineer
    Yer:
    Istanbul
    En iyisi 1 hafta dumbbell bi hafta barbell sanirim. Ben de 1 hafta incline dumbbell flat barbbell, 1 hafta incline barbbell flat dumbbell yapiyorum.

Incline dumbbell'i de ters tutus yapiyorum, avuc ici bana bakar pozisyonda. Triceps cok fazla calismiyo hareketin cogu gogusten cikiyo bu tutusta

12. hsnsylk

hsnsylk Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Evet herkes kendine göre olan plan ve programı seçmeli deneyerek bulmalı ama yıllardır oturmuş bir spop BB, crosfitt gibi daha dünkü bebek değil, bu yüzden belirli başlı doğrular,kanıtlanmış planlar olması lazım, bu planlarında yeni başlayan herkesin direk öğrenmesi lazım,fakat forumda çok bilgi dağınıklığı görüyorum 2 haftadır konu açmadan sadece okuyorum, fakat ha şu doğrudur diye birşey bulamadım.(Öğrendiğim şeylerde olmuştur tamamen forumu kötülemiyorum)

13. SerkanN01

SerkanN01 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    3
    Herkesin anatomisi vücudu farklıdır şahsen bench press yaparken ben gelişim alamadım ve hiç göğsümün kasıldığını oraya kan pompalandığını hissedemiyordum , fakat dumbbel presste haliyle daha hafif kaldırıyor olmama rağmen daha iyi gelişim sağladım. Bu spor zaten insanın kendisi için doğru olanın ne olduğunu aramasıyla geçiyor.

Sayfayı Paylaş