Creatin mi glutamin mi?

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve sir_ tarafından 18 Eylül 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 33 üye.
  1. canadianfb

canadianfb Üye

Beğenileri:
    80
    Ödül Puanları:
    0
    glutamine gereksiz mi derseniz gereksiz olduğunu söyleyen bir çok araştırma var ama gerekli olduğunu da söyleyen bir çok araştırma var..glutamine de kullandım zamanında ancak kullanım amacım şişirmesi ,hacim kazandırması değildi.hacim alma konusunda dolaylı (doğrudan değil)yoldan bir etkisi var (anti-catabolic).

DOĞU lütfen bu işi bilenler böyle söylüyor, hocalar böyle söylüyor tarzı anlamsız açıklamalar yapma ben spor salondaki hocamı hiç dinlemiyorum bile.her hoca için söylemiyorum ama Türkiye'de hocalar bence bu işlere çok fazla kafa yormuyor ,supplementlerin etkileri hakkında araştırma yapmıyor.ya spor salonlarında sattıkları ürünleri methediyorlar ya da kulaktan dolma bilgilerini aktarıyorlar.bazıları da körü körüne inanıyor işte :)

Achilles1980 bunu beğendi.
  2. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Zayıflatma, Yarışma diyeti, Yağ yakımı vb.
    Yer:
    İzmir
    Glutamine non-essential amino asittir. Yani vücut tarafından üretilen bir amino asitlerdir. Vücut geliştirme sporuyla uğraşanların bulk seviyesinde almalarına gerek yoktur çünkü aldığımız protein miktarı glutamine seviyesini etkilemektedir. İlla kullanılacaksa definasyon döneminde kullanılabilinir. Karbonhidrat seviyesi diyetteyken düşürüldüğü için zor kazanılan kasları enerji olarak kullanmaması için glutamine alınabilinir. Bu durum dışında whey protein üreten firmaların belirlediği dozaj bunun için yeterlidir. Tabii ki kullanıp kullanmamakta insanlar özgürdür. Fakat ucuzda olmayan böyle bir supplement bu kadar tartışılırken bu ürüne para vermek niyedir.

purulence ve antalya_07 bunu beğendi.
  3. Dogu

Dogu Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    kimimden aldıgmız bilgileri kimlere söyliyegecmizi bilen insalarız benim hoca dedigm insalar türkiyede ve dısarda dereceleri olan insalar biz hoca diye fintess calsıtran ınsalara demeyiz biz bodybuildg spuruna gönül vermiş hayatı kürle gecmıs bir çok derece almıs ve sporcu yetıstırmıs insalara deriz bu bahsettiğim insların hiçbiride kretanini tavsiye etmeyo ve hıcbır faydasının olmadıgnı onun verdıgı anarjıyı makarnanın veya bi çok anrteman oncesı supplementın verdıgnı soyluyor ve glutamınde gereklı oldugnu ve onemlı oldugnu soyluyorlar bneım somek ıstedıgm buydu

4. Limon

Limon Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Zahit
    Yer:
    İstanbul
    glutamin için çoğu kişi işe yaramıyor diyo ondan ötrü creatine daha iyi bi seçim olacaktır yeterli su tüketmeyi unutma :)
    bu arada kürle uğraşan adamın creatine e işe yaramıyor demesi normal :) kürle creatine bir olmaz tabi ama kür kullanırken de glutamine in önemi artıyor çünkü kasları daha fazla zorluyorsun kürdeyken

5. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    Bak Achilles1980 böyle emir kipi ile forumda yazı yazmak hoş değil. Üstüne üstlük böye garip şeyler soruyorsun L-Glutamine'nin ne olduğunu biliyormusun? Bilmiyorsan önce onu iyice bir araştırmalısın. L-Glutamin kullanıyorsan sana L-Glutaminin etkilerini verir veya vermez. Bunu kullanırken macera yaşamıyorsun yani. İşe yarar verya yaramaz. Ben de etki gördüğümü belirttim. Nedir bu etki? L-Glutamine kas onarımında yardımcıdır ve piskolojik olarak olumlu etkileri vardır. Doğru. Böyle bir etkiyi muazzam gördüm. Lütfen daha fazla uzatma. Herkes görüşünü belirtiyor sen creatine daha iyi diyorsan kullan o zaman ama böyle başka görüşlere mualefet olma.

6. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    Konu yine bilgiden açılınca rahat duramıyorum. Sinirlenmeyeceğim !! Sinirlenmeyeceğim !! Emir kipiyle konuşurum çünkü konuyla alakalı birşey yazmıyorsun. Ne bilip bilmediğim yukarda yazdıklarımdan belli zaten bırak bunu sen değil başkaları değerlendirsin. Kaç tane bilimsel veri koydum ben bile saymadım. Sana etkisi olduysa yine kullan bu zaten beni ilgilendirmiyor. Uzatan bana cevap yazarak yine sensin. Allah sana bu maddeyle gani gani kas versin inşallah !! İzmirliymişsin bak sende istersen gel sana l-glutamine, glutamic peptis nedir konfreans vereyim. Herşeyi söylemekte herkes serbesttir sonuçta burası bir forum. Bilgim olduğunu düşündüğüm her konudada konunun yanlış olduğunu düşünürsem muhalefet olurum. Bu seni ilgilendirmez. Rahatsız oluyorsan yazmazsın olur biter.

Ayrıca tavrımla ilgili sorunu olan varsa artık bu başlık altında değil lütfen özelden yazsın !! Böylece bu saçma sapan konuşmaları başkaları görmemiş olur.

Son düzenleme: 20 Eylül 2009
    antalya_07 bunu beğendi.
  7. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    L-Glutamine kullanıyorum ve burayarada iyi etki gördümü yazdım. Durup durup milletim mesajlarına mualefet olma oluyorsanda direk mesajıma cevap yazma. Mesajı sen cevapla diye değil konuyu açan arkadaşa yardımcı olmak için açtım. Sanki parasını senden alıyorum istediğimi kullanırım istediğim kişiyede öneririm. Bilgi istersem forumu araştrırım konferansına gerek yok. Uzatmaya gerek yok. Off topic yapma diyorsun durum durum ona buna mualefet oluyorsun.

8. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    Sen bana mesaj atmaya devam ettikçe ben senin çok bilmişliğine yanıt olarak cevap yazmaya devam edeceğim. Mod arkadaşlar uygun görüp banlamaya gidene kadarda yapmayı düşünüyorum. Muhalefet olmam tamamiyle yanlış bilineni düzeltmek içindir. Sen diyorsun ya konuyu açan arkadaşa yardım ediyorum diye benim nedenimde bu emin olabilirsin. Bu konu altında artık yazma ricama rağmen devam etmen de ayrıca ilginç. Off topiğin off topiği oldu konu. Konuya mod elinin değmesinin zamanı geldi. Tekrar ediyorum tavrımla ilgili sorunun varsa özelden yaz..

antalya_07 ve zigbog bunu beğendi.
  9. bodycucu12

bodycucu12 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    bence gereksiz tartışma. ikiside iyi suplament. creatin iki haftada gözle görülür kuvvet artışı sağlıyor. glutamine ise idman sonrası kaslarda oluşacak ağrı sızıyı ve kas yıpranmasını kapatıyor. soru esasında saçma. hangisi diye. ikiside gerekli. ama glutamine diyette değilsen wheyden aldığın yeterli maddi durumun çok iyi değilse ekstra para vermeye gerek yok. whey proteinde var çünkü. ama diyetteysen iş başka. kas yırtılması kas yıpranmasına ve yağ yakmak için yapılan ağır egzersizde ekstradan gerekli olabilir. creatin bilimsel olarak performans arttırdığı tespit edilmiş. kuvvet kazanamayanlar kullanım sırasında ya çok sert diyettedir. tartıda düştükçe kuvvet azalımına creatin de çare olamaz kendimden biliyorum. ya da yeterli suyla tüketmiyordur. iki maddede gerekli. glutaminene asilles 1980 de gerekli diyor zaten. ama wheyden ve besinlerden alınanlar yeterli diyor. ekstra para vermeyin diyor. sağlam whey alıyorsan yeterli. ama iki maddede önemli. glutamine tabiki çok önemli. ama burda sorulan ekstra para verip sadece glutamine alınmalı mı ya da whey ve besinlerden özellikle et, balıktan alınan yeterli mi?

Achilles1980 ve zigbog bunu beğendi.
  10. purulence

purulence Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    System Tech.
    Yer:
    Ankara
    kreatin monohidratın bende güç artışına yönelik bi etkisi fazla olmadı.tek güzelliği yarım kiloyu bitirdikten sonra belirgin bir irilik ve kilo kazandırması oldu.2-3 ayda yaklaşık 5-10 kg arası aldım ama bunun başka şeylerlede bağıntısı vardır kuşkusuz.glutamine kullanmadım fakat bütçem yeterli olsa kullanırdım.anti katabolik etki için glutamin ve bcaa dan daha etkilisi yoktur sizde kabul edersinizki..

zigbog bunu beğendi.
  11. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    :) Dur yine muhalefet olayım. Gerçi konumuz bu değil ama. BCAA nın dışardan alınmasıda bence gereksiz. Hayvansal proteinlerin %18 i , whey in ise %25 i BCAA içerir. Ayrıca bulking seviyesinde BCAA kullanılmaz. Bu da glutamine gibi definasyon döneminde kullanılır. Ayrıca whey protein üreten firmalar bu maddeyi de protein tozlarının içine yeterli miktarda koymuştur. Aldığınız besinlerden yeterli miktar BCAA alıyorken bu maddeyi ayrıca tek supplement olarak satın almak yine sokağa atılan paradır bence.

xxMassacrExx ve antalya_07 bunu beğendi.
  12. purulence

purulence Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    System Tech.
    Yer:
    Ankara
    aşil doğru söylüyor olabilirsin,ben bcaa yada glutamine hiç kullanmadım fakat param olsa ekstra alırdım.yani bütçe meselesi bunların hepsi.şu an optimum whey ve amino3001 universal kullanıyorum.1 hafta öncesine kadar creapure da kullanıyordum fakat bitti kutu.bide mesajının sonunda kendin demişsin zaten,"Aldığınız besinlerden yeterli miktar BCAA alıyorken" böyle bir ibare kullanmışsın. ben yeterli beslendiğime inansam zaten hiçbir supplementi kullanamamki.besin açıklarımızı kapatmaya çalışıyoruz.üstelik benim bildiğim bcaa yani branched chained amino acid ler normal yiyeceklerde olmayan çift zincirli amino asitler ve ek olarak alımı insana kuşkusuz etki yaratacaktır.ama tekrar söyleyim bunlar hep bütçe meselesi,ben düzenli olarak whey'e anca para ayırabiliyorum.

Achilles1980 bunu beğendi.
  13. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    Anladım purulence tabii ki eğer yeterli derecede beslenmiyorsan bu maddeyide yeterli derecede almıyorsun demek. Fakat whey kullanıyorsun sanırım onun içindeki oran bile senin ve ya hepimiz için yeterli bence. Evet BCAA esential amino asittir. Yani vücut bunu kendi üretmez ve dışardan protein kaynaklı yiyecekler alarak karşılarız. Aslında benim anlatmak istediğim toplu olarak hepimizin (eskiden benimde) çok değerli gördüğümüz glutamine ve BCAA düşündüğümüz kadar değerli supplementler değiller. Tabii herkes diyebilir bana bu kadar emin nasıl konuşabiliyorsun neye dayanarak konuşabiliyorsun diye. Belki eskiden takip edenler bilir bb.com beslenme uzmanı Alan Aragon'la gayriresmi yaptığım sohbetlerde ara ara supplement konusunda kendisine sorular sorma fırsatım olmuştu. BCAA'nın alınması gereken bir madde olduğunu fakat vücut geliştirmeyle uğraşan kişiler protein ağırlıklı beslendikleri ayrıca alınmasının gerek olmadığını belirtmişti. 2. olarakta glutaminin tamamen balon bir ürün olduğunu ve vücut tarafından üretilen bir madde olduğunu vücut geliştirme ! ile uğraşanların almasının gerek olmadığını belirtmişti. Bu yukardaki çıkarımları hem başka bilimsel kaynakları inceleyerek hemde kendisinin bilgisine dayarak söyledim. Tekrar söylüyorum bu 2 supplementi kullanmak kesinlikle kişinin kendi tercihidir.

antalya_07, draft ve purulence bunu beğendi.
  14. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    bencede creatine whey de bana yeticek kadar glutamine olduğuna inanıyorum

15. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    senin zaten alacağın en mantıklı şey whey'den sonra creatinedir. Ben L-Glutamine balon ifadesine karşı yazdım onları. thums:

16. xcyclopex

xcyclopex Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    kamu görevlisi
    Yer:
    edirne
    selam arkadaslar bende bu konuyu okuduktan sonra (ne glutamine nede creatine kullanmadım) creatine almaya karar verdim ...internette gördüğüm kadarıyla günlük 5gr öneriliyor sizce bu oran doğrumu ...sonra herhangi bir şekilde yan etkiye maruz kalmıyayım fazla creatinden dolayı..

17. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Bugünkü antremanım itibariyle creatine başladım. Yerine glutamine almayı düşünüyordum sonra dedim o kadar protein tüketip toz kullanıyorum ne gereği var şimdi dedim ve paramı creatinden yana kullandım. Şu anda whey, kreatin ve l-carnitin kullanıyorum. Umarım kreatin kullanmak parçalı bir görünüm elde etmemi olumsuz etkilemez. Ayrıca Achilles e bu kadar kanıt öne sürdüğü için teşekkür ederim.

antalya_07 bunu beğendi.
  18. eliasodd

eliasodd Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar glutamin kesinlikle işe yarar evet ama o glutamini besinlerden karşılayabiliriz. Ha ikisini kıyaslamaya bile gerek yok bence kesinlikle Creatine.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 12:36 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 12:33 ----------

Bu arada yeni başlayanlar için creatin de glutamin de gereksiz. Hatta bana göre ilk 4-5 ay protein tozu veya gainer'dan başka bir supplemente gerek yok.

19. playertwo

playertwo Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Edirne
    bu glutamine antremandan önce alındığında kas yıkımını önlüyormu ? doğrumu.. antreman öncesi ve sonrası mı almalıyız?

20. pendik25

pendik25 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    creatin antrenmandan önve sonra enerjji verip kas agrılarını dusururu glutamıne ıse amıno asıtın bır cesıtıdır ben unıversal proteın tozu creatıne glutamıneultımate nurtrıon ve hadr lıne amıno asıt kullanıyorum ayrıca yenı küre giriyorum oxytmethalone kullanmaya basladım sana dıyecegım TABİKİDE GLUTAMINE

Sayfayı Paylaş